m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (23):

 
Podróżnik przybywający do Fortu w Jaisalmerze, pustynnego miasta Radżastanu na pewno zetknie się z przykucniętymi gdzieś pod murem ludźmi; muzykami w białych szatach i ich kobietami w kolorowych sari, sprzedającymi drobne ozdoby jubilerskie. Ci ludzie mogą wydawać się natrętni, ale warto zaprzyjaźnić się z nimi, by poznać ich życie. Miałem to szczęście przybyć do Złotego Miasta pierwszy raz w grudniu 1999 roku, kiedy poznałem rodzinę Jagdisha Bhopy. Od tego czasu odwiedzałem ich kilkakrotnie; żyjących w lepiankach, w tzw. Artists Colony, na skraju miasta. To miejsce z zewnątrz wydawało się nieatrakcyjne i niebezpieczne. Chaty często ulegały zniszczeniu po ulewnych deszczach, które nawiedzają ten rejon sporadycznie, czasem co kilka lat! Ludzie tam żyjący trudnią się wyrobem drobnej biżuterii, lalek, instrumentów itd. Biały słyszy zewsząd zawołania w swoją stronę, bo to okazja do ubicia dobrego interesu... Wystarczy znajomość imienia Jagdisha Bhopy, którego wszyscy tu znają, by spokojnie iść dalej już nie zaczepianym.
To żona Jagdisha - Samdahr i najstarsza córka - siedemnastoletnia Sunita. Nieco młodsza - Lalita (po lewej) oczekuje wraz z Sunitą na zamążpójście, planowane za kilka tygodni. Ojciec - Jagdish, znalazł już odpowiednich kandydatów w innej wiosce: dwóch synów swojego znajomego. Kontraktowane małżeństwa to często biznes dla obu rodzin. Ojciec czternastoletniej Lality wraz z dwoma innymi braćmi także został pożeniony z trzema siostrami, które odnalazł im ich ojciec. To stara tradycja w radżastańskiej kaście Bhopa. Przygotowywanie posiłku w takich warunkach, wprost na piasku oraz palenie tanich bidi i żucie betelu powoduje szybkie niszczenie zębów i zabarwianie dziąseł na rdzawoczerwono. Piękne nieraz kobiety już w wieku 30 lat wyglądają staro. Syn Jagdisha - Ganesh, którego pamiętam jako niemowlaka, kiedy byłem tu pierwszy raz w 1999 roku.
Oto sam Jagdish: multiinstrumentalista. Gra na kilkunastu instrumentach, ale najważniejsza jest ravanhatta, którą sam zrobił. Wytwarza instrumenty także na sprzedaż. U ludzi Bhopa muzyka brzmi nieustannie. Wszyscy są muzykalni: grają i śpiewają. Bhopa to nie tylko nazwisko ale i nazwa kasty. Kilkaset lat temu byli to żołnierze pewnego króla. Kiedy zginął na polu bitwy. Jego armia się rozpierzchła. Niektórzy, o bardziej romantycznych duszach zostali wędrownymi muzykami, chwalącymi zwycięstwa swego dawnego władcy. Jagdish Bhopa jest ich potomkiem. Obok Jagdisha jego przyjaciel - Gafoor Khan. Nie łączą ich więzy krwi, ale dla Jagdisha jest jak brat. To wirtuoz gry na tabli. Gdyby nie alkohol i bieda, mógłby zrobić światową karierę... Wraz z Jagdishem tworzą wspaniały duet i często zapraszani są nawet z dalekich stron na wesela ze swoją muzyką. Przywiozłem dla Jagdisha prezent: harmonijkę ustną, którą widział, ale nigdy nie miał w ręce. Przez godzinę uczył się na niej grać.
Młodszy z braci Bhopa -  Hariram, dumny ze swoich dzieci. Tu prawie co roku rodzi się kolejny potomek. Z tego względu ludzie ci osiedli na stałe. W 1999 roku spędzali jeszcze pół roku na pustyni, drugie pół pod miastem. Wychowujące się razem, dzieci są wobec siebie bardzo przyjazne. Ilekroć przynosiłem reklamówki pełne słodyczy oraz owoców, dzieliły je w zgodzie między sobą. Z pewnością ich przyszłość będzie już inna niż rodziców. Wątpię, by nomadyczny sposób życia był dla nich atrakcyjny. Lalita z pokorą przyjmie wybór męża przez jej ojca bo wierzy, że chce on dla niej jak najlepiej. Jej matka została wydana za mąż, kiedy miała... 3 latka! Oczywiście do czasu pełnoletności pozostawała w rodzinnym domu. Z lepianek rodziny Bhopa rozciąga się widok na prawie 1000-letni Fort. Wokół powstają nowe domy, na szczęście budowane w tym samym materiale od kilkuset lat. Dzięki temu miasto jest tak spójne. A ja wciąż marzę, by znów tam wrócić i odwiedzić moich przyjaciół...

najbliższe galerie:

 
Scenki uliczne z miasta Jaisalmer
1pix użytkownik doracz odległość 1 km 1pix
Kolorowy Jaisalmer
1pix użytkownik bartek1979 odległość 1 km 1pix
Złote Miasto Jaisalmer
1pix użytkownik doracz odległość 1 km 1pix
Jaisalmer - zlote miasto pustynii
1pix użytkownik michal1988 odległość 3 km 1pix
Jaisalmer
1pix użytkownik gosiekz11 odległość 4 km 1pix
Khuri-safari na wielbłądach
1pix użytkownik gosiekz11 odległość 29 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 12.05.2013 22:37

Ludzie najbardziej mnie pociągają w Indiach,miałam okazje poznać rodzinę naszego rykszarza,wspinali ludzie.Pozdrawiam:))

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7135) dodano 04.05.2013 21:57

Wspaniała galeria, pięknie opowiedziana historia. Brakuje mi tylko dźwięków tej muzyki , by wczuć się w klimat miejsca i tej rodziny. Pozdrawiam :-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5302) dodano 04.05.2013 21:09

Nie ma co, podróżować to Ty potrafisz.
Większość z nas przeszłaby obok sprzedawców koralików mimo.
A tu taka historia.
Bardzo mocno się podobało.
Niskie ukłony.
Pozdrawiam:)

foto-jaro użytkownik foto-jaro(wpisów:186) dodano 03.05.2013 18:34

Sentymentalnie...
21 - poruszające!
Pozdrawiam.

jacula użytkownik jacula(wpisów:23) dodano 03.05.2013 13:51

Wspaniały dokument obejrzałem z wielkim zaciekawieniem - świetne opisy tworzą niepowtarzalny klimat tego dokumentu-gratuluje i pozdrawiam serdecznie:)

slav użytkownik slav(wpisów:70) dodano 03.05.2013 13:00

Dzięki! Może zacznę "wrzucać" też filmy, bo w tym przypadku oglądając zdjęcia warto posłuchać muzyki i głosów tych ludzi. Praktycznie podczas każdej podróży także filmuję i montuję materiały video. Pozdrawiam:)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2244) dodano 03.05.2013 12:39

Piekna galeria-taka trochę sentymentalna,bardzo ciekawie przekazane Wasze kontakty-pozdrawiam.

slav użytkownik slav(wpisów:70) dodano 03.05.2013 12:01

Dzięki! Rzeczywiście, tą rodzinę traktuję jak przyjaciół, choć kontakty mamy sporadyczne.

tama użytkownik tama(wpisów:2997) dodano 03.05.2013 11:22

Wkręciłeś się Slav do tej rodziny :)
Twoje opowieści jak zwykle bardzo ciekawe i dogłębne :)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 03.05.2013 11:21

Wspaniala galeria!
I Twoje obrazy i Twoje slowa - bardzo cieple i ujmujace.
Zyczliwosc bije z tego reportazu. I ta przyjazn, ktorej tam zaznales.
Piekne.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!