m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Na początek pomnik poświęcony poległym w okolicy wyzwolicielom z Armii Czerwonej. Część założenia zamkowego stanowi klasycystyczny kościół św. Józefa ufundowany przez Wacława Rzewuskiego. Wzorowany na turyńskiej bazylice Superga. Po wojnie popadł w ruinę. Przed kościołem stoją dwie kolumny z XVIII wieku z figurami Matki Boskiej Niepokalanej i św. Józefa. Dawniej wokół zamku istniał park w stylu francuskim. Obecnie ma charakter dużo bardziej dziki. Naszym oczom ukazuje się cudo architektury. Do zamku prowadzi brama z barokowym portalem...
... na którym widać kartusze herbowe. Górny XVII wieczny to herb Koniecpolskich Pobóg. Dolny z XVIII w. to Krzywda Rzewuskich i Drużyna Lubomirskich (herb żony Wacława Rzewuskiego). Dziedziniec zamku... ...kwiaty starają się zatuszować ogólny obraz zniszczenia. Po schodach można dostać się na wyższe kondygnacje i tarasy zamkowe. Jedno z wejść do zamku.
Niestety zamknięte. Wnętrza nie są udostępnione do zwiedzania. To jak to miejsce wyglądało dawniej możemy zobaczyć dzięki dawnym fotografiom. Kilka z nich tworzy małą wystawę w jednym z pomieszczeń gospodarczych. Zamek łączył w sobie cechy nowoczesnej fortecy i wygodnego pałacu. Zamek wybudowano w latach 1637-1641 z polecenia Stanisława Koniecpolskiego. Obecnie trwają prace remontowe a tak naprawdę to chyba mające na celu wstrzymanie postępującego niszczenia zabytku.
Z obronnych zamkowych tarasów rozciąga się widok na park i leżący w osi kościół św. Józefa. Ponieważ wnętrza są niedostępne proponuję obejście fortyfikacji. Wokół zamku rozciąga się fosa. Kilka lat po wybudowaniu zamek pomyślnie przeszedł chrzest bojowy. W 1648 nie zdobyli go atakujący kozacy Chmielnickiego. Widok od strony ogrodu. Podhorce leżą na skraju skarpy którą tworzą wzgórza Woroniaki. Dawniej z zamku biegły tu tarasy ogrodowe z których rozciągał się piękny widok na Małe Polesie. Na terenie zamku kręcono kilka filmów.
W Potopie Jerzego Hoffmana kręcono tu sceny mające się dziać w radziwiłłowskich Kiejdanach. Żal patrzeć na to jak niszczeje ten klejnot architektury. Zamek otaczają bastionowe fortyfikacje.
Wznosząca się na szczycie każdego z czterech bastionów wieżyczka to tzw. kawaliera. Nieco przybici wracamy pod kościół św. Józefa. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Podhorce
1pix użytkownik annuus80 odległość 0 km 1pix
Olesko - miejsce urodzenia Jana Sobieskiego
1pix użytkownik kabaczek odległość 7 km 1pix
Buczacz
1pix użytkownik mereks odległość 11 km 1pix
Złota Podkowa Lwowa.
1pix użytkownik halszka odległość 15 km 1pix
Złoczów
1pix użytkownik annuus80 odległość 16 km 1pix
Złoczów zamek Sobieskich
1pix użytkownik kabaczek odległość 17 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 06.05.2013 17:24

....... do Lwowa dojechałem. Na Podhorce zabrakło czasu i odwagi - trochę nastraszyli mnie z autem na tej Ukrainie. Samochodu z pod przyhotelowego strzeżonego parkingu nie ruszałem. Ale ........ mam to w planach :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 06.05.2013 12:07

Kolejna piękna perełka popadająca w ruinę. Żal.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1133) dodano 05.05.2013 22:49

Zibid a więc czas na "Kresy". Warto. I to szybko.
Czasem ciężko nawet mieć żal do naszych sąsiadów. Ukraina jest państwem biedniejszym od nas a do tego była dłużej w ścisłym związku z ZSRR. To niestety widać. Teraz pewnie muszą wybierać i dlatego chętniej wyremontują starą cerkiew niż stary kościół. nie mówiąc już o dworach czy pałacach "obcych Polaczków" (choć ci byli na tych terenach od zawsze).
Tak więc kierunek wschód a Twoje zdjęcia na pewno będą dla wszystkich źródłem wielu wzruszeń.
Pozdrawiam.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 05.05.2013 21:58

dla mnie jedna z najciekawszych rzeczy jaką chciałbym zobaczyć - już od lat mam to w planach
jak będą tak remontować to niedługo nie będzie co oglądać

barsolis użytkownik barsolis(wpisów:375) dodano 05.05.2013 12:20

ŁADNE I CIEKAWE te PODHORCE. pojade tam kiedys.

Pozdrawiam Karol Barsolis

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1133) dodano 04.05.2013 21:02

Trzeba, choć żal serce ściska...

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 04.05.2013 20:59

Satan ma rację:) Tę piękną ruinę trzeba zobaczyć na własne oczy jak i pozostałe zamki na Kresach:)

satan użytkownik satan(wpisów:3212) dodano 04.05.2013 20:52

Trzeba to zobaczyć samemu /Olesko zresztą też/.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!