m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
Na szczycie góry wznoszącej się ok 140 metrów powyżej głównej ulicy miasta wznoszą się ruiny zamku. W tym miejscu już w XI wieku wznosił się drewniany gród książąt ruskich. W połowie XVI wieku został rozbudowany z polecenia i przy wsparciu królowej Bony. Od tej pory jest zwany zamkiem Bony. Zniszczony przez kozaków Krzywonosa pozostaje malowniczą ruiną. Obecnie zdobywają go tylko turyści.
Góra z zamkiem oraz okoliczne wzgórza tworzą rezerwat Góry Krzemienieckie. Wejście na górę pozwoli nam podziwiać piękną panoramę miasta. Po prawej w budynkach dawnego klasztoru jezuitów miało siedzibę słynne Liceum Krzemienieckie. W 2001 roku utworzono Krzemieniecko - Poczajowski Rezerwat Historyczno Architektoniczny.
Już w okresie międzywojennym władze polskie uznały miasto za rezerwat architektoniczny. Wówczas objęto ochroną gęstą, starą drewnianą zabudowę z charakterystycznymi miejskimi dworkami. Spłonęła ona w wywołanym przez Niemców pożarze getta. Liceum Krzemienieckie. Dawny klasztor franciszkański obecnie sobór prawosławny. W okresie międzywojennym Krzemieniec był popularnym ośrodkiem turystycznym i sportowym. Rozwijało się tu szybownictwo i jedyny poza górami ośrodek sportów zimowych z dwiema skoczniami.
Za granicami miasta widać Wyżynę Wołyńską. A przy odrobinie szczęścia można wypatrzeć kopuły leżącej ok 20 km dalej Ławry Poczajowskiej. Zabudowa miasto to raczej nowe domy. Ale za tym murem znajdują się zabudowania Liceum Krzemienieckiego o którym więcej w innej galerii. Jedna z cerkwi.
Ważny dla Polaków jest kościół Św. Stanisława. Zbudowany ze składek wiernych w latach 1853-57. Był to jedyny spośród 169 działających na Wołyniu kościołów którego po II wojnie światowej władza radziecka nie zamknęła. Ptasie gniazdo w bramie wejściowej świadczy, że nieliczna jest żyjąca tu wspólnota wiernych. W 1909 roku w Paryżu odlano pomnik Słowackiego wg projektu rzeźbiarza Wacława Szymanowskiego - twórcy pomnika Chopina w Warszawie. W częściach sprowadzony do Krzemieńca został odsłonięty w tajemnicy przed władzami carskimi w setną rocznicę urodzin poety. Przedstawia on wieszcza na tle skrzydlatej postaci symbolizującej geniusz i cytat Lecz zaklinam, niech żywi nie tracą nadziei.
Słynie łaskami figura Chrystusa na krzyżu. W kościele są przechowywane relikwie Św. Felicjana sprowadzone w 1779 roku z Rzymu. Kropielnica z 1872 roku wykonana w Rzymie przez Kazimierza Brodskiego. Wielkie wrażenie robią witraże ze szkoły Mehoffera.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Krzemieniec Wołyńskie Ateny
1pix użytkownik kabaczek odległość 2 km 1pix
Kresy. Krzemieniec
1pix użytkownik halszka odległość 2 km 1pix
Poczajów-Ławra
1pix użytkownik piotr54 odległość 19 km 1pix
Ławra Poczajowska
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 20 km 1pix
Poczajów święte miejsce prawosławia
1pix użytkownik kabaczek odległość 20 km 1pix
Wiśniowiec siedziba kniaziów Wiśniowieckich
1pix użytkownik kabaczek odległość 24 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 18.03.2013 20:22

Ciekawa cerkiew na fot.nr 23 .Pozdrawiam :)

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 14.03.2013 09:53

Dziękuję za wycieczkę i wykład historii!

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 13.03.2013 21:56

Galeria z Kresów mile widziana,tym bardziej,ze sama byłam tam nie tak dawno:)
Dziękuję za wirtualną podróż do Krzemieńca i pozdrawiam:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 13.03.2013 21:16

O tej szkole fotografii pewnie mało kto wie. Ja jestem taka "douczona" tylko przez przypadek. Po prostu jakiś czas temu na Krakowskim Przedmieściu pojawiła się mini wystawa plenerowa prezentująca twórców krzemienieckiej szkoły i ich najlepsze dzieła. Zrobiło to na mnie spore wrażenie i jak zobaczyłam Twoją galerię pomyślałam, że warto przypomnieć fotograficzny fragment historii Krzemieńca. Pozdrawiam :)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1133) dodano 13.03.2013 17:04

Mgfoto bardzo Ci dziękuję za to uzupełnienie i linki.
Nie wiedziałem o tej Krzemienieckiej Szkole Fotografii.
Z przyjemnością skonfrontowałem świat którego nie ma - ze starych fotografii z tym co widziałem w "realu".
Dziękuję i pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.03.2013 22:35

Witraże przepiękne.
Nie wiem czy wiesz, że właśnie w tym mieście w okresie międzywojennym działało Krzemienieckie Towarzystwo Fotograficzne a jego członkowie zajmowali się głównie fotografią artystyczną. Wątek mało znany choć ta działalność miała duży wpływ na rozwój polskiej fotografii a tamtejsi twórcy byli znani i cenieni nie tylko w kraju ale i poza jego granicami.
Więcej informacji można znaleźć na przykład tutaj :
http://www.kresy.org.pl/historia/biogramy/sheybal-stanislaw/
http://sheybal.waw.pl/krzemienieckie-srodowisko-fotograficzne/
Pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 12.03.2013 17:46

Relacje z krajów słowiańskich zawsze mile widziane.

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 12.03.2013 17:28

zamek robi wrażenie, ciekawie opisane. pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!