m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
To mój ulubiony kadr z Sighisoary- będzie wizytówką tej galerii i idealną wizytówką tego bajkowo kolorowego miasta:)
akurat gdy przymierzałam się do sfotografowania tej pstrokatej uliczki, wbiegła ta mała, dodając dynamiki i jeszcze więcej koloru!:) uchylone drzwi i ona dają skojarzenie z Alicją z krainy czarów co bardzo pasuje do tej bajkowej starówki:)) jedna z pierwszych spotkanych uliczek na terenie starówki- urzekała mnie brukiem i  kolorami kamienic:) pusta kawiarnia na Rynku.. jest początek maja, na szczęście! nie ma tłumów turystów- lubię zwiedzać z poczuciem, ze jestem jedną z nielicznych, pierwszych, która odkrywa to miejsce;) główny Rynek starówki- cały mieni się kolorami, w słońcu tym mocniej. Ktoś powiedział mi, ze ostre kolory w rumuńskiej architekturze, to wpływ romskiej kultury:) z Rynku widać Wieżę Ratuszową wzniesioną w 1556 roku ryneczek ciąg dalszy:)
kolorowe kamienice w każdej bocznej uliczce- tu widać jak krok po kroku idzie nowe, w Waszych starszych galeriach widziałam wiele z tych kamienic w kolorach pięknie spatynowanych czasem, teraz coraz więcej jest świeżo odmalowanych- miasto na pewno jest dotowane, aby starówce nadać nowy blask ...szkoda, patyna ma niepowtarzalną fotogeniczność i klimat ...:) uliczka prowadząca to drewnianego tunelu (nieco zatęchłego i dusznego już w maju) prowadzącego do zabytkowego Kościoła na Wzgórzu i ewangelickiego starego cmentarza a to już spacer powrotny z góry kamienica w której urodził się i żył Wlad Palownik, który później przybrał przydomek Dracula (co można tłumaczyć  jako smok lub diabeł) pastelowy, nieco łagodniejszy w kolorach zaułek przy domu Draculi... przyjemnie chłodny i zacieniony  zakątek w pobliżu Rynku z zielenią i tarasem widokowym na miasto, jest początek maja, ale temperatura cały czas oscyluje wokół 30C!
te kwitnące rabatki przed zabytkowymi murami mnie urzekły i spacer w dół... po przejściu przez bramę- zaskoczenie- jestem pod Wieżą Zegarową- ciekawy widok w górę ..ale ale pomimo naglącego czasu muszę zerknąć tam w dół, co tam jest??? ..ooo bardzo ciekawie rozwidlająca się uliczka jednocześnie w dół i w górę, kolejna kolorowa- a widziałam teraz u Was, ta kamieniczka blue była kiedyś po prostu szara....:) i widok na Ratusz w całej okazałości- z tej strony podoba mi się bardziej, wraz z podcieniami tworzy spójną całość architektoniczną
piękne wykończenie detali- wyczytałam, że na początku XVII wmontowano mu zegar z dwoma tarczami i ... ..i w nawiązaniu do tytułu galerii- kolejny element bajkowości- drewniane figurki, jak z teatru lalkowego- symbolizujące dni tygodnia- ciekawe w jaki sposób odnoszą się do tych dni- ja byłam tam we wtorek:) oryginalne kolorowe dachówki, jakich widziałam dużo w Rumunii, kolorowe i ułożone we wzory,tu były ułożone przez Tyrolczyków i są być może pochodną tradycji Austro-Węgier, do których wówczas należała Sighisoara, podobne są na katedrze św. Stefana we Wiedniu i na kościele św. Macieja w Budapeszcie malownicze przejścia pod Ratuszem- w słońcu i z ozdobnymi lampami i patyną czasu prezentują się wg mnie wspaniale:) .. i jeszcze raz przejście ..a teraz rzut okiem z drugiej strony
.. i o! jednak grupki też udało mi się spotkać -ta fajna- bo zunifikowana stylizacyjnie;) a to zegar z drugiej strony Ratusza, tej widocznej od Rynku jeszcze raz uliczka prowadząca na wzgórze, teraz przejdziemy się tam:)
(na pierwszym planie Dom pd Jeleniami mrocznym, zatęchłem i dusznym tunelem - niestety, ale jest to coś oryginalnego:)
to Schody Kanoników z 1642 r, albo jak w innych źródłach znalazłam Schody Szkolne, wybudowane w 1662 r., liczyły pierwotnie 300 stopni, po przebudowie liczą 175 stopni. Służyć miały uczniom i nauczycielom w czasie niepogody, szczególnie zimą, jako bezpieczna droga do położonej na górze szkoły na wzgórzu znajduje się kościół św. Mikołaja na wzgórzu, który budowano w latach 1345-1525 roku, jako katolicki, od 1544 r. jest świątynią luterańską, Tutaj Rakoczy I został wybrany na króla Węgier i księcia Siedmiogrodu w 1631 r, wewnątrz znajduje się ołtarz Jana Stwosza, syna Wita a przy nim cmentarz prawosławny
ze wzgórza roztacza się widok na starówkę Sighisoary i wieżę ratuszową i wracając w dół poniżej drewnianego tunelu spotkamy klimatyczną, zieloną uliczkę pod wzgórzem z sympatyczną kawiarnią- ale tylko rzucamy okiem;) i jeszcze raz ona schodzimy na parking- brama główna nas żegna:)

najbliższe galerie:

 
Rumunia: Starówka Sighisoary
1pix użytkownik magdalena odległość 0 km 1pix
Transylwania 2016 - Sighisoara (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Rumunia cz.  4 - Shigisoara.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Sighişoara
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
Shigishoara
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Sighișoara
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (43):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6835) dodano 28.07.2017 11:37

Ta uliczka jest przepiękna taka mega kolorowa:) 1o late temu jak tam byłam, rusztowania jeszcze nie stały;) pozdro:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 25.05.2013 20:17

Jacku, widać czas odmłodził to miasteczko i pokolorował;) przynajmniej w jakiejś części, dzięki temu i słonecznej pogodzie nie jest już ponure ani trochę:))

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 25.05.2013 00:40

Bardzo ładna i ciekawie skomentowana galeria. Zaciekawiła mnie ona tym bardziej, że oglądałem ją jeszcze za komuny i robiła wówczas dość ponure wrażenie. Pozdrawiam.

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 24.05.2013 19:22

dziękuję za komentarze:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 24.05.2013 18:59

Świetna galeria.
Bardzo mi się podobało.
Pozdrawiam:)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 23.05.2013 20:18

...taaaa, kiedys tam dotre :)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 23.05.2013 17:36

Ciekawa i kolorowa galeria-super foty -1,2,10 i 17-pozdrawiam.

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 21.05.2013 23:46

Urocze jest to miasto, kolorowe, jak z ilustracji w książeczce dla dzieci. Oglądane w Twojej galerii faktycznie wygląda bajkowo. Zdjęcie z biegnącą dziewczynką jest świetne :)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 21.05.2013 22:29

Dziękuję, na pewno słońce mi pomogło, ale największą moc daje samo miasteczko- swoją oryginalnością i historią:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 21.05.2013 19:20

Bardzo trafnie zatytułowałaś galerię. Tam jest rzeczywiście bajkowo. Chciałabym kiedyś znaleźć się w tej bajce...Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 20.05.2013 18:39

Pierwsze fotka jest super :) To miasteczko w każdej galerii wygląda troszkę inaczej ale zawsze równie zachęcająco. Pozdrawiam :)

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 20.05.2013 14:05

Marianno, masz rację, że różne osoby może zainsprować coś innego, a obraz to wiecej niż 1000 słów.

Cieszę sie, że planujesz zamieścić też galerię podsumowująca cały wyjazd, własnie w takiej galerii można umieścić zdjęcia z drogi (nie łapiące sie na samodzielną galerię), ale także polecić ciekawe punkty wyprawy - choćby po jednym zdjeciu, by obraz był pełen.
Polecam zobaczyć moją próbę ujarzmienia jedną galerią całej 22 dniowej wyprawy do Rumunii.
Pozdrawiam
:-))


marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 20.05.2013 12:33

Eljot, to pewnie preferencje indywidualne, mnie do podróży najbardziej zachęca zazwyczaj wizualna uroda miejsca i jej oryginalność, unikatowa kultura, folklor- najbardziej działają obrazy- nawet w czasie tej krótkiej wycieczki po Rumunii, cele obieraliśmy na podstawie ciekawych znalezionych w internecie zdjęć:) Mój harmonogram podróży pewnie będzie zupełnie nietypowy, w czasie podróży improwizujemy, zatrzymujemy się tam gdzie nas zaniesie, gdzie coś nas urzeknie, zazwyczaj mamy jakiś cel, ale podróż do niego najczęściej jest improwizacją, w zależności od tego ile mamy czasu. Planuję zamieścić tez galerię podsumowująca cały wyjazd- będę mogła w niej pokazać obrazki z drogi, która też była bardzo atrakcyjna w moim odczuciu:)

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 20.05.2013 12:30

Miejsce jak ze snu, takie nierealne. Spacer tymi barwnymi uliczkami musi być niesamowity.

eljot użytkownik eljot(wpisów:534) dodano 20.05.2013 10:28

Witam w gronie przedstawiających wyjazdy do Rumunii :-)
Bardzo fajna, kolorowa, pełna światła galeria.

Jeśli pytasz o preferencje, to wg mnie chodzi o pokazanie zwiedzanych miejsc takich, jaki są, ważne jest też podzielenie się osobistymi wrażeniami i przekazanie informacji szczególnie tych, których nie ma w przewodniku.
Ja oprócz opisu miejsc w galeriach tych miejsc, proponuję zamieszczać opis całej wyprawy w jednej galerii, choć OŚ tego nie ułatwia umieszczam mapkę z trasą i harmonogram wyprawy - może ktoś to wykorzysta choćby w części.
Piękne zdjęcia nie są celem tej galerii, ale oczywiście nie przeszkadzają, a wręcz pomagają w opisie miejsca i zachęcają do odwiedzin.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 20.05.2013 08:35

Ta starówka jest rzeczywiście bajkowa.

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 20.05.2013 00:34

zrobione- są opisy!:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 20.05.2013 00:11

tu na razie poprzestałam na wstępnym opisie starówki w całości - to mały obszar, mogłam też dodać coś o prezentowanych zabytkach i wrażeniach- tak jak proponujesz- chyba to uzupełnię w najbliższym czasie:) dziękuję za info:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 20.05.2013 00:06

Marianno - tak, opisy na tym portalu są dość ważne, bo tak na prawdę, to jest tu dużo prezentowanych miejsc i nie każdy wie, na co patrzy. Fajnie jest oglądać fotki i dowiedzieć się, z jakiego miejsca są, czy co przedstawiają. Wiadomo, nie musisz się szczególnie rozpisywać, to nie encyklopedia, ale czasami warto nawet napisać coś o swoich wrażeniach z pobytu, czy coś w tym stylu.
To teraz czekamy na kolejne galerie:)
Pozdrawiam.

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 19.05.2013 23:23

Byliśmy w Rumunii na wypadzie majówkowym- łącznie 6 dni- z czego 2 to był wypoczynek wcześniej na Węgrzech i 4 krótka wycieczka po fragmencie Rumunii- krótka jak na to. jak olbrzymi jest to kraj i ile ma atrakcji, miejsc polecanych do zobaczenia, a przecież oprócz tych polecanych ja osobiście mam szczęście spotykać czasem coś z poza planu co wpada w oko... i to bardzo lubię:) tak było i teraz + odległości i kilometry wyszło jak wyszło- na Sighisoarę zostały 2h na krótki spacer:))
skoro widzę zainteresowanie tematem, planuję pokazać Wam kolejne kadry z tej krótkiej wycieczki:)
muszę też poznać bliżej jakie reguły, preferencje tu panują- chyba lubicie opisy przy kolejnych zdjęciach galerii? nie zrobiłam tu tego, bo po pierwsze jestem zwolenniczką działania obrazu, a po drugie nie uzupełniłam sobie jeszcze an tyle wiedzy, o zabytkach tego miasta- ale może to jeszcze nadrobię i dopiszę
dziękuję za komentarze i oceny- pozdrawiam:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 19.05.2013 20:16

Bajkowo piękne miasto .Pozdrawiam :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 19.05.2013 14:46

Miasto urzeka kolorami i piękną średniowieczną zabudową. Zdecydowanie warto obejrzeć je też z góry. Szkoda, że brakło Ci czasu na wejście na wieżę

satan użytkownik satan(wpisów:3307) dodano 19.05.2013 14:14

Szczególnie urokliwie to wygląda przy pełnym słońcu. Ja byłem dwa razy i zawsze jakoś pochmurnie było.
Podobnie jak Dispar, też bardzo lubię to miasto.

Paweller, jak chcesz fotki z wieży, to u mnie coś tam znajdziesz ;-)

Pozdrawiam.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 19.05.2013 14:10

Mily spacer odbyłam,miasteczko jest wręcz zjawiskowe:)Pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 19.05.2013 10:50

Sądzę że nic nowego nie odkryłem ale - miejsce z pewnością godne odwiedzenia .

Pozdrawiam:)

whisky1979 użytkownik whisky1979(wpisów:124) dodano 19.05.2013 10:46

Bardzo wdzięczne miejsce do fotografowania

coolka użytkownik coolka(wpisów:362) dodano 19.05.2013 08:35

Bajkowo.

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 19.05.2013 07:56

jest klimat
ma się wrażenie cofnięcia o 200 lat do tyłu
Pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 19.05.2013 04:19

Miasteczko z charakterem, raj dla fotografa:) Twoje spojrzenie podobalo sie bardzo:)
Pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 19.05.2013 00:45

I'll do it:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 19.05.2013 00:27

:)) to miłe, ze zajrzeliście- pozdrawiam również!:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 19.05.2013 00:17

Rzeczywiście, źle przeczytałem. Właśnie zajrzałem na floga i porównałem zdjęcia: tam wyglądają jeszcze lepiej, pewnie to zasługa ciemnego tła i możliwości powiększenia, coś czego brakuje na OBIEZYSWIAT. Przyjrzę się bliżej może jutro, bo już późno, no i jeszcze nie wiem jak "obsługuje się" floga... Pozdrawiam i dobranoc!

PS: a Tobie Pawel, mówię: do it!

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 19.05.2013 00:13

Wszedłem tam, otworzyłem sobie album za górami, za lasami ... i mogę jedynie powiedzieć ... wow, jestem pod wrażeniem:) Dziewczyno, wracaj tu do nas i wrzucaj swoje fotki tutaj na OŚ i nawet się nie zastanawiaj:)
Pozdrawiam.

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 18.05.2013 23:54

Wieża działa dłużej, to my się spieszyliśmy, bo przed nami była kilkunastogodzinna podróż powrotna:)
"Prawdopodobnie"- bo pomimo, ze od czasu Chorwacji (galerii sprzed 2-3 lat) byłam w kilku wspaniałych, godnych polecenia miejscach i mam z nich wiele zdjęć- tu na Obieżyświacie ich nie prezentowałam, może teraz to nadrobię i tu wrócę;)
mam też konto na flogu: marianna-p.flog.pl- polecam tam także swoje zdjęcia dla zainteresowanych:) tam jestem regularnie:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 18.05.2013 23:52

Przemek - powiem Ci, że w tym roku po raz pierwszy zainteresowałem się Rumunią i to tak na poważnie, zacząłem przeglądać galerie, trochę czytać i zdecydowanie zmieniłem swój pogląd na temat tego kraju. Raz tylko przejeżdżałem przez Rumunię, jadąc do Słonecznego Brzegu. Jest parę miast, które chciałbym zobaczyć, więc następnym razem będzie to na pewno kraj docelowy:)
Wschód Europy też jest piękny:)
Pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 18.05.2013 23:43

Paweller: jak zdrowie dopisze, już niedługo, specjalnie wlezę na wieżę po fotki dla Ciebie - za Londyn. Powinienem raczej zdążyć przed 15-tą, ale dobrze wiedzieć, że jest "limit" czasowy, bo myślałem, że zawsze działa to dłużej. Potwierdzam też, co Marianna mówi o idiotycznych stereotypach krążących o Rumunii: to, co bredzą o niej ludzie, którzy nigdy tam nie byli, w pale się nie mieści. Jak już pojedziesz, to przekonasz się sam ;)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 18.05.2013 23:40

Dlaczego prawdopodobnie? Czekam na kolejną porcję zdjęć:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 18.05.2013 23:33

nie weszliśmy na wieżę, bo była już 15, a my mieliśmy być na drugi dzień w pracy, cała podróż była przed nami, więc musieliśmy już czynić niezbędne cięcia czasowe:)
Rumunię i ja polecam- prawdopodobnie pokażę Wam więcej z niej zdjęć. Byłam krótko, ale była dla mnie wspaniałym odkryciem, zaskakującym i urzekającym wieloma miłymi zdarzeniami, miejscami, przełamaniem stereotypu- lekkiej obawy, jaka miałam przed wyjazdem- spróbuję to opowiedzieć kolejnymi wpisami- pozdrawiam:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 18.05.2013 23:29

Pięknie! Rzeczywiście, ma klimat. Pozdrawiam!

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 18.05.2013 23:25

Bardzo fajnie pokazałaś to miasto, dzięki takim galeriom coraz bardziej przekonuję się do Rumunii:)
Ja bym wszedł jeszcze na tą wieżę, widoki pewnie z niej cudne:)
Miło się oglądało:)
Pozdrawiam.

tomek-gdynia użytkownik tomek-gdynia(wpisów:317) dodano 18.05.2013 23:22

Jedynka super :)
A miasteczko klimatyczne

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 18.05.2013 22:57

widziałam Twoje zdjęcia z niego- miałeś szczęście do spotkania tam tubylców- ja teraz miałam tylko turystów, no może poza tam biegnącą mała:) też lubię oba pierwsze- dziękuję:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 18.05.2013 22:47

Bardzo lubię to miasto.
Ma klimat.
Dwie pierwsze fotografie bardzo podobające.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!