m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Łuck obecnie to raczej miasto moloch. Jednak w jego najstarszej części utworzono rezerwat historyczno-kulturowy. Można tu znaleźć taką miłą małomiasteczkową architekturę. Nad starówką góruje zespół kościoła i klasztoru jezuitów. Barokowa budowla powstała na początku XVII w. W połowie XVIII w już po kasacie zakonu spłonęła stojąca w sąsiedztwie katedra łucka i dotychczasowy kościół pojezuicki przejął jej role. W 1948 roku katedrę zamknięto, w jej wnętrzu urządzono magazyn a w 1980 roku stworzono tu muzeum ateizmu. W latach 1990-91 po powstaniu niepodległej Ukrainy do katedry wrócili wierni katoliccy i biskupstwo łuckie.
Katedra słynęła z cudownego obrazu MB Łuckiej. Oryginał trafił do Łucka w XVIw jako dar papieża Klemensa VIII. Sto lat potem wykonano kopię która zastąpiła oryginał gdy ten spłonął w 1924r. Ta stara kopia wraz z repatriantami trafiła do Siedlec na Śląsku a w katedrze wisi nowa na jej wzór wykonana kopia. Dawne bogate wyposażenie zostało w czasie wojny i po niej zniszczone lub rozproszone. Władze Ukrainy doceniają znaczenie kościoła i ma on status zabytku architektury. Przed klasztorem widać dzwonnicę - pozostałość po starej katedrze, a w niskich zabudowaniach dawnego klasztoru szarytek jest obecnie siedziba biskupa. Współczesna Ukraina dba o swoją pamięć historyczną. Tu tablica poświęcona zabitym podczas walk w mieście w czasie II w.ś. Nie mogło zabraknąć pomnika Strzelców Siczowych walczących o wolną Ukrainę na początku XX w.
Jednak główna atrakcja Łucka dopiero przed nami. Lecz w cieniu samochodów kryli się obrońcy zamku... Ponieważ niektórzy byli nieśmiali... ...albo zaspani... ...śmiało ruszyliśmy zdobywać zamek. Jest to największy zamek na Wołyniu i jeden z nielicznych gotyckich. Baszta Bramna zwana jest też Wieżą Lubarta.
Dawniej mieściła archiwum województwa wołyńskiego. Przy wejściu mały rzut oka na plan zamku... ...albo na jego sennych mieszkańców. Na terenie zamku przed Basztą Władyczą mały klasycystyczny pałacyk władyków czyli prawosławnych biskupów. Dawniej była tu okazała drewniana rezydencja lecz spłonęła w XIX w. Obecnie w budyneczku jest wystawa drukarstwa. W okazałej Baszcie Władyczej znajduje się...
...jedyne na Ukrainie muzeum dzwonów. Gdy nas dzwony znużą za oknem kuszą nieco  egzotyczne plenery... ...lub spacer po murach. I widoki na miasto. To chyba targowisko.
Ponownie wieża Bramna. A wzdłuż murów można zobaczyć kolejną Basztę Styrową. Dla potrzebujących sławojka. (tak na prawdę to tylko oznaczenie, że tuż obok jest współczesne miejsce którego zawsze poszukują turyści) Możemy jeszcze popodziwiać wystawę dawnego uzbrojenia... ...lub zaprzyjaźnić się z mieszkańcami zamku.
Na terenie zamku są jeszcze pozostałości po dawnej cerkwi (raczej nie wystaje ponad poziom ziemi) i dom szlachecki gdzie obecnie znajduje się muzeum sztuki. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Opuszczone lotnisko
1pix użytkownik marcus65 odległość 13 km 1pix
Wołyń II.
1pix użytkownik jotwu odległość 30 km 1pix
Ołyka - siedziba Radziwiłłów
1pix użytkownik kabaczek odległość 34 km 1pix
Wołyń I. 2003r.
1pix użytkownik jotwu odległość 39 km 1pix
Zółkiew, Lwów
1pix użytkownik jed odległość 68 km 1pix
Kresy. Krzemieniec
1pix użytkownik halszka odległość 75 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 27.01.2013 22:32

Obrońcy cudni chociaż i zamek niczego sobie. Ciekawie pokazujesz Kresy. Pozdrawiam :)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 27.01.2013 11:40

Ciekawe miejsce .Pozdrawiam :)

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 26.01.2013 13:38

Bardzo fajna wycieczka a pani przewodnik dobrze przygotowana!

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1318) dodano 26.01.2013 10:33

Dziękuję za odwiedziny, wszystkie komentarze i oceny.
Być może kronikarz nieco ubarwiał, ale zapewne ówczesny zjazd był ogromnym przedsięwzięciem logistycznym i gości (możni, ich dwory i służba) zapewne można było liczyć w tysiące.
Chciałbym aby choć trochę ta i inne galerie zachęciły do odwiedzania naszych kresów.
Pozdrawiam.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 26.01.2013 00:42

Zamek na pewno wart odwiedzin, muzeum dzwonow interesujace.
Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 25.01.2013 21:03

Interesująca galeria.Znalazłam w niej sporo ciekawostek,a wschodni kierunek interesuje mnie bardzo:) Pozdrawiam!

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 25.01.2013 20:28

Zamek bardzo się podoba.

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 25.01.2013 20:11

Piękny skrawek historii, czysto i schludnie czyli środek europy , z masy ubitego zwierza wynika że mogło tamże biesiadować ponad pięćdziesiąt tysięcy biesiadników a ilość trunków nieproporcjonalnie mała bo niecałe półtora litra na głowę, coś ten kronikarz ubarwił

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 25.01.2013 19:12

Zamek wielki i całkiem dobrze zachowany. Miasto urodziwe na styl ukraiński, czyli nieco w tyle do standardów europejskich, choć kościoły piękne. Galerię obejrzałem z przyjemnością.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!