m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Fragment historycznego muru otaczającego Liceum Krzemienieckie. Gdzieś tam w głębi za tą bramką jest teren szkoły. Obecnie dużo tu nowych budynków. Ale najpiękniejszy jest licealny kościół. Po wojnie był używany jako hala sportowa, potem jako skład mebli. Obecnie to cerkiew prawosławna.
Na ścianie tablica ku pamięci twórców liceum Tadeuszowi Czackiemu i Hugo Kołłątajowi. Mamy też informacje, że to właśnie tu był ochrzczony Juliusz Słowacki. Widok z Góry Bony. W niedalekim sąsiedztwie wznosi się dworek Słowackiego. Obecnie znajduje się tu muzeum Juliusza Słowackiego. Miniatura przedstawiająca małego Julka jako amorka.
Dworek zbudował ojciec Juliusza Euzebiusz który był polonistą w Liceum. Sam poeta urodził się wcześniej, gdy rodzice poety mieszkali w niezachowanym do dzisiaj dworku rodziców matki - dziadków Januszewskich. Po dwóch latach rodzina przeniosła się do Wilna w którym Euzebiusz ojciec poety został profesorem uniwersytetu. Kiedy jednak ojciec wkrótce zmarł matka z synem wrócili do rodzinnego miasta. Po kilku latach Juliusz rozpoczął naukę w miejscowym gimnazjum. Kiedy matka powtórnie wyszła za mąż i ponownie wyjechała do Wilna, wraz z nią wyjechał Juliusz.
Portret Euzebiusza ojca poety. Juliusz Słowacki skończył gimnazjum w Wilnie a następnie studia prawne na Uniwersytecie Wileńskim. Krzemieniec odwiedzał w trakcie wakacji. W trakcie Powstania Listopadowego zatrudnił się w dyplomacji powstańczego Rządu Narodowego. Wyjechał z misją dyplomatyczną do Londynu i Paryża. Po upadku powstania pozostał na emigracji. Nigdy nie wrócił do Krzemieńca. Na cmentarzu Tunickim spoczywają dziadkowie i matka poety. Tu w rodzinnym grobowcu sam chciał spocząć. W 1927 roku uroczyście pobrano ziemię krzemieniecką z grobu matki i złożono ją w urnie w grobowcu Słowackiego na Wawelu.
Przed dworkiem wystawa poświęcona Irenie Sandeckiej. Córka przedwojennej nauczycielki. Wojna zastała ją w Belgii gdzie pracowała z młodzieżą polonijną. Natychmiast wraca przez Szwajcarię i Rumunię do Polski. Bierze udział w walkach o Lwów. Podczas okupacji związana z AK. Organizowała pomoc prześladowanym przez UPA. Udało się jej nawet pozyskać ochronę wojsk Wehrmachtu przy ewakuacji zagrożonej pogromem jednej z wiosek. Wysyła polskie sieroty do Krakowa. Po wojnie decyduje się pozostać w mieście. Aresztowana przez NKWD. Po zwolnieniu przez całe lata uczy w konspiracji polskiego, historii i religii. Tworzy własny elementarz. Jest jedną z głównych organizatorek Muzeum Słowackiego. Przed budynkami liceum jest zlokalizowany cmentarz żołnierzy radzieckich. A po drugiej stronie budynki dawnego klasztoru franciszkanów, obecnie cerkiew.
Na koniec krótki spacer po mieście. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Kresy. Krzemieniec
1pix użytkownik halszka odległość 2 km 1pix
Krzemieniec
1pix użytkownik kabaczek odległość 2 km 1pix
Ławra Poczajowska
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 18 km 1pix
Poczajów-Ławra
1pix użytkownik piotr54 odległość 18 km 1pix
Poczajów święte miejsce prawosławia
1pix użytkownik kabaczek odległość 19 km 1pix
Wiśniowiec siedziba kniaziów Wiśniowieckich
1pix użytkownik kabaczek odległość 22 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 22.03.2013 18:30

Podobał mi się spacer po mieście.Pozdrawiam :)

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 19.03.2013 10:25

Wielkie dzięki. Pozdrawiam

szarykot użytkownik szarykot(wpisów:83) dodano 18.03.2013 20:03

Piękne miejsca i historia. To se nevrati.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 18.03.2013 19:18

W tak trudnych czasach, doceniano edukację. Budujące.
Szkoda, że teraz nie ma takiej determinacji.
Widok na 9 piękny.
Podobało się.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!