m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Zanim dojedziemy do celu, po zachodniej stronie głównej drogi znajdziemy Jebel Harun czyli Górę Aarona. Aaron był bratem Mojżesza, żył 135 lat. W XIV w.  na szczycie góry na wysokości 1350 m postawiono Grób Aarona. Trekking w tych górach to już tylko dla śmiałków, jest bowiem mocno skalisto, wspinaczka trwa około 6 godzin. To tutaj, Bóg nakazał Mojżeszowi przemówić do skały by wyprowadzić z niej wodę dla spragnionych Izraelitów. Jednak Mojżesz nie zaufał Bogu i zamiast przemówić, dwukrotnie uderzył laską w skałę. Woda popłynęła ale Mojżesz za brak wiary w słowa Boga został ukarany zakazem wejścia do Ziemii Obiecanej. Po stronie wschodniej mojej trasy, 8 km za tymi górami znajduje się Wadi Rum. Wadi Musa, czyli Dolina Mojżesza to najbliższe miasto względem Petry. Mieszka tu około 26 tyś. Jordańczyków, którzy żyją przede wszystkim z turystyki. Znajdziemy tu hotele, restauracje, sklepy z pamiątkami. Do Siq dostaniemy się przez dolinę Bab al-Siq (Brama Siq), to trasa około 900 m. Są tu kaplice bogów, jaskinie budowane dla dusz zmarłych i miejsca gdzie odbywały się uczty za ich dusze.
Al-Siq ma długość ok. 1,6 km.  Uformowanie wąwozu jest wynikiem ruchów tektonicznych i dawniej stanowiło koryto rzeki Wadi Musa. Wąwóz znajduje się na jeszcze niższym poziomie od Wadi Musa. Skały to piaskowiec, są bardzo wysokie, w niektórych miejscach sięgają ponad 100 m. Należy zachować ostrożność, biegają po wąwozie różne zwierzaki, pojawiając się nagle zza zakrętu.
Figura kupców z karawaną. Przejścia bywają dość wąskie, czasami 2 m. I takie przejścia doskonale spełniały funkcję fortyfikacji obronnych. Nabatejczycy łatwo mogli się bronić przed wtargnięciem do miasta wojsk Cesarstwa Rzymskiego. Wadi Musańczycy pracujący w wąwozie, głównie jako obsługa czterokopytnych. Przed wejściem do wąwozu znajdowała się kiedyś tama, która już współcześnie została zasypana. 
W 1963 r. zginęło tu 22 turystów, kiedy podniósł się poziom okolicznej rzeki w czasie powodzi. Woda wpłynęła wówczas do wąwozu. Obecnie przejście jest zabezpieczone.
Moja kameralna grupa, a ja cały czas na jej tyłach. Wąwóz z poziomu metr sześćdziesiąt :) Po obu stronach Siq znajdują się kanały, które dostarczały wodę do Petry z Doliny Mojżesza. Po prawej stronie to były rury z ceramiki a kanał lewy zawierał rzeźbioną skałę z kamiennymi płytami, celem filtrowania wody. Światło odbite od skały.
Można się przejechać bryczką czy na jakimś zwierzęciu, spacer jednak jest najatrakcyjniejszy. Spektakularne zakończenie wąwozu, prawdopodobnie celem takiego umiejscowienia budowli, było zrobienie wrażenia na przybywających do miasta. El Khazneh A za tym uśmiechem ;) dwie skały o dość zróżnicowanej kolorystyce. Tak tu właśnie jest. Niektóre skały są naturalne, inne mają nabatejskie rzeźbienia w większości przedstawiające bogów.
Tu znajdziemy sporą paletę barw. Wróciliśmy do punktu wejścia, w tle za górkami Wadi Musa. Opuszczam już to cudo. Wam dziękuję i wytrwałości gratuluję ;)

najbliższe galerie:

 
2010.05 Jordania - Petra miasto skalne
1pix użytkownik klacia odległość 0 km 1pix
Jordania - Czerwone Miasto
1pix użytkownik marucha odległość 1 km 1pix
Jordania - Petra
1pix użytkownik andred odległość 1 km 1pix
PETRA
1pix użytkownik andrew430 odległość 1 km 1pix
Z wizytą u Nabatejczyków
1pix użytkownik tama odległość 1 km 1pix
Jordańczycy z Petry
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (49):

 
tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 06.10.2013 14:50

Eeeetam Baracuda, to tylko taki obieżyświatowy mobbing, sądząc po wczorajszych ocenach postawionych w różnych starych galeriach ;)

satan użytkownik satan(wpisów:3225) dodano 06.10.2013 14:33

Gdzie?! :-)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 06.10.2013 14:25

Skandal obyczajowy:)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 05.10.2013 20:58

Kordulo, ja się nie "czepiam" tylko zadaję pytanie.
"Głupie gierki z ocenami", nawet nie wiem co masz na myśli, może więcej racjonalności w podejściu do tematu.

Jesteś autorką słynnego cytatu: "jednych lubi się bardziej a innych mniej". I to się niestety potwierdza.
Ja wszystkich traktuję tu w jednakowy sposób, nie wyróżniam nikogo ponad miarę.

Pani Kordulo, życzę powodzenia i więcej spokoju.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 05.10.2013 20:46

Znakomicie odwróciłas kota ogonem. !!!!! To co napisałam było konsekwencja Twojego toku myslenia, żle interpretujesz to co czytasz, albo nie czytasz dokładnie. Moze emocje tu wzięły górę
Pamietaj tylko, ze to TY zaczęłaś sie czepiac mojego oceniania,przypomne Ci co TY pierwsza napisałaś "KORDULA, OCENA 6! Doprawdy, nie wiem czym się kierowałaś wystawiając mi ocenę aż tak odbiegającą od pozostałych ocen... czy mogłabym prosić o argumentację, bo albo coś ze zdjęciami jest źle albo opis urągający rzeczywistości ;)
To moja pierwsza tu tak niska ocena, jestem mocno zaskoczona bo widzę jak słabe galerie oceniasz maksymalnie mocno ;) Chciałabym zrozumieć Twoje podejście go tej galerii bo raczej nie pomyślę, że kierowały Tobą zupełnie inne pobudki niż stricte przedmiotowe.

Gdyby ktoś wyraził chęć wypowiedzi co do jakości owej galerii, poczytam z uwagą wszystkie "ale" :), to na pewno pomoże mi udoskonalić warsztat :) "

Może i niedojrzale oceniam. a jakie jest dojrzałe? to nie konkurs w randze swiatowej, to tylko galerie w obiezyświecie.
Obiecuję, ze się nie zmienie, ,bede oceniała wg własnego uznania, wg mojego emocjonalnego spojrzenia na fotografie.
Lubie jak fotografia niesie ze soba emocje, taka juz jestem. Podobają mi sie ładne zdjęcia, nic na to nie poradzę. Uczę się patrząc na ładne zdjecia.

Prosze, nie wciągaj mnie w te głupie gierki z ocenami. Nie dam się . Chcesz , to sobie analizuj swoje i innych oceny, kontroluj , która galeria powinna wygraż , a która nie.
Nie zamierzam więcej odpowiadac na Twoje zaczepki. Dla mnie temat jest skończony:) POzdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 05.10.2013 20:30

Kordulo, jesteś niepoważna i dziękuję że odkryłaś publicznie karty, bo doskonale wiedziałam, że o to chodziło - o 9 w Twojej galerii. Galeria ta jest niespójna, zdjęcia które wymieniłam podobały mi się i są takie w Twoim stylu, reszta słabsza. Akurat masz kilka kadrów, jakie sama uwieczniam w tych miejscach i miałam porównanie. Dla mnie galeria na 10 to galeria jakby do tygodniowego wyróżnienia, ta była za słaba do tego miana. Ja 10 nie rozdaję. 10 to już musi być coś, emocje zwłaszcza.
Tak jak napisałam, stawiasz 10 słabym galeriom i to nierówne traktowanie nie podoba mi się.
Ja nie wymagam wysokich ocen a jedynie stosowania tej samej skali ocen co u innych.

Mogłabym nawet rzec, że Twoje Kordulo ocenianie jest bardzo emocjonalne, nie powiem że niedojrzałe bo bardzo świadome, w takim niechlubnym znaczeniu. Stosujesz niestety niezrozumiałe dla mnie "odwety"? Smutne to bardzo.

Twoja ocena mnie nie zabolała, nie wpłynęła nawet na średnią, ona mnie jedynie zdziwiła.
Kordulo, zupełnie niepotrzebnie ta 9 tak Cię "uraziła", 9 to wysoka ocena.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 05.10.2013 20:09

Przestań Tamo zachowywać się jak niedojrzaly emocjonalnie przedszkolak.
Ty byś sobie postawiła 8 tylko, ze tego zrobic nie możesz,ale inni stawiają wg własnego uznania. Ja tez bym sobie same 10 stawiały i co? Musiałabym zwracać się do każdego o wytłumaczenie sie z niższej oceny , niz ta, którą bym sobie sama postawiła.
Kable jak je nazywasz sa na całym świecie, a gdybys widziała ile jest ich w Indiach. Ale przeciez tu nie odruty , czy kable chodzi, chodzi o to, ze Cię uraziłam swoja ocena .
. NO to idąc Twoim tokiem myslenia, wytłumacz sie z 9 w ostatniej mojej galerii, bo ja postawiłabym sobie 10......
Jesli moje oceny Cie tak krzywdza , to bedę Cie omijać szerokim łukiem , OK

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 05.10.2013 19:32

Kordula, zupełnie mnie nie przekonałaś, Twoja argumentacja jest zabawna... ostrość? Chyba zdjęcia pomyliłaś, bo tam gdzie wskazałaś akurat jest :) Druty... no cóż powiedziałabym raczej, że kable. Ale żebyś widziała jaka ilość kabli jest w Jerozolimie ;) Zdjęcie 1, stojąc nad urwiskiem... punktem odniesienia jest taka biała plamka na górze, jak doczytasz - tam znajdziesz budynek :)
Ale tak naprawdę nie o t przecież chodzi. Jest galeria, przepalona nie tylko na niebie, gdzie postawiłaś 10 i tego nie pojmuję.
Już pisałam na forum, że chyba powinno się stosować taką samą skalę ocen - jaka jest adresowana do nas. To jest uczciwsze.

p.s. sama bym sobie tu co najwyżej 8 postawiła, przepalone miejsca widzę :)

Ale protestuję przeciwko traktowaniu mnie inaczej niż innych uczestników portalu!!!

piorusny użytkownik piorusny(wpisów:62) dodano 05.10.2013 18:50

"Tutaj nie ma jak wiem zawodowych fotografów,"

Ostatnie co napisze..."zawodowy fotograf " w takich warunkach nie wyciaga nawet aparatu z plecaka....no ale on nie jedzie na drugi koniec swiata w celach turystycznych

gdzie normalny turyta w niektorych miejscach mozne byc tylko przez 1 h

piorusny użytkownik piorusny(wpisów:62) dodano 05.10.2013 18:47

"Amator tez moze robic przyzoite zdjecia" .....- o ile warunki na to pozwola

Exposure Time = 1/30"
F Number = F1.8
Exposure Program = Aperture priority
ISO 320
widzisz te ustawienia ... Dodaj do tego jaka jest roznica miedzy ciemnymi a jasnymi miejscami zdjecia
Faktem jest ze byl blad w ustawieniu ( a glownie w pomiarze swiatla) ale wszystkie te zdjecia nadaja sie PS... Nawet nowe nikony d600 I D800 nie sa w stanie wyciagnac takiej roznicy skokow swiatla

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 05.10.2013 18:32

Myslisz , ze tak dużo osób ma pełne klatki i najlepszy zestaw obiektywow? Tutaj nie ma jak wiem zawodowych fotografów, był kiedys Marek, ale sie stad wyprowadził.
Amator tez moze robic przyzoite zdjecia.

piorusny użytkownik piorusny(wpisów:62) dodano 05.10.2013 18:22

Wez pod uwage ze tutaj sporo osob fotografuje nawet malymi aparatami. Nie wszyscy maja pelne klatki I najlepszy zestaw obiektywow.
Do tego obrobka azdjec to 75 % sukcesu, oczywiscie warunkiem jest posiadanie niezlej matrycy. Juz kiedys napiasalem ze na 10 zaslugje maksymalnie co 30 galeria, a na 9 - co 20sta.


kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 05.10.2013 18:10

Piorusny, ale czy obiezyświat nie moze robić zdjęć?
Stawiamy oceny za coś. Ja lubie ogladac ładne zdjęcia. A jeszcze jak fajnie opisane, to podnosi ocene galerii. Skala jest przecież duza. Tutaj takich dyskusji było juz tysiace.
Ja nie jestem nauczycielem fotografii, ale mówimy tu o podstawach. Nauczyciele wszystkim by sie tu przydali.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 05.10.2013 18:05

Tamo, Zibid CI juz troszke napisał. Ale jak chcesz, to wyłuszcze CI co i jak.?
Petra to trudny temat.
Trudno tam zapanować nad światłem. Tobie to niestety sie nie udało.
Wiekszośc zdjęc masz mocno przepalonych, przeswitlonych:5, 6, 8, 10, 12, 13, 14, 16, 17,18, 19, 20, 21 bardzo, 22,26, 27, 28, 31, 32, 33.( Moze powinnaś lekko przekadrować zdjecia, poobcinać przepalone niebo.)
Zdjecie 1, 9 płaskie, bez punktu odniesienia, bez najmniejszego sztafażu.
Zdjęcie 3 z mocno dołozonym efektem zachodzacego słońca nie przemawia do mnie.
Zdjecie 4 - lampy i druty psują kadr
Zdjecie 25, 30 maja kłopoty z ostroscią
Moja ocena w dużej mierze dotyczyła jakosci zdjęć i to zdecydowało o mojej ocenie. I nie mysl sobie , ze sie mądrze, bo mistrzem tez nie jestem , ale to sa podstawy.
Mysle, ze temat wyczerpałam. POzdrawiam:)))

piorusny użytkownik piorusny(wpisów:62) dodano 05.10.2013 18:01

Moze czas najwyzszy skanczyc juz z wystawianiem tych ocen ? Moim zdaniem same komentarze wystarcza - ale glownie dotyczace samego wyjazdu
Sama nazwa strony "obiezyswiat " a nie np "fotoswiat" wskazuje aby skupic sie glownie na miejscach a nie na przypalanych zdjeciach

Ja osobiscie wole przypalone od braku galerii z danego miejsca

Moze wszyscy "nauczyciele fotografii" dali by swoje prace na powazniejsze strony dotyczace glownie tego tematu ?

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 05.10.2013 17:48

Zibid, od Ciebie to jeszcze jestem w stanie zrozumieć ale nie w tym przypadku :) W o wiele gorszych stawiane są dyszki, dlatego zapytuję Kordulę o powód.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 05.10.2013 17:44

TAMA - troszku (a nawet mocno) to poprzepalane, ale warunki oświetleniowe ciężkie miałaś.
na 6 pkt; w porywach do 7 pkt - myślę że to uczciwa ocena.

Pozdr

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 05.10.2013 17:14

KORDULA, OCENA 6! Doprawdy, nie wiem czym się kierowałaś wystawiając mi ocenę aż tak odbiegającą od pozostałych ocen... czy mogłabym prosić o argumentację, bo albo coś ze zdjęciami jest źle albo opis urągający rzeczywistości ;)
To moja pierwsza tu tak niska ocena, jestem mocno zaskoczona bo widzę jak słabe galerie oceniasz maksymalnie mocno ;) Chciałabym zrozumieć Twoje podejście go tej galerii bo raczej nie pomyślę, że kierowały Tobą zupełnie inne pobudki niż stricte przedmiotowe.

Gdyby ktoś wyraził chęć wypowiedzi co do jakości owej galerii, poczytam z uwagą wszystkie "ale" :), to na pewno pomoże mi udoskonalić warsztat :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 20.08.2013 17:05

Martyna, dziękuję. Ja też tak kiedyś miałam, obecnie muszę mieć chociać z 2 swoje dobre zdjęcia. No ale do tego czasem trzeba ze 100 zrobić by coś wybrać :)
Pozdrawiam :)

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 11.08.2013 23:56

Piekna galeria !!! bylam tam dobrych kilka lat temu, ale wtedy jeszcze na etapie-'musze byc na kazdym zdjeciu' wiec nie moge sie nawet pochwalic, bo na kazdym jestem..JA ;(

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 06.07.2013 09:52

Plan P... :)

plan_podrozy użytkownik plan_podrozy(wpisów:73) dodano 06.07.2013 09:48

Piękne zdjęcia. szczególnie 29 - ach, ten uśmiech ;-).

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 14.05.2013 19:33

Tzn. południowy zachód z punktu widzenia naszego kraju.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 13.05.2013 22:48

Andred, teraz na tym wschodzie są upały, więc pozostał południowy zachód. Czego? No Polski :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 13.05.2013 22:43

Tama, południowy zachód? ale czego południowy zachód? Uszczknij rąbka tajemnicy. Jestem bardzo ciekawy.
Możesz dalej nas męczyć swoimi galeriami ;-)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 13.05.2013 20:20

Andred, na ten sezon wyprowadzam się z tych rejonów, teraz będzie południowy zachód. Ale na wchód wrócę wkrótce i będę Was męczyć ;)
Dziekuję za spotkanie :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 13.05.2013 19:12

Z zaciekawieniem śledzę wszystkie Twoje galerie z tych okolic. Kolejne ciekawe miejsce pokazałaś.
Pozdrawiam,
andred :-)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 13.05.2013 07:13

Rozmusiak, dziękuję :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 12.05.2013 22:22

Ładna prezentacja :)
Pozdrawiam.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 11.05.2013 20:27

Małgosiu, masz rację, tyle że czasem i niebo się załapie przy niektórych ujęciach. Białe niebo to po prostu efekt przeciągania światła z wąwozu (blokada migawki). Jakiś spec to by sobie poradził z tym światłem. Ogólnie niebo było piękne niebieskie a słońce przeraźliwie ostre.
Pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 11.05.2013 20:16

Osiołek bardzo sympatyczny :) Oryginalna nie będę. 27 faktycznie najlepiej się prezentuje. Miejsce robi wrażenie ale jest niezłym wyzwaniem dla Pstrykaczy. Tu niebo trzeba omijać szerokim łukiem, bo nie łatwo zapanować nad kontrastami. Fotka 25 ma coś w sobie. Rozmyty w biegu, współczesny powozik na tle masywnych skał, które niejedno widziały. Szkoda, że nie mogą o tym opowiedzieć. Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 11.05.2013 12:27

Jaro, a widziałeś kiedyś osiołka, który posłucha i zrobi pół kroku w tył. Zostawiłam go tak jak stał, gdybym go ustawiła na środku to już byłby wręcz portret - doskonale wykadrowany. To było celowe. Dzięki za wpadnięcie :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 11.05.2013 12:24

Dispar, też Ci się ten uśmiech spodobał? :) Taki inny niż marokański, gdzie patrzą niechętnie na turystę.

foto-jaro użytkownik foto-jaro(wpisów:186) dodano 11.05.2013 12:21

A mnie jakoś uwiódł osiołek na 11 :) Troszkę bym go przekadrował w lewo żeby miał więcej miejsca przed sobą.
Ale ogólnie wąwóz ładnie pokazany i robiący ogromne wrażenie.
Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 11.05.2013 12:15

Tytułowa fotka najfajniejsza.
Miejsce robi wrażenie.
Pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 11.05.2013 10:17

Baracudo, podobałoby Ci się tam, zaszalałabyś z kolorami :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 11.05.2013 10:17

Marcin :)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 11.05.2013 10:13

Super miejsce;)Pozdrawiam

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 11.05.2013 10:09

piękny wąwóz,

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 11.05.2013 08:35

Paweł, w tym miejscu z 27 słychać takie dźwięki: "Ooooo....", albo: "Łaaaaał..." ;)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 11.05.2013 08:33

Romana, jak krasnal w krainie baśni :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 10.05.2013 23:41

Wąwóz robi wrażenie, fotka 27 dla mnie rewelka:)
Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 10.05.2013 23:36

Wśród takich skał można się poczuć jak mrówka. Nawet konie wydają się maleńkie :)
Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 10.05.2013 22:54

Info-Kajak, proszę bardzo :)

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 10.05.2013 22:22

Bajecznie. Dziękuję

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 10.05.2013 21:57

Ja się Surykatko przyznaję, że Arabowie to mój typ urody ;) I spotkałam tam kilku o zabójczym uroku :) Poza tym są szalenie mili.
Pozdrawiam również :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 10.05.2013 21:48

Lubię wąwozy wszelkiej maści, więc i ten przykuwa moją uwagę. Chociaż , powiem Ci,że w tym zestawie fotek to najfajniejszy jest tytułowy uśmiech:-)
Pozdrówki :-)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 10.05.2013 21:27

Dziękuję Magdaleno :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 10.05.2013 19:56

Dwie pierwsze fotki bardzo mi się podobały. Widok na 27 faktycznie spektakularny, a wąwóz robi wrażenie. Pozdrawiam:-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!