m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
Od niepamiętnych czasów dla Egipcjan Nil był, i ciągle jest, życiodajną siłą. Umożliwiał wzrost roślin uprawnych, dostarczał ryb i cennej trzciny papirusowej, był też wykorzystywany jako dogodna droga komunikacyjna.  Cześć, jaką oddawano rzece, można usłyszeć w Hymnie do Nilu, skomponowanym zapewne w epoce Średniego Państwa (ok. 2050-1750 p.n.e.):

    Pozdrawiamy cię, Nilu, który wynurzasz się z ziemi, który przybywasz, by dać życie ludowi Egiptu. Chyba najdobitniej owe związki między rzeką i ludźmi określił grecki historyk Herodot w słynnych słowach: Egipt jest darem Nilu.  W czasach faraonów Nil zapewniał życie milionom ludzi. Zdarzały się, oczywiście, i lata nieurodzaju, gdy wylewy były nadzwyczaj skromne, jak podczas tak zwanych Siedmiu Lat Chudych, które, jak mówi tradycja, przypadły na czasy panowania faraona Dżesera z trzeciej dynastii  Dobrobyt osiągnięty dzięki Nilowi pozwolił Egipcjanom znaleźć czas i siły na wznoszenie zdumiewających wręcz pomników ich wielkości wzdłuż całego biegu Nilu - świątyń i monumentów na chwałę starożytnych bogów i władców. Najistotniejsze zmiany zaszły w Egipcie w ostatnich latach po wzniesieniu Wielkiej Tamy Asuańskiej, ukończonej w 1931 roku, i powstaniu następnie Jeziora Nasera, największego sztucznego jeziora na świecie.
Od tej pory irygacja jest możliwa o każdej porze roku; jednakże wielkie coroczne wylewy zostały powstrzymane, a w związku z tym żyzny muł rzeczny, który przez stulecia tak dobrze służył Egiptowi, nie wspomaga już rolnictwa. W niektórych miejscach pustynia zdobywa nowe obszary: tam gdzie kiedyś gaje palm daktylowych rzucały przyjemny cień, teraz ledwie kilka uschłych paproci powiewa nad powiększającymi się wydmami, a zielone pola uprawne giną pochłonięte przez ruchome piaski pustyni. Jeden z portów rzecznych nocą. Okolice Asuanu. Strajk to nie tylko polska domena.  Widoczny tu strajk robotników uniemożliwił nam obejrzenie ogrodu botanicznego.
Mogliśmy oglądac go jedynie z daleka. Starożytne, skalne grobowce w okolicach Asuanu.
Mauzoleum Agi Khana.Budynek powstał na życzenie Begam, żony Agi Khana III, zmarłego w 1957 roku.Aga Khan III był dziadem Karima Khana i należał do grupy najwybitniejszychprzywódców muzułmanów izmailitów. Wielbił on Asuan za spokój jaki panował natej ziemi. Z mauzoleum wiąże się niezwykle romantyczna historia: po śmierci Agi Khana Begam miała w zwyczaju każdego dnia kłaść czerwoną różę na białym marmurowym grobowcu męża. Czyniła tak do dnia, w którym sama odeszła (w roku 2000), ale do dziś — jak gdyby na jej życzenie — na grobie jej męża codziennie pojawia się czerwona róża.
Symbol pustyni -wielbłądy. O bliskości katarakty świadczą pojawiające się tu i ówdzie wiry.
Hotel Old Cataract, w którym bywały takie osobistości jak Winston Churchill czy Agata Christie, która podczas pobytu w tym hotelu napisała slynny kryminał „Śmierć na Nilu”. W hotelu tym gościł również nasz słynny rodak Henryk Sienkiewicz.

najbliższe galerie:

 
Egipt - Asuan: Moje Magiczne Miejsce na Ziemi
1pix użytkownik marucha odległość 1 km 1pix
Egipt - Elefantyna
1pix użytkownik marucha odległość 1 km 1pix
Egipt`2007 - Białe żagle Asuanu
1pix użytkownik marucha odległość 1 km 1pix
Egipt - Asuan widziany z Nilu
1pix użytkownik marucha odległość 1 km 1pix
Egipt - Asuan: na Zachodnim Brzegu
1pix użytkownik marucha odległość 1 km 1pix
Asuan - dwie świątynie.
1pix użytkownik jo_ta odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 17.10.2014 14:35

fajne motto....

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!