m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (29):

 
Poza sezonem, to senna miejscowość. Raptem mieszka tu około 100 osób. W sezonie, robi się tu tłoczno, choć miejscowi i tak narzekają na to, że niewystarczająco tłoczno. Amatorów plażowania w deszczu, niestety z roku na rok ubywa. Dlatego trzeba podnosić ceny, żeby jakoś to nadrobić. A potem okazuje się, że plażowiczów chętnych na najdroższe ryby w Polsce, znowu ubyło. W jedynej, otwartej knajpce, byłem samotnym klientem.
Miejscowi przeżywali już weekend majowy, spekulując ile to tez osób może przyjechać i na jak długo. To i tak fenomen, że tyle osób spędza wakacje nad naszym kapryśnym morzem, mogąc taniej wylegiwać się w Egipcie czy Tunezji. Może dlatego, ze mamy takie fajne zachody słońca.
W Trzęsaczu można oglądać je z platformy widokowej, która jest jednocześnie zejściem na plażę. A brzeg jest tu wysoki.
Na nim zaś wznoszą się ruiny kościoła, który jest największą atrakcją Trzęsacza. Taki widok pobudza do refleksji.
Kiedyś kościół stał pośrodku wsi.
Podobno powstał jako trzeci na Pomorzu w trakcie jego chrystianizacji przez biskupa Bambergu Ottona w XI wieku, na polecenie księcia Bolesława Krzywoustego. Na miejscu pierwszego drewnianego kościoła, w latach 1250-70 powstał gotycki kościół, którego resztki, po XV wiecznej przebudowie, możemy oglądać do dzisiaj.
Kościół jako parafialny, miał duże znaczenie, bo obejmował swoją działalnością duszpasterską 18 kilometrów wybrzeża. Morze jednak zbliżało się coraz bliżej. Na północ od Trzęsacza, według starych opowieści istniała inna miejscowość, którą już wcześniej zabrało morze.
Pierwszy poległ przykościelny cmentarz, położony na północ od murów kościoła. Już w 1772 roku pastor zwrócił się do Fryderyka II Wielkiego, prosząc o wyrażenie zgody na kolektę, na nowy kościół. Brzeg morza był wtedy o dziesięć kroków od murów kościoła. Wytrzymał jednak jeszcze 107 lat. Ostatnie nabożeństwo zostało odprawione 26 sierpnia 1879 roku. Przystąpiono do budowy nowej świątyni. Tym razem w bezpiecznej odległości od morza. Choć trudno powiedzieć jaka odległość jest bezpieczna. Kościół budowany w XIII wieku, oddalony był od brzegu morskiego o 1,5-2 kilometry.
Nowy wzniesiono około 200 metrów od brzegu. Jednak zakładając, że przez 107 lat morze zdobyło tylko 10 metrów, to zapas jest spory.
Wyposażenie kościoła trafiło głównie do Konkatedry w kamieniu Pomorskim, oraz do muzeów w Szczecinie i Berlinie. Wymiary wewnętrzne kościoła wynosiły: długość 23,2 metry, szerokość nawy 8,55 metrów. Obrys murów zewnętrznych wynosił 74 metry. Zadanie dla ambitnych: wyliczyć grubość murów. Ostatnia katastrofa budowlana miała miejsce w 1994 roku, kiedy do morza osunęło się 9 metrów murów. A to już nowy kościół. Działał od 1880 roku. Jego obecny wygląd zawdzięczamy odbudowie w ostatnich latach.
Obok kościoła znajdował się cmentarz. Ten kamień przypomina o dawnych mieszkańcach Trzęsacza, pochowanych tutaj. Niestety, nagrobki się nie zachowały.
Kościół zbudowany był w stylu neogotyckim. W tamtych czasach, na tych terenach, to była norma. Kościół otacza niewielki ale za to piękny, park pocmentarny. W latach 60 cmentarz ewangelicki został zlikwidowany a na jego miejscu PGR wybudował ośrodek wczasowy. Na szczęście, nic się nie zmarnowało. Nagrobki zostały użyte jako fundamenty domów i podstawy pod domki kempingowe. Sam kościół został rozebrany już wcześniej, bo w latach 50, na odbudowę stolicy.
Podobny los spotkał około 600 kościołów na ziemiach wyzyskanych. Takie były wtedy zwyczaje. Cegły z rozbiórki nie trafiły do Warszawy, a do pobliskiego Rewala. Widocznie potrzebujących było więcej.
Kościół pozostał jako ruina. Zdążyły wyrosnąć nawet na nim drzewa. W 1998 roku został przekazany wraz z ośrodkiem wczasowym władzom kościelnym. Tak wygląda po odbudowie. Do kościoła trafił w 2003 roku z Kamienia, barokowy ołtarz z dawnego, gotyckiego kościoła trzęsackiego. Tak to dziwnie się historia toczy. Ołtarz choć dobrze zachowany, wymaga remontu, bo jest trochę bluźnierczy. U góry przedstawiona jest Trójca Święta, tylko że, gołąb symbolizujący Ducha Świętego, gdzieś odleciał. Ołtarz pochodzi z czasów, kiedy zagnieździli się tutaj Szwedzi. Po wycieczce do Polski w ramach tzw. Potopu, mieli sporo wolnych środków. Tutaj zainwestowali je w nowy ołtarz, na którym kazali autorowi, umieścić swoje facjaty jako apostołów.
Zapomnieli nawet pochować swoje żołnierskie zabawki. Zwróćcie uwagę na wielkość dłoni dwóch nieszczęśników towarzyszących Chrystusowi.
Wcale nie służyły im do wiosłowania. W tamtym czasie przestępców przedstawiano z nienaturalnie powiększonymi częściami ciała, które służyły im do przestępstwa.
Czy ta chrzcielnica pochodzi z dawnego kościoła? Niestety nie wiem. Albo nieuważnie słuchałem księdza Stanisława, albo mi tego nie powiedział. W dawnym ośrodku wczasowym PGR działa dziś Centrum Edukacyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Jest niewystawnie, ale bardzo sympatycznie. No i robią dobrą robotę.
Naprzeciw kościoła, przy ulicy Pałacowej rosną cztery lipy drobnolistne, będące od dziesięciu lat pomnikami przyrody. Za tym murem znajduje się jeszcze park pałacowy.
Sam pałac, nosi tę nazwę trochę na wyrost. W parku zauważyłem dorodne dęby i platana. Niestety brama była zamknięta. Wiecie, to nie sezon. Choć Trzęsacz, to niewielka miejscowość, warto się tu zatrzymać i zastanowić się przy tych ruinach nad przemijaniem.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Jesienny Bałtyk-Trzęsacz.
1pix użytkownik olazim odległość 0 km 1pix
Rewal
1pix użytkownik robson odległość 2 km 1pix
Niechorze
1pix użytkownik robson odległość 4 km 1pix
Niechorze - październik 2008
1pix użytkownik mitusmitu odległość 5 km 1pix
Niechorze
1pix użytkownik paul odległość 6 km 1pix
Zimowa plaża
1pix użytkownik dispar odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 07.04.2013 20:32

Nocne fotki bardzo klimatyczne. Galeria jednego tematu ale mimo to wiele ujęć przyciąga wzrok. Ja jestem na tak. Pozdrawiam :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5378) dodano 02.04.2013 19:03

Dziękuję.
Wiem, że wszystkim się nie dogodzi. I to jest jeden z uroków życia.
Dobrze, że może nam się podobać, lub nie podobać, co tylko nam się zachce.
Parę nowych miejsc w Trzęsacz, na naszym portalu pokazałem i opisałem.
Myślę, że to mnie usprawiedliwia.
Wiem, że mogło być lepiej. Z tym, że tak jest zawsze.
Nigdy nie jest wystarczająco dobrze.
I to jest dobrze.
Bo zawsze może być lepiej.
Więc starajmy się.
Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7220) dodano 02.04.2013 17:19

Podobało się. Jeszcze mi się nie zdarzyło,żebym się znudziła Twoją galerią. Piękne te nocne ujęcia kościoła , no i zachód słonka też :-)
A co to jednak opowiadałeś o lesie ,a nie o Maroko?
Pozdrówki:-)

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 02.04.2013 12:41

prawdziwą sztuką jest pokazać piękno i zaciekawić pozornie nieciekawym, nie bardzo turystycznym miejscem. A mi się podobało.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 02.04.2013 03:57

Ksiadz Stanislaw dokonal wlasciwego wyboru, ktoz lepiej jak Ty, moglby opowiedziec dzieciom o lesie:)
A my mamy okazje do zastanowienia sie nad przemijaniem: naszym i linii brzegowej.
Ma racje Bartak, "wszystkim nie dogodzisz", mnie wpadlo w oko 13:)
Pozdrowienia:)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 01.04.2013 22:23

Nie da się dogodzić wszystkim, te zachody słońca nad Bałtykiem są niepowtarzalne / pod warunkiem,że aura dopisze/ a i to co miałeś do powiedzenia czytałam bez nudy a wręcz z dużą ciekawością, ruiny -oby jak najdłużej pozostawały atrakcją / nie,żebym była ambitna ale wychodzi mi 1,3125 grubości /, a 23 i 24 zwróciły moja uwagę :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5378) dodano 01.04.2013 20:16

Tak to jest jak ma się więcej do opowiedzenia, jak dobrych fotek.

coolka użytkownik coolka(wpisów:362) dodano 01.04.2013 20:05

Ja za Zibiedem.
A 15 jest swietne.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 01.04.2013 19:28

galeria winna się zacząć od nr 8 i zakończyć na 17-tce. Pozostałe to takie ....... wypełnienie delikatnie mówiąc
Pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3625) dodano 01.04.2013 18:03

Królestwo Łemków? Zawsze i o każdej porze:)

margo użytkownik margo(wpisów:2555) dodano 01.04.2013 17:59

Fajny przykład na ile sposobów można pokazać jeden niewielki obiekt. Kadr 17 i 29 to moje ulubione. Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5378) dodano 01.04.2013 17:51

Niech Ci będzie.
Co prawda dwie ostatnie galerie z Maroka mam już na ukończeniu, ale zrobię sobie i Wam przerywnik.
Może być Beskid Niski?

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3625) dodano 01.04.2013 17:36

No proszę. Dispar zamieścił galerię z Polski i jest to - moim zdaniem - jedna z ładniejszych galerii jakie ostatnimi czasy oglądałem. Niby miejscowość znana, nieciekawa a jednak pięknie pokazana. Może byś tak odpuścił na chwilę zagramaniczne wojaże i pokazał nam trochę Polski Twoim okiem?:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9018) dodano 01.04.2013 16:02

Czujna Kdziura chyba non stop waruje przy kompie ;), jak wierny pies :DDD pozdrawiam

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 01.04.2013 14:42

zachód słońca rzeczywiście piękny. pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!