m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Tego dnia mieliśmy chyba nadzieję, że nasza wyprawa do Radomia to pożegnanie z zimą. Słoneczko mocno świeciło a sople uwadniały się w błyskawicznym tempie. Zapraszam na spacer po skansenie - Muzeum Wsi Radomskiej Skansen położony jest w bardzo malowniczym miejscu. To sprawia, że przeniesione z różnych okolic budynki wyglądają jakby stały tutaj od zawsze. Tak jak ten młyn tuż obok stawu. Wzdłuż budynku płynie struga i wydaje się, że koło młyńskie za chwilę rozpocznie pracę. Nawet rośliny pasują do nadwodnych klimatów.
Zagroda z Jastrzębi (1870 r.), podobnie jak w miejscu z którego pochodzi, wkomponowana została w zalesiony teren. Budynki reprezentują średniozamożne gospodarstwo chłopskie z obszaru Puszczy Kozienickiej. Rozglądamy się na rozstaju dróg. Do kościoła na wzgórzu udamy się za chwilę. Najpierw zaglądamy do najbliższej zagrody. To obejście zamożnego rolnika z Chomentowa. Białe połacie śniegu podkreślają kolor i fakturę drewna zabudowań gospodarczych. Urokliwe okienko zachęca do zwiedzania ale w sezonie jesienno - zimowym domki są zamknięte. Wykupiliśmy obowiązujące w tym okresie bilety spacerowe w cenie 3 PLN. Okienko zapraszało do chaty z Chomentowa, która powstała w 1905 r.
W sąsiednim gospodarstwie łatwiej było sfotografować wiadro niż wielki żuraw studzienny ;)
Idziemy dalej. Po lewej mijamy maleńki ale bardzo urokliwy dwukolorowy domek z Bartodziejów. Początkowo pełnił on rolę spichlerza. Na początku XX w. przerobiono go na mieszkanie. Chałupa z poprzedniego zdjęcia zaaranżowana została na dom zielarki. Tuż obok umiejscowiono kurnik z początku XX w. przeniesiony z miejscowości Kociołki. Zagroda z Alojzowa to siedlisko zamożnego gospodarza prowadzącego gospodarstwo rolno-hodowlane. Ozdobą zagrody jest przydomowy ogródek z kapliczką oraz sad z małą pasieką. Sad stanowi naturalną bazę dla hodowli pszczół, którą trudnili się właściciele chałupy z Alojzowa.
Wchodzimy na podwórze. W oczy rzuca się ciekawa konstrukcja studni oraz... ... murowana suszarnia tytoniu z 1954 r. przeniesiona z Zalesia w gminie Skaryszew. Powstała ona w związku z kontraktowanymi w tym okresie uprawami tytoniu.   Gospodarstwo odzwierciedla przemiany, jakie nastąpiły w podradomskich wsiach w latach 60-tych. XX wieku. W głębi podwórza stoi stodoła ze Skaryszewa. 
Na rozstaju dróg czeka na nas kolejna ciekawostka... Sześcioboczna stodoła z II połowy XIX w. wzorowana była na stodołach wielkoruskich. Wybudowana została na potrzeby grójeckiego majoratu, czyli majątku ziemskiego, którego właścicielem był oficer carski. Skręcamy w stronę wzniesienia na którym wśród drzew kryje się XIX-wieczna dzwonnica z Wielgiego oraz XVIII-wieczny kościół z Wolanowa będący jednym z nielicznych zachowanych na Mazowszu zabytkowych kościołów drewnianych.
Kawałek dalej mijamy kuźnię dworską  z Przysuchy, która powstała w połowie XIX w. Odbicie w oknie wygląda jak obraz o zimowej tematyce. Kurnik dworski z Konar (1987 r.) znajdujący się na terenie muzeum jest rekonstrukcją budynku z II połowy XIX w. Obiekt wyróżnia się nietypową bryłą i łączy w sobie funkcje kurnika i gołębnika. Po lewej stronie widzimy zabudowania dworskie a przed nami ekspozycja wiatraków czyli ... ... kilka zdjęć z dedykacją dla Magdaleny :) W Muzeum Wsi Radomskiej znajduje się jeden paltrak oraz cztery koźlaki. Raczej nie zaryzykowałabym obracania koźlaka za pomocą tego wysłużonego dyszla...
... ale moją uwagę przyciągnęły lodowe koronki, które się na nim usadowiły. Ten kadr mnie bawi bo parasole bardziej pasują do egzotycznej plaży niż do śniegowej polany... ... jednak widok przystojnych wiatraków sprawia, że można utknąć tu na dłużej. Wszystkie prezentują się ciekawie a pochodzą z Grabowca, Gniewoszowa, Kajetanowa, Wierzbicy i Dąbrowy Jastrzębskiej. Mówi Wam to coś? ;) Kierujemy się teraz do zespołu dworskiego. Na pierwszym planie ekonomia czyli z budynek w którym mieszkał ekonom, zarządca majątku ziemskiego w Wilkowie. Tuż obok znajduje się kaplica. Pierwotnie stała ona w obrębie majątku ziemskiego w Rdzuchowie. Fundator - Franciszek Kietliński w 1786 r. otrzymał pozwolenie na odprawianie w niej nabożeństw.
Bardzo mi się spodobała zadaszona studnia dworska z ogromnym kołem służącym do wyciągania wiadra z wodą. Stoi ona na tyłach modrzewiowego dworu z Brzeziec. Na zdjęciu widzimy boczne, gospodarcze wejście do dworu, którego historia nie jest w pełni poznana. Wejście główne prowadzi przez kolumnowy, dwukondygnacyjny ganek. Nad głównym wejściem, na poddaszu znajduje się niewielki pokój z balkonem a ozdobę dachu stanowią niewielkie okna zwane wolimi oczkami. Na stronie Muzeum Wsi Radomskiej, z której korzystałam przygotowując galerię, miłośnicy takich miejsc znajdą : Mapę skansenów w Polsce - http://www.muzeum-radom.pl/muzea-skansenowskie Spis muzeów na wolnym powietrzu w Polsce - http://www.muzeum-radom.pl/muzea-skansenowskie/skanseny-w-polsce/21  oraz wiele innych ciekawych informacji. To nie wszystkie atrakcje skansenu ale my już powoli wracamy.
Biały dom mieszkalny z tego miejsca prezentuje się najciekawiej. Jest on najstarszym obiektem w zagrodzie z Kłonówka i pochodzi z 1825 r. Przed nami spacer drugą stroną stawu nad którym znajduje się młyn  wodny, który pokazałam na zdjęciu numer 5. Z oddali ukryte wśród drzew budynki wyglądają bardzo urokliwie. Jesteśmy na trasie turystycznej „Zdarzyło się kiedyś nad wodą”, której głównymi elementami są dwa młyny wodne i tartak. Drugi z młynów, pierwotnie położony nad rzeką, w skansenie również został umieszczony nad malowniczą rzeczką. Lodowa skorupa skrzy się w słońcu...
... i trudno wyobrazić sobie jak to miejsce będzie wyglądało latem. Nasze pożegnanie zimy nie bardzo się udało. Już następnego dnia Biała Królowa pokazała, że za morze jeszcze się nie wybiera  :)

najbliższe galerie:

 
Radom-Muzeum Wsi Radomskiej
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Muzeum Wsi Radomskiej.
1pix użytkownik jo_ta odległość 0 km 1pix
Radom
1pix użytkownik popekpawel odległość 6 km 1pix
Radom
1pix użytkownik robson odległość 6 km 1pix
Radom-radomski szlak historyczny
1pix użytkownik tereza odległość 7 km 1pix
Radom 2009-wystawa statyczna
1pix użytkownik siuda odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (60):

 
mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 22.08.2015 23:06

Bo dużo jeszcze było tego tałatajstwa... :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 22.08.2015 23:03

a nie widać ;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 22.08.2015 22:56

Tak się to białe topiło, że aż kapało za kołnierz... ;)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 22.08.2015 22:54

Może i marzec , ale klimaty zimowe:). Nie skorzystam tym razem, ale może kiedyś...:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 22.08.2015 15:32

Elu, połowa marca... prawie wiosna... chociaż o ile pamiętam to tamtego roku paskudna pogoda jeszcze wróciła i długo trzymała.... ;)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 21.08.2015 22:31

Dzięki Małgoś za przypomnienie:))). Faktycznie mi się podobało. I to kurczę zima była:))).

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 10.04.2013 19:50

Marcowa dziewczynko : Dzięki serdeczne :) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 10.04.2013 19:49

Magdar : Widzę, że trafiłam w Twój gust. Pozdrawiam serdecznie :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 10.04.2013 19:48

Halinko, cieszę się, że ta biała kołderka nie odstraszyła Cię od mojej galerii. A oceną się nie przejmuj, przecież to tylko zabawa. Ważne, że obejrzałaś, pospacerowałaś i pogadałaś :) Pozdrawiam serdecznie

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1937) dodano 10.04.2013 08:24

Małgosiu wybacz ale źle kliknęłam ! miało być oczywiście 10!

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1937) dodano 10.04.2013 08:22

Urocza wycieczka! trzeba przyznać, że zimy mamy dość ale na pewno biała kołderka dodała zdjęciom urody! bardzo bardzo podobało się! pozdrawiam:)))

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 08.04.2013 22:55

Urocze stare domki bardzo mi się podobają .Pozdrawiam :)

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 08.04.2013 22:51

Podoba się , dobra robota :)))
Pozdrawiam cieplutko :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 08.04.2013 21:40

Jacku : Nie było tak źle. Słonko grzało i wrażenia też podnosiły temperaturę... Szczególnie jak się szło pod górkę :) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 08.04.2013 21:39

Grace : Dzięki :) Domyślam się, że dla Ciebie to nie lada atrakcja ale nie mów tak głośno bo my tu już mamy dość tego białego puchu ;) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 08.04.2013 21:38

Markopol : To teraz musimy zamienić się porami roku na zwiedzanie :) Tylko zimą wszystko zamknięte i do środka wiatraka nie da rady wejść. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 08.04.2013 21:36

Coolka : Dzięki :) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 08.04.2013 21:35

Bartak : Sądząc po tym jak dzisiaj słoneczko poprawiało mi humor to chyba nie ma wyjścia i uwierzę, że już prawie przyszła :) Pozdrawiam

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 08.04.2013 17:23

mgfoto: trochę zimno, ale pięknie. Gratuluję kolejnej, udanej galerii i pozdrawiam.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 08.04.2013 12:40

Domek zielarki z 14 - bardzo uroczy, jak z bajki:):)
Cudnie prezentuja sie te domki w sniegowych czapach:)
Wiem, ze zimy macie dosc, ale ja nie. Skanseny bardzo lubie a tu dodatkowo zima:)
Gratuluje, bardzo udana galeria:)
Pozdrowki cieple:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 08.04.2013 10:31

Podobała mi się Twoja galeria no bo lubię takie klimaty.W zimowej szacie wygląda inaczej ,ja miałem okazją zobaczyć ten skansen pod koniec lata.Liście trochę zasłaniały ale też mi się podobało.Te wiatraki najbardziej mi się podobały a byłaś w środku ?
Pozdrawiam

coolka użytkownik coolka(wpisów:362) dodano 08.04.2013 09:35

Przesliczne koronki na 31.

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 08.04.2013 00:40

Skansen super i na dodatek w pięknej zimowo-słonecznej aurze, tak to lubię! Potwierdzam słowa Skuzy, idzie, idzie na razie zawitało słońce i błękitne niebo, pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 08.04.2013 00:24

Skuza : Dzięki za dobre wieści :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 08.04.2013 00:12

Mgfoto,wstawiłaś galerie w jak najbardziej odpowiednim momencie,koniec z zima.... idzie wyż od zachodu,a z nim wiosna:)))))Nie będę pisać jaka była u mnie niedziela,żeby nie drażnić towarzystwa:)))))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 08.04.2013 00:07

Nola : To zupełnie prawidłowy objaw ;) Wszyscy mamy dość ale jakoś nie udało się tej zimy odczarować. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 08.04.2013 00:05

Mietku : Cieszę się, że moje ujęcia wpadły Ci w oko. 43 też bardzo lubię. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 08.04.2013 00:03

Skuza : Nie spodziewałam się, że ta śniegowa prezentacja będzie cieszyła się takim powodzeniem w wiadomych okolicznościach ;) Pięknie dziękuję i pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 07.04.2013 23:38

Fajne miejsce i fajne zdjęcia:) Niektóre budowle, jak kaplica na 36 pięknie wyglądają w zimowej scenerii, ale ja już mam dość zimy!;)
pozdrawiam:)

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2099) dodano 07.04.2013 23:34

Miło się spacerowało z Tobą po skansenie.Widać sporo włożonej pracy w galerię.Kadry są dopieszczone.Ujęcie na 25 i 31 dobrze wypatrzone.Lubię zdjęcia 14 i 43.Pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 07.04.2013 23:31

Urocza galeria, chociaż zimowa,w takiej scenerii to nawet dla mnie zima nie straszna:)))Fotki są wszystkie przepiękne,wiatraki i 25 naj:)))Pozdrawiam cieplutko :)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.04.2013 23:26

Ela : I wszystko się wydało ;)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.04.2013 23:26

Jacula : Fajnie, że spacer po skansenie zaliczasz do udanych podobnie jak ja ;) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.04.2013 23:22

Tama : Bardzo mi miło, że galeria i fotka wpadły Ci w oko :) Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 07.04.2013 22:41

Piękne zdjęcia przy wspaniałej pogodzie. Trafiłaś tam we właściwym momencie, perfekcyjne spojrzenie no i ten czar na 31.
Pozdrawiam :)

jacula użytkownik jacula(wpisów:23) dodano 07.04.2013 22:19

Wspaniała wycieczka super się zwiedzało dzięki Twoim kadrom .
Bardzo mi się podobało Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 07.04.2013 21:51

Czytając wpisy poniżej, to już chyba wiem w jakiej twierdzy;-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.04.2013 21:49

Doracz : Dziękuję, miło, że wpadłeś :) Pozdrawiam

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 07.04.2013 21:44

Piękne zimowe ujęcia. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.04.2013 21:38

Elu, szlajałam się po pewnej twierdzy ale nie przesadziłam opisując pogodę i teraz nie mam odwagi zabrać się za zdjęcia ;)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.04.2013 21:37

Caprio : Myślę, że masz rację :) Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 07.04.2013 21:20

Małgoś - ja tam wierzę ,że i z Niedzieli Wielkanocnej masz piękne fotki. A zdradzisz gdzie się szlajałaś? :-)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 07.04.2013 21:16

Pięknie. Zima dodała uroku temu skansenowi.
Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.04.2013 21:09

Halszka, Kapsell : Pogoda dopisała a miejsce bardzo fotogeniczne. Dzięki :) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.04.2013 21:07

Elu, było bardzo optymistycznie. Wprawdzie biało ale słonecznie i odwilż na całego. A do domków też chętnie bym zajrzała. Podobało mi się tam i myślę, że wnętrza też są warte zobaczenia. Może uda mi się jeszcze kiedyś załapać na wyprawę w tym kierunku. Pozdrowionka :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.04.2013 21:03

Paweł, jakbyś zobaczył jakie fotki przywiozłam z wiosennego wypadu w niedzielę wielkanocną to byś tak nie namawiał do zrobienia galerii ;) Szczególnie te robione przez ścianę padającego mokrego śniegu zdają się być wyzwaniem bardziej malarskim niż fotograficznym :))) Amerykanie napisali, że w środę już będzie wiosna w Polsce. To tylko trzy dni i ... okaże się czy nie kłamali ;) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.04.2013 21:00

Rozmusiaki : Owszem, miło. Słoneczko po tygodniach ciemności było wielką atrakcją :) Pozdrawiam

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 07.04.2013 20:28

Piękna i ciekawa prezentacja skansenu:) Dawno nie widziałam tak pięknej i SŁONECZNEJ zimy:) Pozdrawiam:)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 07.04.2013 20:27

Świetne, nawet jeśli jeszcze jest biało:-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 07.04.2013 20:24

Przyjemnie tam, jak to w skansenach. Nawet ta zima się jakoś komponuje ze starymi chatami. No i niebieskie niebo na pewno dodaje optymizmu i uroku temu miejscu.
Szkoda ,że nie można było zajrzeć do środka budynków, bo jednak powdychać ten zapach zbutwiałego drewna to jest to :-)
Pozdrówki ślę ciepłe mimo nieustającej zimy :-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 07.04.2013 20:22

Małgoś - zrób jeszcze jakąś galerię na przywitanie wiosny, może trochę wcześniej się pojawi, bo ta zima już trochę za długo jest:)
Galeria bardzo fajna, pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 07.04.2013 20:21

Sielankowo i pogodnie,
musiało się przyjemnie spacerować,nawet pomimo śniegu,
pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.04.2013 20:08

Magda : Dzięki. Ucieszyły mnie te wiatraki. Naprawdę pięknie się prezentują. Wyczuliłaś nas na ten temat :) Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.04.2013 20:05

Pipol : No jak by co to jeszcze wtedy była zima ;)) Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 07.04.2013 20:05

Podpisuję się pod słowami Popekpawła. Dziękuję za wiatrakowe fotki. 31 bardzo fajne. Większość zdjęć jest bardzo udanych. Pozdrawiam:-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.04.2013 20:05

Dispar : Ten mały domek w realu był jeszcze fajniejszy. Jak z bajki :) Dobre pytania zadajesz ale o ile znam realia to gdyby domki zostały u siebie to do dziś niewiele by z nich zostało. Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 07.04.2013 20:02

Paweł : Dzięki :) Pogoda faktycznie dopisała... no może poza tym, że kapało z każdego dachu, sopla i z każdej gałązki ;) Pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 07.04.2013 19:52

Małgosiu. Dawno nie widziałem tak pięknej galerii z rodzimego podwórka. Pogoda pięknie Ci zagrała.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 07.04.2013 19:41

Najfajniejszy domek z 14. Reszta tez podobająca.
Komu taka wieś przeszkadzała.
Nie można to było chociaż części tych budynków zaadoptować do współczesności?
Fajna wycieczka.
Pozdrawiam:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 07.04.2013 19:08

Sielsko aczkolwiek biało :) super 47. pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!