m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Marken aż do 1957 roku było wyspą. Obecnie wyspa połączona jest ze stałym lądem groblą, którą widać na zdjęciu po prawej stronie. Zdjęcie zaczerpnęłam z internetu, abyście mogli zobaczyć położenie wioski na wyspie (choć już raczej półwyspie). 
(Zdjęcie pochodzi ze strony Bosatlas Online - Verdwenen Nederland)
W drodze do Marken można zatrzymać się w kilku miejscach, by podziwiać wioskę z daleka. Jeśli mamy mocniejszy obiektyw w aparacie, to możemy podziwiać ją także z nieco bliższej odległości ;) Na wyspę prowadzi grobla po której biegnie droga dla samochodów (po lewej) i droga rowerowa widoczna na zdjęciu. W Holandii wszędzie dojedziecie rowerem, a taki środek komunikacyjny ma swoje wielkie zalety. W Marken samochodami mogą poruszać się tylko mieszkańcy. Turyści zostawiają auta na dużym parkingu na obrzeżach wsi, a dalej poruszają się piechotą. Do XIII wieku Marken leżało na stałym lądzie, jednak w tym właśnie wieku tereny te nawiedziła olbrzymia burza, oddzielająca miejscowość od stałego lądu.
Jak już wspomniałam Marken do 1957 roku pozostawało w izolacji od lądu. Dzięki temu zachowała się tu odrębna kultura i swoisty dialekt niderlandzkiego. Ponoć mieszkańcy noszą tu czasami tradycyjne stroje ludowe, jednak nie miałam okazji ich podziwiać. Za to bielizny naoglądałam się całkiem sporo ;) Wyspa Marken leżała dawniej w zatoce morskiej Zuiderzee. W 1932 roku Holendrzy wybudowali 32-kilometrową tamę Afsluitdijk, odgradzając zatokę od morza. W ten sposób powstało jezioro IJsselmeer. W 1957 roku została zbudowana kolejna tama Houtribdijk, która podzieliła jezioro IJsselmeer na dwie części. Południowa część została nazwana jeziorem Markermeer i to właśnie na tym jeziorze znajduje się dzisiejsze Marken. Charakterystyczne dla miejscowości są drewniane domki pomalowane najczęściej na kolor czarny, bądź ciemnozielony. Domki umieszczono blisko siebie, ale jak widać mieszkańcy robią co mogą by stworzyć sobie choć namiastkę ogrodu. Ewenementem są domy budowane na palach. To prawdziwy holenderski unikat. Niegdyś wyspa zalewana była regularnie przez morskie sztormy i przypływy. Od czasu wybudowania tam i zamknięcia zatoki nie buduje się już domów na palach, ale na podmurówce.
Tak wyglądają domy na palach od strony portu. Jeszcze przed zamknięciem Marken dostępu do morza mieszkańcy trudnili się głównie rybołówstwem. Dzisiaj zajęli się rolnictwem i turystyką. W porcie nie stoją już rybackie barki, ale jachty. Mimo to jest to przyjemne miejsce na spędzenie kilku chwil. Polecam spróbować tu smażonej rybki.
Moja ulubiona to holenderski kibbeling. Małe kawałeczki ryby smażone na głębokim tłuszczu. Zawsze świeżutkie i pyszne.
My musieliśmy podzielić się swoimi porcjami z kaczkami, które nas obległy gdy tylko zobaczyły że jemy ;) Do Marken można dostać się także kursującym tu ze znanej miejscowości turystycznej Volendam statkiem wycieczkowym.
Mimo że z Volendam kursuje statek, a parking na obrzeżach Marken był dość mocno zapełniony, to nie odczuliśmy by wioska była zatłoczona, wręcz przeciwnie, panował tu przyjemny spokój. Port był miejscem gdzie kręciło się najwięcej ludzi, a jak widać po zdjęciach nie ma tam tłumów. Zwierząt oczywiście do tłumów nie zaliczam, bo takich mieszkańców zawsze miło spotkać w podróży :)
Zastanawiałam się na co patrzy ten chłopiec, bo stał tam dość długo.  Chyba ten błogi spokój i takie sielskie widoczki wpływają też na najmłodszych. Przyjemna dekoracja w porcie. Gwoli wyjaśnienia, to nie są te kaczki które karmiliśmy… te nie chciały dać się nakarmić ;) Z portu wyruszyliśmy dalej na zwiedzanie wioski. Musicie przyznać że jej widok jest uroczy. Mimo że wioska leży na wyspie, to i tak jak to w Holandii kanały przecinają tu ziemię.
Kolejne przyjemne miejsce stworzone dla relaksu mieszkańców domku bez dostępu do ogródka.
Domy jak już wspominałam stoją bardzo blisko siebie, niemal stykając się ścianami. Każdy kawałek wolnego miejsce można udekorować, sprawić że stanie się piękniejszy. Byliśmy zachwyceni klimatem wioski, przecież taki widok musiał przetrwać tu dziesiątki lat bez zmian. Niektóre domki mają dostęp do zielonych ogródków. Inne ławeczkę i kwiaty w doniczce przy drzwiach…
Jak widać wioska nie jest zupełnie jednorodnie zabudowana, owszem wszystkie domy są drewniane, pomalowane w podobnej tonacji barwnej, ale za każdym domem wyłania się inny widok. Tę wioskę odkrywa się po kawałeczku, niespiesznie, tak jak lubimy najbardziej :) Nawet mieszkańcy są tu bardzo mili, witają się z nami z czułością;) Mam nadzieję że spodobało się Wam Marken i dacie się namówić na odwiedzenie tego miejsca będąc w Holandii. Nas zachwyciło, swoją naturalnością, swoistym klimatem, urokiem i spokojem. Chętnie tam wrócimy, bo do takich miejsc wracać warto.

najbliższe galerie:

 
Holandia Marken
1pix użytkownik licja odległość 0 km 1pix
Holandia
1pix użytkownik mayanna9 odległość 11 km 1pix
POKOCHAJ NIEBO 3 - Holandia z Lotu Ptaka
1pix użytkownik afrodyta odległość 13 km 1pix
HOLANDIA - AMSTERDAM,  WENECJA PÓŁNOCY
1pix użytkownik afrodyta odległość 14 km 1pix
Amsterdam
1pix użytkownik anpe odległość 15 km 1pix
Amsterdam
1pix użytkownik vipepol odległość 15 km 1pix

komentarze do galerii (21):

 
marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 04.10.2013 20:05

Urzekająca miejscowość .....taka kraina łagodności ...
ozdrawiam serdecznie :))

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 12.05.2013 23:00

Skuza masz rację że każdy musi zdecydować co chce zobaczyć, co jednak nie umniejsza temu że miejsce to warte jest odwiedzenia;)
Jest wiele miejsc wartych odwiedzenia, szkoda tylko że nie będziemy w stanie zobaczyć ich wszystkich, ale dzięki temu że mamy taki portal możemy zobaczyć je choć na zdjęciach:)
Jeśli zaś chodzi o Marken to znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od Amsterdamu, więc przeciętny turysta jest w stanie wyskoczyć sobie za miasto choćby na kilka godzin bez uszczerbku w planie podróży.
Pozdrawiam serdecznie:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 12.05.2013 22:46

Miejsce fajne,czy warte odwiedzenia...każdy musi sam zdecydować co chce zobaczyć,a w Holandii to trudny wybór:)))Pozdrawiam cieplutko:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 12.05.2013 21:07

Grace, Halszko, Terezo cieszę się że Wam się podobało:)

Spaww niestety nie wiem skąd pomysł na malowanie domów na tak ciemne barwy. Dzisiaj jeśli Holendrzy malują domy, to najczęściej na biało.

Paweller dziękuję:) Zdaję sobie sprawę z tego że mieszkam w regionie mniej popularnym turystycznie. Nadal będę więc prezentowała miejsca z mojego regionu, bowiem jest tu wiele atrakcji i uważam że warto zobaczyć także południe Holandii.

Dispar chyba wszystkim tak właśnie kojarzy się Holandia, niestety nie wszędzie znajdzie się te wszystkie rzeczy w jednym miejscu:)


Dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 04.05.2013 21:20

Naprawdę urocze miejsce.
Ci Holendrzy to jednak potrafią.
Taka miejscowość plus tulipany i wiatraki, tak mi się kojarzy ten kraj.
Podobało się.
Pozdrawiam serdecznie:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3976) dodano 04.05.2013 06:49

Klimatyczne miasteczko,ciekawa architektura,ładna prezentacja.
Pozdrawiam serdecznie:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 03.05.2013 17:55

Anikm - i za to Cię lubię, jesteś cool dziewczyna:) Co prawda, bardziej na południe, w Limburgii miałbym możliwość noclegów, ale takie dojeżdżanie dzień w dzień byłoby trochę męczące, dlatego myślałem o noclegach w okolicach Amsterdamu. W każdym razie wielkie dzięki:) No cóż, co się odwlecze, to ...., do Holandii i tak jeszcze nie raz pojadę, bo warto zwiedzać ten piękny kraj. Tymczasem teraz czekam na kolejne Twoje galerie:)
Pozdrawiam serdecznie.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 03.05.2013 10:13

Ładna prezentacja:) Z przyjemnością pospacerowałam po holenderskim miasteczku:)

spaww użytkownik spaww(wpisów:288) dodano 03.05.2013 09:46

Bardzo ciekawa drewniana architektura, ciekawe skąd wzięło się malowanie na tak ciemne kolory? pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 03.05.2013 00:33

I tak czasem wielka woda zatrzymuje czas.
Holenderska sielanka:) Bardzo sympatyczne miasteczko i ladnie oddalas klimat miejsca:)
Pozdrawiam serdecznie:)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.05.2013 22:01

Kapsell chyba masz rację i faktycznie czas się tam zatrzymał:)
Dziękuję za odwiedziny i serdeczne pozdrowienia ślę:)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 02.05.2013 21:53

Pięknie, cicho spokojnie, jakby czas zatrzymał się w miejscu:-)

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.05.2013 21:51

Bardzo się cieszę że Marken spodobało się i Wam.

Jacula dziękuję za miłe słowa. Masz rację, pewnie przyjemnie byłoby tam zamieszkać. Sprawdziłam ceny domów na wyspie. Zaczynają się od 185 000 euro. Tylko z czego tam żyć? Trzeba by kupić stado owiec;)

Paweller szkoda że musiałeś przełożyć wyjazd, ale co się odwlecze… Masz rację że noclegi w Holandii są w cenie, ale gdybyś planował kiedyś zajrzeć i na południe Holandii, to nie musiałbyś płacić za nocleg- trzeba sobie pomagać:)

Caprio, o tak masz rację:)

Elise pewnie masz rację i właśnie je podziwiał. Ja wolę patrzeć, na pracujące stare holenderskie wiatraki, to dopiero piękny widok:)

Surykatko szkoda że jeszcze na zdjęciach nie potrafiłam oddać atmosfery tego miejsca. Bardzo tam przyjemnie, tak leniwie, spokojnie, nieco sennie, można się odprężyć spacerując po tej niewielkiej miejscowości.

Babuch, masz rację, trochę nierealne te domki, maleńkie uliczki i kwiatki w donicach.

Popekpawel cieszę się że i Tobie się spodobało:)Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam Was serdecznie:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 02.05.2013 20:44

Przesympatyczna mieścina i pięknie pokazana.

babuch użytkownik babuch(wpisów:994) dodano 02.05.2013 20:41

Jak w pudełeczku małej dziewczynki...Przeurocza miejscowość. Dojazd groblą niespotykany. A te detale przy domkach !!!! Nie dziwię się, że chcesz tam wrócić. Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 02.05.2013 19:04

No faktycznie urocza miejscowość i wszytko takie dopieszczone, zadbane. Zresztą sama mówiłaś,że cała Holandia jest zadbana :-)
Dzięki za przyjemną dla oka prezentację. Pozdrówki ciepłe :-)

elise użytkownik elise(wpisów:984) dodano 02.05.2013 18:26

Ładny Twój Marken. Ten chłopczyk z fot. 21 podziwia ekologiczne wiatraki, ja tez bardzo lubię patrzeć jak pracują. Kwiatki w niejednakowych doniczkach. Zauważyłam na jednej fotografii ulubioną prze ze mnie fluksje. Serdecznie pozdrawiam

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 02.05.2013 17:05

Pięknie tam jest.
Pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 02.05.2013 16:39

Anikm - jeszcze miesiąc temu planowałem wyjazd do Holandii i w planie było między innymi zwiedzanie Marken. Niestety, wyjazd się nie udał i plany trzeba było przełożyć na inny rok. A tu proszę, taka niespodzianka:) Mogę tylko powiedzieć, że szkoda, że nie pojechałem, ale jeszcze przecież to nadrobię:) Wiesz jak lubię Holandię i zdarza mi się czasami być nieobiektywnym w swojej ocenie, ale dla mnie Holandia jest de mooist:) Chciałem jeszcze zobaczyć w tym regionie Volendam i Hoorn. Może w przyszłym roku się uda:) Muszę znaleść też jakieś tanie noclegi, bo jak na razie te ceny mnie przerażają. Dzięki za tą galerię:)
Jouw Marken is erg mooi:)
Pozdrawiam.

jacula użytkownik jacula(wpisów:23) dodano 02.05.2013 16:06

Wspaniałe miejsce tam mieszkać było by super- bardzo ładnie pokazane ,eleganckie kadry:)Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.05.2013 15:48

Całkiem zapomniałabym o napisać że na wyspie znajduje się XVIII-wieczna latarnia morska. Została uznana za pomnik narodowy. Latarnia wciąż działa, a leży po przeciwnej stronie wyspy niż wioska (możecie ją zobaczyć na zdjęciu 1 z lotu ptaka), na długim cyplu. Do latarni nie szliśmy, bo mi się Mąż zbuntował że nie będzie szedł tak daleko w skwarze ;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!