m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Sandomierz jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych (przynajmniej dla mnie) miast Polski. Początki osadnictwa na tym terenie i w jego regionie, sięgają czasów neolitu (5200 p.n.e. - 1700 p.n.e.). Usytuowane jest na lessowych wzgórzach. Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. Do najwyższej klasy zaliczane są średniowieczny układ urbanistyczny miasta oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych na terenie Polski - kościół św. Jakuba. Na położoną na wzgórzach Starówkę, można się dostać wspinając się obok Collegium Gostomianum ciekawie zaprojektowanym, tonącym w zieleni chodnikiem, trawersującym zbocze w kierunku ul. Katedralnej. Takie podejście może nasuwać skojarzenie ze wzgórzami na Montmartre w Paryżu. Po zdobyciu wzgórza dochodzimy do Domu Długosza, ufundowanego w 1476 roku przez historyka Jana Długosza, kanonika sandomierskiego dla księży mansjonarzy, wikariuszy pobliskiej katedry.

Jest to jeden z najlepiej zachowanych gotyckich domów mieszkalnych, dziś mieszczący wewnątrz bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego. 

Uchylona furta i zachęcająco wygladający ogród zapraszają do wejścia, więc nie zwlekając dłużej przekraczamy bramę. 
Ogród kryje w sobie wiele niespodzianek ...
... rozwieszonych na drzewach ... ... i zdobiących wspaniale utrzymany trawnik. W tej oazie spokoju nie mogło oczywiście zabraknąć św. Franciszka rozmawiającego z ptakami. Czas płynie leniwie i beztrosko, a my wyciszeni ruszamy wąskimi uliczkami w kierunku wspaniałej gotyckiej katedry z XIV w.
Bazylika Katedralna wzniesiona została w miejscu pierwotniej romańskiej kolegiaty, zniszczonej najazdami Tatarów w XIII wieku i Litwinów w 1349 roku. Nowa kolegiata została ufundowana przez Kazimierza Wielkiego w 1360 roku. Posiada wyposażenie wewnętrzne z XV - XVII wieku (freski bizantyjsko - ruskie, ołtarze rokokowe, obrazy i rzeźby) i jest nakryta pięknymi sklepieniami krzyżowo-żebrowymi.
Głęboka, niebieska kolorystyka nadaje całości oryginalny wygląd. W świątyni uwagę przyciągają między innymi wspaniałe organy ...
... i przepiękne rzeźby. Kończymy zwiedzanie katedry, by ruszyć w kierunku sandomierskiego rynku.
Po drodze mijamy jeszcze barokową dzwonnicą z XVIII w. z której wg średniowiecznego zwyczaju dla upamiętnienia poległych pod Warną, co wieczór o godz. 21 rozlega się dziewięć razy uderzenie dzwonu.
Najbardziej widoczną budowlą  po wejściu na płytę rynku jest zbudowany w XIV w. Ratusz. 
W XVI w. został on przyozdobiony attyką, a na początku XVII w. dobudowano od zachodu wieżę. 
Jest on uważany, i chyba słusznie, za jeden z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce. 
Rynek to nie tylko Ratusz, nie brakuje tu ciekawych konstrukcji ... ... i pominków, a nawet spotkać można Szkotów! Skąd Szkoci w Sandomierzu nie potrafiono mi wytłumaczyć. Moze to taki mały rewanż za polską emigrację w ich stronę :-)
Kamienice mieszczańskie wokół Rynku Starego Miasta wznoszone od XV w. zachowały w swoich murach wiele cennych detali architektonicznych, świadczących o bogatej przeszłości historycznej tych budynków. Otaczając rynek zwartą, niską zabudową nadają mu wyjątkowy charakter. Kamienica nr 10 zwana jest Kamienicą Oleśnickich. W kamienicy tej w 1570 roku przedstawiciele polskich luteran, kalwinów i braci czeskich zawarli zgodę i opracowali obowiązujący katechizm. 
Z dziedzińca tej kamienicy jest dziś wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej. Ci panowie jednak nie pojawili się w celu skorzystania z tej trasy :-) Podobnie jak ta mieszczka wędrujaca od strony Bramy Opatowskiej ...

W sezonie, w weekendy, na pierwszym piętrze Kamienicy Oleśnickich odbywają się pokazy dawnych tańców i sztuk walki. W średniowiecznym systemie obwarowań sandomierskich znajdowały się cztery bramy wjazdowe do miasta.
Jedyna z zachowanych do dziś, to zbudowana w XIV - XVI w. Brama Opatowska, którą w XVI wieku podwyższono i zwieńczono renesansową attyką.
Pierwotnie poszczególne kondygnacje wieży połączone były drabinami i pomostami przy otworach strzelniczych. W 1928 roku podczas jej remontu wykonano metalowe schody. Wjazd przez bramę zamykany był żelazną kratą, spuszczaną po prowadnicy, która zachowała się do dziś, na północnej ścianie bramy. 
Od strony wewnętrznej bramy można wspiąć się na jej szczyt ... ... by z wysokości 30 metrów podziwiać interesujący widok na miasto i okolice. Od południa rozciąga się panorama Starego Miasta, widać Wisłę, która w tym miejscu płynie w kształcie litery S, a także kościoły św. Jakuba i św. Pawła, hutę oraz Tarnobrzeg. Natomiast od zachodu widać park miejski, kościół św. Michała wraz z zespołem dawnego klasztoru Benedyktynek mieszczącym Wyższe Seminarium Duchowne oraz kościół św. Józefa z zespołem dawnego klasztoru Reformatów wzniesionym w XVII w. Po trudach zwiedzania czas na mały odpoczynek. 
Na Rynku na tyłach zabytkowej kamienicy nr 27 zwanej Pod Ciżemką, znajduje się w tonący w zieleni hotelowy ogródek z fantastycznym jedzeniem w umiarkowanych cenach. 
Dobra kawa i napoje chłodzące szybko wracają chęć do dalszego zwiedzania.
Jeszcze tylko małe piwo, żeby tradycji stało się zadość, jako że w XVI w. kamienica była własnością Węgra Lazarczyka piwowara, i ruszamy w dalszą trasę. Ratusz wielokrotnie ulegał pożarom, m.in. w 1623 roku i 1757. Jest to budowla ceglana z wysoką attyką zakrywającą dach. Otynkowana wieża pokryta jest blaszanym dachem i zwieńczona orłem z czasów Księstwa Warszawskiego. 
Na parterze Ratusza mieści się Dział Historyczny Muzeum Okręgowego, na piętrze Sala Ślubów i sale Rady Miasta, zaś w piwnicach klub Lapidarium  Sandomierskiego Stowarzyszenia Kulturalnego.
Nie brakuje także zegara słonecznego na murach Ratusza. Sandomierz to miejsce wręcz idealne dla artystów i marzycieli. Dlatego to właśnie tutaj zakotwiczono niebo. 
Sprawdziłam - było na miejscu. :-) Zabytkowe kamieniczki ... ... tonące w zieleni wieże kościołów ... ... tworzą wymarzone plenery dla artystów i młodych adeptów sztuki.
Powoli, wzdłuż uroczych kamieniczek, idziemy w kierunku zamku schodząc ze wzgórza, na którym przycupnął sandomierski Rynek. Po drodze mijamy pozostałości klasztoru Dominikanów, przy nieistniejącym kościele św. Marii Magdaleny, datowane na XVII/ XIX w. Obecnie jest to siedziba Urzędu Miejskiego.
Jeszcze rzut oka na Bazylikę Katedralną ... ... i po chwili docieramy do zamku. 
Zamek zbudowano na miejscu pierwotnej warowni istniejącej na wzgórzu co najmniej od X w. 
W XIV wieku Kazimierz Wielki wykorzystał to miejsce pod budowę murowanego zamku, który prawdopodobnie w tym okresie został połączony z murami miejskimi.
Zamek, później wielokrotnie był przebudowywany, a obecnie jest siedzibą Muzeum Okręgowego.
Nie przetrwały do dziś niestety zabytkowe wnętrza. 
W środku zamku można obejrzeć wystawy muzealne, a na z boku warowni niewielką ekspozycję narzędzi tortur.
Wśród nich, między innymi, niepozorny z wyglądu pal męczeństwa. Nie planując eksperymentów z torturowaniem ruszamy w drogę, schodząc w dół z kolejnego wzgórza ... ... na którym w malowniczym otoczeniu, wśród zieleni, rozłożyły się zabudowania zamkowe. Mijając kościół św. Jakuba wiemy, że jesteśmy na dobrej drodze - Drodze do Raju :-)  ... a dokładnie do Wąwozu Królowej Jadwigi, położonego w południowo -zachodniej części miasta. 
Początek wąwozu znajduje się w pobliżu
kościoła św.Pawła, na Wzgórzu Święto-pawelskim, obok ul.Staromiejskiej.
Ten oryginalny szlak komunikacyjny, choć ma zaledwie 500 m długości, jest najciekawszym  i najładniejszym wąwozem lessowym na terenie miasta.
Ściany wąwozu zostały wyrzeźbione w wyniku erozji wodnej w miękkim lessowym materiale. U jego wylotu osiągnęły ponad 10 m wys.
Ale to podobno nic, w porównaniu z systemami wąwozów, które można oglądać podczas wycieczki z Sandomierza do Opatowa. Najpiękniejsze z nich znajdują się na południe od wsi Wysiadłów, Radoszki i Dacharzów. Wylot wąwozu znajduje się obok ul.Królowej Jadwigi.
Wracając do samochodu ostatni raz spogladamy na zamek i panoramę Sandomierza.

Pięknie tutaj i na pewno warto jeszcze kiedyś powrócić...

najbliższe galerie:

 
SANDOMIERZ 2 - Brama Opatowska, Ucho Igielne...
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Stary  Sandomierz
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix
Sandomierz - Królewskie Miasto
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
POLSKA...W SANDOMIERZU NA PRZEDMIEŚCIU...
1pix użytkownik deszcz odległość 0 km 1pix
Sandomierz-2017
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Polska - Sandomierz
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
michal użytkownik michal(wpisów:252) dodano 18.12.2008 16:39

jeśli nie miałaś okazji wejść do kościoła św. jakuba to musisz wrócić do sandomierza koniecznie!

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 04.02.2008 14:15

pedro1912: Zdjęcia ustawia się w wybranym szyku przesuwając je strzałeczkami w górę lub w dół w czasie edycji.
Chyba jeszcze łatwiej ponumerować je sobie przed załadowaniem i później ładować zaczynając od ostatniego.
Pozdrawiam :-)

pedro1912 użytkownik pedro1912(wpisów:476) dodano 23.01.2008 15:29

Wspaniale zdjecia.
jak to sie robi ze zdjecia ustawione sa w kolejnosci, co pozwala na laczenie kometarza/opisu, narracji ?
pozdrawiam

marek użytkownik marek(wpisów:15) dodano 20.01.2008 18:28

Pesteczko, Żałowałem, że na Sandomierz zabrakło nam czasu podczas ostatniego wypadu w Polskę( długi weekend okazał się za krótki). Dobrze, że znalazłem Twoją galerię, dziękujemy za piękne zdjęcia. Hej!

niki1971 użytkownik niki1971(wpisów:7) - Użytkownik usunięty. dodano 04.11.2007 22:21

Wspaniałe zdjęcia i piękne miasto :)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 23.08.2007 11:12

Ja także jestem najbardziej zadowolona ze zdjęcia 33 :-))
Pięknie dziękuję za wszystkie komentarze.

camel17 użytkownik camel17(wpisów:98) dodano 22.08.2007 23:35

znakomita galeria na 5.
Pokazałaś miejsca tego pięknego miasta, które ja pominąłem.
Zdjęcie 33 najwspanialsze.
5, Pozdrawiam

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 22.08.2007 20:22

świetna galeria:) szczególnie zdjęcia 26 i 27. zdjęcie 33 genialne:)
dodatkowy plus za komentarz
pozdrawiam serdecznie:)

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 22.08.2007 10:18

Pesteczko123...5
Wspaniała przechadzka po Sandomierzu.
hejka!

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 21.08.2007 17:44

Nie szkodzi, że ubiegnięta ale galeria nic nie ujmując "camelowej17" przeurocza.

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 21.08.2007 13:49

Ubiegnięta o kilka godzin przez camela17 zdecydowałam się aktywowac przygotowaną już galerię, bo Sandomierz mnie urzekł i sądzę, że każdy może tam znaleźć coś dla siebie, coś innego :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!