m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Wiekowe zamki jurajskie wtopione w krajobraz, zachwycają swoim urokiem i tworzą niezwykłą atmosferę tajemniczości.Olsztyński zamek był jednym z kluczowych punktów obronnych na pograniczu ze Śląskiem w systemie obronnym powstałym za panowania Kazimierza Wielkiego. Na zamkowym wzgórzu znajdowało się drewniane grodzisko, na terenie późniejszego zamku górnego. Pozostał po nim w odległości ok. 60 m na południe od wieży cylindrycznej, nasyp - dawny wał drewniano-ziemny. Został on spalony w poł. XII w., w okresie rozbicia dzielnicowego. Na zdj.Wieża zamku Olsztyn k.Częstochowy zwana Starościńską. Ruiny zamku Olsztyn pod Częstochową.W XVI i XVII w. na podzamczu były ulokowane budynki gospodarcze i mieszkalne. Od XIV do XVII w. dojazd do zamku prowadził od strony południowo-wschodniej przez nieistniejący budynek bramny, który znajdował się pod ruiną baszty na skale. Widok na wieżę zamku Olsztyn. Owalna wieża (stołp) z drugiej połowy XIII w. była najstarszą murowaną częścią gotyckiego założenia zamkowego z połowy XIV wieku. Zamek górny w czasach Kazimierza Wielkiego składał się ze stołpu i domu mieszkalnego, najprawdopodobniej wieżowego, otoczonego wraz z dziedzińcem wewnętrznym murem obwodowym. Obiekt zajmował powierzchnię ok. 500 m2. Ostaniec - skały jurajskie w obrębie zamku Olsztyn. Fragment ruin zamku Olsztyn k.Częstochowy.
Ruiny warowni Olsztyn k.Częstochowy.W 1656 r. Szwedzi oblegali i zdobyli zamek. Od tego czasu zamek popadł w ruinę. W 1722 r. ruiny częściowo rozebrano, a materiał wykorzystano do odbudowy spalonego kościoła w Olsztynie. Morsko.
Zamek Bąkowiec był zamkiem rycerskim. Powstał na wyniosłej skale na planie nieregularnego, wydłużonego wieloboku (powierzchnia około 500 m2). Na terenie średniowiecznych fortyfikacji zamkowych i przylegającym do nich zbudowano kawiarnię z tarasem. Morsko - ruina orlego gniazda na skale.Nie jest znana dokładna data powstania zamku. Prawdopodobnie został zbudowany w XIV lub na początku XV wieku. Wzmianka o Bąkowcu i jego dziedzicu Mikołaju Strzale, pochodzi z 1390 roku.  Morsko dzieliło losy innych jurajskich warowni, zbudowane zostało w XIV wieku, w XVII zniszczyli je Szwedzi. Dziś ruina jest własnością prywatną, a u stóp zamku znajduje się ośrodek wypoczynkowy i wyciąg narciarski. Odrestaurowany zamek w Bobolicach.
Na krańcach skalnego wału zwanego Grzędą Mirowską, która łączy dwie wsie, w odległości około 1500 m znajdują się ruiny dwóch zamków: Bobolic i Mirowa. Zamek królewski w Bobolicach powstał za Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli drewnianej. Urokliwa Grzęda Mirowska z dwoma zamkami na jej obrzeżach: Mirowem i Bobolicami. Ruiny zamku w Mirowie. Dwa bliźniacze zamki, Mirów i Bobolice, wraz z grzbietem Mirowskich Skał, tworzą chyba najbardziej malowniczą kompozycję krajobrazową na Jurze. Położone od siebie w odległości zaledwie ok. 1,5 km, miały stanowić dla siebie przeciwwagę, jako że Bobolice były we władaniu królewskim, bądź królewskich lenników, na Mirowie osiedli zaś zwolennicy Władysława Opolczyka.
Oba zamki zostały zdobyte przez wojska Maksymiliana Habsburga, a ostatecznej zagładzie uległy podczas potopu. Zamek w Bobolicach jest już odbudowany. Oba założenia idealnie wykorzystywały naturalne warunki, doskonale komponując się z wapiennymi skałami.  Na zamku w Mirowie między ścianami nie ma ani jednego kąta prostego. Istnieje legenda głosząca, że oba zamki połączone były podziemnym korytarzem. Podążając w kierunku ruin zamku w Ostrężniku mijamy Bramę Twardowskiego - skalny ostaniec będący bramą do lasów złotopotockich ... ... oraz Jaskinię Ostrężnicką, której wlot widać na zdjęciu. Ostrężnik to kompletnie zrujnowany tajemniczy zamek, o którym nie ma żadnych informacji w kronikach.
Ogrodzieniec - ruiny zamku w Podzamczu. Ogrodzieniec to prawdziwa perła Szlaku Orlich Gniazd. Największy jurajski zamek został rozbudowany do dzisiejszych rozmiarów przez królewskiego bankiera i finansistę włoskiego pochodzenia, Seweryna Bonera. Rozmiarami i przepychem konkurował nawet z Wawelem, tak naprawdę nigdy nie spełnił swoich funkcji obronnych, mimo że był dobrze ufortyfikowany. Na najwyższym wzgórzu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Górze Janowskiego (504 m n.p.m.), zbudowano w latach 1530-1545 magnacką siedzibę obronną doskonale wkomponowaną pomiędzy skalne wychodnie. Wzniesiono ją z kamienia wapiennego na miejscu gotyckiego zamku Włodków. Gotycki zamek Włodków powstał na miejscu drewnianych umocnień, prawdopodobnie spalonych przez Tatarów w XIII w. Ród Włodków Sulimczyków objął Ogrodzieniec na początku XIV w.Zwano ich później Ogrodzienieckimi lub Ogrodzińskimi. Wznieśli oni zamek murowany. Rezydencję obronną wzniesiono w XVI wieku. Składała się z zamku górnego i niżej położonego podzamcza o powierzchni ok. 3 ha. Otaczał ją mur łączący się ze skałami. W jego obrębie mieściły się zabudowania mieszkalne dla załogi i służby oraz budynki gospodarcze. Wewnętrzny dziedziniec zamkowy obudowany był arkadowymi krużgankami, typowymi dla siedzib magnackich w tym okresie. W sierpniu na terenie zamku odbywa się Turniej Rycerski. W ramach turnieju można zobaczyć pokazy bojowe na miecze ...
... zawody łucznicze itp. Zamek posiadał trzy wieże, których hełmy nawiązywały prawdopodobnie do wzorów wawelskich. W wieży bramnej mieściła się kaplica zamkowa. Dwie pozostałe pełniły funkcję klatek schodowych łączących poszczególne kondygnacje. Miały również znaczenie symboliczne.  Podczas kolejnego najazdu szwedzkiego w początkach XVII w. zamek został podpalony. Odbudowano go tylko częściowo.  Na początku XX w. przeprowadzono częściową parcelację dóbr ogrodzienieckich. Właścicielem parceli z ruinami zamku zastał chłop, Ludwik Kozłowski. Mury zamkowe stopniowo rozbierano, wykorzystując budulec na zabudowania w Podzamczu. Ostańce skalne stanowią naturalne przeszkody, w które wkomponowano średniowieczny zamek.
Podczas I wojny światowej zamek został znacznie zniszczony przez artylerię. Dzięki inicjatywie Aleksandra Janowskiego zamek wykupiono z rąk prywatnych. W latach 1959-1964 zostały przeprowadzone badania archeologiczne połączone z pracami konserwatorskimi. Ruina renesansowej rezydencji obronnej Bonerów jest doskonałym przykładem polskiej fortyfikacji wyżynnej typu bastejowego. Góra Birów w Podzamczu.
Siedem wieków temu na górze Birów w Podzamczu stał warowny gród. Dzięki współpracy gminnych urzędników, archeologów, cieśli z Nowego Sącza i pieniądzom z Unii Europejskiej objawił się znowu. Uważam,że Jura i jej zamki zwane orlimi gniazdami to wspaniały region na całoroczne wypady.

najbliższe galerie:

 
Jura Krakowsko-Częstochowska Olsztyn
1pix użytkownik imme odległość 0 km 1pix
Przedwiośnie na Jurze
1pix użytkownik surykatka odległość 0 km 1pix
Juura-zamek w Olsztynie i okoliczne skały
1pix użytkownik marek4m4 odległość 0 km 1pix
Szlakiem Orlich Gniazd - Olsztyn,  Ostrężnik
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Ruiny zamku w Olsztynie pod Częstochową
1pix użytkownik romana odległość 0 km 1pix
Jura:  Zamek w Olsztynie
1pix użytkownik kriss72 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (22):

 
mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 27.02.2013 13:53

Piotrze. Wielokrotnie bywałem w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i snułem się po okolicach, nie udało mi się z tych wycieczek zebrać tak udanej kolekcji zdjęć jak twoja. Gratuluję i pozdrawiam.

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 31.01.2013 12:03

Martyno, polara mam stale przykręconego do obiektywów, tylko w pomieszczeniach i kiedy stosuję lampę błyskową to go ściągam.

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 31.01.2013 12:00

batsheba, martyna i patryk80 dzięki za odwiedziny i komentarze.

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 30.01.2013 22:57

czyli sladami Janosika ;) chmurki niezwykle fotogeniczne;) filtr polaryzacyjny ? ;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4830) dodano 29.01.2013 15:52

Chociaż widziałem te wszystkie miejsca w 3D niezliczoną ilość razy, oglądanie Twojej galerii było czystą przyjemnością

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 28.01.2013 14:17

Pięknie przedstawione ruiny i świetne do nich opisy. Przyjemnie się ogląda.

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 28.01.2013 10:22

Pięknie dziękuję wszystkim za oceny i wejścia. Zamki, strażnice i warownie jurajskie kuszą i są wspaniałe.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 28.01.2013 10:10

Ruiny, pagórki, nie znajduję okazji do takich wypadów. Dobrze więc mi przypominać o takich miejscach. To niebo na 6 dech zapiera, jak z reklamy. Pozdrawiam :)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1931) dodano 28.01.2013 10:02

Piękna prezentacja jurajskich zamków! bardzo bardzo podobało się! pozdrawiam serdecznie:)))

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 27.01.2013 19:42

Bardzo przyjemna prezentacja. Kilka zdjęć trochę słabszych, ale większość super. Wydaje mi się, że trochę przedobrzyłeś z ostrzeniem w czasie obróbki, ale to jedyna uwaga. Podobało się:-)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 27.01.2013 12:11

Mój wpis jest dokładnie taki sam jak magdar. Cyba w tym samym czasie zwiedzaliśmy Jurę. Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 27.01.2013 11:37

Znam te piękne zamki . Ale w Bobolicach byłam przed odbudowa zamku. Pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7426) dodano 27.01.2013 00:38

Z racji tego, że mieszkam w pobliżu, to bym powiedział, że Olsztyn jest najpiękniejszy (swoje trzeba zachwalać), ale przyznaję ..., Ogrodzieniec też jest fajny:)
Pozdrawiam.

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 26.01.2013 21:01

To jest dobry plan wycieczki, byłam tylko w Ogrodzieńcu a widzę, że warto zobaczyć też pozostałe zamki i warownie, ładne kadry :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 26.01.2013 19:47

Ja tez jestem za Ogrodzieńcem,mam sentyment do tego miejsca.Bardzo interesująca galeria z historycznymi przypisami:)Pozdrawiam:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 26.01.2013 00:54

historycznie.... :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 26.01.2013 00:54

Ciekawa prezentacja:) Ruiny to malowniczy, ale trudny temat, a wyszlo interesujaco:)
Pozdrawiam:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 25.01.2013 23:47

Galeria z serii "klasyka jurajska" czyli jedne z najfajniejszych miejsc regionu, który sam w sobie jest wyjątkowo urodziwym zakątkiem kraju. Wszystkie te miejsca znam bardzo dobrze, a jednak z przyjemnością obejrzałam je ponownie :)
Pozdrawiam :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 25.01.2013 21:07

Jurajskie klimaty - zamki,ruiny oraz malownicze szlaki należą do moich ulubionych:)
Ładne kadry oraz sporo historycznych ciekawostek,co bardzo lubię:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 25.01.2013 20:19

Ogrodzieniec najładniejszy, bo największy ale inne zamki i ruiny też są piękne jak zresztą cała Jura.

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 25.01.2013 20:00

Zgadzamy się ze Sniezką jeśli chodzi o Ogrodzieniec :-)
Miałeś super pogodę by fotografować, fajny pomysł na galerię :-)
Pozdrawiamy
D&B

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3368) dodano 25.01.2013 19:31

Wszystkie fajne, ale Ogrodzieniec rządzi! Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!