m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (31):

 
Na 400 metrowym szczycie Góry Różańcowej wznoszą się budynki dominikańskiego klasztoru. Ze szczytu rozciąga się piękny widok na okolicę. Możemy zobaczyć wysoką na 17m skałę tzw. Diabelski Kamień. To jemu zawdzięcza swą nazwę miejscowość. U podnóża skały znajduje się XVII wieczny kozacki cmentarz z licznymi kamiennymi krzyżami. Nie dowierzając wysokiemu położeniu klasztoru mnisi...
...ufortyfikowali wzgórze umocnieniami ziemnymi które skutecznie odpierały liczne ataki najeźdźców. Choć zespół fortyfikacji mógłby być wielką atrakcją obecnie tak jak cały zespół klasztorny popada w ruinę.
Obwarowania klasztoru nie uratowały ok. 600 Polaków którzy schronili się tu przed pogromami ale potem podstępnie zostali wymordowani przez Ukraińców z band UPA. Klasztorny kościół popada w ruinę. W 2001 roku zawalił się barokowy hełm. Zespół klasztorny otaczają mury. Jak w wielu innych świątyniach rzuca się w oczy stojąca oddzielnie dzwonnica. Brama prowadząca do klasztoru.
Data powstania budynku bramnego. Brama od wewnątrz. Dzwonnica. Mury i baszty powstałe w latach 1702-04... ... popadają w ruinę W kościele i klasztorze po II wojnie światowej sowieci urządzili więzienie.
Resztki niezniszczonego wcześniej wyposażenia spalili trzymani tu więźniowie chcąc uniknąć zamarznięcia w nieogrzewanych zimą wnętrzach. Podobno ocalał tylko krucyfiks który jeden z więźniów przerzucił przez mur klasztoru. Został on znaleziony i przechowany przez jednego z okolicznych mieszkańców. Obecnie właścicielem klasztoru jest greckokatolicki zakon studytów. Niestety brak pieniędzy nawet na powstrzymanie postępujących zniszczeń. Jedynie niewielka część dawnego oratorium została zamieniona na kaplicę.
Na terenie klasztoru stoi kolumna z Matką Boską z 1719 r. postawiona na pamiątkę konfederacji tarnogrodzkiej oraz kaplica Św. Jana Nepomucena z 1772 r. Figura Matki Boskiej stała się celem ćwiczeń strzeleckich żołnierzy radzieckich. Na prawym policzku pozostały ślady po sowieckich kulach. W 1920 roku podziemia kaplicy zostały splądrowane przez żołnierzy bolszewickich którzy zbezcześcili pochowanych tu mnichów. Na terenie klasztoru po likwidacji więzienia urządzono szpital psychiatryczny. Obecnie w części dawnych klasztornych budynków dalej funkcjonuje szpital. W kościele po likwidacji więzienia umiejscowiono stajnie a potem garaże.
Żegnamy to miejsce będące dawniej miejscem łask i chwały, potem cierpienia i śmierci a obecnie popadającego w ruinę.

najbliższe galerie:

 
Ławra Poczajowska
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 14 km 1pix
Poczajów święte miejsce prawosławia
1pix użytkownik kabaczek odległość 14 km 1pix
Poczajów-Ławra
1pix użytkownik piotr54 odległość 16 km 1pix
Podhorce
1pix użytkownik annuus80 odległość 24 km 1pix
Podhorce - był sobie zamek
1pix użytkownik kabaczek odległość 25 km 1pix
Wiśniowiec siedziba kniaziów Wiśniowieckich
1pix użytkownik kabaczek odległość 30 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 31.05.2013 00:03

Alez smutną i przejmujacą historię ma to miejsce.
Ukłony za ten dokument.
Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 30.05.2013 22:57

Bardzo dobrą robotę robisz Kabaczku, ale serce się kraje, czytając te historie i oglądając zdjęcia.
Trzeba ratować pamięć o takich miejscach.
Pozdrawiam serdecznie:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 30.05.2013 22:06

Miejsca w tym rejonie nie dostały drugiej szansy. Szkoda. Pozdrawiam :)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 30.05.2013 19:34

Dzięki za ciekawą wycieczkę:-) Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!