m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (20):

 
Ostatniego dnia 2007 roku wypożyczyłem rower w Siem Reap (miejscu wypadowym do Angkor Wat) i pojechałem na południe. Droga prowadziła w kierunku największego jeziora Kambodży - Tonle Sap. Ruch na drodze niewielki, spotykani ludzie na ogół z sympatią odnosili się do mojej obecności. Asfalt się skończył i do brzegu jeziora prowadziła szutrowa droga. Domki ze ścianami z plecionych matna ustawione na palach i łódki na niewielkich zbiornikach wodnych świadczyły o tym, że poziom wody w porze deszczowej znacznie się podnosił. Wioska była malownicza i uboga. Najwyraźniej też korzystała z pomocy turystów - donatorów, przybywających do Kambodży by obejrzeć ruiny Angkor.
Sponsorzy skromnych dachów lub pomp wodnych byli uhonorowani tablicami umieszczonymi przed domami. Przeważały angielskie i japońskie nazwiska, ale znalazłem też polski akcent. Mieszkańcy wioski byli na ogół apatyczni. Kiedy podchodziłem do nich z aparatem, uśmiechali się nieśmiało i najwyraźniej nie mieli nic przeciwko, by ich utrwalać. Zbierająca śmieci dziewczynka. Wiele umorusanych błotem dzieci biegało po drodze między chatkami. Sprzedająca ślimaki, wydobyte w wodzie miała nietypowy jak na kambodżankę strój i przypominała cygankę. Bieda i bałagan, ale to miejsce miało w sobie jakiś szczególny urok.
Z zakurzoną drogą, błotem, biednymi chatkami kontrastowały dzieci w śnieżnobiałych mundurkach, idące do szkoły. Przy końcu drogi, już na jeziorze znajdowały się przycumowane na brzegu szkoła oraz sala gimnastyczna. Na wodzie była też klinika, jakieś biura a nawet skromny kościół. Niełatwo było przejśc drogę suchą nogą. Dlatego po błocie najwygodniej było chodzić boso. Miejsce to posiadało niewielki port, z którego turyści wyruszali w rejs po jeziorze. Odbywały się też połowy ryb i zbierano małże. Wiele osób decydowało się budować swoje domostwa na wodzie. Tam również bałagan i wszechobecna bieda.
Transport pomiędzy lądem oraz poszczególnymi chatkami odbywał się małymi łódkami. Po południu zaczęły krążyć komary, więc wróciłem do Siem Reap by w małym towarzystwie przywitać Nowy Rok i rozpocząć drugą część rocznej podróży.

najbliższe galerie:

 
Tonle Sap Na Prowincji
1pix użytkownik sona_dora odległość 1 km 1pix
Tonle Sap
1pix użytkownik stewal odległość 1 km 1pix
Życie na wodzie
1pix użytkownik andzia odległość 2 km 1pix
Kambodża cz. XI (ostatnia) - Tonle Sap i jego mieszkańcy.
1pix użytkownik wmp57 odległość 6 km 1pix
Tonle Sap - Rzeka która płynie wstecz (Kambodża)
1pix użytkownik karol odległość 11 km 1pix
ANGKOR
1pix użytkownik andzia odległość 13 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6693) dodano 28.03.2013 10:16

Kambodża to kraj kontrastów. Z jednej strony niesamowite świątynie, o których zobaczeniu marzą miliony, a z drugiej straszna bieda i wojna, która odcisnęła swoje piętno, która pochłonęła tysiące ofiar i nadal zbiera swoje żniwo (ciągle zaminowane tereny). Ale ludzie, a zwłaszcza dzieci wydawały się tam być autentycznie szczęśliwe i chętnie pozowały do zdjęć:)
pozdrawiam:)

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 21.03.2013 14:21

zdjęcia ładne, ale to, co na zdjęciach trochę mnie zasmuca...mimo uśmiechu Dzieci..

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7138) dodano 20.03.2013 22:36

Te domki na wodzie robią wrażenie.Wyprawa musiała być niesamowita, czekam więc na ciąg dalszy... Pozdrawiam :-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5305) dodano 20.03.2013 21:08

A już myślałem, że jedziesz rowerem dookoła świata.
Podobająca galeria.
Lubię takie klimaty i jeszcze ludzie się uśmiechają (choć nieśmiało).
Pozdrawiam:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 20.03.2013 13:26

wyprawa!

slav użytkownik slav(wpisów:70) dodano 20.03.2013 13:11

Dzięki! Staram się wybierać zdjęcia do każdego folderu dość rygorystycznie. Poza tym często jest tak, że jednocześnie filmuję i fotografuję, więc zdjęć nie jest zbyt dużo... Pozdrawiam!

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 20.03.2013 13:06

Podoba mi się ten kontrast pomiędzy ubogą, zabłoconą wioską a bielutkimi szkolnymi koszulami. Naprawdę fajna galeria, taka wchodząca w sam środek tematu, tylko szkoda że taka krótka ta opowieść. Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!