m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Zwariowany ruch uliczny w Kerali budzi się dość późno, dlatego wczesny poranek to najlepsza pora na spokojny spacer lub przejażdżkę rowerem. Nawet słynna Princess Street, zazwyczaj gwarna, niemal świeci pustkami. W pobliżu Kościoła św. Franciszka, leniwie spacerują kozy. Sklepy, restauracje i kafejki internetowe będą czynne dopiero od 9:00. Turyści jeszcze śpią. Mieszkańcy wstali już dawno. Idą do szkoły, do pracy, na zakupy, sprzątają wokół domów.
Targ rybny, nieopodal Fortu, rozkłada się tuż przed wschodem słońca. Trafiają tu świeżutkie ryby, prosto z nocnych połowów. Rybacy segregują je, oczyszczają i sprzedają. Nie spotkamy tu kobiet. Rybołówstwo to domena mężczyzn. Czasami w sieci zaplącze się większa ryba. Można też kupić krewetki - keralskie potrawy z krewetek nie mają sobie równych... dla mnie najlepszy zestaw to krewetki tygrysie, mango i curry. Dań ze skorupiaków nie próbowałam, więc polecać nie będę :)... choć pewnie są pyszne, jak wszystko w Kerali... dla nas oczywiście w wersji no spicy :)
Krzysztof Jarymowicz dawno temu napisał artykuł pt. W Kochin rządzą kozy - z tak trafnym tytułem jeszcze dotąd się nie spotkałam :) ... odszukałam ten tekst po powrocie i przeczytałam jeszcze raz - nic dodać, nic ująć. Jedna z kolonialnych rezydencji, odrestaurowana i przekształcona w ekskluzywny hotel. Jedna z nielicznych... większość lata świetności ma już dawno za sobą. Bazylika Santa Cruz - wzniesiona na początku XX wieku w miejscu dawnego kościoła portugalskiego, zburzonego przez Brytyjczyków. Bazylika choć imponująca, nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem jak pobliski Kościół św. Franciszka (fot. 2), najstarszy kościół w Indiach zbudowany przez Europejczyków, pierwotne miejsce spoczynku Vasco da Gamy. Ale historia Kochi to nie tylko Portugalczycy, to również Holendrzy, Brytyjczycy, Księstwo Travancore... Ślady burzliwej przeszłości spotyka się na każdym kroku. To miasto urzeka - na początku planowałam spędzić w Kochi nie więcej niż 3 dni - w rezultacie zostałam na 5. Wspaniała przyroda to również mocna strona Kerali. Miłośnicy motyli i ptaków będą przeszczęśliwi :)
Mieszkańcy Kerali są cudowni. Tak wielu serdecznych, otwartych, gościnnych, bezinteresownych i pomocnych osób nie spotkałam dotąd nigdzie. To przede wszystkim im zawdzięczam spokojną, przyjemną i niezwykle udaną podróż. Rozmowy z ludźmi, wizyty w ich domach, zabawy z dziećmi... te chwile były dla mnie najcenniejsze. Wreszcie podróżuję tak, jak zawsze chciałam. Nie spieszę się. Poznaję i doceniam samą możliwość poznawania. Próbuję zrozumieć odmienne zwyczaje, zasady, tradycje... często nie potrafię, ale nie wstydzę się tego. I co najważniejsze, już nie oceniam - bo europejski punkt widzenia, wcale nie znaczy lepszy. Fotografia w podróży nie jest dla mnie już tak ważna. Chyba całkowicie wyleczyłam się z syndromu Japończyka, z dwutygodniowej podróży do Indii przywiozłam mniej zdjęć niż w ubiegłym roku z weekendu w Wenecji :) Ludzie w Indiach generalnie lubią być fotografowani, często sami proszą, by zrobić im zdjęcie. Nie zapominajmy jednak o wzajemnym szacunku i podstawowych zasadach kultury. Nie narzucajmy się, nawiążmy kontakt lub przynajmniej spytajmy o pozwolenie, szanujmy odmienną kulturę, religię i obyczaje.
Wiem, piszę o rzeczach oczywistych... szkoda, że tylko z pozoru... bo zachowanie zbyt wielu turystów fotoamatorów, jest często - delikatnie mówiąc - nie na miejscu. W lutym przez Indie przetoczyla się fala protestów. Powody niezadowolenia społeczeństwa - dokładnie te same, co u nas: rosnące ceny paliw, brak pracy i perspektyw dla młodych ludzi, ograniczony dostęp do służby zdrowia. W dniach 20-21 lutgo odbył się strajk generalny. Kraj liczący 1,2 miliarda ludności zatrzymał się. Zamknięto sklepy, restauracje i urzędy, stanęła komunikacja. Dla mnie strajk generalny oznaczał przymusowy 16-godzinny pobyt na lotnisku... Całe szczęście, że w nocy, bo straconego dnia, chyba bym nie odżałowała :) Zajrzyjmy na plażę...
Mahatma Gandhi Beach, położona w okolicach Fortu, nie wygląda zachęcająco. Śmieci to w całych Indiach bardzo poważny problem. Akcje edukacyjne i kampanie społeczne nie przynoszą rezultatów. Plaża, którą widzicie na zdjęciu, jest sprzątana każdego ranka - śmieci są grabione i palone. Późnym popołudniem wygląda już tak... Spójrzmy jednak na drugi plan - chińskie sieci rybackie to symbol Kochinu. W języku malajalam zwane cheena vala, zawieszone są na ciężkich, drewnianych konstrukcjach, ich przekątna dochodzi nawet do ponad 20 metrów. Zazwyczaj obsługiwane są przez 4 rybaków. Zostaly rozpowszechnione w Kerali w XIII wieku, przez kupców z dworu Kublai Khana. Najlepiej sprawdzają się w porze deszczowej, przy wysokim stanie wód. W porze suchej rybacy zmuszeni są do korzystania z tradycyjnych metod połowu.
Metody te często bywają zawodne. Z łodzi łowi się łatwiej. Łatwiej wcale nie znaczy lżej... ... bo rybołówstwo to bardzo ciężki kawalek chleba. Wymaga niezwykłej cierpliwości, determinacji i dobrej kondycji. Rybacy rzadko mogą pozwolić sobie na odpoczynek.
Nie mają czasu na podziwianie wschodów i zachodów słońca. Po powrocie z połowu czeka ich praca w porcie: rozplątywanie, cerowanie, rozkładanie i suszenie sieci, sprzątanie i konserwacja łodzi, a czasami również sprzątanie plaży.
Ostatni raz spoglądam w kierunku chińskich konstrukcji. Słońce już zaszlo. Rybacy wyruszyli na nocny połów. Turyści wybrali się na khatakali - wywodzący się z Kerali, dramat teatralny, łączący muzykę, taniec, gesty i mimikę. Spektakl jest niesamowity, naprawdę polecam. Bardzo dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie :)

najbliższe galerie:

 
    INDIE -Cochin-popołudniowy spacer
1pix użytkownik kordula157 odległość 15 km 1pix
Cochin - perła Malabaru
1pix użytkownik kordula157 odległość 21 km 1pix
INDIE - rozlewiska Kerali
1pix użytkownik madeleine odległość 33 km 1pix
Indie Płd.  (15)   Kerala
1pix użytkownik raul odległość 47 km 1pix
Backwaters-Wenecja Indii
1pix użytkownik baracuda77 odległość 53 km 1pix
INDIE - Munnar
1pix użytkownik madeleine odległość 91 km 1pix

komentarze do galerii (47):

 
madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 26.01.2016 18:17

Oli, bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)))

Gabi, zazdroszczę Ci bardzo, Południowe Indie są cudowne !!! Ślicznie dziękuję za wizytę, życzę udanej podróży i pozdrawiam serdecznie :)))

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 15.01.2016 12:14

Madeleine, gratuluję pięknej prezentacji. Śliczne zdjęcia i interesujący opis.Po takiej lekturze mogę się tylko cieszyć, ze już niedługo tam będę.
pozdr.

oli użytkownik oli(wpisów:144) dodano 24.09.2015 17:15

Rewelacja! Podróże między innymi w takim stylu cieszą najbardziej, więc gratuluję, że się udało!

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 13.10.2013 12:25

Ula, dzięki wielkie, odpowiedź masz na privie ;) pozdrawiam serdecznie

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 06.10.2013 17:36

Madeleine, ja bede własnie w lutym w Kerali, moze mi podsuniesz jakies miejsca , gdzie mozna trafic na lokalne święta? Bedę wdzięczna. Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 06.10.2013 17:16

Nie wiem , dlaczeg nie byłam tu wczesniej,
Ta galeria niesie w sobie emocje. Czuc miłośc do miejsca i ludzi.
W Cochin byłam 3 lata temu, ale za krótko, za pobieżnie, wracam tam w przyszłym roku.
Masz racje w Indiach Południowych obcy czuje sie tak jak u siebie, ludzie sa inni niz na pólnocy.
Do Gujaratu jedz koniecznie , byłam tam w marcu tego roku, to jeszcze inne Indie, kolorowe, bardziej dzikie niezadeptane przez turystyke. Polecam Palitanę, pustynie solne mała i te duzą przy graninicy z Pakistanem Runn oj Kutch , bardzo interesujace miejsce. podpisuje się dwiema rękami pod tym co napisałeś:)))

"Postanowiłam, że Indie będę odkrywać powoli, po małym kawałku. Za żadne skarby nie dam się namówić na przeprawę z północy na południe. Indie mają w sobie magię, którą trudno opisać. Niedawno wróciłam, a już planuję kolejną wyprawę"
Podobało mi sie u Ciebie:)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 17.04.2013 20:08

Carmel, my się chyba kiedyś spotkamy gdzieś na trasie ;))) Nie wybierasz się może na początku przyszłego roku do Kolumbii ? ;))) Bardzo Ci dziękuję i z niecierpliwością czekam na Twoje Filipiny :))) pozdrawiam serdecznie :)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 17.04.2013 19:55

Skuzo, Tomku - pięknie dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

carmel użytkownik carmel(wpisów:1169) dodano 07.04.2013 11:48

Madeleine...to ciekawe jak nasze ścieżki podróżnicze splatają się :) Cieszę się , że Twoja samotna podróż nie przyniosła jakiś negatywnych doświadczeń.Pięknie patrzysz i opowiadasz :) Indie to magia, niezwykłość , wielowymiarowość ...kraj za którym tęsknię :)
Podpisuję się pod tym o czym wspomniałaś pod zdjęciem 22 .Mam teraz taki okres , że robię coraz mniej zdjęć i coraz mniej jest to dla mnie ważne. Mam świadomość , że te najpiękniejsze zawsze zostają w mojej głowie i nie ma szans , żeby oddać to co się widzi ... a tak byłoby najlepiej. Nigdy nie przywiozłam tak mało zdjęć jak teraz z Filipin :) Pozdrawiam Cię serdecznie

tomek-gdynia użytkownik tomek-gdynia(wpisów:317) dodano 06.04.2013 19:40

Przeoczyłem tą galerię , ale już naprawiłem błąd.
Bardzo, bardzo ładne zdjęcia !! Świetnie przedstawiony Fort Kochi.
Gratki :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 03.04.2013 19:14

Do odważnych świat należy,chciało by się powiedzieć.Z dużą uwaga przeczytałam Twoje wspomnienia z podroży ,początkowo myślałam ,ze naprawdę sama prowadziłaś samochód,kamień spadł mi serca ,gdy przeczytałam ,ze był jednak kierowca.W taki sposób jak Ty poznajesz świat ,jeździłam pociągami po Europie wschodniej będąc w Twoim wieku...innych możliwości nie było.Teraz przybyło mi trochę lat i stałam się bardziej wygodna i wymagająca,dlatego wybieram wyjazdy grupowe z bardziej renomowanych agencji turystycznych,jak na razie jestem zadowolona,bo ja i tak chodzę swoimi drogami:)))
Fajna relacja,bardzo ciekawe spojrzenie,gratuluje odwagi:))))Pozdrawiam cieplutko:)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 02.04.2013 18:43

Info-kajak, Margo, Nola – bardzo Wam dziękuję i pozdrawiam serdecznie :))))))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 02.04.2013 18:41

Gimper, wcale się nie dziwię... ;)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 02.04.2013 18:40

Marioli, ślicznie dziękuję, też bardzo lubię te zdjęcia :) pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 02.04.2013 18:39

Markopol, pięknie dziękuję :) ja już po pierwszym zorganizowanym wyjeździe, wiedziałam, że to nie dla mnie. Spróbowałam więc ugryźć temat z drugiej strony i zrobiłam uprawnienia pilota wycieczek - to też nie było to. Pozostało zatem tylko podróżowanie na własną rękę. Do samotnych wyjazdów przekonałam się dopiero 3 lata temu, na początku było trudno, teraz jest już z górki :) jeszcze raz dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 02.04.2013 18:38

Paweller, dzięki wielkie :) jeśli chodzi o ten „syndrom” to ja się bardzo cieszę, że w końcu się z niego wyleczyłam, też dotąd miałam problem z wyborem fotek, najgorsze było to, że już pierwszego dnia po powrocie wszyscy moi bliscy chcieli oglądać zdjęcia… w rezultacie pokazywałam im jakieś 60% tego, co zrobiłam i już w połowie prezentacji ziewali z nudów. Przy Indiach nikt jeszcze nie zasnął, niektórzy nawet pytali, czemu już koniec… no i z selekcją nie miałam problemu, więc relacje na OS pojawią się dużo szybciej :) pozdrawiam serdecznie

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6784) dodano 30.03.2013 18:21

Bardzo fajna, ciekawa i mądra galeria:) Świetne zdjęcia:) Podziwiam Cię naprawdę, że się odważyłaś sama pojechać do Indii i podróżować po tym kraju... Miałaś marzenie, czekałaś tylko na odpowiedni moment i kupiłaś poprostu bilety (cena i termin idealnie pasowały:)) i poleciałaś:) Gratuluję wyprawy:) Cieszę się, że wróciłaś bezpiecznie, pełna wrażeń, przeżyć i niezapomnianych wspomnień:)
pozdrawiam:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 30.03.2013 08:37

Niesamowita jesteś. Podziwiam takie osoby i ganię samą siebie za to, że brakuje mi takiej właśnie spontaniczności i przede wszystkim odwagi.
Galeria piękna, na 41 zdj. mam wrażenie, że rybak próbuje rozłożyć na wodzie welon. Pozdrawiam serdecznie.

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 29.03.2013 17:43

Gratuluję odwagi i patrzenia na ludzi! bardzo podobało się.

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 29.03.2013 09:52

Pamiętałem o możliwym spotkaniu ale opalone kobiety w sari tak mnie urzekły że wcale nie rozglądałem się za białymi kobietami . Masz racje dobrych galerii nigdy dość ale po obejrzeniu Twojej mam lekką tremę

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 29.03.2013 09:18

Bardzo mi się podobało, a najbardziej zdjęcia 27-29.
Pozdrawiam

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 29.03.2013 00:04

Jak ja podziwiam osoby które w ten sposób poznają świat.Ja podróżuję już od 18 lat ale dopiero po 10 latach odważyłem się na samotną podróż bez biura podróży.Teraz już wiem ,dużo straciłem.
Bardzo mi się podobała Twoja podróż opisana w tej galerii.Jesteś bardziej odważna niż ja i za to Cię podziwiam i dziękuję, że swoją pasją dzielisz się z nami.
Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7472) dodano 28.03.2013 23:30

Bardzo zacnie tu u Ciebie, foty piękne.
Określenie "Syndrom Japończyka" bardzo mi się podoba i coś mi się wydaje, że jeśli chodzi o podróże, to mnie chyba coś takiego dopadło. Nie wiem, czy to dobrze czy nie, ale jedno jest pewne, potem problem jest z wyborem paru fotek, żeby wywołać czy wrzucić na OŚ:)
Pozdrawiam.

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 28.03.2013 22:13

Surykatka, Izka, Watcher – bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 28.03.2013 22:12

Gimper, a nie mówiłam, że mamy duże szanse na spotkanie ? ;))) Widziałam Twój rozkład podróży, w Varkali byliśmy chyba nawet dokładnie w tym samym dniu :))) Z niecierpliwością czekam na Twoją relację, bo Indii nigdy zbyt wiele :))) pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 28.03.2013 22:11

Wielkopolanko, ślicznie dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 28.03.2013 22:10

Pawle, bardzo się cieszę, że jednak zajrzałeś i że się nie zawiodłeś :) pozdrawiam serdecznie

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 28.03.2013 22:10

Magdalena, Coolka – bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 28.03.2013 22:09

Tama, musisz kiedyś koniecznie spróbować :) dziękuję pięknie i serdecznie pozdrawiam :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 28.03.2013 22:08

Grace, bardzo dziękuję za trafny i bardzo cenny komentarz :))) Południowe Indie to, wbrew pozorom, doskonały kierunek dla samotnie podróżujących kobiet. Ludzie są niezwykle otwarci, serdeczni i pomocni. W czasie całej podróży nie spotkałam się z żadnymi zaczepkami ze strony mężczyzn, a przyznam, że trochę się tego obawiałam. Śmiało mogę powiedzieć, że samotnie podróżujący panowie mają trudniej i to na dodatek na własne życzenie – bo dla nas podróżowanie to sztuka proszenia o pomoc, dla nich - sztuka radzenia sobie z przeciwnościami… pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 28.03.2013 22:06

Dispar, Annuus – dzięki !!! :)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 28.03.2013 22:06

Bartak, bardzo dziękuję :) komentarz pod 21 dobrze wyjaśniła Grace - nam Europejczykom nie jest łatwo otworzyć się na inne kultury, dużo przez to tracimy, bo przecież czerpiąc z nich tak wiele możemy się nauczyć. W czasie tej podróży pierwszy raz udało mi się w pełni otworzyć i bardzo się z tego cieszę... pozdrawiam serdecznie :)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 28.03.2013 22:04

Satan, dzięki wielkie :) ciąg dalszy na pewno będzie, tylko z wolnym czasem u mnie bardzo kiepsko, więc niestety trochę to potrwa… pozdrawiam serdecznie :)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 28.03.2013 13:46

Fajne foty , jedynka z miejsca urzeka.

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 28.03.2013 13:21

RE WE LA CJA !
Gratuluję odwagi, ciekawości i pasji !
To wszystko widać na Twoich fotografiach!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7300) dodano 28.03.2013 13:08

Świetna galeria, wszystkiego po trochu. Najbardziej malownicze są te rybackie sieci. No i dziewczyny to tam są niezwykle urodziwe, choć w sumie nie mnie to oceniać :-)
Jak zwykle fajnie opowiadasz, pozdrawiam serdecznie :-)

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 28.03.2013 10:42

W zasadzie to Grace wszystko napisała. Galeria bardzo się podobała, umiesz patrzeć i robić bardzo dobre zdjęcia, opisy świetne klimat kraju oddany bardzo dobrze. Indie są marzeniem wielu podróżników często niespełnionym , są tacy co maja czas i pieniądze ale w tamte regiony się nie wypuszczają . Na OB jest bardzo dużo galerii z Indii i kolejna nie może wnieść nic nowego, to nieprawda ta wnosi bardzo dużo
Ps. Widzę że odwiedzaliśmy chyba te same miejsca w tym samym czasie

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1933) dodano 28.03.2013 10:39

Fantastyczna podróż a do tego świetna narracja i przepiękne zdjęcia! bardzo bardzo podobało się i czekam na następne relacje! pozdrawiam serdecznie:)))

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 28.03.2013 10:17

Widzę, że wczoraj nastąpił jakiś wysyp pięknych galerii. Gdy spojrzałem na wizytówkę tej, pomyślałem, że chyba nie mam ochoty na oglądanie Indii po raz kolejny. Gdybym ją ominął, to długo plułbym sobie w brodę. Chylę czoła i kajam się, bo galeria piękna:)

coolka użytkownik coolka(wpisów:362) dodano 28.03.2013 09:45

Chyle czola przed kazda kobieta, ktora samotnie zwiedza swiat.
Piekna podroz, relacja i zdjecia.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 28.03.2013 09:14

Wspaniała prezentacja! Pozdrawiam serdecznie:-)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 28.03.2013 09:13

Bardzo ciekawa opowieść, piękne zdjęcia. Krewetki tygrysie z mango, takiego połączenia nie znam. Muszą być pyszne. Zdjęcie 22 przesympatyczne. Jak widzę (i czytam), dzięki Twojej tam wizycie będę bogatsza o wiedzę o tym na pewno fascynującym kraju. Pozdrawiam :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 28.03.2013 04:39

Podziwiam Twoja odwage, szczegolnie w kontekscie ostatnich wydarzen w Indiach. Samotne kobiety nie sa tam calkiem bezpieczne.
A co do reszty, hmm...
Europocentryczny punkt widzenia czyni wiele zla. Ogranicza nas, nie pozwala wyzwolic sie od kalki myslowej, schematycznego postrzegania swiata.
Oczywiscie latwiej to dostrzec, gdy wiele sie podrozuje, albo od lat mieszka poza Europa;)
Ciesze sie, ze w swoim komentarzu do zdjec podnioslas ten problem:) Tak trudno czasami otworzyc sie nam na innosc.
I jeszcze w sprawie indywidualnego podrozownia - od ponad dwudziestu lat podrozuje tylko w ten sposob. Nie wyobrazam juz sobie innego.
Bo przeciez to nie chodzi o "zaliczenie" na tempo kolejnych miejsc.
Podrozwac, to czesto - po prostu usiasc, obserwowac ulice, zwyczajnie byc. Poczuc sie czastka miejsca.
Pozdrawiam Cie bardzo serdecznie Madeleine, robisz jak zawsze - piekne i madre galerie.

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 27.03.2013 23:59

Zdjęcia piękne, komentarze inspirujące.
Pozdrawiam serdecznie:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 27.03.2013 23:36

Bardzo podobająca podróż.
Piękne fotografie.
Pozdrawiam:)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 27.03.2013 23:28

Sama ale nie samotna w Indiach, Twój komentarz pod 21 wzbudził moją ciekawość a pod 22 jest zupełnie oczywisty ale całość bardzo, bardzo podobała się :)

satan użytkownik satan(wpisów:3209) dodano 27.03.2013 23:08

Świetnie się oglądało. Po raz kolejny czapka z głowy ;-)

Gratuluję i czekam na kolejne odsłony.


Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!