m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Na takim skrawku lądu od tysięcy lat mieszkają gaitanos... Widok z okna hotelu na Stare Miasto(Casco Antiguo). Oczywiście, kopuła katedry dominuje...Budowa trwała długo, stąd styl jest barokowo-neoklasycystyczny. Kadyks jest miejscem wypoczynkowym dla Andaluzyjczyków. Kuszą ich piękne, rozległe plaże... Do Starego Miasta można iść plażą(ok.3 km) albo podjechać autobusem główną ulicą nowej części. Przy wejściu - restaurowany kościół a obok... Jeden z niewielu śladów odległej przeszłości - teatr rzymski. Niemal zupełnie zniknął pod późniejszą zabudową. Odkryty w 1980 r. po pożarze starych  magazynów.
Korytarze wewnętrzne trzymają się nieźle, choć wymagają podpory. To drugi co do wielkości teatr rzymski, ustępował tylko temu w Pompejach. Styl mudejar nadaje budynkom bajkowego wyglądu.. Na wieży kościelnej w swoim koronnym kolorze - czerwonym. I na budynkach na Plaza Espania. A to inny styl wykańczania fasad - azulejos, czyli glazura. Ceramika ma też takie zastosowanie - upamiętnianie mieszkańców starych domów - tu śpiewaczki flamenco.
I ta cantaora ma swoja tabliczkę na swoim domu... Czy to wpisuje się w tradycje...:) Złocista kopuła katedry wyłania się niespodziewanie...To Catedral Nueva, XVIII-XIX w. Idziemy więc. Wspaniałej fasady nie mogłam zdjąć, bo budowano jakieś kramy... Nieopodal katedry - brama Arco de la Rosa, wyrzeźbiona w średniowiecznych murach. Wejście do muzeum biskupiego. Są tu cenne monstrancje, m.in Custodia de Millon wysokości 4 m.
To jeden z najznamienitszych gaitano - kompozytor Manuel de Falla. Grób jest w podziemiach katedry. Z Kadyksu pochodzi też Paco de Lucia. Kompozytor ma teatr swojego imienia. W stylu mudejar. Odbudowany po pożarze poprzedniego Gran Teatro, w l.1884 - 1904.  Po gruntownej renowacji w 1920 poświęcono go pamięci de Falli. Ten wygląd to efekt renowacji w l.80 ub.w. Kościołów jest tu bez liku. To San Antonio przy rozległym placu(bo na place nie żałowano miejsca).. Wspaniałość baroku... Ale boczne wejście także niczego...
Wota dziękczynne. Figurki są złote i symbolizują, za co są złożone...Np. za  wyleczenie nogi... Nowoczesność też wkroczyła - elektryczne świeczki intencyjne... Ale figury w ołtarzach są naturalnej wielkości i w prawdziwych szatach uszytych z tkanin. Dziedziniec Muzeum Sztuki. Kadyks posiada dzieła Rubensa, Murilla i Zurbarana. Ta figurka dziewczęcia ma kopię z brązu ustawiona na słonecznym bulwarze. A ta pozostała bladziutka...:) Rozległych promenad w starej części  to nie ma, ulice są wąskie i... cieniste.
Zabudowane ciasno, bo miejsca mało... I każdy kawałek na wagę złota. Bardzo wysokich budynków  stawiać nie można, bo grunt nie wytrzyma. W głębi strażnica Tawira, XVIII w. Było ich 160, zostało 17, o wysokości 45 m, służyły do obserwacji ruchu w porcie. Działa tam laterna magica, no i są wspaniałe widoki na miasto. I takie są miejsca w Kadyksie...Stare Miasto jest jednym z najgęściej zaludnionych obszarów miejskich w Europie. Klimaty białych wiosek andaluzyjskich w środku wielkiego miasta. To stara dzielnica, nad drzwiami napisy mówiące, jaki zawód wykonywał lokator. Ten figowiec budzi podziw! Ma swoje latka...
A ten bananowiec zamiast w jednym z parków szumieć wśród innych drzew wybrał samotność... Mury obronne  pochodzą z XVII w. Dziś nikt już warty tu nie pełni... Urocze są takie kapliczki...w murze domu wykuta wnęka... Osobna historia to wnętrza domów, takich zwyczajnych... Każdy ma patio. Są takie wyłożone azulejos...Z ograniczonym dostępem, jednorodzinne.
I takie, niemal podwórza... A piętra pozamykane oknami...Tu ciasno... Ulice są wąskie, więc naroża musiały być chronione...To jedna ze starszych osłon. Ta elegancka, brązowa... A ta wyszukana i na bogato... A ta ... z surowca wtórnego...:)
Kierowca tego autka był chyba młodszy od niego, mimo, że też nie młodzieniaszek... Żegnamy Kadyks, który niezmiennie zapala światła o zachodzie...W dali sylwetka wysuniętego w morze fortu San Sebastian z 1706 r.

najbliższe galerie:

 
Cadiz
1pix użytkownik droplet odległość 2 km 1pix
Okolice Kadyksu, Andaluzja, Hiszpania
1pix użytkownik meg odległość 8 km 1pix
Park Donana
1pix użytkownik watcher odległość 51 km 1pix
El Rocio
1pix użytkownik watcher odległość 71 km 1pix
Tarifa
1pix użytkownik figielek odległość 82 km 1pix
Tarifa - miasto wiatrów
1pix użytkownik antala odległość 85 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 20.02.2015 22:36

A co to wobec tego za drzewo?

licja użytkownik licja(wpisów:477) dodano 23.01.2015 19:25

Na zdjęciu nr 36 to nie jest figowiec, ani figa. Po pierwsze byłam widziałam, po drugie gołym okiem widać to na zdjęciu. Podrawiam

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 27.02.2013 21:08

Bardzo mi się podobał Twój Kadyks.Pozdrawiam :)

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 26.02.2013 20:34

bardzo polecam. Byliśmy tam dwa tygodnie i codziennie odkrywaliśmy nowy zakątek miasta...

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7475) dodano 26.02.2013 18:06

Muszę kiedyś tam pojechać i zobaczyć miasto na żywo, widać, że jest tam pięknie.
Pozdrawiam.

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 25.02.2013 13:04

Cikawe zakątki tego miasta nam prezentujesz. Podobało się.
Pozdrawiam :)

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 25.02.2013 10:37

No, tak, ale polska nazwa to jednak Kadyks...;) A na początku wstępu jest podana hiszpańska...:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 25.02.2013 01:11

Trochę się pogubiłam w tej Twojej galerii,proponujesz Kadyks,oprowadzasz po Cadiz...zapytałam Hiszpana o drogę do Kadyks, nigdy o nim nie słyszał:))))))Pozdrawiam:))

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 24.02.2013 22:47

ciekawa galeria, fajnie się dowiedzieć czegoś nowego. pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!