m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Ait Benhaddou leży jakieś 30 km od Warzazatu. Pierwszy raz możemy zobaczyć tę niesamowitą wioskę w drodze do Zagory. Nasz arabski kierowca (najgorszy jakiego dane mi było w życiu spotkać) zawozi nas na punkt widokowy. Już z daleka ksar wygląda niesamowicie. Ten widok musi nam narazie wystarczyć, ale za 2 dni tutaj wrócimy:) Marokańskie skorupy:) Dojechać nie było łatwo. Kierowca autobusu jadącego do Marrakeszu wyrzuca nas na rozstaju dróg, gdzie musimy złapać taxi. Jakoś się udaje, targujemy oczywiście cenę za kurs i kierowca zawozi nas do jakiegoś hotelu, który jak się rano okazało był super położony. Słońce to za wcześnie nie wschodzi w Maroku;)
Ale w sumie dobrze, bo można było trochę pospać i zdążyć na taki spektakl na niebie;) Widok z tarasu na zabudowania po drugiej stronie rzeki był naprawdę niesamowity. Choć, żeby wyobrazić sobię tę rzekę musiałam się bardzo wysilić;) Ale to co z drugiej strony działo się na niebie było równie zachwycające:) Wracamy na taras godzinę później.
I podziwiamy tę glinianą wioskę, która prezentuje się nam w całej okazałości. Miejsce jest naprawdę piękne. Nic dziwnego, że UNESCO wpisało je w 1987 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego. Ciepłe światło wschodzącego słońca fantastycznie oświetla mury. Widok jest piękny -  ufortyfikowana wioska w kolorze czerwonawej ziemi, naszpikowana strzelistymi wieżami, ze stromym wzgórzem w tle. Po odnalezieniu drogi do rzeki (nie mogę sobie wyobrazić, że tam płynie kiedyś woda) ruszamy w stronę ksaru. Osada położona jest na zboczu wzgórza, nad porośniętymi palmowym gajem brzegami rzeki Warzazat.
Miejsce to może wydać się Wam całkiem znajome. Klasyczna panorama potężnego ksaru Ait Benhaddou była tłem niejednego filmu. Lista filmów jest całkiem spora, m.in.: Gladiator, Helikopter w ogniu, Aleksander, Klejnot Nilu, Lawrence z Arabii, Kundun, Ostanie kuszenie Chrystusa, Książę Persji, Królestwo Niebieskie czy Mumia. Zresztą w nieodległym Warzazacie znajduje się nowoczesne, świetnie wyposażone studio filmowe, w którym stworzono dziesiątki filmów z pustynno-orientalnym tłem i nie tylko. Reżyserów przyciąga tu przede wszystkim gwarantowana pogoda, niezwykłe kraobrazy oraz mnogość naturalnych rekwizytów. Wielka brama nie należy do pierwotnej zabudowy ksaru. Została wymyślona dla potrzeb filmu Klejnot Nilu, aby Michael Douglas mógł pod nią przelecieć samolotem. Nawet oglądałam ostatnio ten film;) Do ksaru można się dostać mostem albo przez wejście do jednego z domów. Wstęp 10dh (4 zeta).
Dziś na terenie osady mieszka około 10 rodzin. Cała reszta po drugiej stronie rzeki. Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstała osada. Uważa się, że założyli ją Almorawidzi już w XI wieku. Ze względu na swoje położenie między Marrakeszem a Warzazatem miała w przeszłości duże znaczenie jako miasto handlowe na karawanowym szlaku z Sahary do Marrakeszu. Nie mam pojęcia co to jest;) Wędrujemy sobie ciasnymi uliczkami, kierując się cały czas na małe wzgórze górujące nad osadą.
Stojące do dziś kazby (gliniane zamki) pochodzą prawdopodobnie z XVI wieku. Przynajmniej co 20 lat muszą być restaurowane, by się nie rozpadły. Niestety tak działają na nie niekorzystne warunki atmosferyczne. Docieramy na szczyt wzgórza. Widok na nową część ksaru. Widoki dookoła są przepiękne. W sumie nie ma się co dziwić, że tutaj tyle filmów zostało nakręconych.
Osada podupadła, kiedy otworzono szlaki wzdłuż wybrzeży Afryki Zachodniej. A kiedy Francuzi wybudowali asfaltową drogę przez Tiz-n-Tiszka w pierwszej połowie minionego stulecia, teren się wyludnił, a osada zupełnie straciła na znaczeniu. Ci co zostali zarabiają na turystach, ale nie ma żadnej nachalności z ich strony. Chcesz przewodnika bierzesz, nie chcesz nikt Cię nie nagabuje. Tego mostu jeszcze kilka lat temu nie było i mieszkańcy w porze deszczowej (to taka jest w Maroku?:)), żeby dostać się na drugą stronę układali prowizoryczną drogę z worków. Główna ulica wiedzie prosto do mostu. Znajdują się przy nie oczywiście sklepy z pamiątkami, bo turystów sporo odwiedza to miejsce. Zresztą tak samo jak my.
Zostawiamy za sobą tę niezwykłą glinianą wioskę i wracamy do naszej noclegowni. Po drodze oczywiście można zakupić jakąś odzież... ...i obuwie;) Dziękuję:)

najbliższe galerie:

 
Maroko cz. 11 - Ksar Ait Ben Haddou.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Ait Ben Hoddou
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Ait Ben Haddou,  styczeń 2009
1pix użytkownik smok-1 odległość 1 km 1pix
MAROKO -  Ksar Ait Ben Haddou
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Maroko - Ait Ben Haddou
1pix użytkownik herika odległość 1 km 1pix
Maroko koko
1pix użytkownik greta odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (51):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 12.03.2013 21:00

Skuza dziękuję bardzo:) A teraz co do Twojego potopu, to wiem, że to co piszesz to najprawdziwsza prawda, ale absolutnie nie jestem w stanie uwierzyć w to, że w Maroku mogło być za dużo wody! Że nie dało się przejechać, bo wezbrana rzeka wylała ze swego koryta. Pewnie jest tak dlatego, że nie należę do tych błogosławionych, co nie widzieli, a uwierzyli... Jak nie zobaczę czegoś na własne oczy, nie dotknę, nie spróbuję, to nie uwierzę i koniec;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 12.03.2013 20:56

Magdar dzięki za odwiedziny:)
pozdrawiam:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 12.03.2013 13:03

Fajnie się czyta....u Ciebie w rzece nie było wody,u Dispara niewiele wody,teraz musisz mi uwierzyć ,ze my do wielu miejsc nie dotarliśmy właśnie z powodu nadmiaru wody.Deszcz padał prawie non-stop przez 4 dni,rzeki wezbrały,dużo dróg było nie przejezdnych,w morzu pływało wszystko to,co po drodze zabrała woda...słowem żywioł jakiego nigdy więcej w życiu nie doświadczyłam.Relacja bardzo interesująca,miejsce tez:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 06.03.2013 21:18

Niestety tak daleko nie dotarłam będąc w Maroku ;) Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 05.03.2013 15:14

*Kojotener miało być, sorry:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 05.03.2013 15:13

Kojotoner tak myślałam w sumie, że skoro jesteście jakiś czas już razem, to aż tak bardzo nie możecie się różnić i być może każdy idzie na jakiś kompromis, z tym, że Ty na dużo większy:) Najważniejsze, żeby każdy był zadowolony po powrocie z wyjazdu/urlopu/wakacji:)
pozdrawiam:)

kojotener użytkownik kojotener(wpisów:256) dodano 05.03.2013 15:03

Nola-chyba troszkę źle mnie zrozumiałaś. Tak bardzo kocham swoją żonę i liczę się z jej zdaniem. Zawsze decydujemy razem co do wyboru kierunku wakacji. Owszem pojawiają się rozbieżności, ale umiemy je "wyprostować". Moja małżonka może troszkę jest uprzedzona do kierunków arabskich (zawiodła się na Egipcie) i twierdzi, że jest wiele innych bardzo ciekawych miejsc. Nie spędzamy tylko wakacji pod palemką. Mamy pewien rytuał. Do południa plaża czy basen a popołudniu i wieczór zwiedzanie. Jest to też uwzględnione na naszego 6-letniego syna, którego wszędzie ze sobą zabieramy tak aby on i my byli zadowoleni.
Serdecznie pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 05.03.2013 14:03

Madeleine dzięki bardzo:) Mam nadzieję, że moje galerie się troszke przydadzą w przyszłości:) kilka już wrzuciałam, a pewnie jeszcze kilka będzie:) Zresztą Dispar też dzieli się swoimi wrażeniami z pobytu w tym kraju, więc tak na zmianę zarzucamy portal Marokiem;) a z tym podziwianiem nie przesadzaj, jestem pewna, że Ty w Indiach tez musiałaś się sporo napodróżować transportem publicznym;) Zresztą teraz jak juz wróciłaś czekam z niecierpliwością na Twoje galerie z Indii:)
pozdrawiam:)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 04.03.2013 21:01

Nola, nie bylo mnie tutaj zaledwie miesiąc, a już tyle mam do nadrobienia :) Twojej relacji z Maroka jestem bardzo ciekawa, przed wyjazdem widzialam tylko pierwszą, ogólną galerię - podziwiam Was bardzo - zwłaszcza za przemieszczanie się na tak długich odcinkach komunikacją publiczną... W Maroku byłam 5 lat temu, ale zbyt krótko... W przeciwieństwie do kojotenera, moja druga połowa ciągnie mocno do Maroka, Twoje galerie z pewnością będą świetnym przewodnikiem :))) dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 04.03.2013 17:42

Kojotener ciekawe spojrzenie na związek/małżeństwo:) Musisz widać bardzo kochać swoją żonę, że się tak poświęcasz;) Ja jednak nie wyobrażam sobie, żeby mnie mój partner/mąż przykładowo zmuszał do spędzania urlopu przy basenie/pod palemką/na plaży/w miejscu/kraju do którego nie chcę jechać. Pod tym względem musi istnieć całkowita zgodność:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 04.03.2013 17:38

Marioli jest dokładnie tak jak mówisz:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 04.03.2013 17:38

Migot dzięki bardzo:) ciekawe jakie są Twoje inne miejsca w marokańskim Top 5? ;) no dokładnie, jak ostatnio leciał w tv "Klejnot Nilu" to inaczej patrzyłam na akcję dziejącą się w tym filmie, no i przede wszystkim na miejsce, w którym się akcja działa;)
pozdrawiam:)

kojotener użytkownik kojotener(wpisów:256) dodano 04.03.2013 16:43

Niestety Nola do Maroka ta ja się niestety nie wybiorę. Jestem ubezwłasnowolniony w tej kwestii-choć Twoje galerie co raz bardziej mi się podobają a zwłaszcza miejsca, które odwiedzasz. Rozumiem moją małżonkę-wiesz każdy lubi coś innego. Gdyby było inaczej byśmy się ze sobą nudzili.

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 04.03.2013 16:40

Nola i to jest jeden z głównych powodów, dla których tu jestem - dowiadywać się o ciekawych miejscach, poznawać świat, zdobywać wiedzę i na odwrót - pokazywać świat, przekazywać informację innym.
Pozdrawiam raz jeszcze :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 04.03.2013 15:53

Marioli dziękuję bardzo za taki miły komentarz:) Staram się w swoich galeriach przekazać informacje, które w przyszłości być może się przydadzą innym:) Ja nie raz w swoich podróżach korzystałam z galerii innych osób. Jak jechałam do Maroka to miałam obejrzane prawie wszystkie galerie z tego kraju;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 04.03.2013 15:49

Kojotener dzięki za odwiedziny:) Może Twoja żona się kiedyś przekonana do tego Maroka i zobaczy, że wcale nie jest takie straszne!:) Że tam może być pięknie:)
pozdrawiam:)

migot użytkownik migot(wpisów:305) dodano 04.03.2013 13:40

Jak kiedyś wreszcie odwiedzę Maroko to to miejsce jest w top 5, bardzo zachęcająca galeria;) Miejsca z filmów są wspaniałe, zwłaszcza takich fantasy/sf - oglądasz sobie, myślisz - ale kosmos, a potem - nie, to przecież Ziemia! I można je odwiedzić, zachwycić się i jest trochę mniej żal, że jeszcze nie ma tych międzygalaktycznych wycieczek w zasięgu możliwości... :)

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 04.03.2013 12:23

Jak będę miała kiedyś w planach wyjazd do Maroko, to nie jakieś przewodniki Pascala, NG itp, a Twoje galerie będą mi służyć za przewodnik.
Pozdrawiam serdecznie.

kojotener użytkownik kojotener(wpisów:256) dodano 04.03.2013 10:16

Myślałem, że nie może być lepszego rozpoczęcia dnia od rogalika popijanego kawką na balkonie z widokiem na morze. Udowodniłaś mi, że może znaleźć się takie miejsce.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 03.03.2013 23:47

Paweł dokładnie jest tak jak mówisz, to właśnie dzięki jej galeriom z Maroka, które systematycznie wrzucała wiedziałam, że kilka miejsc muszę zobaczyć napewno!:) Jak to, które w tej galerii pokazuję:) Co innego czytać przewodnik, a co innego obejrzeć galerię z ciekawą historią i dzięki temu się zainteresować konkretnym miejscem:) Fajnie, że się podobało:) i myślę, że po obejrzeniu tylu galerii wcześniej i teraz moich i Dispara, a to jeszcze przecież nie koniec, będziesz tam musiał w końcu pojechać, albo raczej polecieć;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 03.03.2013 19:40

Śnieżka dzięki bardzo:) no ja się też nad tym cały czas zastanawiam, ale to chyba nie jest żadne zwierzę...;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 03.03.2013 19:39

Muzelea dzięki za odwiedziny:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 03.03.2013 19:39

Grace dzięki, że podróżujesz razem ze mną po Maroku:) Jak bardzo będziesz chciała, napewno kiedyś uda Ci się odwiedzić ten piękny i egzotyczny kraj:) Ty za to masz rzut beretem do miejsca, o których ja marzę od lat, czyli do Nowej Zelandii....
pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7377) dodano 03.03.2013 17:50

A propo tego co powiedziała Grace, to ja jeszcze dodam, że mnie kiedyś zachwyciły galerie Heriki. Pewnie większość z nas jej marokańskie galerie dobrze pamięta, Ty Nola na pewno też, bo dziewczyna robiła tu bardzo dobrą robotę, ale od dłuższego czasu jej tu nie widać. Warto wspomnieć jeszcze o Korduli157, jej "Maroko w kolorze ochry", pamiętam, zrobiło na mnie ogromne wrażenie:) No cóż, fajnie jest oglądać takie miejsca, ale jeszcze fajniej byłoby tam jechać i zobaczyć to na żywo, miejscówka piękna:)
Pozdrawiam serdecznie.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3358) dodano 03.03.2013 16:34

Nola, jak zawsze przeciekawie.
Zastanawia mnie co tam wisi na 29. Kształtem trochę kurę przypomina...

muzelea użytkownik muzelea(wpisów:167) dodano 03.03.2013 13:33

zdjęcie 17 - te siaty są prawie tak wielkie jak ten maluch.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 03.03.2013 13:25

Smyka na 17 juz polubili wszyscy:) Mnie jeszcze wpadly w oko 24 - naj, 28 i 30:)
Kolejny sympatyczny odcinek marokanskiej podrozy:)
Kiedys zachecila mnie galeria Doracza, teraz Twoje i Dispara wzmagaja chec zobaczenia tych cudow na wlasne oczy:) Tylko kiedy ja tam dotre:(
Pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 03.03.2013 11:32

Pipol i Globtrotter dzięki za oceny:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 03.03.2013 11:30

Pablo87 dzięki, że zaglądasz do moich marokańskich galerii:) Galeria piękna, bo i miejsce piękne i niezwykłe:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 03.03.2013 11:29

Andred dzięki, że zajrzałeś do mojej galerii:) No i fajnie, że się podobało:) Ja staram się pokazać, jaki ten kraj jest piękny, egzotyczny, ciekawy i zachęcić do odwiedzenia go, tych co jeszcze nie byli;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 03.03.2013 11:28

Tama może byłaś kiedyś jakąś arabską księżniczką i teraz ciągnie Cię w tamte rejony, a co więcej tęsknisz za miejscami, w których jeszcze nie byłaś w obecnym życiu?;) Ty musisz jechać do Maroka koniecznie!:) A miejscówka była naprawdę super, w nocy nawet nie wiedzieliśmy gdzie jesteśmy, chcieliśmy poprostu znaleźć nocleg w przystępnej cenie i taksówkarz nas gdzieś zawiózł. A rano jak poszliśmy na taras na wschód słońca, to przepięknie było:)
pozdrawiam:)

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 03.03.2013 01:41

kolejna piękna galeria z maroka. pozdrawiam

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 03.03.2013 00:04

Dużo ostatnio tego Maroka ale widać, że warto. Fajne zdjęcia, ciekawy komentarz. Z przyjemnością i zaciekawieniem ogląda się takie galerie, tym bardzie, że jak na razie nie mam Maroka w swoich planach.
Pozdrawiam,
andred

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 02.03.2013 23:51

Mocar dzięki, że zajrzałeś do mojego Maroka:) Ja też po obejrzeniu galerii Heriki wiedziałam, że muszę zobaczyć to miejsce:) Jest niesamowite:) Dobrze, że wrzuciłam swoją galerię przed Disparem, bo u niego będzie dzika rzeka i szczyty ośnieżone, a u mnie tylko susza i ziemia popękana...
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 02.03.2013 23:49

Surykatka dzięki, że wpadłaś do mojej galerii:) i fajnie, że się podobało:) może to przez tę pogodę beznadziejną coś wymyślić oryginalnego nie tak łatwo;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 02.03.2013 23:46

Whisky1979 dzięki za odwiedziny:) Maroko to piękny kraj, więc napewno warto się do niego wybrać i zobaczyć parę interesujących i pięknych miejsc:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 02.03.2013 23:44

Patryk80 dzięki bardzo:) Fajnie, że się podobało:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 02.03.2013 23:43

Info-kajak dzięki za odwiedziny:) stał ten chłopiec sobie na środku jakiegoś placyku, pilnował tych siat wszystkich i chyba na kogoś czekał... a wzrok jakiś taki smutny miał dla mnie...
pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7270) dodano 02.03.2013 23:01

Super miejscówka. Bardzo mi się podobało. Jakoś tak... kurcze, chyba mi siadło słownictwo :-). Pozdrówki :-)

whisky1979 użytkownik whisky1979(wpisów:124) dodano 02.03.2013 22:32

Pięknie. Trzeba się będzie kiedyś wybrać w stronę Marakeszu.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2766) dodano 02.03.2013 22:17


Po raz pierwszy gdy oglądałem galerię Agny z Ait Benhaddou od razu wiedziałem że muszę to zobaczyć realnie, a teraz wracam tam wspomnieniami. Czekam teraz na galerię Dispara

Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3009) dodano 02.03.2013 21:24

Jak sięgam pamięcią lubiłam Arabów i cały ten ich klimat, zawsze podejrzewałam że w poprzednim wcieleniu musiałam być jedną z nich :) To Maroko utwierdza mnie w tym przekonaniu, to też uwielbienie dla arabskich rytmów :)
Miejsce znów pokazałaś piękne i pociągające (cokolwiek to znaczy ;))
Fajny ten smyk na 17, lekko strapiony.
Nola, co za rozkosz przeciągnąć się o świcie i spoglądać na takie widoki. Jeszcze mnie tam nie było a już tęsknie za tym krajem. Pozdrawiam :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 02.03.2013 21:16

Kolejny piękny odcinek marokańskiego serialu. Fajny ten osiołek w bramie na 30

satan użytkownik satan(wpisów:3181) dodano 02.03.2013 20:48

17 - tka fajna ;-) Taka trochę nierealna.

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 02.03.2013 20:40

A ten na siedemnastce, czyżby chciał się zabrać z wami w świat daleki i szeroki bo jego wzrok wybiega gdzieś daleko, podobało się. Pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 02.03.2013 20:26

Dispar widać, jak bardzo przyroda wpływa na wygląd i odbiór danego miejsca. Ty miałeś ośnieżone szczyty Atlasu i wodę w rzece:) i tego Ci zazdroszczę:) ale my za to mogliśmy sobie spacerować korytem rzeki bez przeszkód;)
No to teraz czekam na Twoją galerię, bo naprawdę jestem ciekawa jak Ait BenHaddou się prezentuje w styczniu. Pewnie nie dość, że rwąca rzeka, to i ośnieżone szczyty będą w oddali;)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 02.03.2013 20:23

Popekpawel fajnie, że się podobało:) A miejsce jest naprawdę piękne i niezwykłe i warto je zobaczyć:)
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6776) dodano 02.03.2013 20:22

Satan!!! ale zdjęcie sobie wrzuciłeś!;) dzięki za odwiedziny:)
pozdrawiam sąsiada:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 02.03.2013 20:09

Akurat przebieram fotki z tego miejsca.
U mnie rzeka będzie żywa.
Wydawało mi się, że wszystko dostrzegłem w tym miejscu, ale tylko wydawało.
Jest sens wstawiania galerii z tego samego miejsca.
Twoje fotki są tego najlepszym przykładem.
Pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3651) dodano 02.03.2013 19:39

Hejka. W takim miejscu z przyjemnością bym się zatrzymał. Okolice równie piękne:)
OMG. Satan!!! Z Obcym się widziałeś?:)))

satan użytkownik satan(wpisów:3181) dodano 02.03.2013 19:25

Kolejna marokańska perełeczka solidnie zwiedzona! ;-)

Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!