m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wieś zawsze skupiona była nad rzeką,bo bez wody ani ludzie,ani bydło nie daliby rady żyć i pracować. Drewniany mostek prowadzi nas do centrum wsi opolskiej:) Zwiedzanie opolskiego skansenu zaczynamy od wielkiego, piętrowego spichlerza dworskiego. Ponieważ do skansenu dojechaliśmy po zwiedzaniu Opola godzinę przed zamknięciem, na przewodnika było za późno,a w kasie oprócz biletów nie dostaliśmy żadnej mapki:( Poruszamy się więc trochę po omacku:) Po sąsiedzku stoi mały pobielany spichlerz chłopski... Ta biała chatynka też budzi pozytywne emocje i nam się podoba:)
Kapliczka, która kiedyś we wsi pełniła też funkcję drogowskazu ... Wąską dróżką podążamy w stronę malowniczego starego młyna podobno jeszcze z XVI wieku. Zabytkowy młyn wodny przyciąga nas swoimi zabudowaniami i wielkim kołem młyńskim o średnicy prawie 5m oraz mansardowym dachem. Wiejski młyn stojący nad wodą w innym ujęciu z wielkim drewnianym kołem nasiębiernym lub podsiębiernym ( wodę z rzeczki rzecz jasna). Figura św.Antoniego w centrum wsi przy drodze. Wystarczył krótki paciorek i znalazło się to,co zgubiliśmy:) Polną wiejską drogą mijamy kolejne drewniane chałupy opolskiej wsi. W jednej z nich mieściła się kiedyś wiejska szkółka:)
Pobielane okienka z obowiązkowymi czerwonymi pelargoniami,które podobno odstraszały muchy i komary swoim mocnym zapachem. Malowniczy wiejski domek ukryty za drewnianym płotem i otoczony małym sadem. Kwitną drzewka owocowe i bzy,bo to przecież maj:) Zaglądamy do środka,bo brama szeroko otwarta:) Biała Izba z łożem małżeńskim pełnym pierzyn i wykrochmalonych poduszek oraz kołyską dla maleństwa. Na ścianach święte obrazki i nawet zegar z kukułką. Widzimy też inne meble,a nawet maszynę do szycia. Dawna kuchnia z białymi mebelkami i makatkami na ścianie. Wielu z nas zapewne pamięta taki biały kredens u babci czy cioci przed laty. Taka drewniana chałupka niejednemu/niejednej z nas marzy się na letni urlop z dala od miejskiego zgiełku.
Wnętrze chałupy z różnorakimi koszami czy naczyniami drewnianymi lub glinianymi oraz zioła suszące się pod powałą:) Dawniej każda zagroda chłopska miała własny mały ogródek z kwiatkami pod oknami oraz grządki warzywne. A na płocie oprócz prania suszyły się różne kamienne garnki,garnce oraz dzbanki:) Kolejna zagroda bogatego chłopa,co widać po ilości zabudowań oraz sprzętu,bo żywy inwentarz dawno został zjedzony:) Sad i pasieka otoczone najtańszym płotem z łoziny czyli długich wierzbowych witek. Obok zagrody pokaźna pasieka pełna pszczół i miodu w dawnych czasach.
Niektóre ule to prawdziwe dzieła sztuki ludowej:) Jest i zagroda z gołębnikiem na wysokim palu. Taki piętrowy gołębnik to swojego rodzaju familok dla wielu gołębich rodzin. Klimat tego skansenu tworzą stare drewniane zabudowania oraz soczysta zieleń majowa i przedwieczorny śpiew ptaków,zwłaszcza kosów:) Czysto tu i schludnie,bo skansen zadbany:)
Na wielu chałupach czy stodołach przed laty wisiały drewniane długie drabiny,które podobno miały chronić przed pożarem. I jeśli stodoła spłonęła od pioruna,to gospodarz był wielce zdziwiony,bo przecież miał drabinę:) Piętrowych wielorodzinnych gołębników jest we wsi więcej.
Otwarta stodoła,a w niej dawne maszyny rolnicze. Jest i studnia w zagrodzie oraz drewno przygotowane na zimę. Zielono,czysto i schludnie między chałupami i stodołami,ale czy zawsze we wsi tak było? Po deszczu wiosną czy jesienią na pewno sporo błota,a latem kurzu i trzeba dodać ten biegający inwentarz oraz pracujących ludzi w pocie czoła. Dochodzimy do zielonego sadu w opolskiej wsi,a w nim bielone pnie drzew błyszczą z daleka,drzewka owocowe kwitną ... ... ptaszki śpiewają ... sama radość:) Wszystkie zabytkowe maszyny rolnicze znajdziemy tutaj pod dachem w dość szerokim wyborze ...
Niektóre z nich może jeszcze ktoś rozpoznaje lub pamięta z wakacji na wsi u dziadków przed laty:)
 A może to kuźnia była kiedyś? Dochodzimy do zabytkowego kościółka z XVII wieku przeniesionego z Gręboszewa. Początkowo był to kościół ewangelicki zbudowany z modrzewiowych bali w 1613r., a jego fundatorem był właściciel wsi, Cyprian Kottuliński. Ma konstrukcję zrębową i jest jednym z czterech kościołów w województwie opolskim bez wydzielonego prezbiterium, co jest charakterystyczne dla świątyni ewangelickich. W 1653 r. stał się kościołem katolickim. Był otwarty i taki niewielki malowany ołtarz tam zobaczyliśmy. Obok zabytkowego kościółka jest i mały cmentarz z oryginalnymi krzyżami. Zaraz obok stoi zabytkowa drewniana dzwonnica. Na niewielkim pagórku za wsią stoją dwa wiatraki,które okres świetności mają dawno za sobą.
Wiatraki utrzymywane w Muzeum Wsi Opolskiej są jednymi z czterech w powiecie opolskim. Są to koźlaki. Starszy z nich, z Dobrzenia Wielkiego został wzniesiony w 1734 r. w Pokoju, skąd w 1885 został przeniesiony do podopolskiej miejscowości. Drugi z nich pochodzi z Grotowic, a w jego wnętrzu znajdują się oryginalne urządzenia. Oba wiatraki bardzo malownicze ... Są to wiatraki typu koźlak z XVIII wieku. Na końcu dość szybkiego zwiedzania skansenu trafiamy na szachulcową białą zagrodę:) Ponieważ poruszamy się trochę po omacku bez żadnej mapki czy folderu, nie wiemy,co to jest:( Widać,że obiekty nowe i ładnie utrzymane:) Trzeba tam wrócić i sprawdzić,bo w necie niewiele info znalazłam.
W Muzeum Wsi Opolskiej obiektów przybywa,co widać na załączonym obrazku:) To raduje moje serce i duszę:) Zdjęcia są sprzed kilku lat i chyba trzeba znowu zajrzeć do opolskiego skansenu w Bierkowicach,bo zapewne zaszły pozytywne zmiany:)


Dziękuję za wspólny majowy spacer:)

najbliższe galerie:

 
Franciszkanie w Opolu
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
PASIEKA I BOLKO
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
Opole-wzgórze uniwersyteckie
1pix użytkownik mieczysaw odległość 1 km 1pix
jesiennoza lokalna
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
OPOLE-foto migawki z ...
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
skansen opolski - edycja jesienna
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (21):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 28.05.2017 23:10

fajnie, młyn i wiatrak najciekawsze jak dla mnie

ak użytkownik ak(wpisów:5924) dodano 28.05.2017 21:44

bardzo lubię ten skansen :) mam miłe wspomnienia , piękna galeria :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3534) dodano 28.05.2017 10:33

Pojedziemy na pewno. W Opolu byłem tylko raz i krótko więc z przyjemnością poświęcę na to miasto więcej czasu.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 27.05.2017 22:52

Witaj Przemysławie! Dziękuję za dobre słowo,ale proszę nie kpij sobie :)
Pozdrawiam majowo:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 27.05.2017 22:49

Marcin1980, skanseny mają klimat i duszę:) Dzięki za wizytę:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:5928) dodano 26.05.2017 22:38

Jak zwykle pięknie, kompetentnie i zachęcająco. Firma Halszka=gwarancja jakości...:))
Serdecznie pozdrawiam!

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1899) dodano 26.05.2017 18:19

Piękne są te skanseny.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 25.05.2017 13:10

Witaj Tereso:) Cieszę się,że opolskie skansen i Tobie się spodobał:)
Myślę,że wielbicieli skansenów jest tutaj na OŚ dość sporo:)
Pozdrawiam majowo:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 25.05.2017 13:08

Charlie:) Takich klimatów z dzieciństwa faktycznie jakby coraz mniej ... i dobrze,że istnieją skanseny,które to pielęgnują i przekażą naszym dzieciom i kiedyś wnukom:)Ja pamiętam wieś mojej mamy i babki z końca lat 60-tych i to wszystko,o czym piszesz: kaczki,kury,gęsi biegające po podwórzu ze studnią; krowy ryczące od rana w oborze,zapach siana latem,kwietne i warzywne przydomowe ogródki:)
Wspomnienia są zawsze bez wad:) Pozdrawiam majowo:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 25.05.2017 13:01

Paweł. Mamy w planie powtórkę Opola w czerwcu,więc możemy wyskoczyć razem i zahaczyć o skansen oraz koniecznie Rudy Raciborskie w drodze powrotnej. Co Ty na to? Ewentualnie sprawdź na mapie,co jeszcze by Cię interesowało:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 25.05.2017 12:59

Witaj Achernar:) Jak będziesz gdzieś krążył na południu Polski,to wpadnij na Opolszczyznę,bo to piękna i ciekawa kraina:) Pozdrawiam!

tereza użytkownik tereza(wpisów:3843) dodano 25.05.2017 11:35

Uwielbiam takie klimaty.Piękny skansen i fajnie
po nim oprowadziłaś.Pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2131) dodano 25.05.2017 10:19

Bardzo podobnie jak u Ciebie, jest w skansenie w Sądeckim Parku Etnograficznym.
Cudowne miejsca, przywodzące mi na myśl dawne czasy. Dawne dla mnie, czyli prawdziwą wieś lat 80-tych.
Kury, kaczki, indyki, świnie, krowy, chlew, stodołę z sianem, parnik na ziemniaki, przydomowe kwietne ogródki z mnóstwem ziół, koniczynę w polu którą ścinało się kosą i na płachcie niosło dla zwierzaków... Eeech... :-)
Piękne wspomnienia. Cieszę się, że je mam. Żałuję, że mieć ich nie będą moje dzieciaki.
Znak czasów.
Dobrze że takie miejsca są. W tym konkretnym skansenie nie byłam, ale skoro już o nim wiem, to kiedyś z pewnością zajrzę.
Pozdr.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3534) dodano 25.05.2017 08:01

Czas najwyższy w końcu się tam wybrać. Nie mam w tej chwili aż tak daleko.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:4954) dodano 24.05.2017 23:16

Warto wiedzieć o tym miejscu. Jest to wprawdzie dość daleko ode mnie, ale kto wie... Jeśli będę w okolicach Opola, to na pewno tam wpadnę. Pozdrawiam. :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 24.05.2017 21:53

Witaj Magdaleno:) Ten wspaniały zabytkowy młyn z XVIw. z wielkim kołem o średnicy prawie 5m i mansardowym dachu przyciągał mnie już z daleka jak magnes:) Podobne spichlerze widziałam w niejednym skansenie np. w Tokarni czy Chorzowie,więc już nie zrobiły na mnie takiego wrażenia. Zachwyciły mnie te białe szachulce oraz wielkie gołębniki na wysokim pniu:) Pasieki oraz bielone drzewa w sadach:)
Byliśmy tam trochę późno i większość obiektów była już zamknięta:( Jest powód by tam wrócić przy okazji.
Atmosfera była sielska - cisza i tylko śpiew ptaków:) Pozdrawiam majowo:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 24.05.2017 21:44

Śnieżko:) Śląskiej gwary nie znam,bo u nas na Podbeskidziu "nie godali" i całej galerii nie umiałabym opisać po śląsku:)
Znam tylko trochę pojedynczych słów. Może teraz Paweł (Popek) jest lepszy,bo mieszka na Górnym Śląsku:)
A Opole i okolica to Śląsk Opolski i tam chyba trochę inną gwarę mają.
Powiem Ci szczerze,że ten skansen mnie zauroczył i bardzo chciałabym tam wrócić.Pozdrawiam:)
P.S.Podobny biały kredens miały moje ciocie i moja Mama,gdy byłam dzieckiem.Makatki też pamiętam:)
Było tam wypisanych tyle życiowych mądrości,które do dziś pamiętam:) I uczyłam się na nich czytać:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3646) dodano 24.05.2017 21:36

Baaardzo lubię drewnianą architekturę. Imponujący jest młyn z 8-9, choć wiele innych obiektów też mi się podoba. Ciekawe miejsce. Zapamiętam, że warto wpaść. Na 35 jest śrutownik. Tak mi się wydaje. Pozdrawiam:-)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 24.05.2017 21:34

Optymisto. Cieszę się,że zajrzałeś do mojej polskiej galerii:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3301) dodano 24.05.2017 21:32

Halszko, uwielbiam takie miejsca. W tym skansenie jeszcze nie byłam. Rzeczywiście, taki kredens jak na zdjęciu 16 był u babci. Makatki też były. Jakby dobrze pogrzebać, pewnie gdzieś by się je znalazło na dnie szafy schowane. Sady z pobielonymi drzewami to też takie dziecięce wspomnienie - dzisiaj już nikt drzew nie bieli.
To urządzenie na 35 trochę wygląda jak żarna, ale to chyba jednak nie to.
Familok.... hehe. Ty umiesz więcej po śląsku? Umiałabyś całą galerię tak opisać? Byłoby super!

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:768) dodano 24.05.2017 21:23

dziękuję za wspaniale podane "danie" - tyle lat mieszkałem 60 km od... i jakoś niestety się nie złożyło - trochę nadrobiłem :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!