m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Utworzony w 1957 roku rezerwat leży na pograniczu wsi Czarnorzeki i Korczyna, tuż przy drodze Krosno-Rzeszów. Interesująca budowa geologiczna tej części Pogórza, w której występują aż 23 warstwy różnych utworów geologicznych spowodowała powstanie tych oryginalnych form. Prządki zbudowane są z piaskowców ciężkowickich o wieku geologicznym określanym jako dolny eocen (55-35 mln. lat temu). Twarde skalne podłoże nie ułatwia zapuszczania tu korzeni. Prządki od najdawniejszych czasów były obiektem ludzkiego zainteresowania. 
Dziś sposób wyrażania tego zainteresowania nie jest jednak często najwłaściwszy. 
We wczesnym średniowieczu u ich stóp istniało słowiańskie osadnictwo. Świadczy o tym odkryte dwadzieścia lat temu cmentarzysko kurhanowe. 
Skały mogły spełniać rolę przedmiotu kultu. 
Prządki podlegaja ciagłemu wietrzeniu, głównie korazji (żłobieniu) i deflacji (wywiewaniu) oraz bioerozji (rozsadzaniu przez korzenie roślin).
Skały jako bardzo charakterystyczny element krajobrazu, od wieków budzą wśród ludzi chęć poznania.
W tradycji miejscowej poszczególne grupy skalne noszą nazwy: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt i Zbój Madej.
Charakterystyczną cechą piaskowca z którego zbudowane są Prządki jest obecność małych nieregularnych zagłębień na powierzchni. Powstają one  prawdopodobnie w wyniku różnej odporności spoiwa na wietrzenie chemiczne i mechaniczne. Przykład rozsadzania skał przez korzenie drzew Prządki reprezentują jedną z form wietrzenia określaną jako tzw. grzyby skalne.
Roślinność usiłuje zaanektować skalne podłoże  ... ... i stopniowo ostańce przegrywają tą walkę.
Z ostańcami skalnymi i ich nazwą związanych jest kilka legend. Jedno z podań opowiada jak  ... troje dziewcząt z Korczyny, miasteczka słynnego ongiś z pięknych wyrobów płócienniczych, zakochało się naraz w jednym młodzieńcu. Długo spierały się o swe prawa pierwszeństwa, wreszcie postanowiły, że ta zostanie jego oblubienicą , która najrychlej i najpiękniej uprzędzie nici na odzież ślubną - poczem jednocześnie wzięły się do pracy... ... Nadszedł dzień świąteczny, prządki jednak nie chciały jej przerwać, i aby nie gorszyć mieszkańców swej wsi, ukryły się wraz z kądzielami na górze odległej o 3 km od Korczyny i tam pod osłoną lasu, dalej prowadziły swój wyścig... ... Żadna jednak z nich nie osiągnęła celu, z chwilą bowiem, kiedy rozległ się korczyński dzwon kościelny, wzywający wszystkich na nabożeństwo, trzy zawodniczki zostały zamienione w głazy i po dziś dzień sterczą na szczycie góry jako przestroga dla tych , co nie szanują świętych dni.(L. Radomska-Świdzińska Na Prządkach i Odrzykoniu) Formy skalne przypominają trochę, bardziej może znane, ostańce z Gór Stołowych, ale różnią się od nich rozmieszczeniem i ciekawym wyeksponowaniem. Według mnie warte są zobaczenia :-)

najbliższe galerie:

 
Rezerwat przyrody Prządki
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Zamek Kamieniec w Odrzykoniu
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix
Odrzykoń - ruiny zamku Kamieniec
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 2 km 1pix
W krainie Zamieszańców
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Obiecana. . .
1pix użytkownik anek11 odległość 5 km 1pix
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
1pix użytkownik foto-jaro odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
marok użytkownik marok(wpisów:130) dodano 15.12.2008 21:44

super miejsce super galeria..

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 08.09.2007 16:34

gpiotrek1: Dziękuję za szalenie sympatyczne słowa, ale myślę że daleko mi do mistrzów fotografii, którzy prezentują tu swoje galerie. Niemniej jednak, ponieważ nie każdy wszędzie dotrze, staram się uzupełniać luki, a w południowo - wschodniej Polsce bywam często i mam tam sporo ulubionych miejsc, które jak sądzę warte są prezentacji i odwiedzenia przy okazji pobytu w okolicy.
Życzę udanych egipskich wojaży, ciekawych fotografii i samych pozytywnych wrażeń :-))

gpiotrek1 użytkownik gpiotrek1(wpisów:53) dodano 07.09.2007 20:40

Ostatnio bardzo wiele czasu poświęciłem twoim galerią ponieważ bardzo mnie urzekają twoje zdjęcia, robisz je tak jak bym je chciał widzieć, czyje się jak byś je specjalnie robiła dla mnie . Masz wielkie zdolności. Pozdrawiam.

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 04.09.2007 14:53

Bardzo ciekawe miejsce.5
I naprawde nasówa się prównanie z Błędnymi Skałami.
hejka!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!