m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Do Gordes dojeżdżamy w samo południe. W ostrym słońcu, miasteczko objawia się nam, jako pastelowo-kremowa kompozycja domów wtopionych w skały, tworzących jednolitą całość zwieńczającą szczyt stromego wzgórza. Ponad dachami domów góruje, ogromna bryła romańskiej katedry „Saint Firmin”, a w tle odrestaurowany w stylu renesansowym, zamek z XI w. Jasne kamienne domy położone tarasowo wokół tych budowli, wyglądają jak gdyby były wykute w skale. Zatrzymujemy się na parkingu na obrzeżach Gordes i idąc pod górę drogą Route de Murs dochodzimy do samego centrum. Po środku małego placyku stoi pomnik upamiętniający bojowników francuskiego ruchu oporu, poległych w II wojnie światowej. Na lewo widoczna XVII wieczna Chapelle des Penitents Blancs (kaplica Bractwa Białych Pokutników), wciśnięta pomiędzy maleńkie kamieniczki. Współcześnie wykorzystywana, jako galeria sztuki artystycznej. Przed nami widoczny fragment zamku należącego do lordów Gordes. Obecnie mieści się w nim ratusz i muzeum Vasarély’ego. W muzeum w jednej z sal prezentowane są obrazy duńskiego malarza i obywatela miasta Pol Mara. Tutaj prezentują również swoje prace liczni współcześni artyści. Od czerwca do sierpnia odbywają się w zamku koncerty i występy. Idąc uliczką wzdłuż murów zamku dochodzimy do najwyżej położonego miejsca w Gordes. Na wprost przed nami, poprzez stoliki kawiarniane, widać wieżę XII wiecznej romańskiej katedry „Saint Firmin”, jednego z piękniejszych kościołów w Prowansji. Zegar na wieży wskazuje samo południe, a może czas się zatrzymał i południe trwa tu przez cały dzień? Kierując się w lewo dochodzimy do małego uroczego placyku, ocienionego kilkoma ogromnymi starymi platanami, z fontanną po środku, maleńką kawiarenką i kolorowymi kamieniczkami wokół. Jak widać na obrazku, w to wrześniowe wczesne popołudnie nie ma tłumu zwiedzających. Jest spokojnie i panuje miła, senna atmosfera ciepłego, słonecznego dnia. Kusi nas przytulna mała kawiarenka. Chyba czas na „małą czarną”. Senna atmosfera tego miejsca udziela się także magicznemu, leniwie spoglądającemu na nas kotu,….
który wyraźnie zaprasza nas do pracowni porcelanowych figur Pascale Mestre. Również w oknie widoczna senna postać. Czyżby zaczarował ją ten magiczny kot?.... Po „małej czarnej” z nową energią ruszamy w poszukiwaniu uroków tego miasteczka. Chwila wahania, …w prawo, czy w lewo? I… dajemy nura w wąską zacienioną uliczkę, szeroką na „nas dwoje”. Snujemy się, pełną uroku, pustą uliczką… drugą wąską brukowaną uliczką ze schodami wykutymi w skale…. i jeszcze jedną uliczką.
Mijamy i podziwiamy maleńki przydomowy ogródek wielkości kilku gazonów, z widokiem na dolinę. I jeszcze jeden ogródek…. Upajamy się pięknymi widokami na dolinę i góry Luberon. Po drodze mijamy urocze kramiki z miejscową ceramiką i pamiątkami….. Na innej wąskiej uliczce odkrywamy kram z widokówkami i kapeluszami, a po drugiej stronie uliczki reklamuje się galeria malarstwa. Jest już późne popołudnie, a przed nami jeszcze” bories” i Roussillon. Za drogowskazami podążamy w kierunku naszego parkingu i „Vilage des Bories”. Do Roussillon 12 km, a tam chcemy zdążyć przed zamknięciem atrakcyjnej trasy po byłej kopalni ochry.
 Nie mamy już czasu na zwiedzanie skansenu „Vilage des Bories. Jednak szczęście nam dopisuje i w okolicach parkingu znajdujemy kilka pojedynczych kamiennych szałasów (bories). A to jeden z nich Bories otoczone są murami ułożonymi z płaskich kamieni bez żadnej zaprawy. Współczesne zabudowania, również otaczane są kamiennymi murami, budowanymi sposobem praprzodków z przed 2000 lat. I jeszcze jeden kamienny mur. Wyjeżdżamy na drogę D102 i kierujemy się do Roussillon. Ostatnie spojrzenie na Gordes. W późno-popołudniowym słońcu domy i skały toną w złocistej, ciepłej poświacie. Parkujemy w północnej części Roussillon, naprzeciwko zamkniętego wejścia do nieczynnej od prawie stu lat kopalni ochry.
Podchodzimy uliczką na obrzeżach Roussillon, kierując się za drogowskazem do „ochrowego wąwozu” ( Sentier des Ocres) długości ok. 1 km. Spoglądamy za siebie i objawia się nam Roussillon w zachodzącym słońcu, w różowo-czerwonych kolorach, na tle ołowianych ciężkich chmur. Słońce z jednej i ciężkie chmury z drugiej strony, stwarzają niepowtarzalny klimat, w którym wszystko wydaje się takie nierealne. Miasteczko położone jest na stromym klifie jednego z „ochrowych wzgórz”, a wszystkie domy mienią się różnymi odcieniami ochry. To miejsce jest rajem dla artystów. Czekając w niewielkiej kolejce na zwiedzanie „ochrowego wąwozu”, podpatrujemy artystkę, która przenosi na płótno, to co ja utrwaliłam w obiektywie aparatu. Na płótnie widocznych jest kilka pociągnięć pędzla i zarysowanych kilka konturów. Ale na nas już czas, kończymy podpatrywanie. Jeszcze jeden rzut oka na skałę w kształcie wielkanocnej baby, górującą nad okolicą…. oraz widok na dolinę i góry Luberon. A teraz, zanurzamy się w otchłań żółtych, rdzawo-czerwonych i purpurowych barw, przy których barwa drzew wydaje się nienaturalnie zielona. Przed nami kilometrowa trasa wąwozem, stworzonym przez naturę, a wydrążonym i ukształtowanym rękami człowieka.
Te bajkowe kolory to ochra, glinka powstała ze zwietrzałych skał oraz iłów, bogata w sole żelaza, bizmutu, molibdenu, antymonu, manganu i uranu, które nadają jej barwę od żółtej po brunatnoczerwoną. Przedziwne kształty i formy skał oraz wydrążone głębokie leje, to dzieło człowieka. Przed nami fantastyczny przekładaniec purpurowo-żółto-pomarańczowy i ta nienaturalnie zielona roślinność. Ścieżka prowadzi nas wśród bujnej zieleni piniowych sosen i kasztanowców. Samotna maczuga w kolorze purpury. I znów głęboki, wydrążony przez człowieka lej
Pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie, a w zachodzącym słońcu, odkryte ściany wąwozu wyglądają bajkowo. Ostatnie spojrzenie poprzez ochrowe skały, na rozległą dolinę i wzgórza Luberon. No i koniec ponad 1,5-godzinnej wędrówki po zaczarowanej krainie. Powoli mozolnie i z trudem, wynurzamy się z otchłani purpurowych, czerwonych, pomarańczowych i żółtych barw i wracamy do rzeczywistości..., a w niej znajoma artystka i jej obraz. Znów podpatrujemy. Spójrzcie, obraz prawie gotowy! Jeszcze pewnie tylko kilka pociągnięć pędzla i dzieło będzie ukończone. A w tle, pięknie oświetlone promieniami zachodzącego słońca Roussillon. Jest już późno, ale trudno nie przejść się, chociaż przez kilka chwil, uliczkami tego kolorowego miasteczka. Mury domów pomalowane są farbą w kolorze ochry. Zielone i niebieskie bramy oraz okiennice ładnie kontrastują z żółtym i różowym kolorem tynku. Tutaj, nawet grzybem pokryte ściany domów są pełne uroku.
Kamienne stare mury klejone zaprawą z glinki ochrowej, tworzą przepiękną mozaikę. We współcześnie budowanych domach, również stosuje się zaprawę z glinki ochrowej i powstaje jakże ciekawa struktura muru.

Jeszcze jedna uliczka, tym razem w kolorze pomarańczowym i żółtym.... i stary zaułek w barwach różowych..., i zaniedbana, stara posesja. A tu wejście do willi „przyklejonej” do murów otaczających miasteczko. I tak kończymy dzisiejszy dzień, pełni niedosytu, bo zbrakło nam czasu na dłuższy spacer uliczkami tego kolorowego miasteczka. A przed nami długa droga do naszego hotelu.
A to jest moja skromna praca, z serii W obiektywie zatrzymane - kredką malowane, spełniona po powrocie do domu.

najbliższe galerie:

 
Francja-Gordes
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Przemierzając Prowansję -Gordes
1pix użytkownik margo odległość 1 km 1pix
Przemierzając Prowansję - Village des Bories
1pix użytkownik margo odległość 1 km 1pix
Francja-kolory Prowansji
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Prowansja - Gordes/Opactwo Sénanque
1pix użytkownik zibid odległość 1 km 1pix
Francja-Roussillon-w kolorze ochry
1pix użytkownik tereza odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (37):

 
anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 26.10.2014 21:34

Właśnie o jesieni myślę..wrzesień może. Czas pokaże

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 26.10.2014 21:30

anek11: Gorąco polecam te miejsca, są piękne również jesienią. Pozdrawiam serdecznie

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 26.10.2014 21:09

Powróciłam do Twojej galerii by jeszcze raz napatrzeć się kolorom Prowansji, u nas szara jesień...a tamtejsze barwy wręcz bija po oczach, wiadomo lawenda...ale u Ciebie odkryłam ten ochrowy wąwóz, musze tam się udać mimo że pastelami się nie posługuję;) Świetna galeria z pięknego kraju.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 04.02.2014 21:01

olazim; dziękuję za odwiedzenie Gordes i Roussillion, są naprawdę piękne. Pozdrawiam

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 04.02.2014 18:56

Piękna galeria,ciekawie opisana,bardzo kolorowa-warta zwiedzania-pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 17.04.2013 08:08

Kolorystyka obu miasteczek fantastyczna. Roussillon znam tylko ze zdjęć, ale chciałabym kiedyś zobaczyć na własne oczy te krajobrazy. Tekst bardzo ciekawy. Kilku zdjęciom brak ostrości, ale debiut jak najbardziej udany.
Pozdrawiam i życzę powodzenia na portalu:-)
P.S. Zazdroszczę talentu plastycznego, którym zupełnie nie jestem obdarzona.

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 16.04.2013 18:32

Dzień dobry! Na tę galerię skierował moją uwagę i zachęcił do obejrzenia Jacek. Nie żałuję. Kraina jest bardzo ciekawa, a zdjęcia interesujące i ciepłe w kolorach. Gratuluję i pozdrawiam!

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 15.04.2013 20:29

kalina: Dziękuję za ciepłe przyjęcie mojej prezentacji. Przyznam sie szczerze, że jednak wolę rysować kredką, ale do tego muszę obiektywem utrwalić to co mi się podoba. Pozdrawiam serdecznie.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 15.04.2013 20:25

tesa31: Dzięki za tak pochlebną recenzję. Rzeczywiście urzekły mnie te miasteczka i tak jak Ty marzę o tym, żeby wrócić jeszcze do Roussillon i posnuć się po jego kolorowych uliczkach, bo na to właśnie zabrakło nam czasu w tej podrózy. Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 15.04.2013 18:32

Zachwycające miejsca .Pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 15.04.2013 17:27

Faktycznie, jest to Twoja pierwsza galeria, teraz dopiero to zauważyłem, wydawało mi się, że jesteś tu już co najmniej rok:) To chyba przez tego skalara, gdzieś mi tak utkwił w pamięci. Ale to chyba dobrze, że tak mi się zdawało, znaczy się, że gdzieś zapadłaś mi w mojej podświadomości:) Ja osobiście nie wrzucałbym fotek tych mniej ostrych, albo bym je poprawił w jakimś programie. Ale tak czy siak, to debiut i tak udany:)
Pozdrawiam serdecznie:)

tesa31 użytkownik tesa31(wpisów:123) dodano 15.04.2013 10:35

Wspaniała galeria znakomicie opracowana i dopracowana.Malujesz obiektywem przepiękne kadry niczym pędzlem na płótnie.Prowansja dla mnie, to cudowna kraina pachnąca ziołami,szczególnie wyspa Św.Małgorzaty,którą odwiedziłam we wrześniu chyba 15 lat temu.Żałuję,że nie poznałam Prowansji dokładniej.Gordes i Roussillon to zachwycające miasteczka z niezwykłym klimatem a sceneria i kolorystyka tych miejsc zachwyca.Powrócę tu może kiedyś zachęcona Twoją niezwykle plastyczną fotorelacją.Pozdrawiam i witam na OŚ:))

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 15.04.2013 09:28

romana: Dziękuję za cieply komentarz. Faktycznie, zdjęcia nie do końca oddają ten kolor zieleni na ochrowych wzgórzach. spróbuję opisać słowami, jest to ostra jasna seledynowa zieleń zmieszana z kolorem morskiej zieleni - naprawdę niepowtarzalne.
Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 14.04.2013 22:07

A mnie najbardziej zachwyciły wyrobiska ochry. Na żywo kontrast pomiędzy kolorem skał i roślinności chyba jest jeszcze bardziej niesamowity :)
Miasteczko też jest bardzo klimatyczne.
Pozdrawiam :)

kalina użytkownik kalina(wpisów:18) dodano 14.04.2013 21:45

Galeria świetnie opracowana, wspaniałe zdjęcia. Obraz 49, namalowany przez Ciebie, bardzo mi się podoba. Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 14.04.2013 20:46

pablo87: dziekuję z ciepłe przyjęcie mojej prezentacji. Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 14.04.2013 20:44

halszka i przemyslaw: Wasze opinie to sam miód na moją stremowaną duszę. Za mną cała noc nie przespana!!! Jak przed pierwszym egzaminem. Czy znacie to uczucie? A teraz jestem szczęśliwa. Dziękuje i pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 14.04.2013 20:32

nola76: Witam i dziękuję za ciepłą ocenę. Masz rację, ten wstęp jest za długi, następnym razem posłucham twojej rady.
Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 14.04.2013 20:25

elise: Dziekuję za tak pochlebną ocenę. Chciałabym tak malować jak ta pani w plenerze 27 i 40, lecz ja ciągle boję się pędzla i obrazki mam kredką malowane.
Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 14.04.2013 20:16

dispar: Dzięki za tak pochlebną opinię i pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 14.04.2013 20:12

grace: Serdeczne dzięki z ciepły komentarz, ten debiut mnie oszołomił. A do malowania używam olejne pastele "Van Gogh" .
Pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 14.04.2013 19:44

Piękna w ciepłych kolorach galeria,uliczki i skały zachwycające, Twój obraz tez...gratuluje, bardzo udany debiut:))Pozdrawiam:)

elise użytkownik elise(wpisów:974) dodano 14.04.2013 18:22

Pięknie opracowana galeria jak przystało na nauczycielkę akademicką. Na ostatniej fotografii to myślałam ze to obraz tej pani co malowała w plenerze. Gratuluje. Ja tez lubię podglądać artystów bezimiennych malujących w plenerze. Pozdrawiam.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 14.04.2013 16:08

Witam na portalu:)
Robienie zdjec, to prawie jak malowanie, trzeba znac sie na kompozycji:) Nic zatem dziwnego, ze tak ladnie pokazana ta Twoja Prowansja.
I interesujacy akcent na koniec:)
Malowane suchymi pastelami?
A ja ciagle marze o Prowansji.
Pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 14.04.2013 15:20

Witam serdecznie nową autorkę na naszym portalu.
No, no.... bardzo podobający debiut.
11,25,30,33,39- bardzo udane.
Na 25 uciąłbym trochę dołu. Za to niebo pięknie wyszło.
Miejsca już znane na naszym portalu, ale pomimo tego chętnie obejrzałem.
Powodzenia w tworzeniu dalszych dzieł.
Pozdrawiam:)

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 14.04.2013 13:52

piękne miejsce a kopalnia ochry naj. pozdrawiam

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 14.04.2013 13:49

Piękna galeria.Piękne zdjęcia . Bajkowe kolory . Śliczny obrazek. Emanująca ze zdjęć senna , relaksacyjne atmosfera obu miasteczek i szaleństwo kolorów ochrowej doliny . Właśnie pokazałaś mi kierunek następnego wyjazdu . :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 14.04.2013 13:40

Bardzo fajna i ciekawa galeria, choć jak dla mnie wstęp trochę za długi i przeczytałam pobieżnie;) Dużo lepiej czyta się opisy pod zdjęciami, niż sam suchy tekst bez towarzyszących mu obrazów. Oba miasteczka bardzo ładne, z klimatem, pięknie położone. Tereny byłej kopalnii w świetle zachodzącego słońca wyglądają niesamowicie. Fajny obraz Ci wyszedł:)
pozdrawiam:)

coolka użytkownik coolka(wpisów:362) dodano 14.04.2013 11:40

Uwielbiam takie miejsca, kolory i tamtejsze zapachy, nawet czuję je przez monitor:)
Bardzo ciekawa galeria.
pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 14.04.2013 11:32

Witaj! Właściwie, to po tym, co powiedział Jacek, a jak zwykle, myśl swoją wyraził niezwykle elegancko, nie mam już nic do dodania. Zwłaszcza, że i Halszka wytrąciła mi z ust ostatnie argumenty. Dołączam zatem do Ich gratulacji i pozdrawiam!

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 14.04.2013 11:17

Ładna i ciekawa prezentacja pięknych miejsc w Prowansji:) Dużo interesujących kadrów i ciekawostek.
Gratuluję podróży i udanego debiutu na portalu:) Witam na OŚ i pozdrawiam:)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 14.04.2013 10:09

mlochowskijacek: dzięki za tak silne wsparcie duchowe debiutantki. Bardzo budujące na początek. Oczywiście, że chwytam nie tylko aparat. Ale to drugie, to narazie tylko kredki pastelowe. Do pędzla jeszcze nie dojrzałam, a pragnę malować tak jak ta pani z 27 i 40.
Pozdrowienia

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 14.04.2013 09:55

Bardzo udany debiut w "obieżyświacie". Gratuluję ! Galeria robi dobre wrażenie zarówno pod względem samych zdjęć jak i bogatego komentarza do nich. Ciekawe, że z powodzeniem chwytasz nie tylko aparat ale i pędzel, co widać na ostatnim zdjęciu. Podejrzewam, że to Ty jesteś na zdjęciach 27 i 40 ? Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 14.04.2013 08:51

Taka Francja bardzo mi się podoba.

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 14.04.2013 08:39

Kurcze, jak ja lubię przechadzać się po uliczkach wijących się wśród nadgryzionych zębem czasu budynków. W takich chwilach mam ochotę szeroko otworzyć ramiona i wykrzyczeć: jestem szczęśliwa :-).

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 14.04.2013 06:36

paweller: Dzień wstał dobry!!! Dzięki za pierwszy komentarz. Ponieważ to pierwsza moja prezentacja w OB, to przyznaję, że bałam się właśnie tego pierwszego komentarza. Dzięki za wpis i rady, jeszcze jak mi podpowiesz, które usunąć. Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 14.04.2013 00:57

Zarówno jedno jak i drugie miasto bardzo mi się podoba, trzeba będzie kiedyś się tam wybrać:)
Parę fotek z tej galerii bym usunął, za to obraz wyszedł Ci super, jestem pod wrażeniem:)
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!