m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Dolina Chochołowska:))
Z Zakopanego dojechać można licznymi busami do Siwej Polany. Od tego miejsca Dolina Chochołowska jest zamknięta dla ruchu pojazdów zmechanizowanych. Na Siwej Polanie znajduje się płatny parking. Dalej przemieszczać się można:

  pieszo. Czas przejścia do Polany Chochołowskiej: 2:10 h, ↓ 1:45 h,
  kolejką turystyczną, która kursuje co pół godziny i dojeżdża do polany Huciska,
  rowerem. Działa wypożyczalnia rowerów, którymi można dojechać dalej niż kolejką traktorową, bo do leśniczówki,
  bryczką góralską, którą można dojechać jeszcze dalej - do samej Polany Chochołowskiej.

Za wstęp na dolinę, podobnie jak w całych Tatrach, pobierane są kilkuzłotowe opłaty - bilety wydaje tu jednak nie TPN, lecz Wspólnota Leśna Uprawnionych Ośmiu Wsi. W dolnej części, o długości ok. 4 km tworzy głęboki wąwóz, na którym podobnie jak w Dolinie Kościeliskiej występują przewężenia, zwane bramami. Są dwa takie przewężenia: Niżnia Brama Chochołowska i Wyżnia Brama Chochołowska. Górna część doliny rozdziela się na trzy główne ramiona: Dolinę Starorobociańską, Dolinę Chochołowską Wyżnią i Dolinę Jarząbczą. Oprócz tych głównych odgałęzień Dolina Chochołowska posiada jeszcze wiele mniejszych dolin: Mała Sucha Dolina, Wielka Sucha Dolina, Dolina Huciańska, Dudowa, Trzydniowiańska, Głębowiec, Długa, Kryta, Wielkie Koryciska, Małe Koryciska oraz wiele żlebów. Jest na co popatrzeć.. Skały...mijane na szlaku..
Szum wody w potoku... Już z daleka zachwycają ... Na polanie.. Warty odwiedzenia jest również mały kościół - znajduje się on na skraju polany. Został on zbudowany w 1960 roku specjalnie na potrzeby filmu Janosik.
mam...ich troszeczkę..tyle że umarzły... Atrakcją są też liczne polany i hale z szałasami, większość z nich jest jeszcze wypasana. Wiosną zakwitają na nich masowo krokusy, jesienią zimowit jesienny i jesienne gatunki goryczek. Mnichy Chochołowskie Mnichy Chochołowskie - jest to długi rząd turni w tatrach Zachodnich na wysokości około 1500 m n.p.m. Nie są one udostępnione dla turystów. Mnichy Chochołowskie znajdują się na zboczach wschodnich Bobrowca i w jego szczytowych partiach. Niektóre z nich mają kształt skalnych iglic. Turnie są bardzo dobrze widoczne z Polany Chochołowskiej. Znajdują się na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kominiarski Wierch, dawniej nazywany Kominami Tylkowymi - wybitny masyw górski w polskich Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną Chochołowską i Kościeliską. Jego szczyt ma wysokość 1829 m n.p.m., jest płaski i rozległy, ma powierzchnię ponad 4 ha. Przez pasterzy góralskich nazywany był Pustą Równią. ..i jeszcze parę ukrytych pod ławką..
zmrożone..biedy...): Pięknie tu..wiosną musi być cudownie.. Schronisko..Po drugiej wojnie światowej w latach 1951-1953 w miejsce spalonego przez Niemców schroniska wybudowano nowe, duże schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. W czerwcu 1983 roku już jako papież Jan Paweł II spotkał się w schronisku, po odbyciu spaceru do Doliny Jarząbczej z Lechem Wałęsą i jego rodziną. Wydarzenie to upamiętnia ufundowana przez przewodników tatrzańskich tablica na ścianie schroniska. Przy schronisku... Widok z pod schroniska.. Moje pierwsze zimowe Tatry..
..jestem pod ich urokiem..choć zawsze bywałam latem albo jesienią... Piękne są... Na dróżce prowadzącej do Kościółka.. odwracam się często aby jeszcze choć raz je uwiecznić..;)
Mimo że kwitnących w pełni krokusów nie było...to te widoki rekompensowały... Radzą sobie nawet tak... szałasy i szopy, które usytuowane są wzdłuż drogi. Tworzą one tzw. Pasterską Wieś Letnią.
Czekają na zmęczonych... można i tak...bryczką góralską, którą można dojechać - do samej Polany Chochołowskiej. pięknie tu musi być...kiedy w pełni kwitną... Krokus to inaczej szafran spiski, po łacinie Crocus scepusiensis, należy do rodziny kosaćcowatych. Pojedynczy, o fioletowo-liliowej barwie kwiat o sześciu płatkach korony pojawia się przed rozwojem liści. Niekiedy możemy napotkać krokusy białe - albinosy, wszystkie inne odmiany to już efekt hodowli. W czasie kwitnienia krokusów bardzo często spada jeszcze ostatni, wiosenny śnieg, jednak kwiaty mają na to swój sposób - te jeszcze nie zapylone zwijają się wtedy ciasno w pąki i rozkwitają ponownie, gdy śnieg topnieje. Szafran spiski kwitnie zwykle około 2-3 tygodni. Jest pod ścisłą ochroną, to znaczy, że nawet poza granicami parku nie wolno go zrywać na bukiety. Sama nazwa „krokus wywodzi się ponoć ze zlatynizowanego greckiego „kroke, znaczącego tyle co „nić Nie zapominajmy, że krokusy w Tatrach to nie tylko Chochołowska! Spotkać je możemy łąkach i śródleśnych polanach aż do wysokości 1600 m.n.p.m. - na Białej Polanie, Hali Pisanej, Polanie Olczyskiej - a szczególnie pięknie wyglądają na Kalatówkach (40 minut niebieskim szlakiem z Kuźnic). Poza Tatrami szafran spiski możemy spotkać w Gorcach, na Pilsku, w paśmie Wielkiej Raczy i w Beskidzie Wyspowym.
Ciekawa flora. ..było tego dużo... to mnie zaciekawiło.. Jedyne rozkwitnięte.. ..ale cieszą.. W drodze powrotnej... czas się z nimi pożegnać..
Ostatni rzut oka... Smakołyki..pełna oferta..;)

Opisy dodałam..bo jednak warto..powspominać..:)))

najbliższe galerie:

 
Grześ-Tatry Zachodnie
1pix użytkownik baracuda77 odległość 0 km 1pix
Fioletowo mi. . . w Dolinie Chochołowskiej :)
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Polana Chochołowska
1pix użytkownik sniezka odległość 0 km 1pix
KROKUSY - czyli fioletowy zawrót głowy. . . ; )
1pix użytkownik przemyslaw odległość 0 km 1pix
Bajeczna Polana Chochołowska
1pix użytkownik baracuda77 odległość 1 km 1pix
Dolina Chochołowska zimą
1pix użytkownik camel17 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 08.04.2013 22:44

Niestety jeszcze tam nie byłam .Pozdrawiam :)

reni3 użytkownik reni3(wpisów:169) dodano 06.04.2013 15:48

Fakt napisałam z błędem..sorry.. New York ...to że nie ma tam zbyt wielu atrakcji...w widoki są zawsze takie same jedynie zmieniają się w różnych porach roku;)))a po za tym..to dajmy sobie spokój..to była zaczepka..;)))) już mnie to nie bawi..i nie mam zamiaru znowu uchodzić ze się czepiam..tak oceniasz ..tak to widzisz...Twoja sprawa i cieszę się że po tylu latach jak jestem tu na forum podjąłeś zemną dyskusję...:)))))Miło było...

pipol użytkownik pipol(wpisów:9038) dodano 06.04.2013 15:39

A co ma do tego New York ?

reni3 użytkownik reni3(wpisów:169) dodano 06.04.2013 15:29

Co do opisów się zgadzam..brak...bo czy są czy ich nie ma ocena z Twoje strony jest zawsze taka sama...ogólny zarys doliny jest...opisany...to że fotki są jednakowe bym się odrobinę sprzeczała..bo robione są sukcesywnie w miarę poruszania się po dolinie...i takie tam właśnie są widoki...nie wstawiałam fotek ze szlaku gdzie szły tłumy pielgrzymów bo uznałam to za mało ciekawe..trudno w tej dolinie pokazać coś więcej..zwłaszcza jak się przeżyło zawód z braku kwitnących krokusów):..może wtedy była by bardziej urozmaicona kwiatkami;)))To co tam było do pokazania uważam że pokazałam...no szału nie mam to nie Nowy York...
Dziękuję ślicznie za komentarz..co pozwoli mi na przyszłość wyciągnąć wnioski..wszak człowiek uczy się najlepiej na własnych błędach:)))
Pozdrawiam...

pipol użytkownik pipol(wpisów:9038) dodano 06.04.2013 14:28

By nie było, że oceniam a nie komentuję. Wg. mnie za dużo prawie identycznych zdjęć, co powoduje, że galeria robi się nudna, tym bardziej ,że opisów pod zdjęciami prawie zero. Miłego dnia.

reni3 użytkownik reni3(wpisów:169) dodano 06.04.2013 10:19

Witam :)Dziękuję za odwiedziny..:)
Nam się nie udało zobaczyć w pełni kwitnących krokusów..bo mróz nas uprzedził..i większość była zmrożona..ale marzy mi się kolejny raz...

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 06.04.2013 08:41

Piękne miejsce w Tatrach,a widoki stamtąd wspaniałe!:))
Byłam,widziałam te kwitnące krokusy:)) Pozdrawiam:)

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 06.04.2013 08:05

podobało się. pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 05.04.2013 23:19

Jaka różnica w pogodzie, ten sam czas 2 lata temu i jak już zielono w dolinie. Niebawem, jak tylko te śniegi stopnieją, to idę tam, prosto na Wołowca:)
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!