m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (26):

 
Skansen Zaanse Schans wita nas przyjemnym typowo holenderskim widokiem.
Na jego teren wejdziemy bezpłatnie. To bardzo miła wiadomość, niestety nie obejdzie się bez sięgania co chwila do portfela.
Skansen zwiedzamy na nóżkach, więc jeśli dojechaliśmy tu samochodem zostawiamy go na dużym parkingu na jego obrzeżach. Za parking płacimy obecnie 7,50 euro za dzień, lub 1 euro gdy parkujemy do 30 minut. Oczywiście skansenu nie zwiedzimy do 30 minut;) Wchodząc na teren zostajemy ,,zaatakowani” przez fotografa, który robi odwiedzającym zdjęcia. Opuszczając skansen możemy kupić sobie własne pamiątkowe zdjęcie, niestety ceny nie pamiętam, ponieważ nie byliśmy nim zainteresowani, a wchodząc udało się nam tak wymanewrować, aby uniknąć tej komercyjnej przyjemności. Sam skansen nie jest duży. Prawdę mówiąc pod tym względem rozczarowuje. Zaraz za wejściem znajduje się strefa czystej komercji. Sklepiki, restauracyjki, a ceny w takim miejscu mogą ostro nadwyrężyć zasoby finansowe turysty.
Dalej wkraczamy w świat Holandii z przełomu XVII i XVIII wieku.
Nazwa Zaanse Schans pochodzi od nazwy rzeki wzdłuż której się znajduje- Zaans i od szańców które wzniesiono tu podczas wojny 80-letniej- schans (szańce).
Zaanse Schans jest żywym skansenem. Większość domów jest zamieszkana przez zwykłych ludzi. Można zobaczyć jak prowadzą tu normalne życie, mimo tłumów turystów zaglądającym im w okna.
Jeśli mamy więcej czasu możemy wybrać się na rejs po rzece Zaans. Rejsy odbywają się co godzinę i trwają 50 minut. Cena 6 euro dla osoby dorosłej i 3 euro dziecko do 12 lat.
Mieszkańcy prowadzą małe sklepiki i kawiarenki, w których można nabyć np. ciasteczka, bądź napić się kawy. 
W niewielkich domkach znalazły swoje miejsce muzea. Można odwiedzić między innymi Zaans Museum z wystawą rękodzieła, ceramiki i mebli, Museum van het Nederlandse Uurwerk  ze zbiorem holenderskich zegarów, czy Museumwinkel Albert Heijn, sklepik o wystroju pierwszych sklepików tej popularnej holenderskiej sieci. 
Jest jeszcze wiele innych w których możemy podziwiać jak wytwarzane są sery, bądź robione klompy- tradycyjne holenderski chodaki. Niestety jeśli chcemy wejść do większości z nich to kończy się darmowość skansenu i sięgamy po portfel. Ceny wahają się od 1 do 9 euro za wstęp. Oczywiście największą atrakcją dla przeciętnego turysty odwiedzającego Holandię stanowią wiatraki. W 1594 roku Cornelis Corneliszoon z Uitgeest dzięki wykorzystaniu wału korbowego wynalazł pierwszy młyn tartaczny co dało początek przemysłowemu wykorzystaniu wiatraków.
W krótkim czasie wokół Amsterdamu stanęło przeszło tysiąc wiatraków przemysłowych, co sprawiło że okolica ta stała się jednym z pierwszych centrów przemysłowych Europy Zachodniej.
Niestety do dziś z tego przeszło tysiąca przetrwało jedynie trzynaście wiatraków z czego na terenie skansenu znajduje się ich sześć.
Każdy z wiatraków ma swoją nazwę i inne przeznaczenie.
Mosterdmolen De Huisman to wciąż pracujący wiatrak do produkcji musztardy.
Oliemolen De Zoeker i Oliemolen De Bonte Hen, to nadal produkujące olej wiatraki.
Verfmolen De Kat jest jedynym na świecie działający wiatrakiem do produkcji barwników mineralnych, wykorzystywanych w przemyśle farbiarskim. Został zbudowany w 1781 roku jako wiatrak do produkcji oleju, przebudowany w  1960 roku na potrzeby produkcji barwników.
Houtzaagmolen De Gekroonde Poelenburg to jeden z pięciu zachowanych do dnia dzisiejszego wiatraków typu paltrok, wykorzystywany w przemyśle tartacznym.
Houtzaagmolen Het Jonge Schaap ,wiatrak tartaczny, wykorzystywany do obróbki drewna.
W  skansenie znajdują się także trzy małe wiatraki: Biksteen- i slijpmolen De Windhond oraz Weidemolen De Hadel (wiatrak melioracyjny, używany do utrzymania stałego poziomu wody w polderze). Jako że skansen ten jest tak bardzo popularnym miejscem odwiedza go rocznie niemal milion turystów.
Nic dziwnego, bo dla takich widoków warto tu zajechać. Choć moim zdaniem wystarczy być tu raz. Kiedyś zaprezentowałam Wam w jednej z moich galerii skansen niedaleko Arnhem. Tam będę wracała, można tam naprawdę miło spędzić cały dzień. Można wejść do każdego budynku, cały czas coś się dzieje. Tamten skansen zaskakuje i wciąga swoją atmosferą. Ten jest ładny i bardzo komercyjny. Może nie widać tego na moich zdjęciach, ale było tu naprawdę wielu turystów, szczególnie od groma Azjatów. W skansenie w Arnhem spotkać można Holendrów z rodzinami spędzającymi tam przyjemnie czas. Takie miejsce na weekendowe oderwanie się od codzienności, tutaj typowo turystyczne miejsce.
Utrzymywane chyba głównie w celach zarobkowych.
Jeśli odwiedzicie Holandię i zapytacie czy warto zobaczyć skansen Zaanse Schans odpowiem bez wahania że warto, bo to kawałek historii tego kraju, która powoli odchodzi już do przeszłości.
Ja sama jednak już tu chyba nie wrócę. Widziałam raz i starczy. Powiem Wam że nawet nie wchodziłam do płatnych atrakcji. Wnętrza wiatraków, czy starej fabryczki sera widziałam już nieraz. Jak wytwarza się chodaki też podziwiałam przy innych okazjach, więc jak dla mnie nie są to już atrakcje, ale jak ktoś nie widział, to polecam zobaczyć.
Dziękuję za wspólne zwiedzanie Zaanse Schans, najpopularniejszego pośród holenderskich skansenów. W kolejnej mojej galerii zobaczycie miejsce znajdujące się niedaleko skansenu, mniej popularne, ale które wywarło na mnie większe wrażenie niż ten skansen.

najbliższe galerie:

 
HOLANDIA - ZAANDAM - Zaanse Schans
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Holandia Zaanse Schans
1pix użytkownik licja odległość 0 km 1pix
wiatraczkowo
1pix użytkownik violkad odległość 0 km 1pix
AMSTERDAMSKI SPACER
1pix użytkownik d-b odległość 6 km 1pix
HOLANDIA - AMSTERDAM MARINA
1pix użytkownik afrodyta odległość 9 km 1pix
Holandia
1pix użytkownik mayanna9 odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (22):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 17.01.2015 10:29

ciekawe miejsce...

ak użytkownik ak(wpisów:6369) dodano 25.09.2013 23:22

niesamowite foty wiatraków

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 12.05.2013 21:00

Magdar dziękuję za odwiedziny i również pozdrawiam:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 04.05.2013 23:15

Sympatyczne miejsce :)Pozdrawiam :)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 30.04.2013 22:49

Herika może kiedyś jednak się wybierzesz i do Holandii, więc w razie dylematu polecam zapamiętać rady;)
Pozdrawiam raz jeszcze dzisiaj serdecznie:)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 30.04.2013 22:41

lubię wiatraki, ale nie przepadam za komercją. na szczęście nie jadę póki co do Holandii więc dylemat - jechać nie jechać na razie mnie nie dotyczy;) zdjęcie 13 i 24 najlepsze - bardzo mi się podobają:)
pozdrawiam!

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 30.04.2013 21:11

Elu witaj:)
Akurat wiatraki też mi jeszcze nie zbrzydły, bo naprawdę pięknie wpisują się w krajobraz i stanowią jakiś namacalny ślad przeszłości. W Holandii wszystko jest zadbane, czasami odnoszę wrażenie że aż za bardzo, że gdzieś się pogubili i stracili to co naturalne, na rzecz ładu, geometrycznych kształtów i estetycznych kompozycji. Owszem ładne to, ale z czasem człowiek zaczyna tęsknić za zwykłymi krzaczorami przy drodze. W skansenie jak widzisz np. na 22 obrzeża drogi są dziko porośnięte. Wierz mi Elu że to dlatego że to skansen. Tutaj na poboczach dróg jest przycinana trawa i to nie tylko w miejscowościach, ale także przy autostradach i drogach szybkiego ruchu. Nawet jak są przy drogach nasypy porośnięte trawą, np. przy mostach, to też tę trawę przycinają. Mają nawet specjalne koszarki z takimi długimi wysięgnikami aby pojazd stojący na górze mógł sięgnąć aż na sam dół nasypu.
Jedyne co tu mają naturalne to te nieliczne lasy które tu pozostały. Choć w porównaniu do naszych lasów, to zaledwie niewielkie połacie drzewostanów. W Holandii ziemia jest bezcenna, bo tak jej mało, dlatego wycinano lasy, porastające niegdyś te ziemie. Gdy się połapali co stracili zaczęli mocno je chronić. Z lasu nie można niczego wynieść, nawet gałązki, nie mówiąc już o grzybach. W Polskich lasach usuwa się zwalone drzewa, tutaj nie.
Dziękuję Elu za odwiedziny i pozdrawiam Cię serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 30.04.2013 20:51

No nareszcie Aniu, jakaś Twoja galeria ! :-) Ładnie tam, mimo,że jak twierdzisz, komercyjnie. Wiatraki mi nie zbrzydły, więc chętnie bym popatrzyła. Widać ,że miejsce zadbane, ale nie ma co się dziwić, skądś się bierze ta popularność...
Czekam na więcej :-). pozdrówki ciepłe ślę :-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 30.04.2013 20:40

Grace tak wiem, że i Ty lubisz Holandię i również nie jesteś obiektywna ;)
Cieszę się że moja galeria przypadła Ci do gustu. Druga galeria już niebawem:)

Skuza masz rację że w wielu miejscowościach są takie wiatraki. To nie taki rzadki widok w tym kraju aby w celu zobaczenia wiatraka specjalnie jechać do skansenu.
Niestety relacji z obchodów Koninginnedag nie będzie. W moim mieście odbywa się pchli targ na ulicach, są jeszcze jakieś atrakcje dla dzieci i oczywiście to okazja by posiedzieć w knajpie. Tak to wygląda. Nic wzniosłego, tylko niemiłosierny tłok na ulicach.

Elise bardzo mnie cieszy to że przyczyniłam się do poszerzenia Twojej wiedzy o wiatrakach:)


Dziękuję ślicznie Dziewczyny i pozdrawiam pomarańczowo dzisiaj ;)

elise użytkownik elise(wpisów:988) dodano 28.04.2013 20:18

Nie wiedziałam do czego wykorzystywali Holendrzy wiatraki, a dzięki twojej galerii wiem. Serdecznie pozdrawiam.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 28.04.2013 00:37

Miejsce ciekawe i fotogeniczne,faktycznie raz można obejrzeć,ale znając Holandię,śmiem twierdzić ,ze takie miejsca można obejrzeć ,niekoniecznie odwiedzając skansen.Byłam w paru mniejszych miastach,uroczych,poprzecinanych kanałami,gdzie zawsze nad woda stały wiatraki,no... czasami jeden ,np. Schiedam tam jest ich 4 czy nawet 5 w samym centrum miasta,miasto tez warte obejrzenia.
Galeria mimo to bardzo mi się podoba,jak cala Holandia zresztą:)))
Czekam na relacje z koronacji,wystarczy mi atmosfera Twojego miasta,na pomarańczowo:)))
Pozdrawiam cieplutko,bo coś chłodno się zrobiło:)))

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 24.04.2013 08:31

Witaj po dluuugiej nieobecnosci:) Jak przystalo na mieszkanke Holandii, wracasz z galeria pelna wiatrakow:)
Ja tez nie jestem obiektywna, bo bardzo lubie Holandie i chetnie bym polazila po tym skansenie, nawet jesli pachnie komercja;)
Juz czekam na zapowiedziana druga galerie:)
Pozdrawiam serdecznie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.04.2013 21:59

Paweller Ty to nie jesteś obiektywny w swojej ocenie bo za bardzo lubisz Holandię;) Oczywiście żartuję:) Każdy ma inne odczucia, ja przedstawiłam tylko swój punkt widzenia.
Cieszę się że przywołałam miłe wspomnienia:)

Afrodyta wiem że Ci w moich galeriach swojsko, bo Holandia dla Ciebie jak drugi dom i dobrze się tu czujesz:)

Kapsell i Romana niestety macie rację. To co popularne i znane już dawno się sprzedało, trzeba szukać jeszcze tego co się uchowało, choć staje się to coraz trudniejsze.

Dispar dziękuję że tak bardzo mi ufasz. Ja też ufam Tobie w to że mi tak ufasz;)

Nola myślę że następna galeria będzie bardziej w Twoim guście:)

Dziękuję Wam ślicznie i serdeczne pozdrowienia ślę:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6866) dodano 23.04.2013 19:26

Za skansenami nie przepadam, ale wiatraki bardzo fajne:) Czekam na następną holenderską galerię, bo czuję, że przypadnie mi bardziej do gustu:)
pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 23.04.2013 17:50

13-fajna.
Ja Ciebie posłucham. Nie pojadę tam.
I to jest też wartość tego portalu.
Tobie ufam.
Pozdrawiam serdecznie:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 23.04.2013 17:16

To fakt - komercja potrafi zepsuć najlepszy klimat. Niestety coraz więcej jest miejsc, które zostały w ten sposób obdarte ze swojego naturalnego uroku. Ja sama znam sporo takich zakątków czy obiektów, które zostały przytłoczone tandetną komercją i tłumami hałaśliwych ludzi. Miejsc, które kiedyś bardzo lubiłam, a dzisiaj już bym tam nie zajrzała...
Pozdrawiam :)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 23.04.2013 17:10

Niestety takie mamy czasy, najpierw liczy się co się da sprzedać, a potem co można zobaczyć.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 23.04.2013 16:53

Zobaczyłam te "butki" i wpadłam na chwilę, choć właśnie tydzień temu wróciłam z Holandii. U Ciebie zawsze swojsko :))
Pozdrawiam Aniu.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7617) dodano 23.04.2013 16:46

No Anikm - długo nic nie zapodawałaś i w końcu mam to co lubię:) Bardzo fajnie pokazałaś i opisałaś Zaanse Schans, miło było powspominać:) No cóż, powiem tak, mnie się tam podobało i chętnie bym tam wrócił. Może i jest to miejsce komercyjne, ale dla mnie jest tam po prostu ładnie i uważam, że warto się tam wybrać. No ale dla mnie cała Holandia jest piękna, a North Holland jest chyba najpiękniejsza:)
Czekam na dalsze odsłony mojej cudnej Holandii:)
Pozdrawiam serdecznie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 23.04.2013 16:13

Dzięki Chłopaki za odwiedziny w galerii:)
Oczywiście ja swoją galerią nikogo nie zniechęcam do odwiedzenia tego miejsca, aczkolwiek mój zawód jest zapewne odczuwalny w narracji.
Wiem że ludzie są zachwyceni tym miejscem, nie wiem może jestem jakaś ,,inna”, albo też za wiele się po nim spodziewałam. Może gdybym wcześniej nie gościła w Arnhem to moja ocena tegoż miejsca byłaby wyższa, ale moim zdaniem w porównaniu do skansenu w Arnhem ten wypada blado.
Jest dużo mniejszy niż go sobie wyobrażałam, jest mniej obiektów. Tutaj większość można zobaczyć tylko z zewnątrz. Nie ma klimatu. Ładne stare budynki i wiatraki, ale nie odczuwa się tam tchnienia minionej epoki. Zbyt wiele sklepików i kawiarenek, no i turyści depczący po piętach.
Na zdjęciach nie pokazywałam nawet tej części przy wejściu, gdzie handel kwitnie i o dziwo chyba tam turyści spędzają najwięcej czasu, bo trzeba było lawirować między nimi by przejść dalej. Nie pokazałam, bo nawet nie warto.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 23.04.2013 15:04

Faktycznie biję komercją z tych fotek ale ja lubię wiatraki i z przyjemnością bym się tam wybrał:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4836) dodano 23.04.2013 14:16

Miło się oglądało wiatraki, które tak bardzo przecież kojarzą się z Holandią. Może kiedyś zajrzę do tego skansenu

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!