m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Białowieża to świat nie naznaczony pośpiechem, hałasem ani stresem, lecz odznaczający się spokojem, harmonią przyrody oraz rozmaitością związaną z porami roku. Białowieża  -  Белавежа- duża wieś w Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Białowieża, mająca charakter małomiasteczkowy, położona nad Narewką, na Równinie Bielskiej. Przy drodze z Hajnówki do Białowieży znajduje się Rezerwat Żubrów, gdzie można zobaczyć dziki, wilki, jelenie, sarny, żubronie (skrzyżowanie żubra z bydłem domowym), tarpany oraz żubry - wizytówkę Białowieskiego Parku Narodowego.
Niestety wszystkie zamki, dworki zostały zniszczone. Większe głazy Zamczyska pod koniec XIX w. przetransportowano do Białowieży, gdzie zostały wykorzystane przy budowie pałacu carskiego. Mniejsze zaś, na polecenie władz radzieckich (w latach 1939-1941) zwieziono na drogę Hajnowka - Świnoroje i wykonano z nich bruk. 7 sierpnia wyposażenie pałacu i innych obiektów rządowych zostało wagonami przewiezione do Moskwy. Wywożono także eksponaty z muzeum, które potem zostały umieszczone w pałacu  Nieskucznym w Moskwie. Wywieziono także obelisk żubra ze Zwierzyńca i popiersie Aleksandra II. Atrakcją jest Białowieski Park Narodowy, reprezentujący najlepiej zachowany w Europie nizinny las naturalny (grąd, olsz, bór). Historia utworzenia parku narodowego rozpoczyna się 29 grudnia 1921r., tj. od utworzenia leśnictwa Rezerwat, przekształconego 17 sierpnia 1932 r. w Park Narodowy w Białowieży i restytuowanie go 21 listopada 1947 r. pod obecną nazwą. Jest to najstarszy Park Narodowy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie. We wschodniej części Polski, tuż przy granicy z Białorusią leży Białowieża i Puszcza Białowieska - jeden z najcenniejszych kompleksów leśnych w Europie, ostatni naturalny las niżowy oraz królestwo największego europejskiego ssaka – żubra.
Powstanie pierwszej znanej osady w Puszczy Białowieskiej sięga przełomu XIV i XV wieku. Znajdowała się ona w uroczysku którą obecnie nazywamy Starą Białowieżą. Tutaj mieścił się dwór myśliwski wielkiego księcia litewskiego Witolda i jego stryjecznego brata. Pobyt Jagiełły i Witolda w Puszczy został odnotowany dwukrotnie. W 1409 - w związku z polowaniem mającym na celu przygotowanie zapasów mięsa przed bitwą z Krzyżakami, oraz w 1426 r. - celu schronienia się wraz z rodzinami przed panująca w kraju zarazą. PUSZCZAŃSKIE DRZEWA:ścieżka prowadzi przez lasy grądowe z okazałymi dębami, lipami, jesionami i sosnami z Białowieży przez Rezerwat Krajobrazowy im. W. Szafera do Pokazowego Rezerwatu Zwierząt. Długość ścieżki - 4 km. W tej części pokrywa się ona ze szlakiem żółtym. Hotel Żubrówka - W ten wyjątkowy krajobraz styku kultur i religii, otoczonych dziewiczą przyrodą, idealnie wkomponował się  hotel, który zlokalizowany jest na obrzeżach Białowieskiego Parku Narodowego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Białowieża swą popularność zawdzięcza przede wszystkim Puszczy Białowieskiej i Białowieskiemu Parkowi Narodowemu, który wraz z częścią Puszczy Białowieskiej na terenach Białorusi, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Nieodzownym elementem Białowieży jest Żubr. Prawie wszyscy odwiedzający Białowieżę,  nastawieni są na turystykę przyrodniczą. Zaśnieżona Puszcza Białowieska jest znakomitym miejscem do organizacji kuligów. Główną atrakcją jest Rezerwat Pokazowy Żubrów, zaś dla przyrodników - żubry na wolności i rzadkie ptaki Puszczy Białowieskiej, których nie można już spotkać w innych częściach kraju. Również poza rezerwatem ścisłym można znaleźć olbrzymie drzewa osiągające ten sam wiek. Sześć kilometrów na północ od Białowieży, w miejscu, gdzie obok siebie do naszych czasów dotrwało więcej takich starych dębów, utworzono szlak turystyczny.  O wartości tych drzew świadczą nadane im imiona polskich królów. W zachodniej części Białowieży zlokalizowany jest niewielki skansen budownictwa drewnianego z dwoma wiatrakami. Najbardziej na południe wysunięty jest dawny (nieczynny) carski dworzec kolejowy - Białowieża Towarowa (obecnie Restauracja Carska).
Dom Jegierski, ul. Parkowa 2.Duży, piętrowy budynek, zbudowany w Białowieży w 1904 roku wg projektu Józefa Iwanowicza Nosalewicza, architekta Głównego Zarządu Dóbr Apanażowych. Znajduje się przy obecnej ulicy Parkowej 2, tuż u wejścia do Parku Pałacowego od strony wschodniej.Budynek jest murowany z czerwonej cegły, dwukondygnacyjny z poddaszem. Postawiony na cokole z ciosów granitowych. Ma rzut prostokąta z ryzalitami w elewacji wschodniej i zachodniej. Bryłę budynku obiega arkadowy gzyms wieńczący z dwukolorowej cegły. Wszystkie okna mają wykrój prostokątny zamknięty łukiem odcinkowym z ceglanymi nadprożami. Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy - Szlak Czerwony - Szlak ten zalicza się do najdłuższych w bezpośredniej okolicy Białowieży. Droga oznaczona jest na całej swojej długości kolorem czerwonym.
Trasa rozpoczyna się przy cerkwi prawosławnej w samym centrum Białowieży i początkowo wiedzie na wschód Dzisiejsza cerkiew została wybudowana dla rosyjskiego cara w 1895 roku. Wnętrze zabytku zdobi do dzisiaj np. ikonostas z chińskiej porcelany. Cerkiew stoi na fundamentach z ciosanych kamieni pochodzących z Puszczy Białowieskiej. Czerwoną cegłę, która posłużyła do budowy murów, wyrabiał na miejscu sprowadzony z Górnego Śląska Niemiec Karol Miller. Przedtem istniały w Białowieży cerkwie drewniane, niezbyt trwałe, lecz gdy w 1888 roku tereny Puszczy Białowieskiej stały się prywatnymi dobrami cara, rozpoczęto budowę pałacu wraz z godną władcy murowaną cerkwią. Pośród budowli wzniesionych w Białowieży za Aleksandra III i Mikołaja II uwagę turystów przykuwa ceglana cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Jej największym skarbem jest porcelanowy ikonostas, sprowadzony tutaj pod koniec XIX wieku z Petersburga.
Wieńczące świątynię dwie kopuły pokrywa blacha, niegdyś malowana na czarno, współcześnie - w odcieniach czerwieni, korespondujących z kolorystyką murów. Na początku drugiej wojny światowej cerkiew została poważnie zniszczona w wyniku zbombardowania przez wojska niemieckie. Dzięki zaangażowaniu miejscowej ludności i ówczesnego proboszcza kilka lat później rozpoczęto odbudowę świątyni. Symbolicznymi „drzwiami” do Ośrodka Ochrony Ścisłej jest stara dębowa brama. Wzniesiono ją w 1930 roku według projektu inż. architekta. H. Jasieńskiego z Krakowa.  Istnieją tu też budowle wzniesione za cara Aleksandra III, a mianowicie stajnie (dawniej Dom Turysty PTTK Białowieża), Dom Marszałkowski (obecnie siedziba Białowieskiego Parku Narodowego i Instytutu Badawczego Leśnictwa) oraz cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Park pałacowy można zwiedzać, spacerując po okrągłej ścieżce. Wzdłuż drogi ustawione są tablice z informacjami o spotykanych roślinach, obiektach, o historii parku oraz miejscowości. Na terenie parku znajduje się muzeum z wieżą widokową, najstarszy zachowany budynek w Białowieży oraz inne zabudowania z czasów rezydencji carskiej, takie jak stajnia czy brama pałacowa.
Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego w sposób innowacyjny i bardzo atrakcyjny dokumentuje cenny przyrodniczo i kulturowo obszar Podlasia - Puszczę Białowieską. Jest to najnowocześniejsze muzeum przyrodnicze w Polsce. W dwóch salach wystawowych prezentowana jest przyroda i historia Białowieskiego Parku Narodowego i całej Puszczy Białowieskiej oraz wielowiekowa działalność człowieka na tym terenie.  W Białowieży (w Parku Pałacowym) znajduje się Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego im. prof. J. Miklaszewskiego, dworek gubernatora grodzieńskiego (obecnie siedziba Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN). Park pałacowy rozciąga się na powierzchni prawie pół kilometra kwadratowego. Aż do wybudowania pałacu carskiego, pod koniec XIX wieku, znajdował się tu ogród. Wygrawerowany w kamieniu w parku rok 1747 wskazuje na polskiego króla Augusta III. Niestety brak jest zapisków o tym, jak był urządzony park królewski. Razem z budową pałacu carskiego został założony park pałacowy, którego architektem był Walery Kornenberg. Park pałacowy urządzony jest w stylu ogrodu angielskiego. Część posadzonych tu drzew sprowadzono z odległych regionów Ziemi. Stąd można w parku znaleźć choiny kanadyjskie, wykorzystywane często jako drewno budowlane, jedlice Douglasa, dęby czerwone i inne bukowate o przepięknych kolorach. W rezerwacie ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego znajduje się wiele starych drzew. Są to przeważnie lipy i dęby, które nierzadko osiągają wiek kilkuset lat, a tym samym mogłyby opowiedzieć średniowieczne historie.
W południowej części parku pałacowego znajdują się dwa stawy. Pierwotne stawy z czasów króla Augusta III zostały powiększone podczas budowy rezydencji carskiej. Na grobli pomiędzy oboma stawami znajduje się obelisk z autentycznymi napisami w językach polskim i niemieckim, opisującymi zdobycze króla Augusta III wraz z żoną podczas polowania w roku 1753. Park Pałacowy z XIX wieku zaprojektowany przez Waleriana Kronenberga. Na terenie Parku Pałacowego oprócz 130 gatunków drzew i krzewów rośnie jedna z najpiękniejszych grup starych dębów, licząca 17 drzew w wieku 600 do 800 lat. Zima  to idealna pora roku na organizację w Puszczy Białowieskiej firmowych imprez integracyjnych, wycieczek, biesiad przy ognisku, kuligów oraz szkoleń i konferencji. :))) CIEKAWOSTKI:Na terenie Parku Pałacowego 23 stycznia 1962 r. miał miejsce pożar, który strawił XIX-wieczny Domek Myśliwski - mały hotel Białowieskiego Parku Narodowego, przeznaczony dla specjalnych gości. Stało się to podczas wizyty w hotelu Nikity Chruszczowa. Istnieją poglądy świadczące o nieudolnej akcji przeciwpożarowej, utrudnianej przez przepisy i procedury protokołu dyplomatycznego. CIEKAWOSTKI: Z uwagi na duże skupienie placówek badawczych Białowieża jest miejscowością w Polsce, w której występuje najwyższy odsetek osób z wyższym wykształceniem. Mieszka w niej 8 naukowców z tytułem profesora belwederskiego
Przejażdżki saniami przez najciekawsze miejsca Puszczy, ogniska,to jedna z największych atrakcji i niezapomniane wrażenia... Dziękuję za spacer po Białowieży i Białowieskim Parku Narodowym...

najbliższe galerie:

 
BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Białowieża
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
KOŚCIOŁY I ŚWIĄTYNIE POLSKI 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Podlaskie wędrówki - Białowieża i Wasilków
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Białowieża
1pix użytkownik robertno1 odległość 1 km 1pix
POZDROWIENIA z BIAŁOWIEŻY!
1pix użytkownik przemyslaw odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 09.08.2014 20:57

ale świetna galeria na te gorące lato :) mały relax chłodzący :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 01.04.2014 21:51

fajna zima....w pięknej okolicy....super....chyba zazdroszczę i pozdrawiam serdecznie...

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 18.03.2013 11:45

Białe szaleństwo ,beztroska zabawa , ognisko i orzełki na śniegu widać ,że było super :)
Pozdrawiam :))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4241) dodano 27.02.2013 18:03

mlochowskijacek - Jacku, bardzo dziękuję za wizytę w mojej skromnej galerii. Jest mi miło, że sprawiłam Ci przyjemność tą galerią.
Pozdrawiam serdecznie.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 27.02.2013 14:33

Afrodyda, Piękna galeria. Białowieża to dla mnie, mieszkającego po przeciwległej stronie Polski kraina odległa i egzotyczna. Najbliższe żubry mogę spotkać (pomijając ZOO) na wybiegu w parku koło zamku w Gołuchowie. A zima jak na zdjęciach, zachęca do rozgrzania się żubrówką. Na zdrowie ! Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 24.02.2013 20:48

Ładna cerkiew.Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4241) dodano 22.02.2013 22:38

Teresko, wielkopolanko: Dziękuję bardzo za odwiedziny w mojej skromnej galerii.
Pozdrawiam serdecznie.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1967) dodano 22.02.2013 11:22

Piękna ta Białowieża w białej szacie! zazdroszczę pozytywnie kuligu! ciekawy spacer! bardzo bardzo podobało się! pozdrawiam serdecznie:)))

tereza użytkownik tereza(wpisów:3951) dodano 21.02.2013 22:26

Podobała mi się wiosenna Białowieża,ale w zimowej szacie też ma wiele uroku.
Sympatycznie,jak zwykle u Ciebie.Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4241) dodano 21.02.2013 21:24

przemyslaw - Bardzo dziękuję za tak ścisłe informacje i wiele sprostowań. Mało informacji mam z Wikipedii. Większość jest zaczerpnięta z Przewodnika po Białowieży, wydanie z 1984 roku. Widocznie w nowszych wydaniach jest wiele sprostowań.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 21.02.2013 20:46

Zaczynam od "10"..., dobrze, poszło. A teraz kilka uściśleń, bo "potęga" wikipedii jest, powiedzmy - wielka. Zdjęcie nr 11, data 29.12.1921. To ważna data, ale wcale nie powstało wtedy "Leśnictwo Rezerwat". To data konferencji w sprawie utworzenia 5 (pięciu różnych) rezerwatów w Puszczy Białowieskiej. Konferencja miała miejsce w Departamencie Leśnictwa Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych. Protokół konferencji NIC nie mówi o takiej jednostce jak "leśnictwo rezerwat". Jednostka ze słowem "rezerwat" w nazwie, powstała później, 13.04.1924 i nie jako leśnictwo, lecz w wyższej randze, jako NADLEŚNICTWO REZERWAT. Pierwszym Kierownikiem był profesor Józef Paczoski. Jednak wkrótce, 31.07.1928 został zwolniony z funkcji. Po półrocznym vacacie kierownictwo NADLESNICTWA REZERWAT przejął profesor Jan Jerzy Karpiński. Za jego kierownictwa i przy jego współuczestnictwie, rozporządzeniem ministerialnym, dnia 04.08.1932 roku, nadleśnictwo rezerwat przekształcone zostało w PARK NARODOWY W BIAŁOWIEŻY. Tak brzmiała oficjalna nazwa i to jest oficjalna data powstania Parku. Pierwszym dyrektorem już Parku, był nadal profesor J.J.Karpiński. Za jego kierownictwa do Puszczy wrócił ŻUBR. Wrócił, bo niemal wszystkie - ponad 700, wytłukli Niemcy podczas I Wojny, a ostatniego zabił kłusownik w 1919 roku. Przez ponad 10 lat żubrów w Puszczy NIE BYŁO. Następna data - 21.11.1947. Komuniści NICZEGO nie restytuowali, choć tak sobie zapisali w encyklopediach. Zmieniono rzeczywiście nazwę, na obecną. Ale Park Narodowy CAŁY CZAS ISTNIAŁ. Trwała jeszcze II Wojna, gdy profesor Karpiński wrócił do Białowieży i dnia 24.10.1944 roku przejął ponownie kierownictwo Parku z rąk administratora sowieckiego, Nikołaja Chodźkowa. Kierował nim nadal, aż do 1951 roku, gdy przeniesiony został do Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie. I jeszcze jedna nieścisłość, która wielu może zaskoczy: otóż Park w Białowieży wcale NIE JEST PIERWSZYM naszym Parkiem Narodowym. Wcześniej, niewiele wcześniej, ale jednak, powstał PARK NARODOWY W PIENINACH. Tak wówczas nazywał się, a data utworzenia, to 23.05.1932. Dwa i pół miesiąca różnicy. Dzięki za galerię, pozdrawiam!

PS: muszę trochę odpocząć, ale mam ciekawą historię do zdjęcia 25. ;))

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 21.02.2013 14:46

Kulig,ognisko same superlatywy i w dodatku w takim pięknym miejscu:)))

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 21.02.2013 08:39

Jak ja Ci zazdroszcze kuligu, ehhhh:)
A sanie na 2 - cudne:)
pozdrawiam:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.02.2013 23:59

Fajnie było zajrzeć do zimowej Białowieży. W takiej odsłonie nie znałam tego miejsca.
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!