m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Nasz pobyt w Chełmnie rozpoczynamy na ul. Dworcowej tuz przed Urzędem Miasta przy taki pięknym kwietniku. Budynek Urzędu Miasta
Budynek zbudowany na przełomie XIX i XX w. z muru pruskiego dla dawnego Starostwa Powiatowego, obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta. Chełmno pretenduje do miana polskiej stolicy zakochanych. I ma po temu powód - w chełmińskiej farze znajdują się relikwie św. Walentego.Święty został ogłoszony patronem zakochanych już w 1496 r. przez papieża Aleksandra VI.  Spacerując po chełmińskiej starówce warto również zatrzymać się na chwilę w okolicy Bramy Grudziądzkiej i przysiąść na „ławeczkach dla zakochanych”, ..... ustawionych w parku Nowe Planty, w Parku Pamięci i Tolerancji im. Ludwika Rydygiera oraz przed budynkiem Urzędu Miasta.
W tych miejscach zdecydowanie można poczuć urok Miasta Zakochanych. Z ogólnonarodowego entuzjazmu dla święta zakochanych skwapliwie skorzystano w Chełmnie. Odkurzono relikwiarz, który 14 lutego każdego roku wystawia się w czasie mszy świętej w farze pw. Wniebowzięcia NMP. W mieście nie brakuje także ciekawych walentynkowych zabaw, konkursów, wystaw. Walentynki tradycyjnie kończą się na rynku, gdzie układane jest wielkie płonące serce z lampionów. Na zdj.Brama Grudziądzka, widok z plant miejskich.
Mury obronne miasta powstały w XIII i XIV w. Do dziś zachowały się dwie spośród dawnych siedmiu bram - Grudziądzka i Merseburska (znajduje się na terenie klasztoru Sióstr Miłosierdzia, zamieniona na kaplicę Grobu Pańskiego). Na zdj. Brama Grudziądzka W ciągu murów ocalały aż 23 baszty. W jednej z nich, zwanej Basztą Prochową, Muzeum Ziemi Chełmińskiej zorganizowało stałą wystawę zbiorów archeologicznych i etnograficznych. Tu można obejrzeć eksponaty pochodzące z wykopalisk Na zdj. element religijny na Bramie Grudziądzkiej. Przez Bramę Grudziądzką wchodzimy na ulice o tej samej nazwie. Ulica Grudziądzka widziana z rynku. Prostokątny rynek w Chełmnie został ukształtowany już w średniowieczu. Na przestrzeni lat gotyckie kamienice znikały z krajobrazu rynku, pozostała po nich tylko jedna kamienica - XVIII-wieczna kamienica Cywińskich. Na zdj. Zabytkowe kamienice w Rynku Głównym. Zabytkowa kamienica.
Widok z rynku w stronę ul. Grudziądzkiej. Zabytkowa kamienica. Na przełomie XIX i XX wieku wybudowano zupełnie nowe kamienice, które dzisiaj ozdabiają rynek w Chełmnie Zabudowa miasta Zabudowa miasta W Chełmnie znajduje się też słynny renesansowy ratusz należący do najwspanialszych tego typu budowli w Polsce. Na jego zachodniej ścianie znajduje się średniowieczny wzorzec miary długości tzw. pręt chełmiński liczący 4,35 m.
Będąc w Chełmnie w ubiegłym roku zastałem miasto w pełni remontów i zmian na lepsze dzięki unijnym funduszom .Na zdj. Widoczny w oddali pseudobazylikowy, gotycki kościół zbudowany na przełomie XIII i XIV w. dla zakonu franciszkańskiego. Gotycko-renesansowy ratusz na Chełmińskim rynku Zabudowa centrum miasta Zabytkowy zegar w rynku głównym Budynek poczty . Niewielkie, liczące niespełna 21 tys. mieszkańców Chełmno ma aż 6 kościołów, których majestatyczne budynki świadczą o dawnym znaczeniu miasta. Każda ze świątyń kryje w swym wnętrzu wiele zabytków sztuki sakralnej. Na zdj. Jedna z miejskich uliczek
Kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP. To jedna z najstarszych i największych świątyń Pomorza. Gotycka, ceglana fara, zbudowana na miejscu drewnianego kościoła z początku XIII w., powstawała etapami w latach 1280-1320. W 1501 r. wzniesiono wieżę północną, natomiast wieża południowa nie została nigdy ukończona.Na zdj. Fronton fary. Wnętrze fary - Barokowy ołtarz główny z obrazem Wniebowzięcia NMP autorstwa Macieja Rodte pochodzi z początków XVIII w. Znacznie starsze, XIV-wieczne rzeźby apostołów umieszczone przy filarach pamiętają jeszcze początki świątyni. Na zdj.Wnętrze fary w remoncie Kościół pw. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja
Pseudobazylikowy, gotycki kościół zbudowany na przełomie XIII i XIV w. dla zakonu franciszkańskiego. W XVIII w. wykonano malowidła ścienne, w XIX w. klasztor został przekazany siostrom Miłosierdzia, a następnie służył jako kościół gimnazjalny.
Zespół klasztorny -
Cysterki przybyły do Chełmna w II poł. XIII w. gdzie założyły klasztor. W XV w. przeszedł on we władanie Benedyktynek. W 1579 r. Dawny cystersko-benedyktyński zespół klasztorny Ul. Dominikańska Dawny cystersko-benedyktyński zespół klasztorny W skład zespołu klasztornego wchodzi także gotycki kościół pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty.
Zmierzając ul. Dominkańską w strone kościoła  napotykamy imponująca wieżę cisnień. Neogotycka wieża ciśnień została zbudowana w XIX wieku ze względu na rosnące zapotrzebowanie na wodę rozrastającego się miasta. Mierzy ponad 30 metrów wysokości. 
Gotycki kościół pw. św.św. Piotra i Pawła w Chełmnie został zbudowany na przełomie XIII i XIV w. dla zakonu dominikańskiego przybyłego do Chełmna w XIII w. W XVII w. kościół przebudowano. W XIX w. zakon uległ kasacie, a kościół przekazano ewangelikom. Z bogatego wyposażenia zachowały się jedynie malowidła z XIV w. oraz rokokowy ołtarz główny, stalle i ambona. 
Ul.Dominikańska z przed kościoła św. Piotra i Pawła.
 Uroku miastu nadają również inne zabytkowe budowle izwiązane z jego historią, jak np. gmach dawnej Akademii Chełmińskiej, dawne Koszary Korpusu Kadetów nr 2, a wyjątkowej atmosfery dodają piękne parki zieleni otaczające zespół starego miasta. DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
W Mieście Zakochanych (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Chełmno
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Chełmno - Stare Miasto
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Chełmno nad Wisłą
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix
Chełmno
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Chełmno
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
hzgora użytkownik hzgora(wpisów:16) dodano 16.03.2013 17:49

Piękne miasto - Rzym północy. Polecam. Zajrzyj również do Świecia.

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1522) dodano 22.02.2013 21:32

w mieście tym jeszcze nie byłam, a szkoda, bo pewnie nie utrzymywałabym, ze polskim Carcassonne jest...Paczków:)))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 20.02.2013 20:48

Piękna prezentacja, znakomite kadry, interesujący opis...Dziękuję:)
Pozdrawiam serdecznie.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 15.02.2013 23:21

Dziękuje pięknie wszystkim za komentarze i oceny mojej galerii.

Pozdrawiam wzajemnie:)

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 15.02.2013 14:50

Lubię gotyk, ten czysty i ten z domieszką innego stylu. Przyjemnie spacerować uliczkami miasta, w którym co rusz spotykamy to, co sprawia nam przyjemność. No i na dodatek można sobie przysiąść na jednej z ,,tych" wyjątkowych ławeczek, by snuć wiele cudownych marzeń :-)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 15.02.2013 10:20

Moja uwage przykula ta wieza cisnien - piekna:) Nie pierwszy raz widac, ze kiedys przywiazywano wage do detali.
Szkoda, ze zabytkowy zegar jeszcze nie jest odrestaurowany, moze i za niego wkrotce wezma sie wlodarze miasta.
Ogolne wrazenie z Chelma bardzo pozytywne. Pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 15.02.2013 10:06

Interesujące miasto to Chełmno,sporo ciekawych zabytków.Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 15.02.2013 09:59

I mamy kolejną ciekawą galerię Mocara:) O Chełmie wiele dobrego czytałam,ale znam je tylko z widzenia:)
W realu jeszcze nie byłam,a ta galeria zachęca i to bardzo.Jest czym oko nacieszyć:) Pozdrawiam!

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4830) dodano 15.02.2013 01:21

Nie ma jak galeria na czasie ;) Podobało się

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 15.02.2013 01:13

3 do 5 moje naj fotki :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!