m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Do Rabatu przyjechałyśmy pociągiem z Meknes. Zostawiamy plecaki na dworcu i idziemy trochę pobiegać po mieście. Udajemy się w stronę Kazby al-Udaja Rue des Consuls. To najbardziej reprezentacyjna ulica medyny. I trudno się w sumie dziwić, skoro do 1912 roku zarezerwowana była dla europejskich konsulów, którzy byli zobligowani tu mieszkać. Sam Rabat powstał w 1150 roku, a założenie miasta utożsamia się z przybyciem dynastii Almohadów i przebudowaniem klasztoru na warowną kazbę. W większości miast stara część zabudowy kończy się na medynie, ale nie w Rabacie - tu jest jeszcze kazba, równie egzotyczna, jednak znacznie bardziej malownicza. Kazba al-Udaja leży tuż na północ od medyny, na wysokim brzegu u ujścia rzeki Bu Rakrak do oceanu. Idziemy sobie główną ulicą kazby, która prowadzi nas od Bab Udaja do platformy widokowej. W bok odbijają wąskie uliczki z biało-niebieską zabudową. Tak kojarzyło nam się z tym miastem na Sz.;)
:) Udało nam się dotrzeć do platformy widokowej, zwaną raczej platformą sygnałową i zobaczyć ocean:) Miejsce licznie odwiedzane przez mieszkańców miasta. Plateforme du Semaphore i rozległa, ogromna wręcz plaża u podnóża kazby. Nad rzeką, po południowej stronie wyłania się charakterystyczna sylwetka wieży Hassana. Ale tam udamy się dnia następnego. Wąskie uliczki i zaułki budzą skojarzenia z medynami w miastach położonych dalej na wschód i południe.
Większość domów pochodzi z czasów pierwszych Alawitów (XVII i XVIII wiek). Niewielki Ogród Andaluzyjski (Jardin Andalou) to urocza, choć nieco zapuszczona oaza zieleni w centrum miasta. Kazba prezentuje się naprawdę pięknie. Mury mają tu wysokość 8-10 metrów oraz średnią grubość 2,5 metra. Wzdłuż murów ciągnie się promenada spacerowa. Ale my opuszczamy kazbę i idziemy się przejść po medynie i mniej licznie odwiedzanych zakątkach miasta.
Cmentarz. Tak tu się już oddaliłyśmy ewidentnie od centrum. Nie muszę chyba dodawać, że nie spotkałyśmy na swej drodze żadnych turystów. Chciałyśmy dojść do tej części murów, która jest pięknie oświetlona przez zachodzące słońce. Almohadzkie mury obronne to jedne z najpiękniejszych i najbardziej imponujących fortyfikacji w Maroku. Pochodzą z czasów almohadzkich, a ich łączna długość wynosi ponad 5 km.
Wracamy na medynę. Jest kolorowo i przyjemnie... ...tu już mniej. Być może niektórym to smakuje, ja raz w życiu jadłam i nigdy więcej;) Meczet As-Sunna, zwany również Wielkim Meczetem. Kolacja:) Niestety bez alkoholu... Następnego dnia rano udajemy się zobaczyć Mazoleum Muhammada V
oraz Meczet Hassana, a raczej to co z niego zostało po trzęsieniu ziemi z roku 1755. Jedynym elementem, który przetrwał trzęsienie ziemi jest Le Tour Hassan. Czyli w sumie niewiele zostało. Ale ogromny plac z rzędami kolumn o różnej wysokości oraz niedokończoną wieżą Hassana i tak robią ogromne wrażenie. Obiekt zajmuje szczególne miejsce w marokańskiej świadomości. Tu właśnie Muhammad V poprowadził pierwszą piątkową modlitwę po ogłoszeniu niepodległości kraju. Wieża Hassana jest zresztą symbolem Rabatu. A miało to miejsce w roku 1956. Po tym zresztą wydarzeniu sułtan Muhammad V przyjął tytuł królewski. Jego grobowiec został wykonany z białego onyksu sprowadzonego z Pakistanu. Przed wejściem z każdej strony stoi wartownik ubrany w tradycyjny strój. Można nawet sobie z wartownikiem zrobić zdjęcie;)
Mazoleum zbudowano po śmierci króla, w latach 1961-1967. Przysadzista Wieża Hassana nie przystaje do standardów budowania marokańskich minaretów, a to dlatego, że według pierwotnych planów wieża miała być dwukrotnie wyższa. Nigdy jednak nie zrealizowano tych zamierzeń. Jednak mimo to obiekt robi imponujące wrażenie:) Można bez przeszkód biegać sobie między tymi kolumnami, a to przecież teren meczetu jakby nie patrzeć;) Udajemy się następnie w tym niemiłosiernym upale do cytadeli Szella, która znajduje się już poza murami miasta. Trochę tam kurcze poginałyśmy;) Uchodzi za jedną z najważniejszych atrakcji Rabatu. Fajnie tam było bardzo, tylko szkoda, że miałyśmy mało czasu i nie można było sobie poleżeć na zielonej trawce;) To miejsce naprawdę magiczne, z ruinami pośród bujnej zieleni i wielką kolonią czapli i bocianów. Przekraczając bramę zostawia się za sobą harmider wielkiego miasta i wkracza w zupełnie inny świat.
Miejsce to było zamieszkiwane już za czasów fenickich, a rozwinęło się za panowania Rzymian, którzy założyli tu miasto Sala Colonia. Ostatni mieszkańcy opuścili osadę w 1154 roku, kiedy na drugim brzegu rzeki powstała Sala. Ponad 100 lat później pierwszy marynidzki kalif wybrał pozostałości Sala Colonia na miejsce pochówku swej żony. Dwa lata później sam zginął, też został tu pochowany i tak to poszło dalej. Minaret z bocianim gniazdem jest elementem meczetu Abu Jusufa. Poza grobem Mulaja Ismaila w Meknes i meczetem Hassana II w Casablance jest to jedyny meczet w Maroku, gdzie wolno wejść niemuzułmanom. Pod drzewami można znaleźć niewielkie białe budowle zakończone kopułami - to grobowce miejscowych świętych (marabutów). Można docenić tutaj specyficzny urok ruin, które nie są wypięlęgnowane, ale zarośnięte, można spotkać owce i bociany, jest spokój i klimat.
Opuszczamy kazbę przez piękną bramę, będącą szczytowym osiągnięciem marynidzkiej architektury militarnej i lecimy na pociąg. Dziękuję:)

najbliższe galerie:

 
Maroko - Rabat - film
1pix użytkownik filmdil odległość 1 km 1pix
Maroko.  Rabat.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 1 km 1pix
RABAT - Szalla
1pix użytkownik patryk80 odległość 2 km 1pix
MAROKO - Rabat - Kazba al-Udaja
1pix użytkownik paulus odległość 2 km 1pix
RABAT (MAROKO) -MAUZOLEUM MUHAMMADA V,  KAZBA OUDAJA
1pix użytkownik afrodyta odległość 2 km 1pix
Co to jest? Słońce czy księżyc?
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (58):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5608) dodano 14.11.2018 21:24

Szkoda, że kolacja z fotki 29 była bez alkoholu, bo w Maroku nie ma prohibicji a mają tam całkiem niezłe wina. Mnie do gustu bardzo przypadło tamtejsze białe semillon... Pozdrawiam. :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 01.03.2013 14:38

Kojotener dzięki za odwiedziny:) Fajnie, że się podobało i że nie było zbyt ekstremalnie;) Może uda się kiedyś żonę namówić na kolorowe i egzotyczne Maroko:)
pozdrawiam:)

kojotener użytkownik kojotener(wpisów:256) dodano 01.03.2013 14:05

Jest pięknie, egzotycznie i kolorowo. Ze wszystkich Twoich galerii ta jest do pokazania mojej żonie. Też czuję się wyróżniony-dzięki.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 26.02.2013 12:11

Markopol dzięki, że wytrwale oglądasz moje marokańskie galerie:) To nie tyle odwaga, co raczej chęć zobaczenia wszystkiego, albo tego co można w tak krótkim czasie, a że w reguły chodzimy wszędzie na piechotę (jeśli są to odległości oczywiście do przejścia w rozsądnym czasie), to po drodze napotykamy różne miejsca, rzeczy, ludzi. Napewno jest ciekawie:) Ja też jeszcze dużo nie zobaczyłam, w 2 tygodnie nie da się zwiedzić całego Maroka;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 26.02.2013 12:08

Surykatka dzięki, że wpadłaś i że ze mną podróżujesz po Maroku:) Jeszcze parę galerii wrzucę, Dispar pewnie też, to wtedy już na bank będziesz chciała tam jechać!:)
pozdrawiam:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 26.02.2013 01:16

Kolejny raz pokazujesz swoją odwagę,zaglądasz do miejsc gdzie nie ma turysty ? I za tą odwagę ,bardzo lubię Twoje galerię z Maroka. Nie tylko za odwagę,fajnie opisujesz i pokazujesz Maroko w fotografii.Widzę,że jeszcze dużo nie zobaczyłem będąc w tym kraju.
Ja często zerkałem do Twojego Maroka więc pozwolę sobie ,podziękować za dedykację.
Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7325) dodano 23.02.2013 21:50

Dziękuję w takim razie i ja za dedykację, bo podróżowanie z Tobą po Maroku to dla mnie przyjemność. Nigdy nie marzyłam o podróży do tego kraju, ale teraz gdy oglądam Twoje galerie i Dispara, to zaczynam... Baśniowe te wrota na 33-34. I w ogóle podobało mi się. Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 23.02.2013 20:59

Eljot jeszcze tak patrzyłam na swoje galerie to w odcieniach zielono-niebieskich mogą być galerie z Malty albo Sycylii:)
ale z Marokiem będzie ciężko, albo sama zielona albo niebieska albo niebiesko-biała;) Czyli apropo tej ostatniej nie będzie to galeria z Santorini, tam nigdy nie byłam i pewnie nieprędko dotrę;) no ale może coś się wymyśli albo coś z nowej wycieczki majowej coś bedzie;)
a co do Twoich galerii tak widziałam i czytałam, za dużo nieba było na Burano;) ach ten Dispar;) ale mi się podobało, zwłaszcza, że ja oglądałam sobie te domki bez słońca, i do tego było zimno i wietrznie...
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 23.02.2013 20:53

Pablo87 dzięki bardzo:)
pozdrawiam:)

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 23.02.2013 17:44

kolejna piękna galeria z maroka. pozdrawiam

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 23.02.2013 03:19

Bardzo miło mi, że pomyślałaś o nowej zielono-niebieskiej galerii, ale Ty takie galerie już pokazałaś - z pięknych plaż ze szmaragdową wodą w Meksyku i Indonezji. :-))
Ja jeśli chodzi o te kolory które lubię i napisałem "moje" to chciałem się wytłumaczyć, raczej ze swoich galerii, gdyż czuję , że zielonego i niebieskiego jest w nich dużo, szczególnie jest zbyt dużo nieba, co zresztą zauważył Dispar, ale widać mam taki dziwny gust.

Czy dobrze podejrzewam, że jeśli masz w planach galerią niebiesko-białą to czuję, że możemy się spodziewać Santorini ! ??

Jeśli chodzi o dedykację to czuje się zaszczycony, ale jeśli można mieć prośbę to poczekam cierpliwie na zielono-niebieską, może pojawi się w planach.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia :-))


nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 22.02.2013 15:30

Marcin1980 dzięki bardzo:) No co by nie mówić, to wyjazd się udał:)
pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 22.02.2013 13:47

widać że wyprawa udana, ciekawe miejsce, piękne zdjęcia.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 22:53

Eljot chyba trochę przesadzasz z tym zdjęciem;) Takie tam sobie zwykłe ujęcie w kwiatkach z wieżą Hassana w tle;) Fakt, to jest całkiem niczego sobie zestaw, ale ja najbardziej lubię zielono-fioletowy:) Gdybyś lubi zestaw niebiesko-biały byłaby jedna galeria z dedykacją dla Ciebie, ale zielono-niebieskiej nie mam w planach;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 22:51

Tereza dziękuję bardzo:) Staram się poprostu pokazać co widziałam;)
pozdrawiam:)

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 21.02.2013 22:30

musiałem jeszcze raz popatrzeć na to piękne zdjęcie i na rewelacyjne "moje" niebiesko-zielone kolory

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 21.02.2013 22:28

Jestem pod wrażeniem tego Twojego zwiedzania Maroka.
Ciekawa prezentacja.Pozdrawiam;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 22:18

Eljot dzięki:) Zauważyłam, że wpadłeś raz na chwilkę, a potem jeszcze raz:) najs:)
pozdrawiam:)

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 21.02.2013 21:08

bardzo fajna galeria, a najładniejsze 31

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 17:00

Caprio72 miło, że zajrzałeś:) Następna galeria być może nie będzie taka kolorowa i różnorodna, ale może jakoś będzie się ją dało obejrzeć;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 16:59

Skuza dzięki, że wpadłaś:) No drzwi, bramy i te wszystkie zdobienia to oni mają cudne:) Naszą podróż pociągiem zakończyłyśmy na stacji Casablanca, pociąg nie miał opóźnienia, za to potem próba zakupu biletów do następnej miejscowości, sprawiła, że odechciało się nam wszystkiego, ale o tym innym razem;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 16:56

Batsheba no ja w Maroku jestem już 2 raz i nie miałam żadnych problemów, nawet jak byłam 7 lat temu też się nigdy niczego nie czepiali. Problemy to miałam później w Izraelu bo się przyczepili właśnie do stempla marokańskiego... Ogólnie mi się też Maroko bardzo podoba, bo to piękny i egzotyczny kraj jest, ale można się bardzo zmęczyć podróżowaniem po tym kraju i mieć wszystkiego dosyć - słońca, gorąca, brudu, kurzu, problemów z komunikacją, no i natrętnych ludzi, którzy nawet na 5 minut nie chcą zostawić Cię w spokoju...
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 16:51

Mabro dzięki bardzo za odwiedziny:) co do strażników rzeczywiście są wysocy jak na Marokańczyków, byli nawet wyżsi ode mnie, co w tym kraju zdarzało się niezmiernie rzadko;) też zrobiłam sobie z jednym fotę, ale nie musiałam stać w żdanej kolejce, bo tam raptem kilka osób spotkałyśmy na placu i w samym Mazoleum. Ci na koniach nadal przy 2 bramach siedzą, ale jakiego byli wzrostu nie wiem, bo nie schodzili z koni;)
pozdrawiam:)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 21.02.2013 16:40

Miło się spacerowało. Czekam na kolejną marokańską galerię :)
Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 21.02.2013 14:36

Spokojnie w tym Rabacie jak na stolice,podobają mi się te wszystkie bramy i drzwi oczywiście...na jakim dworcu mam na Was czekać,wypijemy z Grace po szklance "marokańskiego whiskey" z 29,mam nadzieja ze pociąg nie będzie miał opóźnienia:)))))Pozdrawiam serdecznie:))

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 12:23

Patryk zgadza się, oni tylko dużo obiecują, a później z tych obietnic się wycofują... dzięki za odwiedziny i cieszę się, że się podobało:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 12:21

Magdalena dzięki za odwiedziny:) Jak się gdzieś jedzie to chce się zobaczyć jak najwięcej, to oczywiste i wybór zawsze jest trudny co zobaczyć kosztem czegoś innego. To boli, no ale nie ma wyboru i jakieś decyzje trzeba podjąć, najlepiej takie, żeby ich potem nie żałować;) Jak bym miała teraz decydować gdzie jechać to odpuściłabym być może jedno miasteczko (Al-Jadida), żeby w innym pobyć dłużej (Casablanca), ale z drugiej strony to zawsze trzeba zgrać z noclegami i autobusami, a nie chciałysmy spać w Casablance tylko w mniejszym miasteczku, więc pojechałyśmy do Al-Jadidy, a tam nie było co zwiedzać i co robić, a musiałyśmy czekać do pierwszego autobusu w południe;) Też chciałam bardziej eksplorować południe, ale z uwagi na bardzo ograniczony czas wybrałyśmy miejsca gdzie poprostu łatwiej i szybciej się dostać. Rabat to bardzo fajne miasto, dużo rzeczy jest w nim do zobaczenia, a Casablanca, w sumie widziałam tylko meczet, więc ciężko wypowiedzieć mi się o pozostałej części miasta.
pozdrawiam:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 21.02.2013 12:14

Jeśli na 7 ma być dar tego Baraka, to przyznam, że skromny ;) zresztą jankesi specjalnie hojni nie są ;) A tak serio, to dziękuję za kolejny odcinek serialu o Maroku. Podobało się

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 12:05

Grace dzięki, że podróżujesz razem ze mną po Maroku:) No właśnie jak wysiądziemy z pociagu może nie być tak kolorowo, nie wszystkie miasta są takie fajne, ale to będzie tylko chwilowa przerwa i napewno postaram się jeszcze coś ładnego i kolorowego pokazać;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 12:03

Marioli dzięki, że wpadłaś do Maroka kolejny raz:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 12:03

Popekpaweł dzięki za odwiedziny:)
pozdrawiam:)

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 21.02.2013 11:21

Kolejna ciekawa, kolorowa i bardzo różnorodna galeria.
Pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 10:08

Romana dzięki bardzo, że też wędrujesz po Maroku razem ze mną:) A co do ubioru to w Maroku tylko jeden meczet można zwiedzać, meczet Hassana w Casablance, i tam oczywiście trzeba zakryć ramiona i mieć długie spodnie bądź długą spódnicę. Nawet w samej okolicy wejścia do meczetu trzeba być odpowiednio ubranym. Moja kumpela nie wchodziła do meczetu, a i tak poproszona została o zakrycie ramion. Ale nie trzeba zakładać nic na głowę. Ja wchodziłam ubrana tak jak na zdjęciu 42. Za to w Turcji bądź na Bałkanach do meczetu trzeba zawsze mieć zakryte nigi i głowę, ale to nie jest problem bo wszędzie dają spódnicę i chustę na głowę. Oczywiście zawsze lepiej chodzić ze swoją chustą, nie tylko dlatego, że jest higieniczniej, przyjemniej, ale patrzą odrazu na Ciebie inaczej na wejściu, jak widzą, że respektujesz ich prawa:) Planując zwiedzanie takich miejsc poprostu najlepiej jest być przygotowanym i nie rozstawać się z chustą.
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 10:02

Towarzystwo ofkors;) a i będziesz podążał śladami Tamy odnośnie Maroka czy piwa?;)
pozdrawiam raz jeszcze:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 10:00

Satan dzięki za towrzystwo!:) Cieszę się, że jeszcze nie znudziłam/zanudziłam, choć boję się, że nie wszystkie galerie mogą być tak samo ciekawe. Nie każde miejsce/miasto w Maroku jest aż tak kolorowe, barwne, egzotyczne;)
pozdrawiam sąsiada:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 21.02.2013 09:23

Wciaga ta Twoja podroz po Maroko:) Czekam az wysiadziecie z pociagu;) I beda nastepne kolorowe obrazy:)
Pozdrawiam:)

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 21.02.2013 08:55

Ja byłam zachwycona Marokiem, nawet mimo tego, że w każdym hotelu szczegółowo kontrolowano mój paszport. Teraz się wydaje to śmieszne, ale tak wcale nie było, szczególnie gdy podejrzewają człowieka o kontakty terrorystyczne. Ale ogólnie było pięknie. No i byłam w Rick Cafe w Casablance, która jest utożsamiana z tą kawiarnią z filmu ,,Casablanka". Na zewnątrz nie wygląda spektakularnie, ale ceny są ho ho ... i wymagany jest elegancki strój.
Dobrego dnia.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 21.02.2013 08:40

W Maroku pociąga mnie głównie południowa część kraju. Planując swego czasu wyjazd, nie brałam pod uwagę odwiedzenia Rabatu i Casablanki. Troche burzysz te moje zamiary, bo pokazałaś stolicę całkiem ciekawie. Może jednak warto tam wpaść? Podobało się:-)))

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 21.02.2013 06:24

Kolejna bardzo ciekawa odsłona Maroka.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 00:25

Paweł dzięki, że oglądasz wytrwale i jeszcze się nie znudziłeś;) Ale co do Twoich ulubionych wież muszę Cię niestety rozczarować... więc Ty poważnie się zastanów nad tym Marokiem;) Po pierwsze niemuzułmani nie mogą zwiedzać żadnych meczetów poza tym w Casablance, to nie Turcja czy Bałkany, więc nie ma opcji wejścia na żaden minaret -> wybij to sobie z głowy!;) No a po drugie nie mają tam żadnych kościołów, katedr czy choćby ratusza... a wiesz jaką w Gdańsku Ratusz ma super wieżę i jakie są z niej widoki na całą starówkę?:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 00:19

Zibid dzięki bardzo za komentarz:) A co do ostrości, jak oglądam zdjęcia na kompie to wydają mi się dużo ostrzejsze, a poóźniej po zmniejszeniu to różnie bywa... no ale staram się jak mogę:)
pozdrawiam:)

mabro użytkownik mabro(wpisów:178) dodano 21.02.2013 00:15

Piękne kolory w tej Twojej galerii i jeszcze tyle wiadomości nam przekazałaś :) Bardzo mi się podobało.
Czy przy Mauzoleum Muhammada V strażnicy nadal są tacy niesamowicie wysocy? Kiedy byłam w Maroku (oj, dawno to było) panie bardzo chętnie robiły sobie z nimi zdjęcia. A przy wyjściu z terenu meczetu równie wysocy strażnicy siedzieli na koniach - do nich też była kolejka ... :) Pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 00:03

A i Tama to miasteczko na Sz. będzie w jakiejś galerii, właściwie w kolejności powinno być po Fezie, ale za dużo zdjęć tam zrobiłam i nie mogę się zdecydować;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 00:01

Bartak dzięki:) No staram się nie zanudzać za bardzo;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2013 00:00

Afrodyta dziękuję bardzo:) Pasuje ten błękit do moich oczu;) a tak naprawdę to mało było tam kwiatów o tej porze roku, więc jak tylko jakieś wpadły nam w oko nie omieszkałyśmy strzelić parę fotek:) Cieszę się, iż powróciły miłe wspomnienia:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 20.02.2013 23:57

Tama no ja trzymam kciuki cały czas, a marzenia się przecież spełniają, tylko trzeba w nie mocno wierzyć:) a co do piwa, to nie omieszkam skorzystać, jak tylko się pojawisz nad morzem:) Nie wiem jak z kolorami w innych krajach arabskich, bo nie byłam ani w Tunezji ani w Egipcie (na emeryturze tam pojadę:)), ale myślę, że to Maroko jest właśnie takie kolorowe:) a co do zdjęcia 39 było koło 10.00 rano, i oprócz nas na tym ogromnym placu spotkałyśmy tylko kilka osób, to jest właśnie jeden z plusów jeżdżenia na własną rękę:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 20.02.2013 23:53

Info-kajak dzięki, że wpadłeśdo mojej galerii:)
pozdrawiam:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.02.2013 23:45

A, i dodam jeszcze, że ja też wszędzie za Tobą chodzę ;)))))

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.02.2013 23:42

Czy wchodząc do meczetu kobieta turystka musi się jakoś specjalnie ubrać - zakryć ramiona, nogi czy założyć chustę na głowę czy można wejść normalnie "po europejsku" ?
Pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3242) dodano 20.02.2013 23:35

Ja też! Ja też od początku z Wami łażę! ;-)

Rewelacyjne to Maroko, ponownie zero nudy, bardzo urozmaicona galeria, niesamowite rzeczy są na tych zdjęciach, chyba będę podążał śladami Tamy... ;-)


Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7515) dodano 20.02.2013 23:08

Podróżuję po Twoim pięknym Maroku od samego początku, więc ... również dziękuję za dedykację. Jak zawsze jest ciekawie i kolorowo. Zastanawiam się nad jednym, bo wszędzie widzę jakieś wieże, np. tutaj Hassana, czy można na nie jakoś wejść, bo nie ukrywam, że moim głównym celem, gdybym tam pojechał, to by było ich zdobycie:)
Pozdrawiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 20.02.2013 21:55

fanie w barwach. Troszkę ostrości braknie ...
26 wyeksponowane - dobry pomysł
31 pierwszy i drugi plan - równie pięknie :)
Pozdrawiam

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 20.02.2013 21:53

Ciekawe są Twoje marokańskie opowieści, pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 20.02.2013 20:46

Zdj.31- pięknie się prezentujesz w tym błękicie :))
Miło się spacerowało. Dziękuję za wspomnienia.
Pozdrawiam.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 20.02.2013 19:48

Dziękuję Nola :) Bardzo mi miło, że o mnie pomyślałaś, jakby co stawiam Ci piwo :) Termin mi się przesuwa ale nie znika :)
Z jakim miastem na Sz. kojarzy Wam się miejsce na 6? Piękna jest ta brama na 33. Wielkie szczęście uniknąć turystów w zasięgu obiektywu jak na 39. Ciekawe czy w innych krajach można spotkać tak gorącą wręcz kolorystykę, mocne są w Maroko barwy, a do tego tak mocne nasłonecznienie. Pozdrawiam :)

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 20.02.2013 19:44

Podobało się, nie rzuca się w oczy komercja. Pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 20.02.2013 19:37

Si, si ślimaki;)
Dzięki Śnieżka i pozdrawiam:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3420) dodano 20.02.2013 19:23

Fajne, podobało się.
Na 27 to ślimaki?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!