m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Cmentarz Łyczakowski należy do najstarszych w Europie, a jednocześnie do najpiękniejszych i najbardziej malowniczo położonych.Został założony w 1786r. Na zdj. główna brama z ok. 1900r. W miejscu obecnego cmentarza istniał już w XVI wieku cmentarz dla zmarłych na dżumę, podczas gdy innych zmarłych, aż do czasów cesarza Józefa II, grzebano na cmentarzach przykościelnych. Po I rozbiorze Polski Lwów znalazł się w zaborze austriackim.  W 1783 wydano dekret cesarski nakazujący likwidację dotychczasowych cmentarzy i wytyczenie nowych, poza obrębem miast. Każda z dzielnic Lwowa miała swój cmentarz.W ten sposób powstały cmentarze: Łyczakowski, Gródecki, Stryjski i Żółkiewski. Na wprost od głównej bramy cmentarnej widnieje kilka niezwykle okazałych grobowców znanych lwowskich rodzin, a wśród nich neoromantyczna kaplica przemysłowców Baczewskich i Morawskich ( na poprzednich zdj. nr 2 i 3). Nieco dalej, z lewej strony usytuowane są pomniki poety Seweryna Goszczyńskiego i grupy zasłużonych obywateli. Tam też zobaczyć można obelisk z lwem poświęcony pułkownikowi Juliuszowi Ordonowi, prezydentowi miasta - Michałowi Michalskiemu, poecie Władysławowi Bełzie, aktorce Annie Gostyńskiej.
Groby wybitnych osób znajdują się przy alei głównej, obiegającej eliptycznie cały cmentarz. Najstarsze nagrobki pochodzą z XVIII wieku. Na niektórych zachowały się empirowe i klasycystyczne rzeźby Antona, Jana i Leopolda Schimserów oraz Hartmana Witwera Cmentarz Łyczakowski obejmuje powierzchnię ponad 40 ha, podzieloną na 86 pól, które poprzecinane są gęstą siecią alejek. Ogółem zlokalizowanych jest tam ok. 300 tys. pochówków, a na grobach odnaleźć można ok. 500 posągów i płaskorzeźb. Najstarsze z nich pochodzą jeszcze z XVIII wieku i umieszczone są głównie na grobach wybitnych przedstawicieli polskiego narodu, które znajdują się po obydwu stronach głównej alei, obiegającej po linii elipsy cały cmentarz. Po stronie prawej od bramy odnaleźć można groby wybitnych literatów, uczonych, działaczy ukraińskich i rosyjskich, wśród których pochowani są: pisarz i historyk Karol Szajnocha oraz malarz Artur Grottger. Jest tam również specjalny grobowiec metropolitów greckokatolickich, są groby arcybiskupów ormiańskich.  Neorenesansowa kaplica Baczewskich zbudowana w 1883 roku. Na cmentarzu pochowano ok. pół miliona zmarłych - Polaków,Ukraińców,Austriaków,Niemców,Ormian,Rosjan. Spoczywa tu wiele znanych polskich osobistości: Stefan Banach,Artur Grottger,Seweryn Goszczyński,Władysław Bełza,Maria Konopnicka,Gabriela Zapolska,Julian Ordon.
Grób poetki Marii Konopnickiej. Na cmentarzu znajdują się wydzielone kwatery,w których chowano zasłużonych żołnierzy poległych w kolejnych zrywach niepodległościowych: kwatera żołnierzy Kościuszkowskich,kwatera powstańców listopadowych czy kwatera powstańców styczniowych. Grób Stanisława Szczepanowskiego,twórcy  przemysłu naftowego. Pisali o nim Prus i Sienkiewicz. Był nazywany romantykiem pozytywizmu.
Obecnie Cmentarz Łyczakowski ma status muzeum. Nowe pochówki mogą odbywać się tylko za specjalnym zezwoleniem dyrekcji cmentarza. Grób Iwana Franko. I.Franko - ukraiński poeta i pisarz, slawista, tłumacz, działacz społeczny i polityczny; obok Tarasa Szewczenki uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli ukraińskiej myśli politycznej i literatury. Cmentarz Łyczakowski to nie tylko miejsce pochówku zmarłych, ale także wielka galeria nagrobnych rzeźb, które przedstawiają alegoryczne postacie zmarłych. To również niezmiernie liczne i utrzymane w różnych stylach artystycznych kaplice, obeliski, kolumny. Na zdj.Nagrobek śpiąca kobieta, jeden z najładniejszych na cmentarzu. Grób arcybiskupa ormiańskiego Stefanowicza wybudowany jeszcze za jego życia.
W 1919 roku we wschodniej części Cmentarza Łyczakowskiego, zwanej Campo Santo (Miejsce Święte), na wzgórzach od strony dzielnicy Pohulanka, utworzony został Cmentarz Orląt Lwowskich, na którym spoczywają prochy uczestników obrony Lwowa i wschodnich rubieży Małopolski, poległych w walce obronnej przeciwko bolszewikom w latach 1918-1920 lub zmarłych nieco później. Nad cmentarzem góruje kolumna z Michałem Archaniołem. W listopadzie 1918r. walczyć zaczęła przede wszystkim młodzież, doraźnie organizowana w oddziały, znane jako Lwowskie Orlęta. W czasie walk o Lwów poległych grzebano na prowizorycznych cmentarzykach w pobliżu poszczególnych punktów oporu, między innymi obok Szkoły Kadetów, szkoły im. H. Sienkiewicza i w ogrodzie Politechniki. Po wygaśnięciu walk polskie władze Lwowa postanowiły ekshumować ciała zabitych i przenieść je na specjalnie wydzielony obszar, przylegający od strony Pohulanki do cmentarza Łyczakowskiego. Od wiosny 1919 w części cmentarza od strony Pohulanki utworzono Cmentarz Obrońców Lwowa (potocznie zwany „Cmentarzem Orląt Lwowskich”) dla poległych w wojnach z Ukraińcami i bolszewikami w latach 1918-1920.
Często nazywany jest Cmentarzem Orląt, gdyż spośród pochowanych tam prawie 3 000 żołnierzy, większość to Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich i wyższych oraz inteligencja. Nazywany on był przez Polaków miejscem świętym (Campo Santo). Kaplica Cmentarza Orląt Lwowskich po renowacji. „Bo wolność krzyżami się mierzy - Historia ten jeden ma błąd…”

najbliższe galerie:

 
Lwów 2
1pix użytkownik anek11 odległość 0 km 1pix
Lwów - Rynek Starego Miasta
1pix użytkownik zibid odległość 2 km 1pix
Л ь в і в
1pix użytkownik lola310889 odległość 2 km 1pix
LWÓW (1) Szybkie zwiedzanie...
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix
Lwów
1pix użytkownik przemo odległość 2 km 1pix
ukraina
1pix użytkownik mruwka odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 08.06.2014 15:20

niezwykłe miejsce odwiedziłaś....

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 30.01.2013 23:16

Ładna prezentacja tego wyjątkowego miejsca.Pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 29.01.2013 16:35

Ładniusia ta nekropolia.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 29.01.2013 09:52

Mnie tam nie było ale lubię cmentarze. Cmentarz taki jak ten to dla mnie przede wszystkim pomniki pamięci bez tej zadumy co pod nimi. Pomnik to jak hołd, cześć. Pozdrawiam :)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 29.01.2013 09:46

Zabytkowy i historyczny cmentarz. Zwiedziłem go i wywarł wrażenie. Dobra galeria, dająca pogląd jak wygląda obecnie nekropolia lwowska.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.01.2013 23:47

d-b,miło Was gościć:) Na szczęście lata minione mamy za sobą i obie nekropolie na Kresach pięknieją dzięki kwestom w kraju w dniu 1 listopada.Byłam w ostatnich latach na obu cmentarzach - wileńskiej Rossie i lwowskim Łyczakowie i pięknych,odnowionych grobowców przybywa:)
Pozdrawiam serdecznie:)

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 28.01.2013 23:31

Łyczakowski pamiętamy z lat 80tych... to co utkwiło w pamięci, to zimne, proste, często bezkształtne obeliski prominentnych poltyków radzieckich zasłaniające piękne, zabytkowe nagrobki Polaków...
Zarówno ten, jak i wileński Na Rosie, są dla nas miejscami szczególnymi...
Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.01.2013 23:18

Dzięki:) Zabytkowe nekropolie wypada znać.Ja też chętnie tam wrócę w lepszą pogodę i bez tłumu.
Pozdrawiam!

satan użytkownik satan(wpisów:3227) dodano 28.01.2013 23:04

Byłem kilka razy i na pewno jeszcze wrócę.
Pozdrawiam :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!