m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Historia Góry Zamkowej w Cieszynie związana jest ściśle z najstarszymi dziejami Polski i Śląska Cieszyńskiego.Początki jej zasiedlenia datują się na V w. p.n.e. W IX w. istniało już na niej grodzisko,które przed 1155r. zostało grodem kasztelańskim.Od 1290 do 1918r. było siedzibą cieszyńskich książąt z dynastii Piastów i Habsburgów. Rotunda czyli kościół grodowy św.Mikołaja to najstarszy romański polski zabytek z XIw. na Górnym Śląsku. Widok z tarasu Góry Zamkowej na Czeski Cieszyn.W dole Olza,rzeka graniczna od 1920r. Wieża Piastowska w jesiennej szacie.Można na nią wejść po wykupieniu biletu-cegiełki w kasie na dole ( na ten sam bilet można zwiedzić Rotundę,klucz do pobrania w kasie).Wieża ma 29m wys. i została zbudowana na planie kwadratu z kamienia w XIVw. Jest jednym z symboli Cieszyna. Malownicze ruiny w północno-zachodnim narożniku parku zbudowane w 1916r. na miejscu dawnej baszty zamkowej. Park na Górze Zamkowej po rewitalizacji ze środków UE.Widać nowe ścieżki i ławki.
Widok na zamek myśliwski od strony parku. Obecnie w zameczku mieści się szkoła muzyczna oraz muzeum. Zamek Myśliwski Habsburgów został zbudowany na miejscu zburzonego zamku dolnego.  Przed zamkiem z prawej Pomnik Legionistów zwany Cieszyńską Nike. Zabytkowe kamienice przy ulicy Głębokiej prowadzącej do Rynku. Odrestaurowane kamienice przy ulicy Zamkowej w stronę Mostu Przyjaźni. Zabytkowe kamieniczki przy ulicy Menniczej naprzeciwko Teatru im.Mickiewicza.W białej kamienicy z prawej strony zdj. mieściła się mennica założona końcem XIIIw. Fasady kamieniczek przy ul. Menniczej przylegającej do placu Teatralnego.
Teatr im.Adama Mickiewicza przy placu Teatralnym. Jedna z ciekawych fasad zabytkowej kamienicy na cieszyńskiej starówce. Ulica Głęboka prowadzi z Rynku do Zamku Myśliwskiego pod Górą Zamkową.Jest to reprezentacyjna ulica Cieszyna oraz deptak dla mieszkańców i turystów. Cieszyński Rynek oraz jego ciekawa, historyczna zabudowa należy do bardzo interesujących i najpiękniejszych na południu Polski. Wydłużony prostokąt rynku zapełniły domostwa z przedprożami ,z kondygnacjami wysokiego murowanego parteru i drewnianymi piętrami. W połowie XVI wieku pożar strawił większość zabudowań Przystąpiono do intensywnej odbudowy i z tego okresu pochodzą pierwsze podcieniowe kamienice przy rynku.Otaczały one plac z trzech stron.Czwarty południowy bok Rynku zamykał Ratusz i kramy kupieckie. Na zdj. zabytkowy budynek Poczty Polskiej.
Widok na cieszyński Rynek spod Ratusza. Fontanna na Rynku z figurą św.Floriana. Południowo-wschodni narożnik Rynku z Ratuszem i hotelem Pod Jeleniem. Zalążkiem przyszłego Ratusza były dwa domy książęce przylegające do zabudowań klasztornych.Końcem XVw. książę Kazimierz II ofiarował miastu sporą działkę poza ówczesnymi murami z przeznaczeniem na nowy rynek. Zachodnia pierzeja rynku z zabytkowymi kamienicami z podcieniami ( XVI wiek). Kolejny pożar w 1720r. poważnie nadwerężył renesansową zabudowę miasta.Po odbudowie rynek przybrał charakter rezydencjonalny.Kamienice zostały odbudowane wg reguł wystawnego baroku.
Po następnym pożarze końcem XVIIIw. podcienia we wschodniej pierzei zostały zamurowane,a na elewacjach kamienic pojawiła się dekoracja klasycystyczna. Zachodnia pierzeja rynku i jej zabytkowe kamienice po renowacji. Na przełomie XIX i XXw. powstało przy Rynku kilka budowli użyteczności publicznej jak Poczta Polska czy Dom Narodowy i taki obraz Rynku przetrwał do naszych czasów. Dom Narodowy z 1901 r. przy północnej pierzei Rynku był jednym z miejsc spotkań mieszkańców miasta i działaczy walczących o polskość Śląska Cieszyńskiego. Z Rynku wychodzimy w kierunku pałacu Laryszów i Parku Pokoju,gdzie zaczyna się Szlak kwitnących magnolii. Park Pokoju obok pałacu Laryszów jest niewielki,ale zaciszny i kameralny.To tutaj wiosną w kwietniu zakwitają pierwsze cieszyńskie magnolie:) Na zdj. pomnik księdza Leopolda Szersznika,wybitnego mieszkańca Cieszyna przełomu XVIII i XIXw.
Altana w Parku Pokoju. Ulica Wyższa Brama prowadzi z Górnego Rynku na wzgórze z Ewangelickim Kościołem Jezusowym przy placu Kościelnym. Alumneum oraz przykościelne Zabudowania Kościoła Ewangelickiego. Fasada Zabudowań Kościoła ewangelickiego z neorenesansowym zwieńczeniem. Ewangelicki Kościół Jezusowy to największy kościół ewangelicki na Śląsku. Za Kościołem Jezusowym wkraczamy na Szlak Kwitnących Magnolii. Magnolie zostały sprowadzone do Cieszyna przed laty przez księdza Leopolda Szersznika,surowego nauczyciela (zniósł uczniom ferie w okresie Bożego Narodzenia),wybitnego bibliofila oraz ogrodnika:)
Na Szlaku Kwitnących Magnolii. Magnolia nazywana bywa arystokratką wśród roślin. To ozdobne drzewo lub krzew osiągające wysokość do 7 metrów posiada duże, kielichowate, biało-różowe kwiaty, które przykuwają uwagę. Magnolia kwitnie przed rozwinięciem liści na przełomie kwietnia i maja. Cieszyńskie magnolie cieszą nasze oczy co roku na przełomie kwietnia i maja:) Ulica Pawła Stalmacha,wybitnego mieszkańca Cieszyna,dziennikarza,publicysty i działacza społecznego walczącego o polskość Cieszyna. Okno zabytkowej kamienicy przy ulicy Stalmacha. Dawna Macierz Szkolna - ostoja polskości na Śląsku Cieszyńskim, obecnie I LO im.A.Osuchowskiego. Dworek Cieszyński u wylotu tzw.Cieszyńskiej Wenecji.
Cieszyńska Wenecja to uroczy zaułek zwłaszcza latem,gdzie domy stoją nad samą rzeczką Młynówką,a wchodzi się do nich przez mostek. Studnia Trzech Braci nieco szokuje swoim nowym kolorem,ale chyba już się wszyscy przyzwyczaili. Klasztorny kościół Ojców Bonifratrów przy placu Londzina. Zabytkowe Gimnazjum przy ulicy Matejki. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych przy placu Londzina. Kompleks klasztorny Sióstr Elżbietanek.
Klasztorny kompleks Sióstr Elżbietanek zza ronda,przysłonięty nieco banerami i reklamami:(( Piękna Brama Cmentarza Komunalnego żegna nas przy wyjeździe z Cieszyna:) Dziękuję za wspólny spacer:)

najbliższe galerie:

 
Cieszyn
1pix użytkownik misiog odległość 1 km 1pix
Stary i Nowy Cmentarz  Żydowski w Cieszynie
1pix użytkownik piotr54 odległość 1 km 1pix
Cieszyn
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Cieszyn jesienią
1pix użytkownik piotr54 odległość 1 km 1pix
Polskie Miasta - CIESZYN
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 2 km 1pix
Spacerkiem po Cieszynie
1pix użytkownik mocar odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (43):

 
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 12.04.2017 12:35

Dziękuję wszystkim za wspólny spacer po Cieszynie:)
Wielkopolanko,to była chyba jedna z moich pierwszych galerii na OŚ,więc dawno utonęła w czeluściach portalu:)
Pozdrawiam wiosennie i świątecznie:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1911) dodano 10.04.2017 08:52

Piękna galeria...starówka cudowna...galeria jakoś mi umkęła wcześniej i dobrze, że przypomniałaś o niej...
Cieszyn na pewno warty jest odwiedzenia a nie tylko jak w moim przypadku miejsce przekroczenia granicy...
pozdrawiam :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 14.03.2014 14:17

super spacerek....i magnolie niesamowite ...pozdrawiam serdecznie...

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 04.05.2013 23:53

Ładne miasto zwłaszcza gdy kwitną magnolie .Pozdrawiam :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 29.04.2013 18:39

Byłam,widziałam,podziwiałam.Bardzo ładna prezentacja
tego urokliwego miasteczka.Pozdrawiam serdecznie:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 29.04.2013 09:44

piękne miasto z bardzo ciekawą świetnie zachowaną architekturą.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6766) dodano 29.04.2013 08:56

Bardzo ładny ten Cieszyn, zwłaszcza te kamieniczki, których urok trochę psują wielkie napisy typu "tanie buty" albo "solarium". Magnolie przepiękne:)
pozdrawiam:)

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 29.04.2013 07:50

Moja magnolia dopiero w połowie wypuściła kwiaty, jeszcze je nie rozwinęła i to też niesamowity widok - to tak na marginesie :-), bo uwielbiam rośliny(sama mam ogród). Co do miasta, nie mamy się czego wstydzić. PIĘKNE KAMIENICE. Ogólnie bardzo czyste, uporządkowane miasto. Nie byłam, ale wyobrażam sobie, że pobyt tam zapewne należałby do przyjemnych.
Pozdrawiam.

foto-jaro użytkownik foto-jaro(wpisów:186) dodano 29.04.2013 06:11

Trzeba przyznać, że pokazałaś urocze i czyste miasteczko. Robi wrażenie.
No i jeszcze te Twoje kadry - przemyślane i starannie wykonane.
Podobała mi się ta wycieczka.
Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 28.04.2013 22:29

Bardzo fajnie pokazałaś to miasteczko, rynek mają tam całkiem ładny, ale magnolie najbardziej mi się podobają:)
Pozdrawiam serdecznie.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 28.04.2013 22:06

Piękną wycieczkę sobie zrobiłam w ten nieco ponury wieczór. Z przyjemnością sobie powspominałam to urocze miasto. Muszę koniecznie tam znowu wrócić :)
Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 28.04.2013 21:43

Dobra robota,milo się z Toba spacerowało,magnolie dodają miastu jeszcze większego uroku:)))Pozdrawiam cieplutko:))

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6207) dodano 28.04.2013 21:18

PS: zapomniałem dodać: to mi pachnie GALERIĄ przyszłego TYGODNIA ;))

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 28.04.2013 21:15

Przeuroczy spacer po urokliwym Cieszynie. Wspaniałe zabytki. Magnolie urzekające. Świetne zdjęcia . Pozdrawiam

elise użytkownik elise(wpisów:967) dodano 28.04.2013 20:05

Pięknie odrestaurowane miasto. Lubie podziwiać magnolie, bo zwiastują piękną porę roku wiosnę. Pozdrawiam

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.04.2013 19:38

Rozmusiaki,dzięki za wizytę.Z przyjemnością obejrzę Cieszyn Twoim obiektywem:) Nie zwlekaj:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.04.2013 19:37

Witaj Whisky! Cieszyn ma b.dobrych włodarzy pięknieje z roku na rok:) Dzięki za miłe słowa.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.04.2013 19:35

Witaj Jacku w 'moim Cieszynie':) Miło,że się podobało:) Pozdrawiam!

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.04.2013 19:34

Witaj Przemku! Trochę spieszyłam się z tą galeria i magnoliami,bo pamiętałam,że w maju wyjeżdżasz i zapewne nieprędko wrócisz ze swojego ogrodu:) Cieszyńskie magnolie już zakwitły,a moje przydomowe po dzisiejszym deszczyku zaczęły przekwitać i się już niestety sypią:( Na szczęście zdążyłam je popstrykać.Teraz czekam na rododendrony i złotokap.Życzę wspaniałych wojaży i szerokiej drogi:)
P.S. A tzw.wiszącą galerią mnie nie strasz,bo serce i nerwy coraz słabsze:(

jacula użytkownik jacula(wpisów:23) dodano 28.04.2013 19:31

Halinko wspaniałe kadry pięknie pokazujesz Cieszyn :)Pozdrawiam

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6207) dodano 28.04.2013 19:23

PS: zapomniałem dodać: to mi pachnie GALERIĄ przyszłego TYGODNIA ;))

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6207) dodano 28.04.2013 19:18

Halszko, powiem krótko: jesteś niesamowita! Magnolie też. Pozdrawiam z mojego ogrodu, skąd pewnie wrócę jesienią.

whisky1979 użytkownik whisky1979(wpisów:124) dodano 28.04.2013 17:56

Przyjemnie się ogląda takie zadbane miasteczko. Bardzo ładna prezentacja.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 28.04.2013 17:02

Teraz będę musiał odczekać z moim Cieszynem :)
Bardzo fajnie się z Tobą spacerowało :)
Pozdrawiam :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3352) dodano 28.04.2013 16:47

Halszka, widzę, że "impreza" z Fasolkami u Patryka Tobie też zapadła w pamięć;)
Jeśli chodzi o gardłowe sprawy to mam 2 dobre szarlatańskie metody, które mi już nieraz pomogły. Pierwsza metoda - herbatka malinowa ze startym świeżym imbirem - tylko dużo tego imbiru, tak, żeby szczypał gardło -to do picia.
Druga metoda jest hardkorowa (szczerze mówiąc wydaje mi się, że tylko kobiety są w stanie to wytrzymać, i to nie wszystkie). Bierze się pół szklanki wody, wsypuje się łyżeczkę soli i łyżeczkę sody oczyszczonej (a na początek może po pół łyżeczki). Miesza się i płucze tym gardło. Tylko broń Boże, nie pić tego;) Jeżeli ktoś będzie w stanie wytrzymać z tym w gębusi, to naprawdę nieźle "wyżera" i przez jakąś godzinę nie czuje się bólu gardła, bo ... nie czuje się gardła;)
Jeśli obie te metody nie pomogą, to pozostaje to, co lekarze lubią przepisywać najbardziej, czyli antybiotyk:)

Patryk, zdrowia!

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 28.04.2013 16:34

Właśnie wróciłam ze spaceru po miejscowym przypałacowym parku - u nas magnolie dopiero rozkwitają. Jeszcze trochę potrwa zanim będą wyglądać jak te cieszyńskie.
Dobrze się dzieje, że nasze miasteczka powoli rozkwitają, prawie tak pięknie jak magnolie. Ładnie tam. Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.04.2013 15:49

Patryk,zastosuj się do rady Grace i unikaj przeciągów,a do piątku minie:)
Myślę,że Snieżka coś też doradzi,bo wie,jak pokonać anginę,walczyła z nią w zimie:)
Ja też miałam inne plany wyjazdowe na długi weekend,ale kryzys nas dopadł:(
Poza tym pogoda się "zmaściła". Trzeba wymyślić plan B :) Zdrowia życzę:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.04.2013 15:44

Śnieżko,mnie osobiście nazwa miasta zawsze cieszyła podobnie jak Ciebie:)
Nie wiem,czy mieszkańcy są weseli,ale na pewno są pracowici,jak to na Śląsku:)
Polecam wstąpić przy okazji do Cieszyna i go trochę poznać bliżej:) Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.04.2013 15:39

Witaj Grace:) Dziękuję za przychylny komentarz.Cieszyn jest godny uwagi i zaprasza:) Pozdrawiam:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 28.04.2013 15:37

Patryk - zdrowka zycze:) Jakiegos soku, albo miodu z ciepla herbatka popij, szkoda przechorowac dluuugi weekend:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 28.04.2013 15:32

Halszka w długi weekend czeka na mnie Dortmund, ale coś mnie zapalenie gardła rozłożyło i nie wiem, czy do piątku mi przejdzie. Ale Cieszyn planuję odwiedzić w maju

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3352) dodano 28.04.2013 15:30

Szkoda, że będąc kilka razy przejazdem, nigdy nie wstąpiłam, żeby pooglądać miasto. Przepiękne te kamieniczki. A najlepsza sama nazwa miasta- nie wiem skąd się wzięła, ale mi się świetnie kojarzy - z sympatycznymi, wesołymi mieszkańcami, którzy ciągle się czymś CIESZą. Jako zwiedzająca też bym się na pewno ucieszyła w Cieszynie widząc Rynek i te cudne magnolie:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 28.04.2013 15:26

Bardzo staranna prezentacja. Pokazalas chyba wszystkie najwazniejsze miejsca i jak zawsze swietnie opisalas.
Rotunda przykula moja uwage najbardziej, chociaz wiele tu ciekawych zabytkow.
Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.04.2013 15:13

Kapsell,miło,że zajrzałeś do Cieszyna chociaż wirtualnie.W realu miasto na pewno Cię pozytywnie zaskoczy zmianami.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.04.2013 15:11

Patryk,dzięki za miłe słowa.Cieszyn pięknieje w oczach i czeka na Ciebie w długi weekend.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.04.2013 15:09

Mario,zamieściłam tutaj fotki z kilku wycieczek.Zdjęcia magnolii są z ub.roku,ale magnolie w Cieszynie z pewnością już kwitną,bo moje przydomowe dzisiaj po deszczu zaczynają przekwitać i się sypią :(

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.04.2013 15:06

Paweł,wiesz,jak lubię Cieszyn i zaglądam tam co pół roku.Ostatni raz byliśmy jesienią.
Fotki tutaj są z kilku wycieczek.Zawsze pstrykam ten różowy kompleks i sprawdzam,
czy ubywa reklam,bo wojna o nie trwa (czytałam o tym w "Głosie Cieszyńskim").

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 28.04.2013 15:03

Witaj Caprio, miło że się podobało:) Cieszyn zaprasza na majowe spacerki:)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 28.04.2013 13:36

Coś mi się wydaje, że w ten długi weekend wybiorę się tutaj. Wszak zwiedzałem już to miasto ale było to czasach bardzo odległych.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 28.04.2013 13:12

Halszko pięknie zaprezentowałaś jedno z moich ulubionych miast

maria37 użytkownik maria37(wpisów:194) dodano 28.04.2013 12:52

Czy to zdjęcia z tego roku? Tak pięknie tam już kwitną magnolie? Pozdrawiam :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3644) dodano 28.04.2013 12:49

Kiedy ostatni raz byłaś w Cieszynie? Niektóre kamienice są jeszcze piękniejsze, a za ten ohydny baner studia solarium, to bym im chętnie łby pourywał.

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 28.04.2013 12:41

Bardzo przyjemne miasteczko na niedzielny spacerek. Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!