m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (28):

 
Zamek miał potężne fortyfikacje ziemne które obecnie trudno wypatrzeć wśród drzew i krzaków. Otoczony był fosą dawniej wypełnioną wodami płynącej obok rzeczki. Chroniły go także cztery potężne bastiony ziemne i mury obronne.

Na teren zamku wchodzimy przez budynek bramny.

Po przejściu przez bramę widzimy... ...pałac ordynatów. Dziedziniec, czterokrotnie większy od wawelskiego był dawniej pusty co podkreślało jego rozmiar.
Pałac ordynatów od strony dziedzińca był dawniej ozdobiony piętrową neorenesansową loggią z arkadowymi podcieniami. Niestety po 1939 roku zostały one rozebrane.


Przez tydzień od 7 do 14. IX.1939 w zamku mieszkał po ewakuacji z Warszawy prezydent RP Ignacy Mościcki. 

  
Zdeponowano tu także dzieła sztuki min. z Zamku Królewskiego z Warszawy, płótna Matejki Rejtan i Batory pod Pskowem. Jednak zbiory te po wkroczeniu armii czerwonej zostały przejęte przez najeźdźców. Część obecnie jest w muzeum w Łucku a płótna Matejki odnaleziono w 1945 na Dolnym Śląsku. Gospodarze zostali aresztowani przez NKWD. Książę Janusz Radziwiłł trafił do więzienia na Łubiance a jego syn Edmund do obozu w Kozielsku. Na szczęście wysoko postawieni krewni i przyjaciele spowodowali, że udało się ich uwolnić.
Widok na część dawnych ogrodów. Od 1945 roku na terenie zamku mieści się szpital psychiatryczny. W sąsiedztwie zamku, otoczona XVII wiecznym murem... ...zobaczymy słynną kolegiatę. Wzniesiona w latach 1635-40 według projektu włoskich architektów... ...uchodziła za najwspanialszy kościół Wołynia.
W podziemiach byli pochowani fundator i członkowie rodziny Radziwiłłów. Od 1945 roku kościół popadał w ruinę. Jego wnętrza zniszczono, groby sprofanowano. Dzwonnica.
W 1997 roku kościół zwrócono wspólnocie katolickiej. Niestety nie ma środków na renowację tego zabytku. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Wołyń II.
1pix użytkownik jotwu odległość 21 km 1pix
Opuszczone lotnisko
1pix użytkownik marcus65 odległość 23 km 1pix
Wołyń I. 2003r.
1pix użytkownik jotwu odległość 29 km 1pix
Łuck - stolica Wołynia
1pix użytkownik kabaczek odległość 34 km 1pix
Ostróg - miasto książąt Ostrogskich
1pix użytkownik kabaczek odległość 67 km 1pix
Międzyrzecz Ostrogski
1pix użytkownik kabaczek odległość 67 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 01.02.2013 21:14

Interesująca galeria z Kresów i ciekawy rys historyczny.Szkoda,że takie zabytki popadają w ruinę:(
Kabaczku,dobrze,że pokazujesz i opisujesz Kresy,a trochę patosu nie zaszkodzi.Pozdrawiam!

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 01.02.2013 20:47

Ciekawe ruiny kolegiaty .Pozdrawiam :)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1310) dodano 01.02.2013 14:15

Dziękuję za wszystkie wizyty, komentarze i oceny.

Podróż na kresy jest wielką nauką i wielkim wzruszeniem.
Wizyta w Ołyce rzeczywiście wywołała w nas przygnębienie i smutek. Żal nad niszczejącymi zabytkami naszej historii.

Czy można mieć pretensje do państwa ukraińskiego, że pozwala aby zabytki najwyższej klasy, świadectwo wspólnej historii rozpadały się i były skazane na stracenie.
Sądzę, że nie do końca.
Jeżdżąc po Ukrainie widzimy, że jest to państwo biedniejsze od naszego, ludziom tam mieszkającym żyje się dużo trudniej (w ogromnej większości) niż nam.
Przez wiele lat byli narażeni na zgubny i niszczący tak wiele pozytywnych ludzkich cech system sowiecki. (Chyba nie przypadkiem w zamku powstała "psychiatruszka")
Mogę zrozumieć to, że wiele zabytków czeka na lepsze czasy (czy one nadejdą ?)
Jednocześnie mam większy żal do nas, do osób w naszym państwie które decydują o sprawach ważnych w tym i o pieniądzach.
Krzywimy się na władze Ukrainy, ale tam mieszkający ludzie skarżą się na nasz rząd. Podobno parę lat temu płynęła do nich pomoc, mała bo mała, ale dawała szansę na jakieś działanie. Obecnie ludzie tam mieszkający, Polacy są praktycznie zdani na siebie i groszowe datki od turystów którzy ich odwiedzają. W ich odczuciu Polska, ich ojczyzna o nich zapomniała. To było najsmutniejsze.

Przygotowując te galerię, jeżdżąc tam i czytając zauważyć można pewną tendencję. Miasta i wsie rozwijały się wtedy gdy należały do Polski. Gdy dany obszar dostał się pod panowanie czy zaborców, czy okupantów nie było w ich interesie dbanie o pomyślność tych ziem. Centrum, władza, pieniądze były gdzieś daleko. Kto chciał awansować, poprawić swój standard wyjeżdżał. Tu zamykano szkoły, likwidowano zakony i zamykano kościoły które były oparciem dla ludzi. Starano się podsycać antagonizmy między ludźmi różnych narodów którzy dotychczas żyli zgodnie obok siebie. Zabory, okupacje przynosiły regres.

Dlatego nie zawsze bezpieczeństwo własne jest najważniejsze. Pomyślność naszej ojczyzny skutkuje wzrostem naszego spokoju i dobrobytu.
Mamy 150 rocznicę Powstania Styczniowego. Ci ludzie ginęli za nadzieję na swój lepszy los w wolnym kraju, bo czuli, że tylko wolność daje bezpieczeństwo i szczęście.

Troszkę może przesadziłem z patosem, ale tam gdzie obecnie nie ma Polski może najlepiej widać jakie znaczenie ma wolna ojczyzna i czym Polska jest dla ludzi tam żyjących.

Na koniec, choć to nie miejsce do tego przeznaczone, na konie roku można przekazać 1 %. W internecie można znaleźć organizacje pomagające tym co są za granicami.
Przykładowo
http://www.pol.org.pl/
http://wspolnotapolska.org.pl/
http://www.kresy-krakow.com.pl/

d-b użytkownik d-b(wpisów:581) dodano 01.02.2013 11:51

Kilka pozycji G. Rąkowskiego makówki nasze już przyjęły :-)
Z upływem lat, coraz mocniej jednak odzywają się w nas mieszane uczucia... pewnych rzeczy nikt nie jest w stanie zmienić, notoryczny brak kasy odzywa się na każdym dosłownie kroku... zresztą nawet gdyby się ona znalazła... i tu właśnie nasze rozterki... czy faktycznie nasz kraj był aż tak bogaty, aby popadać w niesłychany monumentalizm... czy dziś coś uległo drastycznej odmianie? ... czy nie tworzymy kolejnych symboli, które za wiek lub dwa, wyglądać będą podobnie?
Hmm... oczywiście, nie jest naszą intencją wkładanie kija w mrowisko ale są miejsca, które będą tylko wyglądać gorzej, a niektóre... pewno dopiero zaczną tak wyglądać za czas jakiś...
Wystarczy spojrzeć na ten portal, czego ludzie są spragnieni, czego oczekują, za czym tęsknią... w najprzeróżniejszych periodykach lub ankietach, człowiek wymienia na pierwszym miejscu swoje zdrowie i bezpieczeństwo!!! z przykładu naszej historii, tej sprzed wieków i obecnej, liczyło się bezpieczeństwo jednostek, a świat miał być im podporządkowany... czy coś w tej materii uległo zmianie?!?
Stąd choćby te nasze rozterki... każdy ma to , na co usilnie pracuje... i jeszcze ten komentarz pod nr 14... bardziej takie obrazy osłabiają...

Pozdrawiamy serdecznie,
D&B

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 01.02.2013 11:13

Żal patrzeć na te zniszczone obiekty:-( Ciekawie pokazujesz Kresy. Pozdrawiam:-)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 31.01.2013 22:39

A to przykre. Okazuje się, że nie tylko nasze polskie perełki się sypią. Szkoda, że takie zabytki z wielką historią popadają w ruinę.
Pozdrawiam serdecznie.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 31.01.2013 18:48

Łza się w oku kręci.
Dobrze, że na naszym portalu coraz więcej kresowych obiektów.
Dobra robota.
Pozdrawiam:)

piotr54 użytkownik piotr54(wpisów:788) dodano 31.01.2013 10:06

Obiekt bardzo zaniedbany, pewnie doczeka się lepszych czasów, ale kiedy to będzie. Galeria bardzo mnie zainteresowała.

satan użytkownik satan(wpisów:3314) dodano 31.01.2013 09:13

Kawałek naszej historii, dobrze to zaprezentowałeś i opowiedziałeś. Interesująca galeria.

Pozdrawiam.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 31.01.2013 05:47

Jakze smutny kawalek historii przedstawiasz.
Rzetelna robote zrobiles.)
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!