m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jak dostać się na przeciwległy brzeg jeziora, oto jest pytanie. Najprościej przepłynąć. Kajakiem ? Nie ! Wybieramy statek, który właśnie dopływa do przystani. Wdrapujemy się na górny pokład, wygodnie rozsiadamy i chłodzeni lekką bryzą powoli przemierzamy jezioro. Dopływamy do miejscowości Gargnano położonej u stóp gór. Kolorowe budynki przyciągają nasz wzrok, a nadbrzeżne kafejki zachęcają do odwiedzin. Nic z tego, płyniemy dalej. Na chwilę cumujemy w miejscowym porcie.
 Na nadbrzeżu sympatycznie prezentują się hoteliki i pensjonaty. Płynąc dalej dostrzegamy panoramę kolejnego miasteczka - Toskolano-Maderno. Z prawej strony wyróżnia się Monte Castello (866 m n.p.m.), a z lewej wznosi Monte Pizzocolo (1582 m n.p.m.). Samo miasteczko Powstało w 1928 roku z połączenia miejscowości Toscolano i Maderno, rozdzielonych potokiem górskim o nazwie Toscolano. Centrum Toscolano-Maderno, widziane od strony zatoki Maderno jest bardzo malownicze. Piękna jest również okolica. Na porośniętym cyprysami wzgórzu Maderno, w wznosi się kościół pod wezwaniem św. Faustyna. Nieco dalej na brzegu jeziora, w miejscowości Fasano wyróżnia się fantazyjna wieża św. Marka. To już Gardone Riviera, pełna bujnej śródziemnomorskiej roślinności, spacerowych alei i eleganckich willi, hoteli i restauracji. Tutaj znajduje się kuriozalny zbiór budowli Vittoriale degli Italiani zbudowanych przez Gabriela d’Annunzio (1963-1938) bohatera narodowego Włoch z I Wojny Światowej, ekscentryka, poetę (laureata Nagrody Nobla) i prekursora włoskiego faszyzmu. Dopływamy do przystani Gardone Riviera, ale pomimo czekających na nas wspomnianych atrakcji, płyniemy dalej.
Mijamy elegancki i ekskluzywny Grand Hotel. Nie spędzimy tu jednak kilku uroczych dni, bo jak doniosła przed pięciu laty prasa jeden Anglik zmarł w wyniku otrucia serwowanym jedzeniem, a trzydzieści innych osób w stanie ciężkim trafiło do szpitala. Na wszelki wypadek mamy jeszcze, sprawdzoną, przywiezioną z Polski wędlinę i oczywiście budzące zaufanie miejscowe pizzerie i pasticcerie. Zbliżamy się do Salo, które kojarzy się z historią II Wojny Światowej. Tutaj , po obaleniu rządu faszystów we Włoszech, w latach od 1943 do 1945 mieściła się faktyczna stolica marionetkowej Włoskiej Republiki Socjalnej Benita Mussoliniego, nazwanej właśnie od miasta Republika Salò. 14. 
 Salo ma bogatą historię. Zostało założone jeszcze za czasów rzymskich jako Pagus Salodium natomiast w średniowieczu było własnością potężnej wówczas arystokratycznej rodziny Viscontich z Mediolanu. Od 1440 miasto należało do Republiki Weneckiej. Prawa miejskie otrzymało dopiero w 1860 r. Przed dopłynięciem do portu w Salo mijamy potężną bryłę katedry i po kilku minutach wychodzimy na ląd. 
Zwiedzanie miasta zaczynamy od katedry zbudowanej w stylu późnego gotyku w połowie XV wieku. Na placu katedralnym coś się dzieje - dziewczyna prowadzi upartego pieska, przed drzwiami katedry całuje się młoda para, a towarzysząca mi żona robi zdjęcie pięknego XVI wiecznego renesansowego portalu. Po wejściu do katedry uderza bogactwo jej wnętrza, jakże różne od ascetycznych wnętrz katedr Toskanii czy Umbrii. Zwracamy uwagę na jeden z bocznych ołtarzy.
Wyrzeźbiony w drewnie, przez Giovanni Teutonico, Chrystus Ukrzyżowany pochodzi z końca XV wieku. Zmierzamy do centrum główna ulicą. Mijamy loggię Palazzo della Magnifica Patria (Pałac Wspaniałej Ojczyzny, XVI wiek), w którym mieści się muzeum. Ulicą Via San Carlo dochodzimy do Bramy Zegarowej. Ze strony przeciwnej brama prezentuje się jeszcze bardziej okazale ukazując namalowanego lwa weneckiego Gubimy drogę w jednej z okolicznych ulic,
ale bez większego trudu trafiamy na promenadę (podobno najdłuższą nad całym jeziorem Garda) i po spacerze kończymy nasz krótki pobyt w Salo. Na wschodnim brzegu, południowej części jeziora leży małe miasteczko Lazise. Jest ono jednym z najstarszych Włoskich miast, a prawa miejskie uzyskało już w 983 roku. Stoi w nim jeden z licznych w tym rejonie zamków Scaligerich. Zbudowany w XII i XIII wieku służył, jako twierdza zabezpieczająca ważny port w Lazise. Niestety można go oglądać tylko z zewnątrz, gdyż jest własnością prywatną. Lazise otacza mur obronny z XIV wieku w którym znajdują się trzy bramy. Jedną z nich wchodzimy do zabytkowego, niewielkiego centrum i kierujemy się w stronę portu. Niedaleko portu stoi XII-wieczny kościół San Nicolo, który na przestrzeni wieków był sekularyzowany i wykorzystywany jako teatr, a następnie w roku 1953 ponownie konsekrowany służy wiernym jako katolicka świątynia. Do kościoła przylega (z lewej strony zdjęcia) wenecki budynek celny. Zbudowany w XIV stuleciu na przestrzeni wieków służył różnym celom. Za panowania Scaligerich, a później Wenecjan, mieścił się w nim arsenał, a następnie urząd celny, przędzalnia bawełny i w ubiegłym stuleciu kwatera partii faszystowskiej. Obecnie pełni rolę centrum kultury. Do portu wpływa statek nie wzbudzając zainteresowania mewy czyszczącej pióra.
Na cumującym, statku kłębi się tłum turystów. Szeroka, elegancka promenada zachęca do spaceru. Schodząc z promenady trafiamy na jedną z malowniczych uliczek prowadzących do bramy w murach. My jednak opuszczamy stare miasto innym wyjściem zaliczając tym samym wszystkie trzy bramy miasta. Jedenaście kilometrów na południe od Lazise leży Peschiera del Garda - miasto niewielkie, ale ważny węzeł komunikacyjny i potężna forteca. Kilkanaście kilometrów dalej znajduje się Solferino, miejsce jednej z najważniejszych bitew nowoczesnej Europy, stoczonej 24 czerwca 1859 roku pomiędzy armią austriacką, a połączonymi siłami Francuzów i walczących o niepodległość Włochów. Bitwa pochłonęła wiele ofiar i zakończyła się klęską armii austriackiej. Przez Peschiera del Garda przepływa rzeka Mincio - jedyny odpływ wód z jeziora Garda. Rzeka i jej kanały otaczają stare miasto i fortecę.
 Idąc nabrzeżem rzeki mijamy rząd kawiarń i restauracji, a na jej przeciwległy brzegu stoją budynki dawnych austriackich koszar. Siedząc przy kawiarnianym stoliku ocienionym parasolem i patrząc na koszary nasuwają się refleksje o przemijaniu, pozornie niezwyciężonych, imperiów. Dalej jest kiczowato i wesoło. Za placem z karuzelą i straganami brama otwiera drogę do kompleksu militarnych budowli. Budynek koszar, w którym znajdowało się więzienie wojskowe, podobnie jak i jego otoczenie nie robią przytulnego wrażenia. Milszy oku i duszy jest widok umocnień otoczonych wodami jednego z kanałów rzeki.
 Bramą Brescia opuszczamy twierdzę i Peschiera del Garda. Jedziemy do pobliskiego Sirmione. Niezwykle atrakcyjnie położone na wąskim długim na kilka kilometrów półwyspie miasteczko Sirmione przyciąga rzesze turystów, a nas powitało bujną zielenią. Malownicze nadbrzeże zachęcało do pozowania do zdjęcia Współczesność i średniowiecze. Zamek na wodzie wewnątrz pierścieniowych murów został wzniesiony w XIII wieku przez Scaligerich. W tym czasie ludność Sirmione została zdziesiątkowana ponieważ podejrzewano wszystkich o herezję. Okrutny władca Scaligeri dokonał rzezi, a tych, którzy przeżyli spalono na stosie w Arenie w Weronie. Otrząsnąwszy się z ponurej historii przyjemnie jest podziwiać urok starego miasta. Dom obrośnięty przez bugenwillę jest często fotografowany jako wizytówka Sirmione.
Idąc dalej, w kierunku cypla półwyspu mijamy bogatą willę ukrytą w pięknym otoczeniu parku i posagów. Usiłujemy dojść do końca półwyspu gdzie znajduje się Grota Katullusa. Nie jest to jednak dawna posiadłość tego rzymskiego poety lecz prawdopodobnie pozostałość cesarskiego pałacu lub term. Nie dochodzimy jednak do tych ruin, bo czas nam nie pozwala. Jeszcze spojrzenie na oliwki rosnące nad jeziorem i żegnamy tę piękną krainę, zwaną przez Wenecjan „Magnifica Patria” - cudowna ojczyzna.

najbliższe galerie:

 
 Włochy 2011 -  wyjazd wakacyjny
1pix użytkownik eljot odległość 4 km 1pix
Jezioro Garda-Sirmione
1pix użytkownik kriss92 odległość 5 km 1pix
Sirmione
1pix użytkownik michal3922 odległość 5 km 1pix
Sirmione.
1pix użytkownik szarykot odległość 6 km 1pix
Włochy - Jezioro Garda, część południowa
1pix użytkownik woja odległość 6 km 1pix
Włochy-Sirmione
1pix użytkownik tereza odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (22):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 04.03.2014 00:02

super...ciekawa architektura...i fajnie ją pokazałeś...pozdrawiam serdecznie...

ak użytkownik ak(wpisów:6366) dodano 06.01.2014 16:52

bardzo ładny fotoreportaż i interesujące opisy :)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 22.01.2013 01:38

mgfoto, miło Cię było spotkać na mojej galerii i dowiedzieć się, że odwiedziliśmy te same miejsca. Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 18.01.2013 00:58

Znowu garść wspomnień. Niepozorna fasada katedry w Salo kryje bogate wnętrza. Na mnie też zrobiła wrażenie. Pozdrawiam :)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 18.01.2013 00:51

kojotoner, piotr54, popekpaweł, kalina, halszka, paniwu, zibid - dziękuję za odwiedzenie mojej galerii i życzliwe komentarze. Pozdrawiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 17.01.2013 23:38

byliśmy w tym samym czasie w tym samym miejscu. Miło powspominać. Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:709) dodano 16.01.2013 12:36

Czekałam niecierpliwie na dalszy ciąg wędrówki wokół jeziora Garda i po jeziorze Garda. Nie rozczarowałam się! Piękne zdjęcia, ukazujące urok nadbrzeżnych miasteczek i okolicznych krajobrazów oraz dowcipny do nich komentarz. Bardzo podobają mi się wędrówki po Twoich galeriach. Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 15.01.2013 22:40

Wspaniała prezentacja z pięknymi zdjęciami i ciekawym opisem. Przeglądam z przyjemnością:) Pozdrawiam!

kalina użytkownik kalina(wpisów:18) dodano 15.01.2013 22:11

Wybrałeś piękną trasę turystyczną, życzę powodzenia w dalszym zwiedzaniu i dzieleniu się z nami. Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 15.01.2013 19:21

Piękna galeria. Obejrzałem z największą przyjemnością.

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 15.01.2013 18:26

Zdjęcia i opisy ciekawe. Galeria bardzo mnie zainteresowała.

kojotener użytkownik kojotener(wpisów:256) dodano 15.01.2013 16:52

Bardzo fajne zamieściłeś opisy z odwiedzanych miejscowości. Zdjęcia malownicze i udane. Dziękuję.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 15.01.2013 15:12

szustakowskimieczyk, miło że odwiedziłeś moją galerię, serdecznie pozdrawiam

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 15.01.2013 15:10

magdar, martafryka, grace, magdalena, dziękuję dziewczyny żeście znów zechciały odwiedzić moją galerię, pozdrawiam

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 15.01.2013 15:00

eliot, jak zobaczyłem Twoje zdjęcia z Sirmione to zauważyłem, że w porównaniu z moimi tylko fotka z zamkiem się powtarza. Tkwi w tym urok subiektywnego spojrzenia na zwiedzane miejsca. Odrębnej galerii o Sirmione nie zrobię bo mam w zapasie tysiące zdjęć z innych miejsc, a niektóre, po brutalnej selekcji zamierzam systematycznie prezentować.

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 15.01.2013 13:30

Świat jest piękny, szczególnie pod niebem w okolicy jeziora Garda. Piękne zdjęcia przypominają malarstwo wolskich mistrzów. Pozdrawiam!

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3704) dodano 15.01.2013 09:52

Podobała mi się ta wycieczka! Bardzo przyjemna narracja i ładne zdjęcia. Wśród takich uliczek jak na 24 też chciałabym się zgubić. Popraw 9 na 8 pod 11, bo Gabriel zmarł, nim się urodził;-) Pozdrawiam:-)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 15.01.2013 01:22

Bardzo sympatyczna prezentacja, zatesknilam do Wloch:)
Pozdrawiam serdecznie:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 15.01.2013 00:59

*bardziej, oppps sorry ;)))

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 15.01.2013 00:58

można by tak oglądać, oglądać i ... oglądać!

a opowieść najbradziej ujmująca :)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 15.01.2013 00:12

Włochy są urocze :)Pozdrawiam :)

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 14.01.2013 22:57

piękna podróż, bardzo mi się podobało.
Szkoda, że nie zmieściło się więcej Sirmione, to śliczna miejscowość - czyżby szykowała się osobna galeria?
Ja o tym myślę, na razie z Sirmione pokazałem tylko 2: http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=21260
pozdrawiam :-))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!