m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Czarnogórskie wybrzeże na południe od Boki Kotorskiej to piaszczysto-żwirowe zatoki, przemieszane ze skalistymi zboczami, opadającymi bezpośrednio do morza. W wielu miejscach napierająca woda wyrzeźbiła w skałach imponujące klify, które często sąsiadują z plażami. Znajdujące się tu plaże zalicza się je do jednych z najlepszych. Plaże Budvy rozciągają się na 38 kilometrowym odcinku linii brzegowej, często w małych zatoczkach, wysepkach i w szczelinach pomiędzy klifami. Na zdjęciu plaża Jaz - jedna z najlepszą czarnogórskich plaż o niezwykłym potencjale. Plaża leży 2,5km od Budvy, w kierunku Tivat. Podzielona jest na dwie części- jedna o długości 500m i mniejsza, o długości 300m przeznaczona dla nudystów. Plaża i dno morskie tuż przy brzegu są kamieniste, ale im głębsze morze, tym bardziej piaszczyste staje się jego dno. Piasek nadaje wodzie wspaniały, turkusowy odcień. Przy plaży znajduje się pas roślinności śródziemnomorskiej. W okolicy jest również kemping przeznaczony dla ok. 2000 osób. Plaża Jaz jest naturalnym chronionym obszarem pierwszej kategorii. Dalej rozciąga sie kamieniste wybrzeże. My szukamy wyludnionego, cichego miejsca - skwar taki że nie decydujemy się tu zostać. Plaża Ploce to nienagannie urządzona plaża kamienista, znajdująca się w odległości ok 3 km od Jardanki. Miejsce snobistyczne - nie tego szukaliśmy, szukamy dalej. Zawracamy i znajdujemy Plażę Trsteno. To mała plaża pomiędzy plażami Jaz i Ploče - jesteśmy oczarowani krystalicznie czystą wodą i drobnym żółtym piaskiem. Tu zostajemy - polecam to miejsce. W sezonie podobno jest tu głośno i tłoczno - w czerwcu było OK
Po kąpielach i ochłodzie kierujemy się prosto do Budvy - bajeczne widoki towarzyszą nam z okien samochodu. Bezpośrednio z Magistrali podziwiamy plażę Jaz II - że wcześniej tego miejsca nie namierzyliśmy. Ciekawe jak tam zejść - żadnych zjazdów i zejść z Jardanki nie widziałem. Plaże Mogren I i II polozone są najbliżej granic miasta i poza miejskim plażami miasta są najczęściej odwiedzane przez mieszkańców miasta. Naturalne warunki Mogren plasują te plaże do najbardziej atrakcyjnych, z w miarę drobnym piaskiem na plaży i na dnie morskim. Plaża jest słoneczna i wystawiona na wiatry południowe. Do plaż można dostać się tylko poprzez kompleks hotelowy Avala. Znajduje się ona 150metrów od Starego Miasta. Mogren składa się z dwóch piaszczystych plaż o długości 350m, które połączone są tunelem. Swą nazwę zawdzięczają hiszpańskiemu żeglarzowi Mogrinj, który rozbił się na morzu i wylądował na jednej z nich. Jesteśmy na punkcie widokowym koło ruin jakiegoś hotelu - nie pamiętam nazwy - jest to pierwszy duzy parking po prawej stronie na wlocie do miasta. Widok na pierwszą miejską plaże i stare miasto obłędny. Miejska plaża w Budvie - między starówką, a hotelem Avala jest najbardziej popularna. Można się tu także wybrać na „nocne plażowanie” - leżaki są rozłożone po zmierzchu.
My koncentrujemy się na samym mieście. Budva to stolica czarnogórskiej rozrywki, pompatycznie nazywana czasem czarnogórskim Miami. Wprost zaskakujące, że miasto, które liczy sobie przecież ponad 2 i pół tysiąca lat, co czyni je jednym z najstarszych w basenie Morza Śródziemnego, zyskało tak ogromną popularność nie związaną bynajmniej z zabytkami, a właśnie z kulturą i rozrywką. Historia Budvy sięga V w p.n.e., kiedy to pierwotna osada znajdowała się pod panowaniem iliryjskim, by wkrótce potem przejść w ręce Greków. Średniowiecze to natomiast okres panowania bizantyjskiego, potem zaś austro-węgierskiego. Dzisiaj, w pełni już czarnogórska, liczy sobie około 11 tysięcy mieszkańców, spośród których 45 procent to Czarnogórcy, 40 zaś - Serbowie. Nie trudno zgadnąć, iż w sezonie letnim proporcje te ulegają gwałtownym wahaniom - napływ turystów z zagranicy nie tylko drastycznie zmienia obraz Budvy, ale też zapewnia mieszkańcom pokaźny zastrzyk gotówki. Tym niemniej, charakter miasta nie sprzyja turystom, szukającym odpoczynku w ciszy i spokoju. Paradoks polega na tym, że Budvę koniecznie trzeba zobaczyć, a jednocześnie na dłużej trudno w niej wytrzymać. Zagłębiamy się w uliczki starego miasta gdzie koncentrują się wszystkie zabytki. Stare Miasto zajmuje spory obszar za murami miejskimi. Kryje się tu mnóstwo krętych wąskich uliczek z mnóstwem klimatycznych sklepików i knajpek,za samymi murami miejskimi znajduje się 5 kościołów. Nie brak tu placów z drzewami i tajemniczych miejsc. Wystarczy zboczyć w jedną z uliczek i można trafić na mieszkania zwykłych ludzi z ogródkami, psami i praniem na sznurkach, w co ciężko jest uwierzyć w takim miejscu. Mury miasta pochodzą z XV wieku, wejść można dwoma bramami.
Przechodzimy przez Bramę Morską od strony portu wchodzimy do świata, gdzie czas się zatrzymał. Dla ciekawskich udostępnione jest Muzeum Archeologiczne i Cytadela, z której rozciąga się wspaniały widok. Miasto było kiedyś olbrzymią twierdzą - wyspą i połączyło się lądem wąskim przesmykiem dopiero wraz upływem lat. O dawnej roli mogą świadczyć mury obronne, które okalają całą starówkę i po których spacerujemy. Spacerując, warto pamiętać, że większa jej część została odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1979 r. Większość obszaru Starego Miasta tworzą bardzo wąskie brukowane uliczki i stare zabytkowe kamienice, w części mieszkalne, a w części zamienione na okazałe restauracje i sklepy, w tym drogie i markowe, co znacznie winduje ceny w górę. W ciągu dnia przez miasto przewijają się zarówno turyści jak i wczasowicze, wypoczywający na plażach miejskich,, Jednakże dopiero wieczorami miasto zaczyna tętnić życiem, na wąskich starych uliczkach robi się ciasno, a lokale gastronomiczne zapełniają się. A ten jegomość odpoczywa pewnie szykując się na wieczorne uciechy.
Kościoły, cerkwie i inne zachowane w doskonałym stanie budynki z pewnością zasługują na uwagę. Katedra św. Jana, największy kościół tej części miasta. Jej początki sięgają VII wieku, ale znalezione tu fragmenty fundamentów świadczą o istnieniu w tym miejscu znacznie starszej, wczesnochrześcijańskiej, trójnawowej bazyliki. W katedrze można podziwiać wieli ikon i obrazów pochodzących z XV i XVII wieku, m.in. obraz Matki Boskiej Budvańskiej. Wjazd do środka dość drogi - odpuszczamy sobie.
Kontynuując zwiedzanie budowli sakralnych nie można pominąć cerkwi św. Trójcy. Cerkiew stoi ukośnie na placu, pochodzi z 1804 r. Front zdobi dzwonnica i mozaika z trzema aniołami. Nad wejściami do Wnętrza znajdują się przepiękne mozaiki - mozaika z postacią Marii, Matki Bożej i ........ ...... mozaika z Trójca Świętą skopiowaną z ikony Rublowa nad głównym wejściem W okolicy cerkwi na licznych straganach religia walczy z przyjemnościami dnia dzisiejszego. W najbliższym sąsiedztwie znajduje cerkiew Św. Sawy - romańska budowla datowana na XII wiek. W jej wnętrzu można podziwiać pozostałości fresków pochodzące z tego samego okresu.
Ciekawostką jest, że w pobliżu cytadeli, w południowo-wschodniej części miasta, na tak małym fragmencie przestrzeni znajduje się kompleks aż sześciu świątyń, pochodzących z różnych okresów. Bystre oko wypatrzy nie tylko piękne zabytki na Budva'ńskiej starówce. Matka Boska Budva'ńska Na samym południowym brzegu starówki znajduje się wielka średniowieczna Cytadela, obecnie w pełni zrekonstruowana po licznych zniszczeniach.
Cytadelę datuje się na V w. p. n. e. Obecnie spełnia liczne funkcje kulturalne - odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Teatralny oraz mieści się galeria sztuki i okresowe wystawy. Od strony morza cytadela prezentuje się okazale - dawniej zwana była Kaštelem sv. Marije. To część murów obronnych z końca XV w., poszerzonych była w 1639 r. - spory ich fragment można obejść.. Kolejne umocnienia poczynili Austriacy w 1836 r., niszcząc przy okazji kościółek. Otwarto tu ciekawą wystawę modeli żaglowców, np. flota Kolumba, i zdjęć Budwy Panorama miasta - 180 stopni - widok z plaży miejskiej Mury miejskie od strony lądu z Bramą Lądową Za przewodnikami potwierdzam iż Budva jest miastem - szczególnie w odniesieniu do innych czarnogórskich stosunkowo drogim, nastawionym na dojenie turystów - przede wszystkim Rosjan, których tu jest masa. Upodobali sobie to miejsce. My ruszamy jeszcze zobaczyć pozostałe miejskie plaże Druga z miejskich plaży położona jest pomiędzy pomiędzy Starym Miastem, a portem Budva. Plaża jest kamienista i znajduje się tuż przy murach obronnych Starego Miasta.
Największa plaża Budvy to Plaża Słoweńska. 
Rozciąga się od portu do hotelu Park,jej całkowita długość to około 1600m. Była uznanym kąpieliskiem w latach 20 XX wieku, a Czesi spędzający wakacje w Budvie w 1935 roku nazwali ją Słoweńską i do dziś tak się nazywa. Plaża i dno morskie są kamieniste. Wyspa St. Nikola jest najbardziej popularną na wypady piknikowe mieszkańców Budvy. Wybrzeże wyspy stromo wpada do morza. Istnieje tu wiele ukrytych zatoczek, które są idealnym miejscem dla ekscentryków, poszukiwaczy przygód i romantyków. Są tu trzy piaszczyste plaże, o łącznej długości ok. 840m. Wyspa jest porośnięta śródziemnomorską roślinnością, dzięki czemu plaże i wejścia na nie są atrakcyjne i „dzikie”. Można ją odwiedzać przez całą dobę. Jest położona niecały kilometr od Budvy. W sezonie można się tam dostać statkami, które codziennie tam pływają - nam zabrakło czasu. Szkoda

najbliższe galerie:

 
MONTENEGRO - BALKAN TOUR - SEA CRUISE TO BUDVA
1pix użytkownik przemyslaw odległość 0 km 1pix
Czarnogóra - Budva, starówka
1pix użytkownik valt69 odległość 0 km 1pix
Montenegro - słoneczna Budva
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Bałkany cz. 19 - Budva.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
BUDVA. CZARNOGÓRA
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Bałkańska przygoda
1pix użytkownik patryk odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (35):

 
gregy użytkownik gregy(wpisów:626) dodano 03.09.2014 21:49

bardzo ładnie

kojotener użytkownik kojotener(wpisów:256) dodano 26.02.2013 15:38

Bardzo ładnie. Kotor bardziej mi się podobał w Twojej prezentacji.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 26.02.2013 14:33

Piękne stare miasto, na Twoich zdjęciach poza sezonem prezentuje się rozkosznie leniwie, w szczycie sezonu nie jest tu pewnie tak przyjemnie.
Na zdjęciu 24 to nie jegomość, tylko kotka:) Tylko samiczki mogą mieć sierść w kolorach czerni i rudego jednocześnie. Związane jest to z tym że gen odpowiedzialny za rude ubarwienie kota znajduje się w chromosomie X, a w drugim chromosomie X znajduje się gen odpowiedzialny za czarne i białe ubarwienie. Więc samice jako posiadające dwa chromosomy X mogą mieć zarówno barwę czarną jak i rudą, samce posiadające w swoim kodzie genetycznym tylko jeden chromosom X mogą mieć barwę czarną, lub rudą :)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1929) dodano 06.02.2013 21:00

Podobalo sie . Dobrze wspominam to miasto .

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 29.01.2013 11:27

Miło wspominam spacer po starym mieście w Budvie .Pozdrawiam :)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 28.01.2013 23:15

Oddalibyśmy kilka plaż za podobne obrazki jak na 17ce :-)
Zainteresowała nas mała różnica w długościach pewnej plaży... między 500 a 300 metrów... raptem jednej zabrać 100, drugiej dołożyć i byłyby równej długości :-)
Hmm... czyżby wymiary dopasowane zostały do frekwencji? :-)
Pozdrawiamy ciepło,
D&B

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 28.01.2013 22:50

satan - Paweł Janas przy Beenhakkerze to był gość!

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 28.01.2013 22:44

surykatka - to dla bogatych ruskich

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 28.01.2013 22:44

ela - dzięki i zapraszam częściej

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 28.01.2013 15:13

mój wpis poniżej jest bardzo składny...a szczególnie pierwsze zdanie.. ale i tak każdy wie, o co chodzi ;-)

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 28.01.2013 15:11

ostatnio Chrowacja i Czarnogóra ostatnio jest bardzo popularna na OŚ. i dobrze!
Piękne zdjęcia - jak zawsze u Ciebie, Zibid!
7 i 17 - MEGAAAAA!!

elizabeth użytkownik elizabeth(wpisów:107) dodano 27.01.2013 23:36

Zdjęcia piękne, tak w twoich poprzednich galeriach. Bardzo milo ogląda się Twoje zdjęcia. Będę wpadać to twoich galerii. Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7334) dodano 27.01.2013 22:46

Przyjemnie, wakacyjnie, cieplutko...miłe dla oka obrazki, mnie tylko zawsze przerażają te leżaki i parasole plażowe ustawione jak do raportu :-) ,pozdrawiam :-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 27.01.2013 22:09

Za oknem prawie minus trzynaście a tu takie ciepełko bije z fotek, że prawie można się opalać ;) A co do ciemnych fotek to u mnie wystarczyło przesunąć lekko ekran w laptopie. Grace ma rację. Każdy ekran inaczej pokazuje. Pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3267) dodano 27.01.2013 20:44

Jak to mawiał trener Leo o niektórych naszych kopaczach - "klasa światowa" ;-)
A tak serio, to piękne zdjęcia z pięknego kraju. Ja niestety nie trafiłem z pogodą, muszę tam wrócić.

Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 27.01.2013 19:20

Dołączam do osób zachwyconych zdjęciem 17:-) Wszystkie kadry piękne, a kotek - dzięki tym kilku opadłym kwiatkom milina - przeuroczy. Pozdrawiam:-)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 27.01.2013 18:02

Kolejny piękny i ciekawy przekaz z Czarnogóry :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 27.01.2013 16:31

Acha, zgadzam sie ze Skuza - u mnie tez zbyt ciemno, ale kazdy ekran pokazuje inaczej, a kadry i tak piekne:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 27.01.2013 16:24

17- rzuca na kolana:)
Pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 27.01.2013 14:07

Piękne miasto i wspaniałe kadry.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 27.01.2013 13:19

Pięknie i z klimacikem,przekazałeś chyba to co najciekawsze,zachęcasz bardzo-fajna ta 50 -pozdrawiam.

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 27.01.2013 12:29

Ciekawe miejsce:-) Pozdrawiam.

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 27.01.2013 12:03

Rzetelna galeria. Wspaniałe fot., ciekawy opis.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 27.01.2013 11:29

piękne miejsce, ciekawie pokazane i opisane. Zachęcające do wizyty.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 27.01.2013 11:00

tama - u mnie logistycznie też bliżej gdzie indziej - ale jak już się zbiorę ....... Polecam Ci Czarnogóre. I dobre jedzenie tam jest !!!

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 27.01.2013 10:25

Wybieram tą Waszą plażę. Miejscówka atrakcyjna. Cenię sobie takie klimatyczne restauracje jak na 22, cokolwiek by tam nie serwowali - przyjemnie biesiadować w takich okolicznościach. Szkoda, że mi logistycznie bliżej w zupełnie inne rejony. Czarnogóra jest po prostu piękna. Pozdrawiam :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 27.01.2013 08:14

romana , chipsik - i sterta kamieni może być piękna. :)
Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 27.01.2013 08:13

nola, pawel - obierajcie azymut i w drogę - polecam Czarnogóre - pogoda tam murowana!

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 27.01.2013 08:10

skuza - ciekawe co piszesz - za ciemne?

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7561) dodano 27.01.2013 00:43

Widoczek z punktu widokowego na Budvę rewelka, plaże też super. Jakoś nie myślałem nigdy o spędzeniu wakacji w Czarnogórze, ale widzę, że trzeba będzie się tam kiedyś wybrać :)
Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 27.01.2013 00:39

A czym Wy się tak zachwycacie na fot 39 - tym kamiennym murkiem ? Fakt, dość malowniczy, ale żeby od razu wpadać w zachwyt ? ;)))

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6796) dodano 26.01.2013 21:53

Bardzo fajna, ciekawa galeria. Dużo ładnych zdjęć, bo i miejce piękne:) Mi podczas mojej krótkiej wizyty w Czarnogórze nie starczyło czasu na Budvę, więc kiedyś będę musiało nadrobić zaległości;)
pozdrawiam:)

chipsik użytkownik chipsik(wpisów:444) dodano 26.01.2013 21:41

Bystre oko i bardzo ładny obiekt...nr39 !:) Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 26.01.2013 21:02

17 i 29 moimi faworytami,jak zwykle zacne kadry,ciekawe opisy...jak na mój gust ,niektóre fotki za ciemne,niebo i woda maja nienaturalne kolory.Pozdrawiam:))

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 26.01.2013 20:54

Wspaniała prezentacja Budvy i jej Riwiery !:)) Zdjęcia równie piękne,do tego ciekawa narracja.
Takie staranne galerie przegląda się z wielką przyjemnością:) Gratuluję i pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!