m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Bergen jest jednym z najbardziej znanych norweskich miast. Posiada sporo zabytkowych, stylowych budynków. Jest drugim co do wielkości miastem w tym kraju. Miasto zostało założone w XI w. przez Olafa III i było osadą kupiecko - rybacką. Pełniło również funkcję stolicy.
Twierdza  Bergenhus to unikalny zespół budynków. Najstarsze pochodzą z XIII w., a najnowsze zostały dobudowane w wieku XX. W średniowoeczu twierdza była znana jako Holmen ( Wysepka) , pełniła funkcję rezydencji królewskiej , bo Bergen było stolicą Norwegii. Sala Haakona to w  średniowieczu największy budynek pałacu królewskiego w Bergen. Pochodzi z XIII w. Katedra Św. Olafa, patrona Norwegii jest usytuowana w centrum miasta. Pierwsza udokumentowana wzmianka o kościele pochodzi z 1181r. Świątynię wielokrotnie trawiły pożary i dlatego nie zachował się jej pierwotny wygląd.W ścianie zewnętrznej katedry znajduje się kula armatnia z bitwy pod Vagen z 1665 r.
Bergen nazywane jest bramą do fiordów. Targ Rybi w Bergen, na którym można skosztować owoców morza, zjeść stek z wieloryba.
W rzeczywistości targ zajmuje mały plac nad nabrzeżem. Rybki wyglądają bardzo apetycznie i świeżo. Na targu można również zaopatrzyć się w wyroby rękodzielnicze, skóry reniferów ...
Bryggen to hanzeatyckie  nabrzeże z charakterystyczną dla starej Norwegii drewnianą zabudową. Zostały one wpisane w 1979 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To stare nabrzeże w Bergen jest świadectwem znaczenia miasta będącego częścią Ligi Hanzeatyckiej  (potężnej organizacji kupieckiej kontrolującej handel w miastach europejskich od XIV - XVI w.) Zaułki Bryggen mają charakterystyczny klimat. Obecnie jest to najpopularniejsza część turystyczna miasta. Jest tu mnóstwo sklepików, restauracji a także muzeów.
Od tych charakterystycznych pamiątek z Norwegii  półki w sklepach się uginały.
Pomnik Bezdomnego. Do Bergen przypływają takie kolosy, niestety nie z Polski. Budynek Muzeum Sztuki w Bergen. Na tym deptaku znajdują się liczne sklepy i bary, można tez podziwiać ulicznych artystów.Prowadzi na wzgórze z Kościołem Św. Jana.
Schody prowadzące do Kościoła Św. Jana, z wieży którego roztacza się widok na Bergen. Kościół Św. Jana góruje nad Bergen. Jego budowę rozpoczęto w 1891r. Został wybudowany w stylu neogotyckim a jego wieża ma 61 m. Widok na ołtarz i ambonę. Organy w kościele. Kolejką linową można dostać się na Ulriken, jedno z siedmiu wzgórz otaczających miasto.
Ze szczytu roztaczają się widoki na  miasto, port i Morze Północne. Szata roślinna na szczycie przypomina tundrę.

najbliższe galerie:

 
Norwegia - Bergen
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix
Norwegia-Bergen
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Bergen
1pix użytkownik annuus80 odległość 1 km 1pix
Bergen
1pix użytkownik dawiddrozd odległość 1 km 1pix
Bergen –  Flam –  Borgund
1pix użytkownik kropla_wody odległość 1 km 1pix
Bergen - granią na Mt. Ulriken
1pix użytkownik arla odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
arla użytkownik arla(wpisów:284) dodano 28.12.2014 18:27

Też bardzo pochłonął mnie targ rybny, niesamowite te skorupiaki ale ja delektowałam się kiełbasą z renifera :)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 03.04.2013 11:48

Ciekawe miasto :)Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6834) dodano 01.04.2013 23:07

W przyszłym roku się wybieram, mam nadzieję, że pogoda mi bardziej dopisze:) Pamiątki to okropne mają;)
pozdrawiam:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 01.04.2013 09:21

Nie byłem, a szkoda, bo widać, że to bardzo interesujące miasto.

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 01.04.2013 01:14

fajne te trole, a na targu rybnym to pewnie coś dla siebie bym znalazł. pozdrawiam

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 31.03.2013 22:44

Czytałam kiedyś, że Bergen jest uznawane za jedno z najbardziej deszczowych miast na świecie, a już na pewno w Europie. Więc nie ma się co dziwić, że i u Ciebie niebo błękitem nie powala :)
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!