m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Bydgoszcz to bardzo gościnne miasto a przez most nad Brdą, który tu widzicie każdy turysta musi przemaszerować i to zazwyczaj kilka razy… Choćby wędrując na Stare Miasto albo podziwiając pomnik Przechodzącego przez rzekę, który znajduje się po jego drugiej stronie. My zaczynamy na nim wycieczkę.   Na Stary Rynek i do widocznej w głębi fary zaproszę Was innym razem. Dziś omijamy te atrakcje kierując się w pobliże mostu nad Młynówką, przez który wkraczamy na teren Wyspy Młyńskiej. Widoczny z prawej strony budynek był kiedyś magazynem. Później przekształcono go w wozownię a teraz mieści się w nim Karczma Młyńska. Wyspa Młyńska to dziś wyspa muzeów. Miejsce gdzie stoi Czerwony Spichlerz ma długą historię. Od 2008 r. mieści się w nim Galeria Sztuki Nowoczesnej ale w XV w. stał tu młyn starościński a potem pięciokołowy wark czyli urządzenie mennicze napędzane wodą z kanału Międzywodzie. Później znowu powstał tu młyn wodny. Gmach Czerwonego Spichrza zbudowano na potrzeby młyna parowego. Ponieważ woda przestała mieć znaczenie, sąsiadujący z nim kanał zasypano. Dopiero w ramach rewitalizacji wyspy  w 2007 r. kanał Międzywodzie został odtworzony w formie widocznej na zdjęciu kaskady, która symbolicznie wydziela teren historycznej Wyspy Menniczej. Właśnie tutaj od 1594 r. znajdowała się jedna z najważniejszych w Rzeczypospolitej mennic. Na zdjęciu kolejny młyn ale o nim opowiem trochę później. W środkowej części wyspy znajduje się łąka rekreacyjna i amfiteatr z którego można oglądać przedstawienia plenerowe.
Z tego miejsca można podziwiać monumentalny gmach Opery Nova, znajdujący się na drugim brzegu Brdy. W budynku mieści się teatr operowy i muzyczny. Na taras przy operze przechodzimy kładką, która znajduje się przy Białym Spichrzu, zbudowanym jako magazyn zbożowy na fundamentach spichlerza z XV w. Zachowały się w nim gotyckie piwnice z ok. 1480 r. Mieści się tu Muzeum Archeologii będące oddziałem Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego. Kładka przy operze pełni rolę kładki zakochanych. Znalazłam informację, że nawet prezydent miasta Bydgoszczy przypiął tu symbol swojej miłości do żony a kluczyk wrzucił w nurt rzeki by uczucie nigdy nie wygasło. A to widok z tarasu przy Operze Nova na fragment kładki, Wyspę Młyńską i na… czarne chmury. Wprawdzie deszcz dał nam się we znaki dopiero wieczorem uniemożliwiając nocny plener jednak przez całe popołudnie niebo rozpogadzało i chmurzyło się co chwilę. Jak to mówią prezenterzy telewizyjni : pogodę mieliśmy dynamiczną. Na szczęście gdy nadciągały chmury wiosenna sceneria i czerwień kamieniczek nad Młynówką ożywiały ponure kadry.
Zanim podążymy w stronę Bydgoskiej Wenecji zatrzymajmy się na chwilkę na brzegu Młynówki przy którym prezentują się piękne łabędzie. Ten młodziak wyraźnie próbował skupić na sobie uwagę. Zrobiłam parę kroków wzdłuż brzegu i... ... zaskoczenie! Woda zmieniła kolor? Podniosłam głowę i ujrzałam sprawcę tego złudzenia. Przy zmiennej pogodzie wydawało się, że światło bawi się kolorami. Para łabędzi wydawała się być zajęta sobą ale po chwili wszystko wyglądało inaczej.
Woda też… Ściany nowych kamienic odbijające się w tafli wody tworzyły interesujące tło dla ptasich występów. Wystarczał promień słońca wyglądający zza chmur i zmieniła się paleta barw. W tym wydaniu powstał obraz w tonacji pasującej do stojącego w pobliżu młyna. Wiosna rozpięła ulotne kompozycje z młodych listków na tle jego ścian. Historia tego budynku sięga czasów, gdy miasto stało się ośrodkiem handlu zbożem. W 1826 r. znani kupcy z Berlina - bracia Schickler powołali spółkę Bydgoskie Młyny „Herkules”. Gdy przedsiębiorstwo zostało przejęte przez państwo pruskie zdecydowano o rozbudowie kompleksu młyńskiego. W wyniku tej decyzji powstał obiekt zwany dziś Młynami Rothera (1849-50). Masywne budynki osadzone na odpornych na korozję palach zostały ulokowane na terenie dawnych ogrodów, znajdujących się na wyspie. Rzeka Młynówka ma wartki nurt i czystą wodę w której przeglądają się okazałe drzewa, oraz Wenecja Bydgoska. Właścicielami kamienic, które w XIX w. zaczęły powstawać na nabrzeżu Brdy byli kupcy a także rzemieślnicy i fabrykanci. W budynkach znalazły miejsce ich warsztaty i fabryki.
Kładką przy herbaciarni przechodzimy na drugą stronę Młynówki. Początkowo obszary położone bezpośrednio nad rzeką były użytkowane jako ogrody ale ok. 1870 r. wykonano murowaną ławę na palach drewnianych, która stała się podstawą do dalszej zabudowy nad samą rzeką. Widok jaki się roztacza z kładki, zaciekawia. Już na początku XX w. oryginalnie położona pierzeja kamienic stała się atrakcją turystyczną miasta, chętnie utrwalaną przez malarzy na obrazach oraz pocztówkach. Dziś też dużo się tu dzieje. Kolejne kamieniczki zmieniają się urokliwe kawiarenki i knajpki. Po przejściu kładką cofamy się kawałek wzdłuż kanału by zobaczyć Most  Młyński, którym niedawno wkroczyliśmy na wyspę oraz wznoszącą się w głębi kadru farę. Młynówka okalająca wyspę Młyńską jest dziś odnogą rzeki Brdy a dawniej była jej pierwotnym korytem. Prawdopodobnie jeszcze w XIV w. chcąc uzyskać siłę napędową na koła młynów, dokonano przekształcenia układu wodnego i spiętrzono Brdę o kilka metrów. Z drugiego brzegu dobrze widać obiekty na wyspie w tym widoczny z lewej strony Dom Wyczółkowskiego, który wzniesiony został jako budynek mieszkalny dla urzędników młyna. Od 2009 r. mieści się tu Muzeum Leona Wyczółkowskiego ze stylizowanymi wnętrzami z epoki. Wracamy do kładki na której też kwitnie miłość w postaci żelaznych kłódek zawieszanych w imię tego uczucia.
Dalsza trasa spaceru biegnie tzw. Bulwarem Weneckim wciśniętym między ściany kamienic, a rzekę. Przyznacie, że to miejsce ma wiele uroku. Zza drzew wyłania się kolejny fragment Wenecji Bydgoskiej. Droga wzdłuż Młynówki wiedzie nas w okolice kładki Krzysztofa Klenczona, której dziwnym zbiegiem okoliczności nie uwieczniłam na żadnym zdjęciu. Na usprawiedliwienie mogę powiedzieć tylko tyle, że budynki poprzemysłowe, mieszczące dawniej Farbiarnię Wilhelma Koppa oraz rafinerię spirytusu Carla Augusta Franke są niezwykle malownicze i to właśnie one skupiły moją uwagę. Może niektórych zainteresuje historia gorzelni? Jej założyciel w 1827 r. przybył do Bydgoszczy z Leszna. Stworzony przez niego zakład był małą destylarnią spirytusu ale po przejęciu zarządzania przez syna - Hermanna Franke w 1853 r. firma zaczęła się dynamicznie rozwijać. W 1857 r. zakupiono maszynę parową o sile 3 KM, którą dostarczyły bydgoskie warsztaty Fritza Eberharda oraz zainstalowano napędzany parą aparat spirytusowy o  pojemności 1000 litrów. Nowy zakład uruchomiono w 1872 r. Dzienna produkcja czystego rektyfikatu do wyrobu popularnych wówczas likierów wynosiła ok. 3500 litrów. Dzięki tym inwestycjom firma stała się monopolistą w dostawach spirytusu dla Bydgoszczy i okolic. W 1887 r. pojawił się wątek związany z Młynówką.
Na potrzeby rozwijającego się przedsiębiorstwa zakupiono nową parcelę i wybudowano na niej skład spirytusu wyposażony w cementowe cysterny i żelazne zbiorniki, zdolne pomieścić około 1 mln a trochę później aż 1,75 mln litrów surowego spirytusu. Na bazie tego magazynu w 1893 r. wybudowano dużą i nowoczesną na owe czasy rafinerię spirytusu. Obawiam się, że niektórym mogło zaszumieć w głowie przy czytaniu tej historii ;) Całe przedsiębiorstwo osiągnęło zdolność produkcyjną około 10.000 litrów spirytusu dziennie. Co ciekawe, nakładem środków właścicieli rafinerii oraz sąsiedniej farbiarni w latach 90. XIX w. nad Brdą i Młynówką urządzono ogólnodostępne zakłady kąpielowe. Łaźnie te przez wiele lat zaspokajały potrzeby mieszkańców miasta i utraciły znaczenie dopiero w związku z pojawieniem się łazienek w bogatszych domach oraz rozbudową sieci wodociągowej. Muszę przyznać, że lubię wygrzebywać z niepamięci takie historie. Panowie z poprzedniego zdjęcia zapewne byli zatrudnieni przy budowie hotelu. W planach była także marina. Minął prawie rok i wiele mogło się zmienić ale opromieniona przedwieczornym słońcem fasada fary, na pewno nadal tworzy ciekawą kompozycję z Białym Młynem. Zbliżamy się do końca wycieczki. W głębi widać Most im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego przy którym rozpoczęliśmy dzisiejszy spacer. Mam nadzieję, że mimo kapryśnej aury udało mi się pokazać urodę tego miejsca.

najbliższe galerie:

 
W moim ogródku
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix
Bydgoszcz procesyjnie raz jeszcze
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Bydgoszcz - przechadzka raz jeszcze
1pix użytkownik marcin1980 odległość 0 km 1pix
Bydgoszcz - Stare Miasto 2
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Bydgoszcz cz.  1
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Bydgoszcz - Miasto pełne światła
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (44):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 14.07.2017 20:12

byłem - co widziałem pokazałem i z ciekawością obejrzałem

barsolis użytkownik barsolis(wpisów:375) dodano 24.11.2014 15:54

piękna galara – na 10 –tke.

Bydgoszcz to Wenecja i Amsterdam w jednym – jak na Polskie warunki

Bydgoszcz jest piękna i tajemnicza- (nadal działające) SLUZY , jazy itp.

Wyspa Mlynska -piekna , bulwary nad Brda przepiekne ,kamienice zabytkowe ,palace


PS
zajrzyj na moja galeria o Bydgoszczy .

„Wenecja i Amsterdam w jednym –miasto wśród dwóch rzek „ opis . z 10.10. 2014 r


ZAPRASZAM Karol Barsolis Turysta Kulturowy

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 21.08.2013 23:38

Anek : Mam nadzieję, że pokażesz swoje spojrzenie na to miejsce. Ja nie zawiodłam się i mam nadzieję, że Ty również nie będziesz żałowała. Pozdrawiam :)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 16.08.2013 21:56

Z prawdziwym zainteresowaniem obejrzałam i jestem zaskoczona urodą tego miasta, z wpisów widzę ze więcej osób Bydgoszcz zaskoczyła na plus. Zobaczymy, po niedzieli skonfrontuję oczekiwania z rzeczywistością. Pozdrawiam i dziękuję za cykl galerii po tym mieście

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.03.2013 21:19

Magdar : Kamienic w tym mieście jest mnóstwo i niejedna by Ci się spodobała :) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.03.2013 21:18

Kapsell :) Mówią, że chcieć to móc czyli jak zechcesz to znajdziesz czas i zrealizujesz plan. Ale tyle jest miejsc do zobaczenia, że czasem musimy wybierać i cieszyć się ze swoich wyborów nie wnikając w to jakim kosztem spełniamy marzenia :) Pozdrawiam serdecznie

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.03.2013 21:15

Halszka : Dzięki :) Staram się tylko czasu zajmuje mi to staranie coraz więcej ;) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.03.2013 21:14

Czupur : Bydgoszcz jest piękna także na Twoich fotkach. Zajrzałam, odpisałam i wszystkim polecam spacer w Twoim towarzystwie :) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.03.2013 20:53

Tereza : Dzięki. Fajny masz awatarek, odstrasza zimę :) Pozdrawiam

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 18.03.2013 20:16

Kamienice nad wodą ładnie się prezentują .Pozdrawiam :)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 15.03.2013 19:01

Na pewno warte zwiedzenia, tylko kiedy?

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 15.03.2013 14:22

Kusisz Małgosiu tą Bydgoszczą coraz bardziej:) Twoja prezentacja przygotowana jak zwykle starannie.Pozdrawiam:)

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 15.03.2013 12:40

Ładna prezentacja tego ulubionego przez mieszkańców zakątka miasta. Zapraszam do obejrzenia także innych miejsc w Bydgoszczy w mojej skromnej galerii -
http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=5502

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 14.03.2013 21:10

Bardzo ładna prezentacja.Pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 14.03.2013 00:16

Nola : Ja jestem zachwycona Bydgoszczą. Postaram się wkrótce zachęcić jeszcze bardziej :) Pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 14.03.2013 00:07

Myślałam, że BYdgoszcz to brzydkie i nieciekawe miasto i poza stadionem żużlowym nic tam nie ma. Jednak ta część miasta, którą pokazałaś w swojej galerii wydaje się całkiem całkiem:) Chyba będę musiała się kiedyś tam przejechać w celach innych niż sportowe;)
pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 13.03.2013 21:48

Skuza : Za wiosną to ja tęsknię już co najmniej od jesieni ;) Pewnie dlatego wolę grzebać w wiosennych fotkach. Dziękuję i pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 13.03.2013 21:46

Mietku : Trudno mi porównywać po pierwszej wizycie ale mam wrażenie, że to miasto pełne energii. W wielu miejscach widać, że jego mieszkańcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, a przyznasz, że mają czym się pochwalić. Dzięki za rozwinięcie historii spirytusowej ;) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 13.03.2013 21:36

Maria : Bydgoszcz już jest bardzo ciekawym i wartym zobaczenia miastem ale widać, że stać je na więcej. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 13.03.2013 21:33

Magdalena : Dzięki. Widzę, że muszę się zmobilizować z tymi bydgoskimi wycieczkami :) Pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 13.03.2013 01:07

Powiało wiosna za którą już tęsknie,cudowne te kolorowe odbicia w wodzie...zresztą cala galeria fajna,widać ze miasto ma dużo do zaoferowanie,być może kiedyś tam dotrę.Pozdrawiam cieplutko:))

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 12.03.2013 22:02

Przyznam się,że byłem już kilkakrotnie w Bydgoszczy i zdołałem zaobserwować w jak szybkim tempie to miasto pięknieje.Tempo rozwoju miasta, mogę porównać do tego jaki widzę we Wrocławiu.Zaskoczyłaś mnie opowieścią o gorzelni.Nie znałem jej.Czemu się nie dziwię,że jej założyciel pochodzi z Leszna? W Lesznie znajdują się bardzo dobrze prosperujące Zakłady Spirytusowe znane w całej Europie.Jak wiatr wieje od wschodu mam opary alkoholu za darmo.Bardzo solidnie opracowana galeria.Pozdrawiam

maria37 użytkownik maria37(wpisów:194) dodano 12.03.2013 10:58

Bydgoszcz jest coraz piękniejszym miastem, wiele tam się zmienia w ostatnich latach.Pozdrawiam :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 12.03.2013 09:19

Bardzo starannie opracowana galeria, a miasto rzeczywiście urodziwe. Dziękuję za miły spacer:-) Zapisuję się na kolejną wycieczkę po Bydgoszczy:-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.03.2013 00:31

Romanko : Nie da się ukryć ;))))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.03.2013 00:31

Paweł : Na siatce się nie znam ale mają tam spory stadion. O ile pamiętam - Zawisza. Od przystanku do wejścia zrobiona jest bieżnia na której umieszczono figury biegnących zawodników. Fajnie to wygląda ale fotka zrobiona przez brudną szybę tramwaju nie nadaje się do prezentacji. A tak przy okazji parę wież w Bydgoszczy jest tylko nie wiem czy udostępnione ;))) Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 11.03.2013 23:49

Nie tak dawno przejeżdżałem przez Bydgoszcz, ale miasta nie zwiedzałem. Jak na razie Bydgoszcz kojarzy mi się jedynie z Delectą, chłopaki grają w siatkę w tym sezonie rewelacyjnie:) Może kiedyś uda mi się tam zawitać na trochę dłużej:)
Miło było pooglądać.
Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 11.03.2013 23:42

Elu : Tak jakoś mam... chociaż dokładnie w kontekście wariackiego tempa trochę śmiesznie brzmi ;) Pogoda trochę straszyła ale przyznaję, że farę słonko podświetliło w odpowiednim momencie. Pozdrowionka :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 11.03.2013 23:41

To aż tak widać ? ;-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 11.03.2013 23:38

Romana : Następnym razem się zatrzymaj. Czy mi się zdaje czy zmężniałaś coś ostatnio? ;)) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 11.03.2013 23:37

Dispar : Bo to naprawdę jest bardzo malownicze i sympatyczne miasto. Już pewnie gdzieś pisałam, że bardzo chciałam go zobaczyć i jak już się to stało zauroczyłam się jeszcze bardziej. Sporo fotek z ciekawych miejsc czeka na swoją kolejkę a byłam tam tylko trzy dni czyli zdecydowanie za krótko. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 11.03.2013 23:33

Pablo : Nie jestem koneserką urody kobiecej więc polemizowała nie będę ;) Bydgoszcz tętni życiem i na pewno niejedną fajną knajpkę można tu znaleźć. Może coś polecisz? Pozdrawiam :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 11.03.2013 23:32

Małgoś, Ty jak coś już zwiedzasz, to dokładnie... Bardzo ładnie się prezentuje na 40 fara wespół w zespół z tym białym młynem...:-)
No i łabądki z barwnymi odbiciami w wodzie przykuły moją uwagę:-)
Pozdrówki ciepłe :-)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 11.03.2013 23:17

U Ciebie jak zwykle wiele ciekawych informacji można znaleźć. Ja przez Bydgoszcz przejechałam tylko parę razy i jakoś nie przyszło mi na myśl zatrzymać się i pozwiedzać to miasto. A teraz widzę, że warto byłoby poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z Bydgoszczą.
A gdzie fotka z pomnikiem Przechodzącego przez most ?
Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 11.03.2013 23:17

Paweł : Wybierz się wybierz bo jestem ciekawa co się zmieniło przez ten rok. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 11.03.2013 23:17

Margo : Zaręczam, że nie pożałujesz jak już tam się wybierzesz. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 11.03.2013 23:16

Jacek : Postaram się pokazać jeszcze kawałek tego miasta bo naprawdę warto tam zajrzeć. Co do 21 to przesadzasz. Po prostu odpowiednie miejsce, odpowiednia pora czyli trochę szczęścia i... polar :) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 11.03.2013 23:13

Pipol : Niestety nie wiem czy to dobra decyzja bo zakupów w Bydgoszczy nie robiłam ;) Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 11.03.2013 22:45

17-super.
Bardzo fajnie przedstawiony kawałek Bydgoszczy.
Mam niedaleko, a nie bardzo mnie tam ciągnęło.
A tymczasem w Twoich galeriach, to bardzo sympatyczne i malownicze miasto.
Na dodatek ciekawie opowiadasz.
Podobało się oczywiście.
Pozdrawiam:)

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 11.03.2013 22:14

przyjemnie się oglądało,byłem tam parę razy w delegacji. bardzo ładne miejsce, kiedyś widziałem tam taką fajną knajpkę na stateczku. po zatym pamiętam, że Bydgoszczanki są bardzo urodziwe. pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 11.03.2013 20:54

Zawsze chętnie oglądam fotki z tego miasta. Trza by się wreszcie wybrać.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 11.03.2013 18:46

Nigdy nie byłam, ale przychylę się do stwierdzenia poniżej. Na pewno Bydgoszcz jest miastem wartym odwiedzenia. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 11.03.2013 18:26

mgfoto, zawsze uważałem Bydgoszcz za miasto warte odwiedzenia. Dziękuję że chciałaś mnie po nim oprowadzić i dzięki zamieszczonym komentarzom wzbogacić moja wiedzę o jego zabytkach. Zdjęcie 21 cudo, prawdziwy impresjonizm. Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 11.03.2013 18:22

Do Bydgoszczy będę jeździł a tu nie będę kupował !!!!! ;DDDDDDDD
http://www.youtube.com/watch?v=LxjxqgMG6GE

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!