m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (10):

 
Koper to miasto portowe w zachodniej Słowenii, położone na północno-zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria, niecałe 20 km od Triestu. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu rzymska osada zwana Capraria Insula (Wyspa Kozia), od której prawdopodobnie pochodzi obecna nazwa miasta. Po upadku Cesarstwa miasto dostało sie pod panowanie Bizancjum, a w 1297 roku Koper wszedł w skład dominującej w regionie Republiki Weneckiej. To właśnie wtedy nastąpił dynamiczny rozwój miasta, które przez jakiś czas stanowiło nawet stolicę Istrii. W tym czasie wzniesiono także wiele nowych budowli z których znaczna część przetrwał do czasów obecnych i przypomina o dawnej świetności miasta.
Pod rządami Wenecjan - Koper pozostawał aż do upadku Republiki, jaki nastąpił w 1797 roku. Po Kongresie Wiedeńskim (1815 rok) miasto dostało się pod panowanie austriackie. W tym czasie zrealizowany został projekt połączenia wyspy, na jakiej wówczas znajdowało się miasto ze stałym z lądem. Do zasypania kanałów wykorzystano głównie budulec pozyskany z rozebranych murów miejskich otaczających miasto. Po I wojnie światowej Koper wraz z całą Istrią został przyłączony do Włoch. Wtedy też miasto utraciło swoją dominującą rolę w regionie na rzecz dynamicznie rozwijającego się pobliskiego Triestu. Stagnacja ta trwała praktycznie aż do końca II wojny światowej.
Po II wojnie światowej Koper znalazł się pod zarządem armii jugosłowiańskiej i ostatecznie w 1954 został oficjalnie włączony w skład Jugosławii.

najbliższe galerie:

 
Słowenia - Koper, Izola, Piran, Ljubljana
1pix użytkownik maciek odległość 2 km 1pix
Koper i Izola
1pix użytkownik mlochowskijacek odległość 3 km 1pix
Słowenia - małe jest piękne
1pix użytkownik tom odległość 3 km 1pix
Muggia
1pix użytkownik ania51422 odległość 9 km 1pix
HRASTOVLJE I SKOCJAN
1pix użytkownik spaww odległość 12 km 1pix
Piran
1pix użytkownik pipol odległość 13 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 27.05.2013 15:15

Galeria tyci, ale oddaje charakter miejsca.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!