m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (19):

 
Odrzykoń znajduje się na obszarze Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego.
Cały park zajmuje powierzchnię 25 784 ha i obejmuje tereny o unikalnej przyrodzie położone na pograniczu Pogórza Strzyżowskiego i Dynowskiego, przede wszystkim porastające najwyższe partie pogórzy zbiorowiska buczyny karpackiej. Chata u stóp zamku Kamieniec Zamek popadł w ruinę pod koniec wieku XVII, po najeździe księcia siedmiogrodzkiego Jerzego II Rakoczego.  W latach 1768-1772 posłużył konfederatom barskim jako schronienie. 
W setną rocznicę powstania kościuszkowskiego, w 1894 roku, ludność miejscowa ufundowała na górnym zamku popiersie Tadeusza Kościuszki.

Wejście do zamku znajduje się obecnie od lepiej zachowanej, wschodniej strony. Niewiele pozostało po zabudowaniach zamkowych. Do dziś przetwały (częściowo zrekonstruowane) mury wschodniego skrzydła i pozostałości kaplicy. Wykute w skale schody na wschodnim przedzamczu
W kompletną ruinę warownia popadła z końcem XVIII wieku.
Wówczas to m.in. za zgodą hrabiego Jabłonowskiego rozebrano mur otaczający dziedziniec wschodni  a kamienie z jego rozbiórki zostały użyte do budowy kościoła w Korczynie. 
Obecnie trwa rekonstrukcja części murów. W 1995r. w dwóch wyremontowanych pomieszczeniach dawnej wartowni zamku średniego powstało skromne muzeum z ekspozycją militariów i eksponatami związanymi z historią zamku.
Do najciekawszych obiektów muzealnych należą portrety Aleksandra Fredry, Anny Szeptyckiej, XIV w. herb z drzwi zamkowych i miecz z przełomu XIV i XV w. odnaleziony w miejscowości Zyndranowa.
Z zamkiem związanych jest wiele ciekawostek i legend. 
Jedna z nich mówi skąd wzięła się nazwa miejscowości Odrzykoń. Według niej właścicielem pierwotnej, drewnianej warowni był okrutny rycerz - rozbójnik. Miał on dzikiego konia, który został wyszkolony tak, by tratował i kaleczył ludzi. Kiedy miejscowa ludność nękana przez rozbójnika i jego kompanię  w końcu się zbuntowała podpalono warownię i wybito zbójców, a koń za karę został żywcem obdarty ze skóry. 
Widok na wjazd do zamku Najwyższa część murów zamku górnego nie jest dostępna do zwiedzania z powodu osuwających się kamieni. Tam rówież trwają prace konserwatorskie. Widok z zamku na Pogórze Strzyżowskie
Ruiny wrosły przez wieki w krajobraz Pogórza Kościółek w Odrzykoniu Na przedzamczu Okiennica z herbem Pilawa Z herbem Pilawa wiąże się legendarna postać Zyrosława, protoplasty rodu.
Okrył się on sławą w bitwie pod Pilawą walcząc z Prusakami (wówczas poganami) u boku Bolesława Kędzierzawego,
Dla upamiętnienia tego zwycięstwa, książę Bolesław nadał mu w 1166 roku herb, nazywając go od miejscowości, gdzie się odbyła bitwa, a przez kolejne wieki wygląd herbu ulegał modyfikacjom by przyjąć ostateczny kształt w końcu XIV wieku.
Zamkowe mury są zamieszkiwane przez ptaki
Z zamku widać wznoszące się ponad drzewami skały rezerwatu skalnego Prządki. 
Pomiędzy warownią, a rezerwatem biegnie ścieżka przyrodnicza.

najbliższe galerie:

 
Prządki - rezerwat skalny
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 2 km 1pix
W krainie Zamieszańców
1pix użytkownik popekpawel odległość 3 km 1pix
Obiecana. . .
1pix użytkownik anek11 odległość 3 km 1pix
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
1pix użytkownik foto-jaro odległość 5 km 1pix
Krosno miasto szkła
1pix użytkownik anek11 odległość 6 km 1pix
Galicyjskie klimaty
1pix użytkownik achernar-51 odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 04.02.2010 20:08

charlie: To właśnie zostało napisane we wstępie do galerii :)
Pozdrawiam

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 04.02.2010 11:49

Warto było by przy okazji tej galerii wspomnieć, iż w XVI wieku zamek miał dwóch właścicieli. W Górnym zamieszkiwali Skotniccy, a Dolny należał do Firlejów. Sąsiedzi wciąż się kłócili. A to o mur graniczny, studnie i inne. Tematów "konfliktogennych" było mnóstwo. Natomiast ten najważniejszy - o mur graniczny stał się do tego stopnia zażarty, że został opisany przez Fredrę w "Zemście".
Poza tym, jednym z późniejszych spadkobierców zamku był właśnie sam hrabia Fredro :-)

Takie ciekawostki :-)
Pozdr.

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 04.09.2007 14:45

Natomiast mi najbardziej do gustu przypadła 15.
Mało fotogeniczny obiekt ale Ty potrafisz zrobić swoje.4
hejka!

maca użytkownik maca(wpisów:287) dodano 04.09.2007 14:30

12 jest dobra......jak widzi się taki krajobraz na żywo można patrzeć, patrzeć..........patrzeć.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!