m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Upliscyche jest jednym z najstarszych ludzkich osiedli na Zakaukaziu. Historia tego miejsca w centralnej Gruzji, położonego na lewym - skalistym i wysokim - brzegu rzeki Mtkwari zaczyna się w drugim tysiącleciu przed naszą erą. Na przełomie II i I tysiąclecia p.n.e. mieszkała tutaj już duża społeczność wykorzystująca naturalne jaskinie jako dogodne pomieszczenia do osiedlania się. W V w. p.n.e. zaczęto wykuwać w miękkim piaskowcu groty służące jako mieszkania i miejsca użyteczności publicznej, a w późniejszym okresie wznosić kamienne budynki będące uzupełnieniem skalnych komnat. Upliscyche było zamieszkane do czasu najazdów mongolskich (w latach 1386-1403 Gruzja ośmiokrotnie była łupiona i pustoszona przez Tamerlana). Znaczne zniszczenia spowodowały, że ludność opuściła te tereny. Miasto na stulecia zostało przysypane piaskiem i zapomniane. W 1957 roku archeologowie zainteresowali się wystającymi z ziemi czubkami budynków. Część obiektów odrestaurowano i udostępniono turystom. Nad miastem góruje cerkiew św. Jerzego zbudowana z kamienia i cegły na przełomie IX i X wieku - jedyny zachowany na terenie Upliscyche murowany obiekt. W bocznej nawie bazyliki znajduje się niewielki ołtarz. Wnętrze świątyni jest bardzo ascetyczne i skromne.
Surowe ściany zdobią nieliczne obrazki. Obok skalnego miasta urządzono niedawno muzeum oraz postawiono budynek, w którym jest kawiarnia, sklep z pamiątkami i kasa biletowa. Za wejście na teren Upliscyche trzeba zapłacić 3 lari. Za 15 lari można dodatkowo wynająć rosyjskojęzycznego przewodnika, który w ciągu godziny oprowadzi po mieście i zwróci uwagę na najciekawsze detale. Myśmy z jego usług nie skorzystali. W cerkwi trafiliśmy na grupę, której ten przewodnik towarzyszył.     Po lewej stronie cerkwi wznoszą się skały, na które koniecznie trzeba się wspiąć, bo... ... roztaczają się z nich wspaniałe widoki. Zakola Mtkwari powyżej miasta są zachwycające. Niemniej pięknie wije się rzeka poniżej Upliscyche. Panorama na zbocza ponad zabudowaniami dopełnia całości. Upliscyche powstało w miejscu bardzo malowniczo ukształtowanym przez naturę.
Największy rozkwit miasto przeżywało w okresie pomiędzy VI w. p.n.e. a III w. n.e. Strategiczna lokalizacja w centrum starożytnego królestwa Kartlii powodowała, że przez jakiś czas Upliscyche stanowiło ważny ośrodek polityczny i religijny kraju. Badania archeologiczne dowodzą, że w IV w. p.n.e. w Upliscyche mieszkało 25 tys. ludzi, a miasto zajmowało powierzchnię 9,5 ha. Po chrystianizacji Gruzji miasto zaczęło tracić na znaczeniu na rzecz dynamicznie się rozwijających ośrodków chrześcijańskich - najpierw Mcchety, a następnie Tbilisi. Leżące przy targowych szlakach między Europą a Bliskim Wschodem oraz między Morzem Czarnym a Kaspijskim Upliscyche odgrywało jeszcze istotną rolę jako miasto handlowe w czasach panowania na tych terenach Arabów (VII - IX w.). Po najazdach Mongołów miejsce to zaczęło definitywnie chylić się ku upadkowi.  Zniszczeń równie wielkich co wojska Timura Chromego dokonały w Upliscyche trzęsienia ziemi. Miejsce leży w strefie silnych ruchów tektonicznych i często nawiedzały je gwałtowne wstrząsy skorupy ziemskiej.
Najwięcej szkód spowodowało trzęsienie ziemi w 1920 roku. W jego wyniku zawaliła się większość budowli murowanych oraz znaczna liczba pomieszczeń skalnych. Obiekty murowane poza cerkwią nie zostały zrekonstruowane i w zasadzie prawie nie ma po nich śladu. Z ponad 700 pomieszczeń skalnych zachowało się zaledwie 150. Niektóre spośród nich - jak choćby antyczny teatr - wzmocniono betonowymi podporami, by nie ulegały dalszym zniszczeniom. Kompleks dzieli się na trzy części: południową (dolną), centralną (środkową) i północną (górną). Część środkowa jest największa i zawiera największą liczbę wyciętych w skale pomieszczeń.   W miękkim piaskowcu wykuto ulice, fortyfikacje obronne, bramy, pałace, świątynie, mieszkania, akwedukty, cysterny do przechowywania wody, kanały ściekowe... Wiele spośród obiektów nie zachowało się, jednak te, które przetrwały świadczą o dawnej potędze Upliscyche i o kunszcie ludzi, którzy to miasto budowali. Rynek w środkowej części miasta jest połączony z dolną częścią leżącą nad brzegiem rzeki stromym tunelem, który prawdopodobnie pełnił rolę drogi ewakuacyjnej w razie zagrożenia. Tunel ma 40 m długości i 4 m średnicy. Warto nim się przejść zwiedzając miasto (wewnątrz są współczesne schodki, więc nie wymaga to specjalnych umiejętności).
Na wycieczkę po Upliscyche radzę założyć dobre buty. Skały są nachylone pod różnymi dziwnymi kątami i tylko w niektórych - najtrudniejszych do przejścia - miejscach są metalowe schodki i barierki. Czasem idzie się po wytartych kamiennych stopniach, ale w większości wędruje się po gładkiej pochyłej powierzchni, która w przypadku deszczu staje się śliska. Jakaś poręcz do przytrzymania czasem by się przydała, jednak gdyby je zamontowano, to miasto straciłoby dużo z naturalnego uroku. Przy wejściu na teren skalnego miasta znajduje się tablica z planem, na którym zaznaczono lokalizację apteki, więzienia (w celi o głębokości 8 m mieściła się jedna ukarana osoba), tłoczni wina, trójnawowej bazyliki...  Nie trzeba się tej tablicy uczyć na pamięć, bo przy wejściach do istotniejszych pomieszczeń znajdują się tabliczki z ich nazwami. To jest strop ozdobiony pięknie wykutymi wzorami w komnacie królowej Tamar. Warto zaglądać do tych grot, bo nigdy nie wiadomo, czym ich wnętrza nas zaskoczą. Za jedno z piękniejszych zachowanych pomieszczeń uchodzi sala tronowa.
Jej wnętrze z łukowatymi wnękami i... ... stropem wykutym w
geometryczny wzór robi wrażenie, choć mnie bardziej spodobał się teatr, a szczególnie jego sklepienie ozdobione wyrzeźbionymi w skale ośmiokątami (widać je po lewej stronie na zdjęciu 20). Skały osadowe tworzące miasto mienią się wypaloną słońcem bielą, żółcieniami, ugrami, delikatnymi brązami, szarościami... Liczni i jedyni stali mieszkańcy Upliscyche są niemal niewidoczni, bo mają identyczne ubarwienie. W trakcie prac archeologicznych prowadzonych na terenie miasta znaleziono wiele przedmiotów pochodzących z różnych okresów (biżuterię ze złota, srebra i brązu, fragmenty ceramiki i rzeźb). Wykopaliska te umieszczono w Muzeum Narodowym w Tbilisi, gdzie można je oglądać. Od 2007 roku skalny kompleks Upliscyche znajduje się na wstępnej liście do włączenia do programu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

najbliższe galerie:

 
Gruzja Upliscyche
1pix użytkownik licja odległość 0 km 1pix
Uplistsikhe
1pix użytkownik doracz odległość 0 km 1pix
Gruzja - Upliscyche
1pix użytkownik daleko_stad odległość 0 km 1pix
Uplisciche-Skalne Miasto
1pix użytkownik darkopolo odległość 0 km 1pix
Gruzja 2012-Upliscyche,  skalne miasto
1pix użytkownik metuzalech odległość 0 km 1pix
GRUZJA-Upliscyche & Gori
1pix użytkownik irolek odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (22):

 
baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 30.10.2013 13:47

Swietne miejsce pokazujesz:)Mam nadzieje,ze uda nam sie tam dotrzec:)Pozdrawiam

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 11.08.2013 11:14

Zajrzałam ponownie, żeby jeszcze raz zobaczyć czego ja nie widziałam. Zrezygnowaliśmy ze zwiedzania Upliscyche na rzecz Achalcyche. Mam nadzieję, że wrócę do Gruzji i nadrobię zaległości. Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3699) dodano 22.07.2013 11:24

Zancia2502 dziękuję pięknie za wizytę i życzę Ci, byś jeszcze nie jeden raz mogła odwiedzić Gruzję, skoro ten kraj tak Cię oczarował. Pozdrawiam serdecznie:-)

zancia2502 użytkownik zancia2502(wpisów:1) dodano 06.07.2013 23:11

Witam ,
zalogowałam się żeby skomentować przepiękną galerię Magdaleny. Oglądając zdjęcia jest mi strasznie przykro że mój pobyt w Gruzji był zbyt krótki.Dokładnie tydzień temu wróciłam z tego bardzo ciekawego pod względem widoków i smaków miejsca.Nigdy w życiu nie jadłam tak fantastycznych pomidorów -nasze nie smakują za niczym w porównaniu do tamtych, a chaczapuri - pychota, bakłażany z orzechami-aż ślinka leci na wspomnienie!!! jednego jestem pewna , że zrobię wszystko żeby pojechać tam jeszcze raz i tym razem zwiedzić na własna rękę i to od a do z (tym razem był to wyjazd zorganizowany). Życzę wszystkim aby mogli zobaczyć to miejsce. Pozdrawiam tak jaka tam była temp. (tzn bardzo bardzo gorąco ). :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3699) dodano 03.06.2013 07:03

Witaj Elu:-) Skoro tak lubisz jaskinie, to jeszcze jedne mieszkalne pokażę (znane już na OŚ). Może będzie to jakaś rekompensata za brak gruzińskich górskich pejzaży, które już mi się wyczerpały. Miło mi, że tu zajrzałaś. Pozdrawiam:-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7342) dodano 02.06.2013 21:20

Mieszkania w jaskiniach to temat jakby w sam raz dla mnie :D. Bardzo intrygujące miejsce, a widoki na meandry rzeki rzeczywiście cudne. Pozdrawiam ciepło :-)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3699) dodano 02.06.2013 18:06

Bardzo się cieszę, że towarzyszyliście mi w wędrówce po skalnym mieście i że Was zaciekawiło to miejsce:-)))

Ula - Gruzję zwiedzałam w sposób zorganizowany. Grupa nie była duża, a towarzystwo mi bardzo odpowiadało. Obiecałam sobie, że wybiorę się indywidualnie na dwa tygodnie do Swanetii. Nie wiem kiedy znajdę na to czas, bo kusi mnie wiele innych kierunków.

Markopol - mam nadzieję, że niedługo dotrzesz do Gruzji. Życzę Ci tego serdecznie:-)

Skuza - jak założysz pełne buty, to z pewnością się wdrapiesz.

Dziękuję wszystkim za wizytę i pozdrawiam ciepło:-)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 01.06.2013 23:40

Magdaleno,oglądając kolejna galerie z miejsc które odwiedziłaś dochodzę do wniosku,ze mój wyjazd do Gruzji muszę przyspieszyć,żeby mieć jeszcze siły wdrapać się na te skały...warto:)))Ciekawa prezentacja;)Pozdrawiam cieplutko:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 01.06.2013 20:43

ciekawe miejsce po którym miło się było przejść.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 01.06.2013 11:04

Ach ta Twoja Gruzja,tak kusi a ja biedny żuczek tylko ślinkę mogę przełknąć :):):).No i co Ci mogę napisać,to Ci powiem,to Ci powiem ,ale Ci powiem,piknie :).No i ciekawie.Pozdrawiam

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 31.05.2013 20:19

Bardzo ciekawe miejsce .Pozdrawiam :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 30.05.2013 23:02

Ma ta Gruzja mnogość ciekawych miejsc.
Podobało się.
Pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 30.05.2013 20:53

Gruzja mnie zaskoczyła, chocby takimi miejscami jak to:))
Krajobraz, który z góry mozna zobaczyć bezcenny:))
Dzieki Magdaleno za wszystkie informacje, bo ja niesystematyczna jestem i często czegoś niedoczytam , niedosłyszę.
Jak jestem sama na wyjedzie to jestem szczęsliwa, nie musze nikogo słuchać i pilnować sie, jak tylko jade w grupie to same problemy ze mna , nie słucham , chodze własnymi sciezkami.Własciwie to teraz bardzo żałuje wszystkich wyjazdów w grupie. Musze przyznac , że bardzo mnie ograniczały.Nie wiem jak ty poznawałas Gruzje , ja niestety byłam w grupie, małej ale zawsze to grupa. Mam ochote pojechac tam jeszcze raz sama. Jeszcze raz dzieki:)))

andred użytkownik andred(wpisów:4768) dodano 30.05.2013 15:34

Ciekawe miejsce ale zawsze w takich miejscach chciałbym, choć przez chwilę znaleźć się w czasach kiedy tętniło życiem.
Pozdrawiam,
andred

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 30.05.2013 09:48

Jak zwykle ciekawa i piękna relacja.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 30.05.2013 07:07

Bardzo dziękuję za kolejną odsłonę.
Rzeka rzeczywiście dodaje uroku tej okolicy.
Pozdrawiam.

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 30.05.2013 01:44

Widzialam juz troche zdjec z tego miejsca, ale na pewno warte kolejnej odslony:)
To musi byc bardzo interesujace przezycie, tak cofnac sie daleko w czasie i poczuc ducha tamtej epoki, gdy te skalne pomieszczenia byly jeszcze zamieszkiwane.
Dziekuje i pozdrawiam:)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 30.05.2013 00:20

Magaleno zgadzam sie, Toba to trzeba zobaczyc bedac tam.Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7585) dodano 30.05.2013 00:11

W tamtych czasach takie skalne mieszkania to musiały to być całkiem niezłe apartamentowce:)
Widoki na fotkach 10 i 11 bardzo fajne:)
Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 29.05.2013 23:08

Czego to ludzie nie wymyślą... Miejsce bardzo działające na wyobraźnię. Pozdrawiam :)

foto-jaro użytkownik foto-jaro(wpisów:186) dodano 29.05.2013 21:01

Obejrzałem z wielką ciekawością.
Pierwsza myśl - jaka szkoda, że zachowało się tylko tyle! Było by niesamowitą rzeczą móc zwiedzać te skalne pomieszczenia w pełni zachowane i odrestaurowane.
Ale i tak pięknie pokazałaś to niesamowite miejsce.
10 i 11 zachwycają a 31 i 32 dają do myślenia...
Bardzo ładnie i interesująco "podane".
Gratuluję.

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 29.05.2013 20:54

Ciekawe miejsce:-) Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!