m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Białowieski Park Narodowy leży we wschodniej części Polski w centralnej części Puszczy Białowieskiej w województwie podlaskim, przy granicy z Białorusią. Symbolicznymi „drzwiami” do Ośrodka Ochrony Ścisłej jest stara dębowa brama. Wzniesiono ją w 1930 roku według projektu inż. architekta. H. Jasieńskiego z Krakowa. Historia utworzenia parku narodowego rozpoczyna się 29 grudnia 1921r. tj. od utworzenia leśnictwa Rezerwat, 
przekształconego 17 sierpnia 1932 r. w Park Narodowy w Białowieży. Powierzchnia parku	10 502 ha.	Powierzchnia otuliny parku 3 224 ha.	Długość szlaków turystycznych	 21 km.	W 1977 r. Białowieski Park Narodowy uzyskał status Światowego Rezerwatu Biosfery.
W 1979 r. jako jedyny obiekt przyrodniczy w Polsce wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości - UNESCO. Obserwujemy polowanie wilków na jelenia, widzimy jak dwa osobniki rzucają mu się do szyi . Chwilę później rozbrzmiewa ryk jelenia na rykowisku. W części kulturowej ekspozycji ukazano sposoby historycznego użytkowania Puszczy na przestrzeni wieków (sianokosy, bartnictwo, przerób drewna na terpentynę i węgiel drzewny, wąskotorowe kolejki leśne).
Wszystkie zagadnienia przyrodnicze przedstawiane są blokami problemowymi za pośrednictwem realistycznych dioram przedstawiających zwierzęta, grzyby, rośliny w ich naturalnych środowiskach. W realizacji dioram wykorzystano wiele środków ekspresyjnego wyrazu: światło sceniczne, dźwięki (jak naturalne odgłosy ptaków, dużych ssaków), wielkoformatowe, barwne fotografie, makiety. Na dwóch poziomach wystawienniczych, o ogólnej powierzchni 1500 m2 dodatkowo zainstalowano komputery wyposażone w ekrany dotykowe (tzw. kioski multimedialne) zapewniające szybki i łatwy dostęp do dodatkowej informacji, ponad tą, którą przekazuje oprowadzający po ekspozycji przewodnik. Uroczyste otwarcie muzeum nastąpiło 25 marca 2004 r.Po przekroczeniu szklanych drzwi wkraczamy do nowego świata, o którym opowiadać będzie nam przewodnik. Otacza nas półmrok, który pozwala nam lepiej skupić się na tym co zaraz zobaczymy.Po kilku słowach wstępu wreszcie wchodzimy głębiej i nagle... zapalają się światła i widzimy stado żubrów, które żeruje o wczesnym świcie. Przewodnik opowiada o zagładzie, pracach nad ocaleniem tego gatunku i powrocie żubrów do natury, o ich zwyczajach. Światła powoli przygasają i na sam koniec widzimy tylko wyłaniające się z ciemności głowy żubrów. Opowieść przewodnika
o podziemnym życiu lasu
wzbudza szczególne
zainteresowanie
uczestników wycieczki.
Poznajemy niezwykłość i bogactwo życia podziemnego lasu: konstrukcję gniazda mrówek, różnice w systemach korzeniowych różnych gatunków drzew, zwyczaje borsuków. Zwiedzanie tej części muzeum kończy multimedialny pokaz o sezonowych zmianach zachodzących w przyrodzie wraz z kolejnymi porami roku. Przewodnik rozpoczyna swoja opowieść o różnych typach lasu, jakie w Puszczy Białowieskiej można spotkać.
Dowiadujemy się, jaka jest różnica pomiędzy olsem a łęgiem, gdzie mieszkają wiewiórki, co różni poroże od rogów. Ptaki osiadłe w Puszczy Białowieskiej. Ptaki - w Puszczy Białowieskiej zanotowano 249 gatunków, w tym 167 gatunków lęgowych Ptaki osiadłe - jarząbek, cietrzew, krogulec, gołębiarz, sowa oraz dzięcioły Ptaki lęgowe - skowronki, szpaki, dzierlatki, drozdy, kosy, kwiczoły, bociany: biały i czarny, żurawie, cyranki i cyraneczki, słonki i bataliony, przepiórki, jaskółki i brzegówki, kukułki, dudek, wilga, jerzyki i słowiki
Ptaki przelotne - wrony, kawki, gawrony, czapla siwa, kulon, gęś białoczelna Ptaki zalatujące - sowa śnieżna, sowa jarzębata, jemiołuszka, myszołów włochaty, czapla purpurowa, orzeł przedni, mewa srebrzysta. Autorem scenariusza i wykonawcą aranżacji ekspozycji stałej jest Towarzystwo Projektowe ,,Kreator’’ z Białowieży - firma znana z tworzenia awangardowych wystaw muzealnych 
w Polsce.  Zimą trudniej jest przetrwać, więc zwierzęta mają grubsze futro, a niektóre zmieniają też jego barwę, by zarówno ich wrogom, jak i ofiarom było je trudniej zauważyć. Dalej zapoznajemy się z bogactwem skrzydlatych drapieżników, możemy porównać wielkość orła przedniego i myszołowa,
...posłuchać dzięcioła... zobaczyć najmniejszą europejską sowę - sóweczkę. Przy tej „ptasiej wyspie” możemy usłyszeć, jak wybrane gatunki śpiewają, zobaczyć różnice pomiędzy najmniejszym a największym ptakiem Puszczy Białowieskiej, zobaczyć jak wygląda kukułka. Na ścianie widzimy charakterystyczną panoramę lasu Białowieskiego Parku Narodowego.
wkraczamy do krainy, w której to my jesteśmy mali, a ogromnymi stworzeniami są owady.  Dzięki ich około 100-krotnemu powiększeniu możemy zobaczyć ich nie codziennie dostrzegane piękno oraz dowiedzieć się o ich roli w naturze. Ten biały robaczek to mszyca żerująca na źdźble trawy :) Szerszeń... Dzięki prezentacji multimedialnej możemy przekonać się jakie są różnice w ilości owadów żyjących na drzewach za ich życia i po śmierci, kiedy to zaczynają „drugie życie”.
Na ekspozycji stałej prezentowane są najbardziej charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne (grąd, ols, łęg, bór sosnowy, borealna świerczyna bagienna), procesy ekologiczne (np. fazy rozkładu drewna) i zjawiska przyrodnicze (np. niezwykłe bogactwo gatunków królestwa grzybów i świata zwierząt). Muzeum Przyrodniczo-Leśne to także stale zmieniające się wystawy czasowe, wieża widokowa oraz kiosk z pamiątkami (przy kasie Muzeum) oferujący publikacje o regionie, mapy, wydawnictwa własne o Białowieskim Parku Narodowym, ciekawe pamiątki. Znacznie spokojniejszy przebieg ma polowanie rysia, a my widzimy matkę, która przyprowadziła swojego potomka do ofiary.
Muzeum jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Osoby poruszające się na wózkach z łatwością mogą zwiedzać ekspozycję, także poruszać się między piętrami dzięki zainstalowaniu na ekspozycji stałej specjalnej platformy i windy w budynku. Osobom niewidomym (wyłącznie za zgodą kustosza) umożliwia się dotykowe poznanie wybranych eksponatów.
„Pokoje Gościnne Białowieskiego Parku Narodowego znajdują się w Białowieży, na terenie objętego strefą ciszy zabytkowego Parku Pałacowego. Zostały oddane do użytku w 2008 roku. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Gwarantuje wszystkim Gościom spokój i dobry wypoczynek w bliskim sąsiedztwie bogatej przyrody. Jego usytuowanie sprawia, że jest doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania Białowieskiego Parku Narodowego i wędrówek szlakami turystycznymi Puszczy Białowieskiej. W budynku, w którym mieszczą się „Pokoje Gościnne znajduje się również restauracja, Muzeum Przyrodniczo-Leśne z punktem sprzedaży pamiątek oraz Dyrekcja Białowieskiego Parku Narodowego. Doba Hotelowa to 130-220 zł.

najbliższe galerie:

 
Białowieża
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
BIAŁOWIEŻA
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Białowieża
1pix użytkownik robertno1 odległość 1 km 1pix
KOŚCIOŁY I ŚWIĄTYNIE POLSKI 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Podlaskie wędrówki - Białowieża i Wasilków
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
POZDROWIENIA z BIAŁOWIEŻY!
1pix użytkownik przemyslaw odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 16.01.2013 19:01

swift - Dziękuję za informacje. Zapewne wiesz więcej na temat ptaków niż ja. Tak jak pisałam, posługiwałam się Przewodnikiem, stąd te informacje.
Pozdrawiam serdecznie.

swift użytkownik swift(wpisów:131) dodano 15.01.2013 23:31

Akurat na ptakach sie znam i to dobrze, bo jestem ornitologiem-amatorem. Dodam jeszcze, że kawki, gawrony, wrony i czaple siwe to zdecydowanie ptaki osiadłe w całej Polsce - także w Białowieży. Mozesz spojrzeć przez okno lub iść na spacer i na pewno zobaczysz lub spotkasz te ptaki przez cały rok. Kulona widziano w 2012 r. - jeden raz na opolszczyznie i w 2010 na Wolinie.Ja widziałem tego ptaka tylko w Ugandzie i Etiopii. A moje ukochane jerzyki, które przylecą ok. 1 maja i odlecą w lipcu są najliczniejsze w miastach ze starą zabudową, gdzie gnieżdzą sie w szczelinach budynków oraz w Białowieży ( dziuple w starych drzewach ), Na Mazurach jest ich najmniej.
Pozdrawiam i służę informacją.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 15.01.2013 21:49

Miło, że przeczytałeś/łaś dokładnie opisy. Akurat tak się składa, że nie koniecznie przy każdym ptaku jest jego nazwa, tylko opis jest ciągiem prezentacji z przewodnika, a myślę, że tam raczej nie wprowadzają ludzi w błąd.
Jeśli chodzi o jerzyki, to zdecydowanie ptaki a nie ssaki: Cytuję: Jerzyk zwyczajny - W Polsce średnio liczny ptak lęgowy, miejscami liczny. Występuje na terenie całego kraju – najliczniej w dużych miastach oraz na Mazurach.
Kulon - Ptak wielkości dużego gołębia. Mimo, że kraju zachowały się jeszcze odpowiednie biotopy lęgowe, ptak ten znajduje się na krawędzi wymarcia, którego przyczyny są niejasne.
Przepraszam, nie wiem skąd masz takie informacje. Ja mam przewodnik po Białowieży z 2012 roku :)
Pozdrawiam serdecznie.

swift użytkownik swift(wpisów:131) dodano 15.01.2013 21:05

Parę korekt - akurat na prezentowanym zdjęciu jest puszczyk mszarny - jedna z najwiekszych sów, a nie sóweczka ( wielkości szpaka ). Kulony w Polsce juz dawno wyginęły (ponad 20 lat temu). Ptaki osiadłe to takie, które występują cały rok, a lęgowe to wiadomo. Brzegówka to też jaskółka, a jeżyki to nie ptaki tylko ssaki.

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 15.01.2013 18:29

Muzeum, a w zasadzie eksponaty fascynujące.

maria37 użytkownik maria37(wpisów:194) dodano 15.01.2013 14:55

Muzeum w Białowieży jest niesamowite, a przede wszystkim pomysł i sposób zaprezentowania ekspozycji robi wrażenie. Na pewno warto to miejsce odwiedzić.Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!