m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Z Warszawy miałem pociąg o 7.15 do Sestokai  małej miejscowości (700 os ) na Litwie. Miałem do wyboru albo od god 22 w Warszawie Centralnej koczować na dworcu do god 7.15 albo pojechać do Krakowa tam spędzić 6 god( od 14.15) i w Warszawie być o 6.05. Wybrałem drugą wersję bo lubię Kraków.W Sestokai byłem o god ok 14.15 gdzie miałem przesiadkę do Kaunas Kaunas to już wielkie miasto Litwy ok 320 tys .Ten Szynowy autobus produkowany jest w Bydgoszczy ,to nasza pesa. Nie byłem tu długo bo za 30 min był już pociąg do Vilnus. Stacja Wyglądała dobrze ale jakoś za stacją nie wyglądało to zachęcająco. A więc dotarłem na 19 do Wilna a 19.21 wsiadłem w pociąg do Petersburga ,do końca nie dojechałem no bo ani wizy ani paszportu nie miałem.
Wysiadłem o 22 w Daugavpilsm(Dyneburg) ,drugie co do wielkości miasto Łotwy ok 128 tys ludzi. Wysiadłem trochę wymęczony podróżą no bo z Polski wyjechałem o 5,43 w poniedziałek a we wtorek o 22 byłem na Łotwie ,a to jeszcze nie koniec mojej tułaczki. Trochę się poszwendałem po mieście ale nie wiem czy to zmęczenie ,jakość czułem się nie pewnie. Miasto te ,prawie całe zamieszkałem jest przez Rosjan,po ok 1.30 god wróciłem na dworzec by przeczekać noc.Poc do Rygi miałem o 6.14 !!! Siadłem sobie by zjeść kolację to znaczy chlebek z konserwą.A tu okazało się ,że dworzec jest zamykany do 5 rano.Pani dyżurna spytała mnie się o bilet i o nocleg więc jej pokazałem ,dziękim temu zostałem zamknięty w środku dworca.Byłem bezpieczny,sam wielkim holu ,nawet mi WC otworzyła.I tak spędziłem pierwszą noc na Łotwie (na ławce) i poznałem smak bezdomnego. Z Rygi  ruszyłem do Siguldy  i w końcu dotarłem do hosteli gdzie spędziłem 3 noce.Była to środa god 12.10.Miałem chwilę odpocząć i ruszyć na mały spacerek by się zapoznać z miastem.Mój spacerek zakończył się na 25 km na nogach ale o tym to już Wam w innej galerii opowiem.
Teraz mała prezentacja i zachęta do kolejnych moich galerii,a jest co tu zwiedzać. Sigulda to małe miasto ok 11 tys,50 km od Rygi,w Narodowym Parku Gauja  zwanej Szwajcarii Łotewskiej.To był mój cel a dokładnie Sigulda,trzy miasta w pobliżu i pewna jaskinia. Spokojne miasteczko otoczone różnymi parkami ,knajpkami gdzie można sobie wypić piwko lub kawkę z ciastkiem. Chodniki zadbane z miejscem dla rowerzystów.Szlaki dobrze oznakowane. Klucze ,ale nie wiem do czego,były ciężkie więc nie wypróbowałem . Kościół luterański ,kiedy pierwszy raz tu byłem był otwarty.
Drugim razem już zamknięty ,był napis otwarty do god 17.
W tą stronę każdy się udaje bo nie daleko jest.....o tym w innej galerii. Jak pisałem jest tu dużo parków,jeden z nich w drodze to pewnego miejsca. Gdzie każdy turysta także zmierza. Bo Sigulda jest miastem gdzie można uprawiać sporty zimowe.Tu znajduje się coś dla dzieci małych,większych i dorosłych. Można na narty,sanki,na małpi gaj,na bandżi lub na takim czymś jak na ostatnim spotkaniu OS w Poznaniu na Malcie.Gwarantuję ,że nie jeden by tu serce miał w gardle ,to nie to samo co w Poznaniu. W innym kierunku znajduję się jedyny na Łotwie tor saneczkowo-bobslejowy.
Nie wiem tylko czy był jeszcze czynny ,wyglądał bardzo staro. Jak się dobrze popatrzyło to znalazło się napisSarajewo Jugosławia Ale będąc w Siguldi trzeba dojść do rzeki Gauja gdzie utworzono  14 września 1973 Park Narodowy . Teren parku zlokalizowany jest w historycznym regionie Łotwy Liwonii, zwanym w języku łotewskim Vidzeme, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Śródziemie. Na terenie parku wydzielony jest rezerwat przyrody, stanowiący około 40% powierzchni parku. Na jego terenie znajduje się rezerwat ścisły niedostępny dla turystów, zajmujący około 4% powierzchni parku. Pozostała część parku ma charakter krajobrazowy. Na terenie parku znajdują się liczne rzeczki (dopływy rzeki Gauja) oraz kilkanaście jezior, z których największe to Ungurs. Można z góry popatrzeć na rzekę,miasto i okolicę.Taka przyjemność to koszt 3 Euro.
Ale ja wybierałem takie tereny na wędrówkę i poznawaniu przyrody. Przyroda jest podobna do naszej,podobno można trafić na niedźwiedzia.Tego nie wiem. Wiem jedno,że na pewno Łotysze to wredny naród i wrogo nastawiony do turystów.Oczywiście chodzi tu o komary. Są wyjątkowo wrogo nastawione  i bezlitośnie atakują biednego turystę.Więc taki spacer to wybór indywidualny,na własne ryzyko.Walka jest zażarta i krwawa ale i na to są metody. Ja ryzykowałem i chyba dobrze na tym wyszedłem ,z ranami  niestety. Lubię takie tereny,żaden tam owad mnie nie wystraszy.
Najgorsze rany oberwałem w pierwszym dniu bo nie wiedziałem ,że oprócz asfaltu i drogi przez las,jest inna droga. Spokojna droga w parku który prowadzi do pewnej jaskini. Tu można wsłuchać się w rechot żab,kwakanie kaczek,kwiki dzikusów turystów. Wąchać kwiatki,słuchać śpiewu ptaków,ryki dzieciaków. A gdy nogi zabolą dojść do miejsca gdzie można. Wypić kawkę ,zjeść małe co nieco ,chwilę odpocząć.Dopóki kolejna inwazja turystów nie dojdzie.
Bo te miejsce to ulubione miejsce Łotyszów i coraz bardziej znane dla turystów. Ale warto wybrać się Do Siguldi.Jeżeli Was trochę zainteresowałem to zapraszam do kolejnych moich galerii w których pokaże Wam to co najbardziej wartościowe w tych rejonach.Do tych miejsc chciałem dojść i to mi się udało.Spróbuję to Wam pokazać.

najbliższe galerie:

 
Sigulda- 2 zamki i 1 kolejka górska!
1pix użytkownik imod odległość 1 km 1pix
Markopolo koleją jedzie,  do Siguldy. Co warto zobaczyć.
1pix użytkownik markopol odległość 2 km 1pix
Markopolo koleją jedzie, do Siguldy. Co warto zobaczyć.Cz II
1pix użytkownik markopol odległość 3 km 1pix
Cesis- perełka wśród PN rzeki Gauja
1pix użytkownik imod odległość 30 km 1pix
Markopol jedzie koleją, napić się ...mleka :)
1pix użytkownik markopol odległość 31 km 1pix
Muzeum Wsi Łotewskiej
1pix użytkownik imod odległość 39 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 05.06.2013 11:47

Batsheba-tak forma podróż jest dla mnie tania a mam trochę skomplikowaną sytuację.Po za tym lubię podróżować i nic mnie nie zatrzyma.Szybko dochodzę do sił więc podróż nie męczy mnie na dłuższą metę.Łotwa nie była w moich planach ale nie żałuje tego wyboru,a każda podróż jest moim spełnieniem.Pozdrawiam

Magdar dziękuję ,że wpadłaś.To był wstęp,będzie lepiej.Pozdrawiam

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 04.06.2013 23:15

Fajny spacer po parku .Pozdrawiam :)

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 04.06.2013 10:36

Prawdziwy z Ciebie pasjonat podróżowania pociągiem. Galeria ,,pogodna" , więc trudy takiego podróżowania świetnie sobie :-) rekompensujesz ... spełnionymi marzeniami.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 03.06.2013 18:02

Magdalena-gdzie mi do Twojej Gruzji :), ale postaram się coś ciekawego pokazać.A co do fotek,staram się dojść do średniego poziomu na więc to chyba brak talentu.Pozdrawiam i dziękuję za przegląd mojego wstępu.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3648) dodano 03.06.2013 07:43

Zainteresowałeś i to bardzo:-) Z przyjemnością będę śledzić Twoje łotewskie przygody. Pozdrawiam:-)
P.S. Zdjęcia bardzo fajne z nowego aparatu.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 02.06.2013 23:37

Nola76-moje galerie pewnie nie będą aż tak ciekawe jak Twoje ale postaram się dobrze je zaprezentować.Dziekuję,że wpadłaś i pozdrawiam.

Anikm- i tak miałaś dużo szczęścia,udało Ci się zakupić bilet.To już istny cud na Ukrainie :) Ale wszystkiego w życiu trzeba zasmakować.

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.06.2013 23:03

Markopol, dzięki, też taka trochę kolejowa ;)
Ten pociąg na Ukrainę to był istny koszmar, bo okna się nie otwierały i w nocy było zimno i to tak że marzliśmy, a w dzień był taki upał że człowiek myślał że nie dotrze żyw do celu tej koszmarnej podróży, do tego nie było nawet czego oglądać za oknami, bo wciąż takie same ciągnące się bez końca krajobrazy.
No ale kolej transsyberyjska to będzie inna bajka:) Fajna podróż.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6683) dodano 02.06.2013 22:54

Fajna galeria i następne zapowiadają się ciekawie:)
pozdrawiam:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 02.06.2013 22:22

Anikm-po pierwsze ładną masz fotkę.Jazda pociągiem z Polski na Łotwę to długa jazda ale wygodna,może być męcząca dlatego że z Warszawy na Litwę jeden pociąg jest a z Litwy na Łotwę też (był ,już nie) ale pózniej trzeba czekać na stacji od 22 do 6.15 na pociąg do Rygi .Ja jednak uważam ,że taka podróż to prawdziwa frajda.To było moje przygotowanie,za rok planuję podróż koleją transyberyjską.Po Ukrainie podróż pociągiem to koszmar,wiem to.
Postaram się coś pokazać w następnych galeriach,może coś Cię zainteresuje.Pozdrawiam

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 02.06.2013 22:12

Skuza-trochę mnie wywiało, ale sama podróż nie była trudna ,tylko długa.Z Polski na Litwę tylko jeden pociąg kursuje,podobnie z Litwy na Łotwę (od 26.05 już pociągi nie kursują z Litwy na Łotwę ).Sama podróż pociągiem po Litwie i Łotwie nie jest taka zła,no i jest tania( np trasa 50km Syguldi do .... kosztuje 1.60 Łat na nasze 9 zł ).Autobusem z Wilna do Rygi za 45 zł (4 god jazdy ) można dojechać a z Polski do Rygi w dwie strony 105 zł. Jeżeli Cię te okolice interesują to polecam,mi się podobało co nie długo postaram się Wam pokazać. Pozdrawiam

Walizka-muszę Ci przyznać rację ,pomału staję się odważny w swoich podróżach i bardzo mnie to cieszy.Co dalej będzie ?,myślę że ciekawie będzie ale sami to ocenicie.Pozdrawiam

Surykatka-żagle miałem nastawione na Estonię a pózniej do Helsinek,ale wiatry w innym kierunku powiały.Czy w dobrym ?,nie długo ocenisz sama.Ostatnio długo nie mogłem się odblokować,dlatego też zanikłem na OS.Ale silny facet jestem i dałem radę :) Pozdrawiam

anikm użytkownik anikm(wpisów:4509) dodano 02.06.2013 21:58

Fajna wyprawa Markopolu. Ja bardzo lubię jeździć pociągami, ale tak długa podróż jest bardzo męcząca. Jeszcze w poprzednim ustroju odbyłam podróż pociągiem do Kijowa i nie wspominam miło czasu spędzonego w pociągu. Choć może teraz warunki takiego podróżowania są dużo lepsze.
Czekam na Twoje galerie, bo widzę że wiele ciekawych terenów odwiedziłeś.
Pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7096) dodano 02.06.2013 21:09

Zastanawiałam się niedawno , gdzie Ty się podziewasz, a Ciebie, proszę, do Łotwy wywiało... :-) Cieszę się ,że podróżujesz, że realizujesz swoje marzenia. Tylko pogratulować wytrwałości w tym turlaniu się przez 3 dni pociągami! Najważniejsze ,że po trudach dotarłeś do zaplanowanego celu. Ciekawie się zapowiada Twoja relacja. Czekam na więcej i pozdrawiam mocno :-)

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 02.06.2013 11:16

Odważny jesteś, chociaż taka podróż to też niezła frajda :) Ciekawa jestem co dalej.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 02.06.2013 10:49

Daleko dojechałeś tym pociągiem,zapowiada się interesujący ciąg dalszy z okolic,które mnie interesują i to bardzo.Pozdrawiam serdecznie:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 01.06.2013 10:55

Mgfoto-13 to miejsce na terenie dworca kolejowego,dzieciaki miały radochę bo była tam fontanna która tryskała wodą na fotokomórkę.Jak ktoś staną to tryskała woda.W tym dniu był festyn dlatego było bardziej tłoczno.
Postaram się by następne galerie były ciekawe bo miejsce w którym byłem jest takie.Nie wiem tylko czy moja głowa dobrze to zapamiętała.A fotki,jakoś mi wyszły ale zawodowcem to ja nie będę :) .Pozdrawiam

Satan- taki styl podróżowanie coraz bardziej mi się podoba,no i dla mnie jest tani. A co do toru,masz rację że jest czynny.Jednak jak się na niego patrzyło z góry to wyglądał na nieczynny,jakby zniszczony,no i ten napis Sarajewo.Pewnie w zimie inaczej wygląda ale jedno wiadomo,strach w takich saniach po tym torze (czy jak to się nazywa) się ślizgać. Pozdrawiam

satan użytkownik satan(wpisów:3081) dodano 31.05.2013 21:13

Szacunek za sposób na podróż ;-) Znam dobrze te tułaczki pociągami.

Tor w Siguldzie jest nadal czynny. Ba! Odbywają się tam zawody Pucharu Świata w sankach i bobslejach ;-)


Pozdrawiam.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6125) dodano 31.05.2013 18:53

Bardzo się cieszę, że Markopolo znowu podróżuje i zdaje relację ze swojej eskapady :) Najbardziej podoba mi się nad rzeką to znaczy na fotce 28 i 29. Radosna scenka na 13 też jest fajna. Jak na pierwsze pstrykanko nowym sprzętem to wcale nie jest źle. Czekam na dalszy ciąg i pozdrawiam serdecznie :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!