m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
W Polsce szczególnie znane i lubiane jest tzw. nabożeństwo majowe ku czci Maryi, czyli modlitwa Litanią Loretańską. Rozpowszechnił je św. Zygmunt Szczęsny Feliński, który w trudnym czasie zaborów (27 kwietnia 1863 r.) zwrócił się jako arcybiskup Warszawy do duchowieństwa i wiernych w liście pasterskim: .Na zdj. Kapliczka w wiosce Wierzbick. O, czcijcie Maryję, strójcie Jej ołtarze w sercach waszych kwiatami niewinności, cnoty lub przynajmniej łzami pokuty, nawrócenia i szczerej poprawy”. .Na zdj. Kapliczka w wiosce Wierzbick. To wezwanie znalazło szeroki oddźwięk w społeczeństwie. W całej archidiecezji warszawskiej,  .Na zdj. Kapliczka na roztaju dróg polnych w miastach i wsiach, w kościołach, przy ołtarzykach domowych, przy kapliczkach polnych i krzyżach przydrożnych rozbrzmiewała Litania Loretańska ku czci Matki Bożej. .Na zdj. Kapliczka w wiosce Suradówek. Tak jest do dziś. W kościołach nabożeństwo majowe odprawia się przed Najświętszym Sakramentem.
Równie powszechne jest jednak, zwłaszcza na wsiach, odmawianie litanii przy kapliczkach przydrożnych. .Na zdj. Kapliczka w wiosce Suradowo. Znany fotograf Adam Bujak jest autorem zdjęć zamieszczonych w albumie Krzyż polski. .Na zdj. Kapliczka w wiosce Trutowo. Trzeci tom tego albumu nosi tytuł Krajobraz i sacrum, a znajdujące się w nim zdjęcia ukazują krzyż w polskim krajobrazie. Oto wywiad z Adamem Bujakiem:.Na zdj. Kapliczka nad jeziorem w osadzie Będzeń. Agata Kadłubowska: Wiele osób uważa, że krzyże i kapliczki przydrożne w krajobrazie polskim…

Adam Bujak: …przeszkadzają.A.K.: Właśnie - że „urażają czyjeś uczucia religijne”, są niepotrzebne. Co Pan o tym myśli? .Na zdj. Kapliczka w Skępem A.B.: Uważam, że krzyż to znak naszej wiary bardzo wrośnięty w rzeczywistość, a żadnego znaku wiary nie można niszczyć ani prześladować. .Na zdj. Kapliczka w Skępem. ......Trzeba być tolerancyjnym - także dla tych ludzi, którzy uznają, że krzyż powinien być na kościele, przy drodze, tam, gdzie pochowani są ci, którzy zmarli śmiercią tragiczną. .Na zdj. Kapliczka w wiosce Wildno
....Krzyż jest znakiem cierpienia, ale też znakiem optymistycznym - znakiem zbawienia. .Na zdj. Kapliczka w wiosce Wildno. A.K.: Wiele kapliczek przydrożnych jest wieloletnich, wykonanych w bardzo prosty sposób. Czy można uznać kapliczki za dzieła sztuki? A.B.: Oczywiście, kapliczki są cudowne. W Bochni jest cały ciąg przepięknych kapliczek… Gdzie tylko jeżdżę - w Polsce i za granicą - wszędzie fotografuję te cudowne kapliczki. Wiele jest odnowionych, rekonstruowanych, wiele jest w dobrym stanie. .Na zdj. Kapliczka w wiosce Janiszewo. .....Zniszczonych jest mało - mikroskopijny procent. A ta duża ilość pięknie odnowionych świadczy o naszej wierze i o naszej kulturze.Na zdj. Kapliczka w wiosce Chodorążek. A.K.: Które elementy sacrum w krajobrazie polskim są dla Pana jako fotografa najbardziej inspirujące? Na zdj. Kapliczka w wiosce Chodorążek. A.B.: Wiadomo, że krzyż. Teraz, kiedy zwalczany jest Kościół z taką siłą, z taką potworną agresją i nienawiścią, krzyż jest znakiem najpiękniejszym, który nam wskazuje drogę do tamtego świata.
 Młodzi jeszcze nie myślą o tamtym świecie, ale ja już myślę, bo już jestem w wieku poborowym Śmierć nie jest dla mnie czymś strasznym, tylko czymś optymistycznym, czymś pięknym. Mam nadzieję, że spotkam się po śmierci z Najwyższym. A.K.: Co mógłby Pan powiedzieć młodym ludziom, którzy nie snują refleksji o krzyżu, którzy mijają obojętnie kapliczki przydrożne? A.B.: Nie raz jest tak, że człowiekowi w młodym wieku brakuje wiary. Ja też miałem okres buntu, okres zastanawiania się, czy jest Pan Bóg, czy Go nie ma. ....Ale później, jeszcze jako młody człowiek, doszedłem do wniosku, że jest ktoś Najwyższy - ktoś, kto stworzył to, co nas otacza: to piękno, te cudowne kwiaty - one skądś się musiały wziąć ......O tym, że Bóg jest, świadczą też te kapliczki przydrożne - warto im się przyjrzeć. Szczególnie te w Polsce południowej są wyjątkowej urody, ale też te w Płońsku, litewskie, kapliczki w Tatrach, czy te charakterystyczne, zupełnie inne, w Kieleckiem, w Świętokrzyskim, w Rzeszowskiem i tak można wymieniać i wymieniać bez końca.
Te które prezentuje Państwu w tej galerii, z fotografowałem w woj. Kujawsko Pomorskim Znajdowałem je w różnych miejscowościach wiejskich i miejskich, wiele też przy drogach polnych i leśnych. Kapliczka w miasteczku Kikół obok kościoła. Kapliczka w miasteczku Kikół. Kapliczka w okolicach wsi Czarny Las.
Kapliczka w Golubiu Dobrzyniu Kapliczka w Rypinie Kapliczka w wsi Żuchowo.
Kapliczka w okolicach wsi Głodowo. Kapliczka w centrum wsi Wierzbick Kapliczka na Dworskiej Górze w Skępem. Kapliczka w okolicach wsi Pokrzywnik. Kapliczka w okolicach wsi Rojewo. Kapliczka w okolicach wsi Rojewo.
Kapliczka w okolicach wsi Rojewo. Kapliczka przy drodze leśnej Szczekarzewo. Kapliczka św. Bartłomieja patrona wsi Rogowo. Kapliczka św. Bartłomieja patrona wsi Rogowo. Kapliczka w osadzie Bógzapłać Kapliczka w osadzie Bógzapłać jak widać.

najbliższe galerie:

 
Wieczór nad Jeziorem Łęckim
1pix użytkownik mocar odległość 5 km 1pix
Skępe - Babie Ławy
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix
Skępe
1pix użytkownik mocar odległość 7 km 1pix
SKĘPE - SANKTUARIUM
1pix użytkownik mocar odległość 8 km 1pix
Złota Polska Jesień
1pix użytkownik mocar odległość 9 km 1pix
Skępe - Jezioro Wielkie
1pix użytkownik mocar odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 12.05.2013 23:33

Miło mi ogromnie że tak ciepło i z życzliwością oceniacie tą galerię - DZIĘKUJE i Pozdrawiam Wszystkich :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 12.05.2013 23:07

Przydrożne kapliczki,to typowy polski krajobraz,bez nich nie wyobrażam sobie polskiej wsi.Pozdrawiam:)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1522) dodano 12.05.2013 18:48

ode mnie za tę galerię masz 10 z plusem

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1113) dodano 12.05.2013 17:41

Dziękuję za piękną galerię.
W czasie wędrówek przydrożne krzyże i kapliczki zawsze wzbudzają moje ciepłe uczucia.
Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 12.05.2013 09:10

Stworzyłeś wspaniały majowy album polskich kapliczek tak charakterystycznych dla naszego krajobrazu:)

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 11.05.2013 22:24

Podobało się. Pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 11.05.2013 20:41

Przemyslaw - Dzięki za uznanie i szacunek , tak szczerze to nieco z dozą obawy podjąłem ten temat galerii.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6240) dodano 11.05.2013 20:03

Piękny temat i jakże na czasie. Wielki szacunek i dzięki za jego podjęcie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!