m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
W którymś momencie zaczęto w demoludach budować mieszkania dla każdego. Niestety powstały osiedla domów znanych i z naszych miast. Zimne odpychające blokowiska. Ale my zajrzymy na Ostrogską starówkę. Do miasta prowadziła brama Łucka. Zbudowana na przełomie XV i XVI wieku jest przykładem renesansowej sztuki obronnej. Zwieńczona piękną attyką dawniej była wkomponowana w mury miejskie. Dawne centrum w czasie wojny zostało całkowicie zniszczone. Mimo to stara część miasta została uznana za państwowy rezerwat historyczno - kulturowy.
W wielu tych wiejsko - miejskich domkach można się doszukać ciekawych detali. Niestety wojna spowodowała, że wiele tu pustych przestrzeni. Pomnik książąt ostrogskich. Jeden z nich trzyma księgę. Zapewne na pamiątkę, że to właśnie tu wydrukowano pierwszą biblię w języku starocerkiewnosłowiańskim. Przed nami najstarsza część zamku wieża z XIV wieku. Zamek zbudowano na wzgórzu. Baszta Okrągła późniejsza z XVI w. jest ozdobiona renesansową attyką. W miejscu dawnej bramy wjazdowej w 1905 roku zbudowano dzwonnicę cerkiewną ze sklepionym przejazdem.
Na terenie zamku w większości nie zachowały się ani budynki ani nawet mury. W budyneczku który znajduje się w górnej części Wieży Murowanej znajduje się mini muzeum. Baszta Okrągła od wewnątrz nie prezentuje się tak okazale. Najważniejszym budynkiem na terenie zamku jest cerkiew Bogojawieńska zbudowana w 1521 roku. Zniszczona przez kozaków przez dwa wieki pozostawała w ruinie. W latach 1887 - 91 odbudowano ją w stylu rosyjsko - bizantyjskim. Niestety my też trafiliśmy na remont. W cerkwi są przechowywane relikwie św. Fedora Daniłowicza Ostrogskiego a w podziemiach jest pochowany wojewoda kijowski Konstanty Wasyl Ostrogski dobroczyńca miasta, twórca min. Akademii Ostrogskiej. Na terenie zamku znajdziemy także symboliczny( ?) grób Strzelców Siczowych - ukraińskich żołnierzy z okresu I wojny światowej.
Opuszczamy teren zamku... ...i podziwiając małomiasteczkową architekturę... ... ...dochodzimy do kościoła Wniebowzięcia NMP. Przy kościele kapliczka z 1771 roku. W latach 60 została zrównana z ziemią. Odbudowano ją w 1995 r. W podziemiach kościoła i kapliczki byli pochowani proboszczowie ale i okoliczni ziemianie np. Anna z Sapiehów księżna Jabłonkowska - konfederatka barska.
Wokół kościoła posadzono sadzonki dębów pamięci osób związanych z Ostrogiem poległych za Ojczyznę. Na zdjęciu tablica poświęcona Konradowi Szepelskiemu - profesorowi stomatologii, wiceprezesowi Naczelnej Izby Lekarskiej Dentystycznej zabitemu przez NKWD w Katyniu. W kościele znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Po II wojnie św. kościół zamieniono na magazyn zboża. W 1948 udało się go odzyskać wiernym, odremontować - proboszczem był wówczas Serafin Kaszuba, ale w 1959 ponownie zamieniono na halę sportową. Od 1990 roku znów stanowi jeden z najważniejszych ośrodków Kościoła na Wołyniu. W kościele odbywają się także nabożeństwa w obrządku greckokatolickim. Tablica poświęcona Słudze Bożemu Serafinowi Kaszubie który w okresie po II w.ś. w konspiracji wędrował po całym terenie ZSRR niosąc posługę duszpasterską. Więziony i prześladowany jest obecnie kandydatem na ołtarze. Tablica poświęcona Stanisławowi Ludwikowi Żurakowskiemu uczestnikowi I w.ś. i wojny 1920 roku. Burmistrzowi Ostroga który zasłynął akcją rozdawania biednym mieszkańcom miasta kóz. Aresztowany przez NKWD, mimo protestów mieszkańców Ostroga wywieziony do Katynia gdzie zginął.

najbliższe galerie:

 
Międzyrzecz Ostrogski
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Krzemieniec
1pix użytkownik kabaczek odległość 61 km 1pix
Krzemieniec Wołyńskie Ateny
1pix użytkownik kabaczek odległość 62 km 1pix
Wołyń I. 2003r.
1pix użytkownik jotwu odległość 62 km 1pix
Kresy. Krzemieniec
1pix użytkownik halszka odległość 63 km 1pix
Ołyka - siedziba Radziwiłłów
1pix użytkownik kabaczek odległość 67 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1137) dodano 27.02.2013 18:05

Tak. Kajaki były z Żabie Kruka. Oczywiści mówimy o galeriach "Kajakiem po Gdańsku".

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 27.02.2013 12:06

Visty - kajaki chyba brałeś z Żabiego Kruka

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1137) dodano 27.02.2013 00:21

Cóż, część moich przodków pochodziła z kresów choć wtedy o tym tak nie myślano. Lwów to była Małopolska Wschodnia.
Może dlatego mnie tam tak ciągnie...
Pozdrawiam.
P.S. Visty (?)

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 26.02.2013 23:02

Jeszcze raz dziękuję za możliwość spojrzenia na grób Kingi Choszcz, a Visty własne czy pożyczone.

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 26.02.2013 22:47

Witam tak trzymaj! Pewnie Dispar nie zauważył tej galerii bo Galicja jest mu bliska, ludziska będą katować Egipt itp. bo tam się jeździ, a kresy tak dawno były Polskie że nie warto nie warto nimi głowy sobie zakrzątać. Ty nie masz korzeni z Galicji? bo 50% moich korzeni jest z Litwy, pewnie kiedyś się tam wybiorę jestem dłużny to ojcu.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1137) dodano 26.02.2013 16:43

Info-kajak dziękuję Ci za miłe słowa.
Pewnie tak długi komentarz zniechęca, ale ja czasem traktuję galerie na naszym portalu jako źródło informacji i podpowiedzi przy ewentualnym zwiedzaniu i sądzę, że nie jestem w tym jedyny. Dzięki pracy nad galerią sam mogę się wiele dowiedzieć i chciałbym się tym podzielić.
Pozdrawiam.

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 24.02.2013 12:20

Początkowo przeraził mnie ogrom komentarza, gdy zacząłem czytać toi zdziwiłem się że to koniec. Opis i foty SUPER!!! BRAVO!!!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!