m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (31):

 
Po lewej stronie skała Wapiennik znajduje kontynuację w Grzebieniu; po prawej - w Prokwitowskiej Homoli. Dawnymi laty szukano tu złota, czego dowodami są szyby górnicze. Grzebień przechodzi dalej w 70-metrową Niską Skałę, kryjącą gniazda sów. Wkrótce mijamy rozwidlenie potoku Kamionka, który płynie miejscami po skale. Niska Skała nie jest jednak najwyższym urwiskiem w wąwozie; 120 m mierzy sąsiednia Wysoka Skała. Wapienie mają w tym miejscu czerwoną barwę. Schodzą tu czasem niewielkie lawiny. Dalej wchodzimy w zalesiony jar i natrafiamy na zwalisko głazów, które kiedyś osunęły się po jego ścianach. Można tu obejrzeć różnorodne formy korzeni świerków. Od niedawna wędrówkę ułatwiają drewniane poręcze, a szlak wiedzie łatwiejszą trasą. Rumowisko sąsiaduje z licznymi kaskadami i rozwidleniami Kamionki. Jar powoli się rozszerza i kończy Dubantowską Dolinką, gdzie jest sporo miejsc do odpoczynku przygotowanych dla turystów. Wąwóz rozwidla się na Koniowiec i Dolinę. Z polanki łatwo dostrzec grzbiet kulminujący w Wysokiej. Jego ściany zbudowane są głównie ze skał wapiennych pochodzących z okresu jury i kredy z domieszką łupków i margli. Ma bardzo urozmaiconą rzeźbę i ciekawą budowę geologiczną. Największą rolę w powstaniu wąwozu odegrały pionowe ruchy wypiętrzające. Dnem tego bardzo znanego wąwozu, uważanego za jeden z najpiękniejszych w Polsce, płynie potok Kamionka, który również odegrał dużą rolę w rzeźbieniu koryta wąwozu. Potok tworzy liczne kaskady, a w jego korycie znajdują się ogromne głazy. Płynie nim kryształowo czysta woda. W górnej części wąwozu rumowisko osuwiskowe powstałe w okresie plejstocenu. Na wapiennych skałach wąwozu Homole rosną rzadkie gatunki roślin wapieniolubnych i liczne okazy światłolubnych jałowców. Takie mini makro udało mi sie uchwycić :) Chroniona flora Homoli. Wąwóz Homole - wąwóz na terenie południowej Polski w Pieninach, a dokładniej w Małych Pieninach, w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy. Nazwa pochodzi od ruskiego słowa homoła, gomoła, które oznacza obły, bezrogi (nawiązanie do kształtu doliny). Ma długość ok. 800 m.
Skały wapienne. Będąc w środku wąwozu wszystko wokół Ciebie wydaje się gigantyczne i monumentalne... Obsypujący się żwir, wcale nie jest bezpieczny. Wodospadzik potoku Kamionka. Kaskada. W wąwozie.
Tu kończy się lub jak kto woli zaczyna się 'Wąwóz Homole.' :) Czułam sie jak hmm... [ na pewno nie w Polsce=] Potok Kamionka przecinający się kilka razy ze szlakiem turystycznym, jest atrakcją i ochłodzeniem dla turystów. Wspaniały widok na wznoszące się skały. Piękna pogoda na wyprawę.
Flora Homoli. Flora Homoli. Dziewięćsił Bezłodygowy - to akurat udało mi się bez trudu rozpoznać :) Pionowe skały tu i ówdzie przyciągały wzrok. A taki pan motylek bardzo nas polubił, bo bardzo chciał być fotografowany :) Fauna Homoli ;p
Chroniona flora Homoli. Turystyczna ścieżka przekracza kilkakrotnie potok. Dawniej przekraczano go przeskakując po dużych kamieniach na jego dnie, co wymagało nieco zręczności, obecnie dla wygody turystów wykonano drewniane mostki. Wejście do wąwozu leży tuż obok szosy prowadzącej przez Jaworki, zaraz za parkingiem i oznakowane jest dużą tablicą. Przed wejściem do wąwozu estetycznie wykonane tablice informacyjne i w sezonie turystycznym punkt pobierania niewielkich opłat za zwiedzanie Tablice informacyjne =] Motyl p oraz 2. :) Motyl po raz 3.
I po raz ostatni, nic nie poradzę na to, że bardzo nas polubił :)

najbliższe galerie:

 
Wąwóz Homole - zimowo
1pix użytkownik mirak odległość 1 km 1pix
wąwóz Homole
1pix użytkownik baron odległość 1 km 1pix
Wąwóz Homole,  Wysoka(1050 m n. p. m. ) ,  Czorsztyn,  Niedz
1pix użytkownik mondzus odległość 1 km 1pix
Wąwóz Homole
1pix użytkownik szumeister odległość 1 km 1pix
Jaworki-2014 r
1pix użytkownik magdar odległość 1 km 1pix
Droga na Wysoką - w Małych Pieninach
1pix użytkownik alex odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
marok użytkownik marok(wpisów:130) dodano 02.11.2008 19:42

fajna galeria.. zagladnij do mojej calkiem niedaleko a tez fajne miejsce (malo znane)

alex1953 użytkownik alex1953(wpisów:73) dodano 18.01.2008 07:20

podoba mi się ta galeria...motylek bardzo ładny...pozdr.]

camel17 użytkownik camel17(wpisów:98) dodano 27.08.2007 12:14

Wąwóz jest bardzo ładny. Chciałbym się przejść nim podczas jesieni albo w zimie.
4, Pozdrawiam.

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 23.08.2007 23:07

motylek prawda, ładny, ale niestety nieostry. jedynie na ostatnim zdjęciu dobrze się prezentuje. zdjęcia tablic moim zdaniem niepotrzebne, szczególnie o apollo. czyżbyś była miłośniczką motyli?;)
pozdrawiam:)

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 23.08.2007 20:16

I wykrakałem zabrałaś nas do wąwozu.
i zrobiłaś galerie lepszą od ostatniej.5
A ten motylek jest naprawdę ładny
hejka!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!