m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
 Miasto Koło zostało założone w 1362 roku jako własność królewska. Już dużo wcześniej w tym miejscu, na wyspie w rozlewisku Warty, istniała znaczna osada o takiej samej nazwie. Na zdj. Fotografia z obrazu klasztornego panoramy starówki Kola.  Krzyżowały się tu ważne szlaki handlowe. Niewykluczone, że w pewnym okresie biegła przez Koło znana droga kupiecka z terytoriów rzymskich do Bałtyku, zwana „szlakiem bursztynowym”. Na zdj Ulica Mickiewicza z widokiem na Farę. Położenie w rozwidleniu rzeki Warty, wśród nadwarciańskich bagien, decydowało o obronnych walorach osady. Na tejże wyspie zbudowano pózniej Ratusz Miejski , Farę i Klasztor oo.Bernardynów oraz zabudowania miejskie. Na zdj. Fara. Wielowiekowa historia Koła pozostawiła potomnym wiele ciekawych zabytków - świadków dawnej świetności nadwarciańskiego grodu, co sprawia, że miasto jest interesujące dla turystów. Mimo częstych wojen, przetaczających się przez Koło obcych wojsk, nierzadkich pożarów, do dziś zachowała się piękna kolska Starówka ze średniowiecznym układem ulic, a na niej nieprzeciętnej piękności i wartości budowle. Warto dokładniej im się przyjrzeć.Na zdj. Widok na Klasztor i Farę. Kilkadziesiąt metrów od starożytnych murów fary wznosi się nieco młodszy późnobarokowy KOŚCIÓŁ Nawiedzenia NMP, wybudowany w latach 1773-82, a przy nim KLASZTOR OO. BERNARDYNÓW, pierwotnie gotycki, potem gruntownie przebudowany. W klasztornym refektarzu zwykle odbywały się wielkopolskie sejmiki szlacheckie.Na zdj. korytarz wewnątrz klasztoru
 Kompleks zabudowań klasztornych wzniesiono w połowie XV wieku, po sprowadzeniu do miasta przez starostę kolskiego Jana Hińczę zakonu Bernardynów. Obiekt został zlokalizowany bardzo blisko kolskiej fary - na wyspie rzecznej. Pierwotnie oddzielony był od reszty miasta jedna z odnóg Warty. Jego budowę ukończono w 1482 roku staraniem Księżnej Mazowieckiej Anny Sochaczewskiej. Prawie doszczętne zniszczenie na skutek licznych wylewów rzeki pierwotnych, bardzo skromnych i niewielkich zabudowań wymusiło przebudowę świątyni w połowie XVIII wieku w stylu późnobarokowym, tzw. jezuickim. Na zdj. wnętrze świątyni. Front budowli zdobią dwie wysokie, nieco wysunięte przed lico fasady i zwieńczone hełmami, wieże posiadające wydatne gzymsy kordonowe. Na zdj. Ołtarz główny.  Do wnętrza prowadzą dwustronne schody, pod którymi znajduje się wejście do krypt grobowych.  Kościół ma jednolite rokokowe wyposażenie wnętrza z końca XVIII w. oraz piękną polichromię.  Zdobnictwo rokokowe mają również konfesjonały, stalle zakonne i prospekt organowy.  Na zdj. Ołtarz Św. Tekli.
Obraz św. Tekli jest bardzo czczony przez miejscową i okoliczną ludność. Link do strony biografia Sw. Tekli :http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99ta_Tekla Na zdj. Ołtarz Św. Tekli. Ołtarz boczny Godna uwagi jest także ujęta w kolumny ambona z rzeźbą św. Franciszka na baldachimie. Na zdj. Ambona z rzeźbą św. Franciszka na baldachimie.
 Ciekawymi zabytkami są też dwa portrety trumienne malowane na blasze: Anny z Tuczyńskich Łaszczowej (zm. 1668 r.), kasztelanowej lądzkiej, oraz Rozalii Gurowskiej (zm. 1792 r.) Na zdj. Figura Św. Piotra ap. Freski sklepienia świątyni. Figura Św. Pawła ap. Widok w stronę kruchty i na chór organowy.
Element dekoracji świątyni. Na zdj. chór organowy Na zdj. Boczna nawa od strony klasztoru
Zakrystia. Widok klasztoru od strony północnej. W kolejnych zdjęciach przyjrzyjmy się naj starszej świątyni jaka jest Fara i Ratusz. Wznosząca się sto metrów od Ratusza Miejskiego fara sięga swymi początkami XIII wieku. Pierwszą wzmiankę o kościele spotykamy w dokumencie lokacyjnym miasta z 1362 r. Zachowana do naszych czasów świątynia pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Świątynię konsekrowano w 1409 roku pod wezwaniem Św. Krzyża. Mimo niejednokrotnej przebudowy fara zachowała zasadnicze cechy architektury gotyku. Najstarszą częścią kościoła jest prezbiterium, do którego w XV w. dobudowano nawę. Kaplice boczne oraz zakrystię dobudowano w XVI i XIX w. Na zdj. Plac przed świątynią.
 Nietynkowana ceglana fasada posiada piękne ozdobne szczyty schodkowe ze sterczynami.  Okna i wyposażenie wnętrza są neogotyckie.   W prezbiterium znajduje się pierwotne gotyckie sklepienie gwiaździste, a w kaplicy NMP - sklepienie krzyżowo-żebrowe. Kościół wyróżnia się nie tylko piękną architekturą i polichromią, ale też cennymi dziełami sztuki.   Wewnątrz na uwagę zasługują m.in.: misternie rzeźbiona w drewnie gotycka ambona - wspaniałe dzieło sztuki snycerskiej, późnorenesansowe sakramentarium z piaskowca z poł. XVI wieku,  drewniana szafka na oleje z XVI wieku oraz zabytki sztuki złotniczej i malarstwa. na zdj Fara strona zachodnia .
Na środku Starego Rynku - głównego kolskiego placu, stoi najważniejszy w mieście od blisko siedmiu wieków budynek - RATUSZ MIEJSKI, siedziba władzy samorządowej - Rady Miejskiej. Na zdj. Ratusz front Wg. tradycji przyjmuje się, że murowany Ratusz został wzniesiony w Kole w początku 2 poł. XIV w. w stylu gotyckim przez pierwszego wójta kolskiego Henryka. Potem był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Ostatnia gruntowna przebudowa nastąpiła w latach 1835-37 w stylu klasycystycznym. Ozdobą Ratusza, a zarazem jedyną widoczną zewnętrznie gotycką pozostałością, była 30.metrowa wieża, która w 1987 r. uległa katastrofie budowlanej, po czym została odbudowana na nowo. Na zdj. Ratusz strona zachodnia. Zajęcie z obrazu w klasztorze. Widok naturalny. 
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Kościelec
1pix użytkownik eliza odległość 5 km 1pix
nocne zdjęcia
1pix użytkownik odległość 8 km 1pix
Kopalnia Adamów
1pix użytkownik dispar odległość 12 km 1pix
Polska - Anglia
1pix użytkownik mimbla odległość 15 km 1pix
Kłodawa Podziemna Trasa Turystyczna
1pix użytkownik kabaczek odległość 20 km 1pix
Licheń St.
1pix użytkownik szeflik odległość 21 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 06.03.2013 12:45

Miasto, mogę śmiało powiedzieć, nie kojarzy się z Farą czy klasztorem, tylko z ...sedesami. Musiał się tam kiedyś osiedlić Król Sedesów :)
Pozdrawiam

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 05.03.2013 21:37

...jedna z doktryn kosciola katolickiego mowi przeciez ze "najwazniejsze jest bogate wnetrze" . Sami interpretuja to przeslanie nazbyt doslownie ....od wiekow, wiekow .Aman. :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 05.03.2013 11:12

Dokładnie tak jest gdy odwiedziłem w zeszłym tygodniu Koło było pochmurnie i szaro. Więc planuje ponownie tam pojechać gdy bedzie wiosna w pełni.

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 05.03.2013 10:51

piękne wnętrza, natomiast zdjęcia na zewnątrz jakieś smutne (kontrastują z pierwszym zdjęciem), może to brak zieleni - liści na drzewach i brak słońca ?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!