m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
Zwiedzamy najważniejszy zabytek Pilicy -Pałac Padniewskich  .Przy bramie wejściowej stróżówka . Pałac otacza 13-hektarowy park . Park założony przez Marie Józefę Sobieską.Obecnie na drzewach jest dużo gniazd gawronów. Łączy cechy parku barokowego z angielskim.
Rezydencja ma kształt pałacu ale umocnienia wokół nadają jej charakter obronny. Po obu stronach zamku bliżniacze oficyny z XIX w..Jedna z nich jest zamieszkała. Kiedyś była tu sala gimnastyczna nie istniejącej już szkoły . Pałac jest własnością prywatną ,nie można go zwiedzać wewnątrz .
Historia pałacu sięga średniowiecza. Pałac jest w rękach Padniewskich od 1610 r.Wojciech Padniewski był starostą oświęcimskim. Kolejna właścicielka Maria Józefina Sobieska odnowiła pałac w stylu francuskim. Ostatnimi właścicielami byli Arkuszewscy którzy udostępnili w XIX w zamek do zwiedzania. Detale barokowe i kalasycystyczne ,maszkarony.
Pałac otaczają fortyfikacje bastionowe . Od frontu pięcioarkadowy podjazd podtrzymujący taras.
Przed głównym wejściem dwa sfinksy. Przez rozbitą szybę zaglądam do wnętrza. Drzwi wejściowe do pałacu. Przed pałacem fontanna z 1962 r.
Po wojnie był tu również dom dziecka i zakład wychowawczy . 600-letnia lipa królowej Elżbiety ,obwód  6 -m . Wielkie stare drzewa zachwycają .Rosną tu :jawory ,modrzewie ,jesiony,graby ,wiązy,tuje,jodły magnolie,klony i buki. Dawna wozownia.

najbliższe galerie:

 
Jura-zamek/pałac/w Pilicy
1pix użytkownik marek4m4 odległość 0 km 1pix
pałac (zamek)  w Pilicy
1pix użytkownik baron odległość 0 km 1pix
Pilica - małe miasteczko wśród jurajskich wzgórz
1pix użytkownik romana odległość 1 km 1pix
Jura Krakowsko-Częstochowska II Pilica,Smoleń
1pix użytkownik richter odległość 1 km 1pix
Dolina Wodąca i Zamek Smoleń -2013 r.
1pix użytkownik magdar odległość 4 km 1pix
Pochmurna majówka
1pix użytkownik surykatka odległość 4 km 1pix