m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Widoczny z daleka zamek wznosi się na szczycie wzgórza, ok 25 metrów powyżej bagnistej równiny. Wzgórze jest ostańcem oderwanym od łańcucha wzgórz Woroniaków ciągnących się ok 1,5 km na południe. Z zamku rozpościera się widok na płaską okolicę. Zamek został dopasowany swym kształtem do wzniesienia. Nad wejściem do zamku tablica z początku XVII w z herbami Sas, Topór, Herburt i Korczak.
W środku na ścianie dziedzińca tablica z lat trzydziestych poświęcona Janowi III Sobieskiemu. Niewielki dziedziniec zamku i brama wjazdowa. Portal i wejście do wnętrza.
Za opłatą można wewnątrz robić zdjęcia. Pierwsze  dzieło troszkę mnie rozczarowało... Ale dalej jak to w muzeum... są panie które patrzą nam na ręce. Ale dalej było już lepiej. Sala z arrasami. Stół który był pięknie intarsjowany i tworzył dzięki temu mapę. Wrażenie robią piękne ikony. Sąd ostateczny. I ci co nie zasłużyli na zbawienie.
W kolejnych salach malarstwo i wyposażenie magnackich domów. Duża część tych zbiorów pochodzi z dawnej galerii zamkowej w Podhorcach.
Niestety nie było nam dane zobaczyć największej atrakcji zamku - monumentalnego płótna  z dawnej kolegiaty w Żółkwi Sobieski pod Wiedniem. Dużą część zbiorów tworzy wyposażenie dawnych cerkwi.
Według legendy gdy rodził się Jan Sobieski była wielka burza i matka powiła syna w tym małym pomieszczeniu gdzie odgłosy nawałnicy były najmniej dotkliwe.
Możemy także zwiedzić podziemia... ...i zobaczyć studnię zapewniającą wodę na czas ew. oblężenia. U podnóża zamku wznoszą się zabudowania dawnego klasztoru kapucynów z XVIII w. Po II w.ś. mieściła się tu szkoła rolnicza a obecnie są tu magazyny Lwowskiej Galerii Sztuki. Na koniec możemy kupić pamiątki.
2 km. od Oleska przy dawnej głównej drodze do Kijowa wznosi się monumentalny pomnik. Został on zbudowany w 1975 roku ku czci Konnej Armii Budionnego która w 1920 roku jechała tędy aby zdobyć pańską Polskę.

najbliższe galerie:

 
Podhorce - był sobie zamek
1pix użytkownik kabaczek odległość 7 km 1pix
Podhorce
1pix użytkownik annuus80 odległość 7 km 1pix
Buczacz
1pix użytkownik mereks odległość 9 km 1pix
Złota Podkowa Lwowa.
1pix użytkownik halszka odległość 17 km 1pix
Złoczów
1pix użytkownik annuus80 odległość 18 km 1pix
Złoczów zamek Sobieskich
1pix użytkownik kabaczek odległość 19 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 28.04.2013 10:19

Bardzo ciekawa jest Twoja galeria,a co za tym idzie dużo pomocnych informacji podajesz.
Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 27.04.2013 21:11

Interesująca galeria z Oleska,miejsca narodzin króla Jana Sobieskiego.
Z przyjemnością zwiedziłam zamek raz jeszcze:) Dziękuję i pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!