m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Po dwóch dniach wypoczynku na Węgrzech ruszyliśmy do Rumunii. Z pewną nieśmiałością przekroczyliśmy granicę Rumunii (która jest wciąż czynna!). I roztoczyły się przed nami bardzo swojskie widoki. To pierwsze spotkane stado ma wypoczywających w słońcu opiekunów prawie jak u Chełmońskiego dzieciaki przy stadzie zainteresowane mną (równie jak i krowy)- bo co tu fotografować?;) Jedna z pierwszych wsi w której się zatrzymaliśmy- w okolicy Alesd. Tego dnia niestety się rozchorowałam, być może po basenach i musieliśmy szybko szukać pokoju i noclegu. Dobrze trafiliśmy- w okolicy Vadu Tristuli ze względu na atrakcyjny przyrodniczo rejon było kilka pensjonatów- wybraliśmy Hotel Drakula w Suncuius, bo miał wolne pokoje i ja niestety w połowie dnia, dzień zakończyłam... Kolejnego dnia po dużych dawkach lekarstw na szczęście czułam się już lepiej, ale by nie ryzykować męczącej dalszej podróży zdecydowaliśmy się zostać i zrobić lajtową wycieczkę rowerową po okolicy, tym bardziej, że dzień wcześniej spodobały się nam wiejskie pejzaże w okolicy i...
...zaintrygował widok tamtejszych wsi i starszych ludzi siedzących przed domami. 

(foto przez szybę samochodu) W okolicy podobno znajdują się ciekawe formacje skalne i atrakcyjna przyroda, my jednak nastawieni byliśmy na poszukiwanie folkloru lokalnego. Widok sadów, uli i pól, jakie spotkaliśmy w pobliżu Suncuius, dla mnie miłośniczki wiejskiego krajobrazu, był prawdziwą radością. Sady z malowanymi na biało pniakami. I malowniczy ;) wrak zaparkowany w polach... ... w dobrej miejscówce z bardzo malowniczą panoramą. Bo jak już parkować to w dobrym miejscu;) Sad raz jeszcze.
To pierwsza wieś do której dojechaliśmy- Vadu Crisuli. 
Jak widać nie tylko ja interesowałam się nimi- oni mną również;) być może turysta jest tam rzadkością. Była niedziela Wielkanocna  prawosławnych- starsi ludzie spacerowali lub siedzieli przed domami. Kotek pod wiekową Dacią:) W centrum wsi spotkałam biedną romską rodzinę, rodzeństwo niosło najmłodszego w kartonowym pudełku... smutny obrazek, jednak kiedy się zatrzymałam podeszli do mnie zaciekawieni i odważyłam się ich sfotografować- radosne, sympatyczne dzieciaki:) Dobricionesti- kolejna wieś, właśnie skończyła się msza, ten uroczy kościelny sam zaprosił nas do środka. Ikona Maryjna wyeksponowana we wnętrzu.
Pięknie malowany prawosławny kościół. Nasza rozmowa prowadzona była na migi, kościelny przyniósł z zaplecza tackę z chlebem i poczęstował nas nim w niespotykanym mi wcześniej zwyczaju. Po wyjściu przed kościół pokazał drewniane tłuczki, a na zapytajniki w oczach zademonstrował lokalny zwyczaj nawoływania na mszę stukając w drewnianą kołatkę na drzewie. Ten wyjazd to była moja pierwsza przygoda z portretem, kilka się udało, inne nie do końca mnie zadowoliły- ta pani była przesympatyczna, serdeczna, uśmiechała się do mnie i nawet próbowałyśmy rozmawiać, jednak nie udało mi się zatrzymać tego uśmiechu w kadrze...

Spodobała mi się swoim całym wizerunkiem, jej strój prawdopodobnie świąteczny, przyciągnał moją uwagę, jej uroda i historia zapisana w twarzy... Jak się rozpędziłam i rozsmakowałam w portretowaniu, nie mogłam przestać... a spotkani ludzie reagowali z sympatią i uśmiechem:) Czasem krzesełka były puste....
Jednak najczęściej obsadzone;) Wiejski cmentarzyk w Dobricionesti. Malownicze wiejskie drogi z kwitnącymi bzami. Kolorowe domki- w tym mieszka już tylko kot... Takie klasyczne wiejskie pejzaże z górami w tle spotkaliśmy tego dnia w drodze. I takie. Wycieczka rowerowa miała dwadzieścia parę kilometrów i sprawiła nam wielką frajdę, a moja choroba powoli schodziła na drugi plan.
Rozsmakowani w rumuńskim folklorze, na kolejny dzień zaplanowaliśmy zdecydowany ruch na południe. Wieczorem dotarliśmy z powrotem do Hotelu Drakuli. Pięknie sytuowany prawda? A o tej porze dnia wyglądał bardzo adekwatnie do swojej nazwy;) 
W drodze na południe rozkoszowaliśmy się pięknymi widokami. Jechaliśmy nawet kawałek autostradą i wierzcie lub nie to obrazki z postoju na niej. Duże stado mieszane z owiec i łakomych kóz rozsypało się po wzgórzu jak koraliki... Dalej, tradycyjna już droga przez kolejne wsie i miasteczka ...
...obfitowała w podobne swojskie obrazki... ..ludzi pracujących w polach... ...i jeżdżących nagminnie wozami z końmi. I piękne czyste krajobrazy,

często o ukształtowaniu tarasowym. 
Mam nadzieję, że tez poczuliście piękno prowincji rumuńskiej i chętnie posłuchacie dalszej części opowieści o tym pięknym kraju w kolejnej galerii. którą opublikuje wkrótce.

najbliższe galerie:

 
RO 04. 2012 cz 03 Cheile Vadu Crisului - G. Vladeasa
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 2 km 1pix
RO 04. 2012 cz 02 Dolina Crisul Repede i Pestera Ungurului
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 2 km 1pix
RO 04. 2012 cz 01 Dolina Crisul Repede
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 3 km 1pix
Romania 07.2012 cz 001  W Królewskim Lesie
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 3 km 1pix
Romania 07.2012 cz 002  Na wzgórzach Padurea Craiului
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 15 km 1pix
Góry Padurea Craiului –  Jaskinia Meziad
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 22 km 1pix

komentarze do galerii (32):

 
marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 23.04.2014 20:31

Arla polecam, mnie się tam bardzo spodobało:)

arla użytkownik arla(wpisów:284) dodano 23.04.2014 20:29

A ja mam zamiar w tym roku zobaczyć Rumunię ... co z tego wyjdzie zobaczymy.
Tęsknię do takiego życia blisko z naturą.

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 30.05.2013 18:05

Jaro za dużo emocji na myślenie o technice w takiej sytuacji - jak dla mnie:) Dziękuję:)

Magdar dziękuję:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 29.05.2013 10:55

Śliczne domki Vadu Crisuli i ten kolorowo pomalowany też .Fajny cmentarzyk .Pozdrawiam :)

foto-jaro użytkownik foto-jaro(wpisów:186) dodano 27.05.2013 19:53

Portrety jak najbardziej udane. Chociaż popróbuj z mniejszą głębią ostrości. Będzie jeszcze lepiej :)
Pejzaże jak najbardziej sielskie. Podobało mi się.
Pozdrawiam.

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 26.05.2013 23:45

Grace- cieszę się, dziękuje:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 26.05.2013 09:52

Pokazalas pelen ciepla i zyczliwosci obraz Rumunii. Podobalo sie bardzo:)
Pozdrawiam :)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 25.05.2013 23:20

Dziękuję Tomku:) podpisane zdjęcia to w większości te, które prezentowałam już na innym portalu, z którego korzystam (marianna-p.flog.pl), tam prezentuje zdjęcia solowo i jak mam już przygotowane w małym rozmiarze, to korzystam z nich i tu:)

tomek-gdynia użytkownik tomek-gdynia(wpisów:317) dodano 25.05.2013 23:13

Foto 25 bardzo dobre. Sama to wiesz, bo podpisałaś :)
Galeria również bardzo ładna. Było co oglądać.

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 25.05.2013 23:12

Surykatko, ja także lubię tereny wiejskie i często je odwiedzam (także z aparatem) tu w Małopolsce, zdarzyło mi się kilka razy spotkać osoby z końmi, tam jednak jest to znacznie bardziej popularne i w tym urok, u nas odchodzi to w zapomnienie, co poniekąd zrozumiałe, bo po co sobie utrudniać, skoro można ułatwić?:) A siania z ręki to właściwie chciałabym doświadczyć- musi być super;)) pozdrawiam również:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 25.05.2013 22:25

Bardzo sympatyczna, sielska galeria. Z takich obrazków bije spokój i radość. Wyczuwa się brak pośpiechu i to jest tak bardzo odprężające... Takie widoki u nas odchodzą już w niepamięć, co nie znaczy ,że wcale ich nie ma. Parę tygodni temu widziałam pana orzącego pole z pomocą konia - nie były to nawet wschodnie rejony kraju ani Podkarpacie, to było woj. łódzkie! A jakiś czas temu widziałam pana siejącego ręcznie! szedł przez pole z płóciennym worem na ramieniu jak w "Chłopach" Reymonta. Stada owiec, kóz, krów - to wszystko też u nas jest, ale raczej w rejonach podgórskich... Tak czy inaczej - lubię tak jak Ty takie wiejskie obrazki :-) Pozdrawiam :-)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 25.05.2013 20:35

Dispar bardzo mnie cieszy, że i Tobie się spodobało- bo Twoje reportaże się dla mnie szczególnie wyróżniają świetną umiejętnością przekazu urody miejsca i uchwycenia ludzi- jestem ciekawa czy fotografujesz ich z zaskoczenia? Ja tym razem robiłam to za każdym razem za zgoda, ale nie wiem czy to idealny kierunek portretowania, bo ludzie są wtedy lekko stremowani i ginie efekt naturalności, jaki widzę na Twoich portretach.
Fajny komentarz o "wskaźniku serdeczności i uśmiechalności";))

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 25.05.2013 20:32

Magdalena- wakacyjne kierunki także wybierałam dotychczas inne, bezpiecznie "spróbowaliśmy" Rumunii w majówkowym krótkim wypadzie- to było ciekawsze niż powrót w znane polskie miejsca, nie spodziewałam się tez jakiegoś szczególnego zaskoczenia po Rumunii, może też dlatego. Ale teraz mam ochotę tam wrócić, może którejś jesieni, te pejzaże na pewno w złocie będą przepiękne:)

Margo polecam!:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 25.05.2013 20:30

Walizka, cieszę się, że dostrzegłaś dzięki tej galerii to co chciałam przekazać:)

Coolka, niestety nie znam za bardzo Kaszub, tylko wybrzeże, ale masz rację w Polsce można było jakiś czas temu znaleźć podobne obrazki- ja jakieś 20 lat temu jeździłam na spływy w okolice Augustowa i widoki były w podobnych klimatach, ale teraz pewnie się to już zmieniło...:)

Pipol- bardzo fajna obserwacja, rzeczywiście uroda podobna, wcześniej tego nie zauważyłam, dzięki:)

Magdalena i Coolka- wyróżniłyście to samo zdjęcie -36:) gdy zobaczyłam ten widok z samochodu (niestety), musiałam się zatrzymać- ogromne stado kapiące się chyba dla ochłody- były to gorące dni koło nawet 30C

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 25.05.2013 20:19

Dziękuję Wam wszystkim za miłe przyjecie galerii i tak liczne komentarze!:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 25.05.2013 20:19

:) Ulu dziękuję!
myślę, że złocista Rumunia to dopiero radość dla oka- po Twoich znanych mi kilku kadrach też mi się to potwierdza:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 25.05.2013 20:03

Witaj Marianno.
Soczysto zielona ta Twoja Rumunia, bardzo fresh:)
Duzo znajomych kadrow, jeden sczegolnie mi bliski:)
Bardzo mi sie podobalo, moja Rumunia bardziej zolta , a to z powodu innej pory,
Gdybym tam nie byla, to na pewno po Twojej galerii Rumunia bylaby na moim celowniku:))
Pozdrawiam serdecznie:)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 25.05.2013 17:00

miłe dla oka widoki - sielsko
za Coolką - czas w miejscu stoi

Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 25.05.2013 15:17

Magdalena dobrze mówi, popieram w 100%:)

Marianno - cudne te Twoje rumuńskie obrazy, pozdrawiam:)

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 25.05.2013 14:26

Moja pierwsza reakcja podczas oglądania galerii to zachwyt pięknem. Zwykłe wiejskie krajobrazy, drzewka malowane wapnem na wiosnę, łąki i pasące się na nich stada. To wszystko urzeka, a Ty potrafisz to pokazać.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 25.05.2013 13:57

Pięknie z nutką romantyzmu,bardzo ciekawe portrety no i fotka 16/może kiedyś też się wybiorę/-pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 25.05.2013 13:56

Też mi się te widoczki z Polską kojarzą:) Fajnie, tak swojsko;)
Chłopaki, nie ma żadnego wstydu, jeśli ktoś zrobi błąd, sam go zauważy, przyzna się do niego i poprawi.
pozdrawiam:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 25.05.2013 10:43

No nie wiem, czy ta edycja tekstu jest bezpieczną opcją:-(
Bierzecie pod uwagę tylko poprawianie błędów ortograficznych, ale ktoś przecież może zmienić cały swój wcześniejszy wpis, którym na przykład rozpętał burzę na portalu. Co wtedy? Interlokutorzy mieliby też zmieniać wówczas swoje wcześniejsze wpisy? Wydaje mi się, że to nie jest takie proste. Łatwiej włączyć opcję poprawnej pisowni. Słowo "udeża" jest wówczas podkreślone na czerwono jako nieistniejące.
Pozdrawiam obu Pawłów i Autorkę galerii:-)

coolka użytkownik coolka(wpisów:362) dodano 25.05.2013 10:34

Mnie sie ta galeria bardzo kojarzy z naszymi Kaszubami, normalnie jakbym cofnela sie 30lat i znazla u babci na wakacjach :)
Przenioslam sie w czasie a przy 36 zdjeciu ..rozplynelam sie :)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 25.05.2013 10:18

Przesympatyczna galeria. Takie fotki ogląda się z przyjemnością.
Pipol. Masz rację. Człowiek nie raz w pośpiechu walnie ortograficznego babola i potem mu wstyd. Edycja tekstu to podstawa.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 25.05.2013 09:31

Z przyjemnością czytam i przeglądam Twoje galerie:) Witaj na portalu.Pozdrawiam i powodzenia życzę:)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 25.05.2013 09:14

I tu, cholera, wychodzi problem z brakiem możliwości edytowania swojego komentarza!!!

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 25.05.2013 09:12

Uderza !!!!!!!

pipol użytkownik pipol(wpisów:9073) dodano 25.05.2013 09:11

Udeża duże podobieństwo babci z foto 21 do wizerunku z tej ikony! przypadek !? ;) . klawa galeria. Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 25.05.2013 08:48

36 bardzo sielskie. Wiem, że spodoba mi się w Rumunii, ale wyjazd do tego kraju ciągle przegrywa z jakimiś innymi kierunkami.
Takich serdecznych ludzi z przyjemnością się fotografuje. Rumunia to doskonałe miejsce na oswajanie się z portretowaniem.
Pozdrawiam:-)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 25.05.2013 07:51

Mnie też urzekła rumuńska prowincja, na razie tylko w twojej galerii, ale może niedługo sama będę rozkoszować się jej pięknem. Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 25.05.2013 06:34

To mój ulubiony kraj.
Podoba mi się z tych samych powodów, które i Ty wymieniłaś.
Codzienne życie ma tam bardziej ludzki wymiar.
Związanie z przyrodą wpływa na zwiększenie wskaźnika serdeczności i uśmiechalności.
Zatęskniłem po Twojej galerii do Rumunii.
Zdjęcia całkiem całkiem a narracja bardzo podobająca.
Za te uśmiechnięte portrety masz ode mnie 10.
Czekam z niecierpliwością na dalsze galerie.
Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!