m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kiedy 21 lat temu wojska jugosłowiańskie zaczęły bombardowanie Dubrownika, Europa zamarła - wizja jednego z najpiękniejszych miast kontynentu zamienionego w gruzy była straszna. Jak Feniks z popiołów Dubrownik się odrodza - dzisiaj znowu są tu tłumy turystów, którzy zakochują się w nim od pierwszego wejrzenia. Świetny punkt widokowy na miasto stanowi góra Srd (Sergiusz). Panorama Dubrownika i na wyspę Lokrum jest tu najlepsza. Widoczna w dole starówka to właściwie ograniczony murami cypel wypełniony kamiennymi domami z czerwonymi dachami. Trudno się dziwić, że tak urokliwe miejsce znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zabudowa Dubrownika od czasów średniowiecznej Ragusy oparta była na „starorzymskiej” zasadzie tj. projektowaniu wszystkich urbanistycznych struktur pod kątem prostym i na kwadraturze . Dlatego też boczne ulice Starego Miasta odchodzą pod kątem prostym od głównej ulicy-Stradunu , a kamiennice wzdłuż ulicy mają kształt sześcianów z kwadratowymi fasadami . Obecnie Stare Miasto zamieszkuje ok.2000 mieszkańców . Stare Miasto jest skansenem architektonicznym, co oznacza że zabudowa tej części miasta, odbudowana po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1667 r. nie została naruszona żadnymi zmianami do dnia dzisiejszego. Wzniesione wtedy ponownie z gruzów kamienice w skromnym rysie barokowego stylu czynią ramy głównej ulicy-Stradunu.Stare Miasto (Stari grad) budzi podziw swoją architekturą białego kamienia i czerwonych , ceglanych dachów. Położenie Dubrownika, otoczonego z trzech stron wodami Adriatyku, z wapiennymi klifami w tle, zapiera dech w piersiach. W wodzie odbijają się znakomicie zachowane mury obronne, których - w przeciwieństwie do innych miast Europy - nie zburzono, aby pomieścić rosnąca liczbę mieszkańców, mimo że nie byłyby już potrzebne z uwagi na postęp techniki wojennej. W rezultacie powstał żywy pomnik historii, w niewielkim stopniu przystający do Europy XXI w. Wrażenie to potęguje fakt, że w obrębie murów ruch samochodowy jest zabroniony.
Od strony morza miasto jak i jego Stary Port strzeże twierdza Sveti Ivan (św. Jan) budowana od XIV do XVI , brama broniła portu i Miasta od północnej , kontynentalnej strony Wchodimy do miasta prowadzącą od wschodu bramą od Ploca. Trzeba  najpierw jednak przejść jeden most - dawniej zwodzony, minąć potężną twierdzę i przerzucony nad fosą drugi most - trudno się dziwić, że Dubrownik był miastem tak trudnym do zdobycia Jeśli chcemy poznać Dubrownik od podszewki, powinniśmy odbić od Stradunu w którąś z wąskich, bocznych uliczek. Wiele z nich pnie się schodami stromo do góry, tak więc tego typu spacer niekiedy trzeba okupić niezłą zadyszką. Być może po drodze spotkamy piękne miejscowe kobiety, ubraną w czerń staruszkę, a już na pewno tu i ówdzie przyglądać się nam będą leniwe koty. Suszące się nad głowami pranie, rozwieszone w poprzek uliczek, w tym przypadku nie razi, wręcz - dodaje uroku. Aby wyczuć puls miasta i wchłonąć choć część jego atmosfery, trzeba przysiąść na chwilę na tarasie którejś z kawiarń, popatrzeć na tłum i popodziwiać drobne detale architektury, które pomagają ulicom zachować piękno mimo dość nijakich sklepów zajmujących stare budynki. Uważa się, że Dubrownik założyli w VII wieku uciekinierzy z niedalekiego, zniszczonego trzęsieniem ziemi Cavtatu. Tak naprawdę początkowo były to jednak dwie osady - Słowianie nazwali swoją Dubrava, zaś ludność romańska utworzyła Ragusę. Powstałe po połączeniu miasto po pewnym czasie stało się samodzielną republiką, która przetrwała przez ok. 1000 lat (od 1204 roku do początku XIX wieku).
Była to prawdziwa morska potęga skutecznie rywalizująca z Wenecją - XVI wieczne kroniki mówią o 4 tys. dubrownickich marynarzach oraz ok. 200 statkach pływających po wszystkich morzach. Opowiadano też, że żołnierzy było mało, a dyplomatów - dużo. Notabene to właśnie dzięki dyplomatycznej zręczności Rzeczpospolita Dubrownicka tak długo utrzymała swoją niezależność. Najlepsze czasy to wieki XV i XVI. W 1667 roku nastąpiła katastrofa - miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi. Na szczęście odbudowało się. Ostatni kataklizm to wspomniane już wydarzenia sprzed dwóch dekad. Nawet teraz gdzieniegdzie widać ślady kul, ale turysta nie odczuwa przesytu martyrologii, dziwi się raczej, jak szybko wszystko wróciło tu do normy. Należy koniecznie podkreślić najcięższy okres , jaki Dubrownik przeżył w swojej współczesnej historii tj. agresję wojsk serbsko-czarnogórskich i bombardowanie Miasta od października 1991 r. aż do lata 1992 r. . Pod okupacją oddziałów armii JNA (Jugoslavenska Narodna Armia ) i blokadą z morza , lądu i powietrza , w nieludzkich warunkach życia i w tragicznych zdarzeniach zginęło ponad 100 osób-mieszkańców Miasta , a straty ze strony obrońców (ochotnicze siły zbrojne) były dwukrotnie większe. Na Dubrownik , który jest od 1979 r. na liście światowych zabytków historycznych UNESCO , spadło 2 000 pocisków cieżkiej artylerii . Zostały uczynione niezliczone zniszczenia zabytkowej architektury. Dość wspomnieć wszystkie zbombardowane dachy Starego Miasta , ogromne wyrwy w kopułach zabytkowych budynków , wypalone do zgliszczy kamienice , dziury w słynnym , zawsze lśniącym Stradunie (głównej ulicy Starego Miasta) ... Odbudowa Miasta była wspomagana z funduszy UNESCO , a restauracja zniszczeń trwała latami . Obecnie turyści zwiedzają ten ulubiony „klejnot Adriatyku” ponownie piękny , bez widocznych śladów zbrojnej agresji . Wielka fontanna Onofria, dzieło słynnego włoskiego architekta Onofrio della Cava było zwieńczeniem budowy systemu kanalizacyjno -wodociągowego, dzięki czemu Dubrownik już w XVw. miał bieżącą wodę pitną. Fontanna miała pierwotnie, w czasie budowy w 1438 r. o wiele piękniejszą kopułę z białego kamienia, bogato reliefowaną, ze wszystkimi charakterystykami okresu renesansu.
Jeszcze inaczej wygląda miasto z murów miejskich, wzdłuż których utworzono prawie 4-km długości trakt spacerowy. Ich wysokość dochodzi do 25 m, zaś szerokość sięga 6 m. Składający się z ponad 20 wież i bastionów kompleks fortyfikacji budowano od XIII do XVIII wieku, a teraz jest to jeden z najlepiej zachowanych tego typu fortyfikacji w całej Europie. Najpotężniejszą basztą jest Minceta Imponuje swoją basztą zwieńczoną blankowanym, renesansowym pierścieniem. W jej budowie w ciągu wieków (XIV -XVI ) uczestniczyli słynni architekci : Ranjina, Michelozzi, Juraj Dalmatinac i Paskoje Miličević.
Swoją wysokością góruje ponad murami i dachami Miasta. W wiekowej historii Republiki była symbolem jej potęgi i niezależności. Brama Pile (Vrata Pile), najokazalsze wejście do miasta, znajdujące się od zachodniej strony. Podejście do bramy prowadzi przez starą fosę, obecnie zielony ogród, i kamienny most. Już poza murami znajduje się twierdza Lovrijenac. Wpisano tam po łacinie dewizę dubrowniczan: Wolność nie może być zabrana nawet za cenę wszystkich skarbów tego świata.
Dubrownik to miasto kościołów. do najciekawszych zaliczany jest klasztor franciszkański z XIV w. Przetrwał trzęsienie ziemi i w swojej zabytkowej architekturze romańsko-gotyckiego wirydarza wraz ze starą apteką z 1317 r. stanowi atrakcję muzealną . Apteka franciszkańska uznana jest za jedną z 3 najstarszych na świecie i zawiera wiele. Muzeum klasztoru imponuje kolekcją relikwiarzy i inkunabułów , a można w nim także oglądać obraz przedstawiający Dubrownik sprzed trzęsienia ziemi.
Główną, najszerszą, a zarazem najbardziej reprezentacyjną ulicą dubrownickiego Starego Miasta jest 292-m długości Stradun, znany też jako Placa. Pokryta została płytami kamiennymi pochodzenia wapiennego dopiero w 1901 r. Kamień ten jest podobny do marmuru , mimo że nim nie jest . Jest to skała wapienna z kamieniołomów dubrownickich , które niegdyś bogate w złoża tego wyjątkowego wapnia , do dziś są już prawie całkowicie wyczerpane . A tymczasem już ponad 100 lat miliony stóp ludzkich spacerując ulicą wygładzają ten kamień do lśniącej powierzchni. Ciekawostką jest niewątpliwie fakt , że na miejscu dzisiejszej ulicy, niegdyś do XII w. istniał przesmyk morski , który oddzielał dwie osady: nadmorską Ragusę od kontynentalnej Dubravy.
Urok czerwonych dachów Sielski zakątek Dubrownik jest piękny o każdej porze roku. I nie może się znudzić, bo za każdym razem jest inny. Kiedy już myślimy, że po całym dniu kluczenia po labiryncie wąskich uliczek znamy go na wskroś, wieczorem odkryjemy jego nowe oblicze. Jak w wielu południowych miastach, gdzie upał daje się we znaki zarówno turystom jak i miejscowym, porą największej aktywności jest wieczór: http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=22289
Mała fontanna Onofria z 1442 r. Jej zaprojektował także włoski budowniczy z Neapolu, Onofrio della Cava. To prawdziwe cacko architektoniczne wyraża duch przełomu gotyku i renesansu. Turyści umiłowali sobie ten detal architektury Miasta jako motyw zdjęć na pamiątke udanego pobytu w Dubrowniku, a ważny jest również fakt, że z fontanny tryska zawsze świeża i zdrowa, pitna woda. Każdy tutejszy budynek to zabytek, kawałek historii. Najpiękniejszym pałacem jest niewątpliwie XVI-wieczny Pałac Sponza, w którym niegdyś mieścił się urząd celny, potem mennica, bank i arsenał, teraz natomiast jest to archiwum ze zbiorem 2,7 mln (!) zapisanych stron, stanowiących świadectwo tego, co się działo w Republice Dubrownickiej od XIII wieku aż do jej upadku. Niemal po sąsiedzku jest inny pałac - Rektorów, siedziba władz i administracji Rzeczypospolitej Dubrownickiej, obecnie muzeum miejskie. Jego XV-wieczne mury sporo przeżyły - swego czasu przechowywano w nim bowiem proch, co było przyczyną kilku poważnych eksplozji.
Dubrownik jako wielkie centrum turystyczne posiada mnóstwo restauracji i kawiarni. Najbardziej znane są te przy Placy. Ceny oczywiście nie należą do najniższych, zwłaszcza w centrum.
Baszta Minčeta ma owalny kształt który przybrała w czasach renesansu dzięki znanemu florenckiemu architektowi Michellozzo Michellozziemu oraz nie mniej znanemu budowniczemu chorwackiemu - Jurajowi Dalmatinacowi. Kościół św. Ignacego to jezuicki kościół zbudowany w latach 1699-1725, według projektu włoskiego architekta Andrei Pozzo. W środku zachwycają boczne ołtarze, a na prawo od wejścia jedna z najstarszych w Europie imitacji groty w Lourdes.
Jedną z najjaśniejszych stron historii współczesnego Dubrownika była wizyta Papieża Jana Pawła II w dniu 6 czerwca 2003 roku . Po odprawieniu mszy świętej w porcie Gruż dla ponad 30 000 wiernych Papież przejechał główną ulicą Starego Miasta -Stradunem i przed kościołem św. Błażeja , patrona Dubrownika ,ogłosił błogosławieństwo dla miasta wraz z beatyfikacją siostry zakonnej Marii Petković od Jezusa Ukrzyżowanego . Było to dla Dubrownika bardzo podniosłe wydarzenie Pamiętając, że Dubrownik to dawna potęga morska, nie możemy na naszej trasie ominąć portu. To tutaj cumowały niegdyś żaglowce przywożące przyprawy i różne egzotyczne dobra, a zabierające stąd m.in. sól czy srebro. Dzisiaj duże statki i jachty stoją w innej części miasta, a Stary Port traktowany jest raczej jako urokliwy zakątek miasta.

najbliższe galerie:

 
Dubrovnik
1pix użytkownik szarykot odległość 0 km 1pix
Bałkany cz.  20 - Dubrownik.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Boski Dubrownik
1pix użytkownik imod odległość 0 km 1pix
Dubrownik-impresje
1pix użytkownik marianna_p odległość 0 km 1pix
Dubrovnik
1pix użytkownik reggie odległość 0 km 1pix
Mój Dubrovnik / sierpień 2o1o
1pix użytkownik zielas odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (29):

 
zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 26.04.2013 20:27

Dzięki wszystkim za pozytywny odbiór ....

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:938) dodano 23.04.2013 20:43

Twoja kolejna piękna galeria. Pokazałeś wspaniałe, pełne uroku miasto.
Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5302) dodano 23.04.2013 18:32

No... całkiem nieźle.
Na 10- istny szok, ludzie i to w swojej piękniejszej formie.
U Ciebie to duża rzadkość.
9,19,33,35 i 41- mocno podobające.
Bardzo udana prezentacja.
Pozdrawiam:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.04.2013 12:16

Piękna galeria z pięknego miasta.
Chyba nikt inny tak jak Ty nie potrafi oddać tak piękna architektury.
Pozdrawiam serdecznie:)

coolka użytkownik coolka(wpisów:362) dodano 23.04.2013 11:52

Bardzo fotogeniczne miasto.

kojotener użytkownik kojotener(wpisów:256) dodano 23.04.2013 11:35

Wielki szacun dla Ciebie-za piękne kadry i opisy, które dorównują Przemkowi. Spędziłem 1 tydz. w tym pięknym mieście, zamieściłem swoją galerię, która w zestawieniu z Twoją niestety wypada marnie.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 22.04.2013 18:55

Wspaniała prezentacja Dubrownika,świetna galeria! Świetne fotki,ciekawe opisy.Gratki:))

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 22.04.2013 15:20

zibid - postarałeś się. Bardzo mi się podobało. Staranna, pokazująca piękno tego miasta galeria.
W Chorwacji byłam klika lat temu, ale do Dubrownika nie dotarłam. Trzeba będzie to nadrobić, a Twoja galeria jest tym bardziej mnie to tego zachęca.
Pozdrawiam!

tama użytkownik tama(wpisów:2997) dodano 22.04.2013 10:10

Cudnie tam, bardzo mi się podobają te restauracyjki w wąskich uliczkach, nie czuję się zachęcona tylko zdecydowana :)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2153) dodano 22.04.2013 09:57

Miła oku prezentacja urokliwego miasta.
Byłem 2 razy, zawsze w pośpiechu.
Zorganizowana wycieczka to zalety i wady...
Pozdrawiam obieżyświatowego mistrza architektury.

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 22.04.2013 08:31

super galeria, ja jeszcze perły Adriatyku nie widziałem, ale w planach jest. pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6692) dodano 21.04.2013 22:07

Bardzo fajna i ciekawa galeria:) Piękne zdjęcia z tego niesamowitego miejsca:) Dubrownik to dla mnie jedno z piękniejszych miast w jakim byłam, a ostatniej wizyty nigdy nie zapomnę... Jak wspinałam się na wzgórze Srd doszło do katastrofy w Smoleńsku... W sumie dobrze, że nie było mnie w kraju kilka dni:)
pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3113) dodano 21.04.2013 21:54

Creme de la creme Dalmacji. Do tego bardzo udana prezentacja! Świetnie to wszystko wyszło, podobało mi się tu bardzo ;-)


Pozdrawiam.

jacula użytkownik jacula(wpisów:23) dodano 21.04.2013 21:37

Wspaniałe zdjęcia pięknie pokazane ,miło sobie powspominać zostaje mi tylko pogratulować:)Pozdrawiam

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 21.04.2013 21:11

strabsen - jeżeli będzie opcja wjazdu kolejką jedź w ciemno. Widok jest nieziemski - najlepiej rano tam być jak słońce za plecami jest.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 21.04.2013 21:06

Chętnie zgubiłabym się w tych małych uliczkach...urocze:)))Pozdrawiam:)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:790) dodano 21.04.2013 20:51

Zibid - mam nadzieję, że maj to miesiąc bez wielkich tłumów. Ale moja swoboda będzie ograniczona programem i nie wiem, czy starczy czasu na wjechanie nna górę SRD:) Ale spacer po murach jest pewny:)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 21.04.2013 20:30

foto-jaro - niestety komercja wszechobecna - turystyka to biznes przez duże "B". Coraz trudniej o autentyzm.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 21.04.2013 20:25

strabsen - zazdroszczę Ci wypadu. W Dubrowniku raczej teraz będzie spokojnie bez dzikich tłumów - chyba :). Z restauracji polecam Mea Culpa - położona na starówce - ceny nie najniższe ale do zaakceptowania. Obowiązkowo spacer po murach i wizyta na górze SRD - kolejką można wjechać.

Pozdr

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 21.04.2013 19:45

Pięknie miejsce, jest co podziwiać:-)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4814) dodano 21.04.2013 18:43

Dubrownik prezentowany był już wielokrotnie na naszym portalu, ale jest to takie miejsce, którego nigdy dosyć. Dzięki za prezentację

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 21.04.2013 18:02

Fotki z górnej półki na Dubrovnik rewelka:)
Miło było powspominać:)
Pozdrawiam.

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 21.04.2013 16:09

Podoba s miię bardzo Twoja prezentacja , a ja już nie mogę się doczekać kiedy znów odwiedzę to cudne miasto.
Pozdrawiam :)

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:790) dodano 21.04.2013 13:10

Z wielka uwagą obejrzałem tę interesujacą galerię i przeczytałem wyczerpujace komentarze do fotografii. Już za niecałe dwa tygodnie wyruszam do Dalmacji, więc Twoja galeria wzbudziła moje zaciekawienie. Oglądam i czytam o miejscach, które mam w programie wycieczki, co tylko się da a ta galeria przynosi wiele informacji o perle Dalmacji. Urokliwe uliczki Dubrownika przypominają uliczki w Asyżu. Trochę boję sie tej zadyszki z uwagi na swój wiek:)
Pozdrawiam.

foto-jaro użytkownik foto-jaro(wpisów:186) dodano 21.04.2013 12:09

Fajna prezentacja. Mam wrażenie, że Dubrownik pokazano tu tak jakoś... mniej komercyjnie?
Mało ludzi na zdjęciach, za to dużo klimatycznych, ciasnych kadrów uliczek...
Podobało mi się.
Pozdrawiam

margo użytkownik margo(wpisów:2554) dodano 21.04.2013 10:54

Jedno z tych miast, do którego mogę wracać i wracać i tak bez końca. Pięknie mi je przypomniałeś. Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 21.04.2013 10:35

Perełka Dalmacji .Pozdrawiam :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3650) dodano 21.04.2013 08:58

Piękna prezentacja Dubrownika:-)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 21.04.2013 08:47

Fajny spacerek z rana - aż powróciły wspomnienia :)
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!