m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Widoczny z daleka zamek wznosi się na szczycie wzgórza, ok 25 metrów powyżej bagnistej równiny. Wzgórze jest ostańcem oderwanym od łańcucha wzgórz Woroniaków ciągnących się ok 1,5 km na południe. Z zamku rozpościera się widok na płaską okolicę. Zamek został dopasowany swym kształtem do wzniesienia. Nad wejściem do zamku tablica z początku XVII w z herbami Sas, Topór, Herburt i Korczak.
W środku na ścianie dziedzińca tablica z lat trzydziestych poświęcona Janowi III Sobieskiemu. Niewielki dziedziniec zamku i brama wjazdowa. Portal i wejście do wnętrza.
Za opłatą można wewnątrz robić zdjęcia. Pierwsze  dzieło troszkę mnie rozczarowało... Ale dalej jak to w muzeum... są panie które patrzą nam na ręce. Ale dalej było już lepiej. Sala z arrasami. Stół który był pięknie intarsjowany i tworzył dzięki temu mapę. Wrażenie robią piękne ikony. Sąd ostateczny. I ci co nie zasłużyli na zbawienie.
W kolejnych salach malarstwo i wyposażenie magnackich domów. Duża część tych zbiorów pochodzi z dawnej galerii zamkowej w Podhorcach.
Niestety nie było nam dane zobaczyć największej atrakcji zamku - monumentalnego płótna  z dawnej kolegiaty w Żółkwi Sobieski pod Wiedniem. Dużą część zbiorów tworzy wyposażenie dawnych cerkwi.
Według legendy gdy rodził się Jan Sobieski była wielka burza i matka powiła syna w tym małym pomieszczeniu gdzie odgłosy nawałnicy były najmniej dotkliwe.
Możemy także zwiedzić podziemia... ...i zobaczyć studnię zapewniającą wodę na czas ew. oblężenia. U podnóża zamku wznoszą się zabudowania dawnego klasztoru kapucynów z XVIII w. Po II w.ś. mieściła się tu szkoła rolnicza a obecnie są tu magazyny Lwowskiej Galerii Sztuki. Na koniec możemy kupić pamiątki.
2 km. od Oleska przy dawnej głównej drodze do Kijowa wznosi się monumentalny pomnik. Został on zbudowany w 1975 roku ku czci Konnej Armii Budionnego która w 1920 roku jechała tędy aby zdobyć pańską Polskę.

najbliższe galerie:

 
Ukraina - Podhorce
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 7 km 1pix
Podhorce - był sobie zamek
1pix użytkownik kabaczek odległość 7 km 1pix
Podhorce
1pix użytkownik annuus80 odległość 7 km 1pix
Buczacz
1pix użytkownik mereks odległość 9 km 1pix
Złota Podkowa Lwowa.
1pix użytkownik halszka odległość 17 km 1pix
Złoczów
1pix użytkownik annuus80 odległość 18 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 28.04.2013 10:19

Bardzo ciekawa jest Twoja galeria,a co za tym idzie dużo pomocnych informacji podajesz.
Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 27.04.2013 21:11

Interesująca galeria z Oleska,miejsca narodzin króla Jana Sobieskiego.
Z przyjemnością zwiedziłam zamek raz jeszcze:) Dziękuję i pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!