m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Do Biertan dotarliśmy wieczorem, pierwszy widok mnie zachwycił, kolory zmierzchu, stara dacia i charakterystyczne stare domki, a ponad nimi gigantyczny Kościół Warowny!:) Na głównym ryneczku cisza, spokój, pustka, żadnych turystów, żadnych sklepów z pamiątkami... ani z niczym innym;) jeden mały spożywczy i jeden bar (to podstawa;), restauracja dla turystów i na tym koniec komercji:) w bocznych uliczkach podobnie, mało ludzi a zwierzęta wracały z wypasu bez opieki te szczególnie przykuły moją uwagę, bo jakieś inne, chyba bawolice- zadziwiał mnie kontekst tego zabytku z listy Unesco w sąsiedztwie takich obrazków:) Zrobiłam im całą serię zdjęć nawet z bliska, nie zdając sobie sprawy z potencjalnego zagrożenia.. jednak chyba nie bez powodu ktoś puścił je same??
Udało nam się szybko zorganizować nocleg dzięki miłej pomocy miejscowego, który podwiózł mnie do kierownika jedynego pensjonatu w mieście, o wysokim standardzie, wysokiej cenie i sąsiadującym  z tradycyjną zabudową miasteczka-co podkreślało kontrast. Rano wcześnie wybraliśmy się na spacer po miasteczku. To zabudowa rynku- charakterystyczne łączenia bramami jak w architekturze austro-węgierskiej. Podziwialiśmy uroki prowincjonalnej architektury z tarasowymi poletkami w tle, która wraz z podnoszącym się słońcem... nabierała coraz żywszych kolorów- jak na kilku kolejnych ujęciach.  (A ten czerwony chyba aż zanadto żywy;) Czasem była urokliwie i malowniczo, wg mnie,  podniszczona
Czasem z daleka... a czasem z nieco bliższa, mogłam  spotkać mieszkańców tego miasteczka. Jeden z nich przepuścił nas przez swoje domostwo, abyśmy mogli się wspiąć na pobliskie wzgórze i zobaczyć całą wieś z innej perspektywy wraz z jej warownią.
Kościół Warowny- ciekawostka na skalę ?światową, chyba nigdzie indziej nie zachowały się wraz z fortyfikacjami, nawet jeśli były. Widok był jak dla mnie imponujący. Ciekawostką jest, że kościoły warowne były budowane przez mieszkańców wsi, nie przez szlachciców, w związku z tym nie miały żadnych wystawnych komnat, za to miały spichlerze i wszystko co potrzebne do nawet kilkuletniego przetrwania w czasie oblężeń. Była tam studnia i miejsce na uprawne poletka, aby warownia pozostała samowystarczalna. Spacerując spotkaliśmy wracających z porannych prac polowych młodych chłopców na wozie-u nas to pokolenie rzadko można spotkać przy pracach polowych. Ich przystrojony koń,  w tej dekoracji ledwo co zszedł z pola:) zapytani czy mogę ich sfotografować, zatrzymali się i za-pozowali do zdjęcia, choć wolałabym pstryknąć ich w ruchu;)
ale popatrzcie jak pozują, spodobali mi się przez dumę jaka z nich emanowała:) ..i odjechali po chwili w swoją stronę, a ja wróciłam do spaceru:) wróciliśmy w dół, do miasteczka, na nieutwardzanych uliczkach można było spotkać mieszkańców m in spotkaliśmy dzieci, choć była 9 rano nie były w szkole. Słyszałam, ze w Rumunii powszechne jest wykształcenie podstawowe, dalsza nauka jest odpłatna i nie wielu z niej korzysta ze względu na brak możliwości, a może i brak tradycji, aczkolwiek nie jestem pewna na ile ta informacja jest prawdziwa. Spacerując udaliśmy w stronę biedniejszej części zamieszkałej głównie przez Romów ten mały bawił się sam przy wozie, podczas gdy rodzice pracowali obok w polu.
nie wiem, czy chciał pociągnąć ten wóz?;) Takie widoki i spotkania były tam co krok i bardzo mi się to spodobało, zamiast... popularnych butików z pamiątkami, które zazwyczaj  się spotyka w miejscach z atrakcjami turystycznymi, tam nie było ani jednego butiku, ani jednego handlarza:) i to dla mnie podnosiło urok prawdziwego odkrywania:) Urok autentyczności:) We wsi można było tez spotkać różnej maści inwentarz, od młodego (jak przystało na wiosnę) baranka, przez kaczuszki
konia ze źrebakiem i gąski na drodze:))) Kolorowe bramy w stylu austro-węgierskim w okazalszej części miasteczka zapraszały do domów. Tu wszystkie drogi prowadziły do Warowni:) Więc i mi w końcu postanowiliśmy ją zobaczyć także od środka:) Na jej teren prowadzą typowe dla regionu, kryte dachem drewniane schody (podobne spotkaliśmy w Sighisoarze) Tutejsze baszty zachowały od Średniowiecza drewniane galerie służące obrońcom kościoła, nakryte czterospadowym dachem.
Czytałam, ze jedne z drzwi mają zamek zamykany na 15 rygli, niestety nie wiem, czy to te, za to jak widać zdobione są bardzo oryginalnie i pięknie. Pierwsze wzmianki o tym kościele pochodzą z XV wieku, a dzisiejszy kształt otrzymał na początku XVI, gdy dokonano jego przebudowy. Powstał wówczas gotycki, trójnawowy kościół halowy o gwiaździstym sklepieniu wspartym na ośmiobocznych filarach. z tego okresu pochodzą też: tryptyk, stalle, kamienna ambona  oraz portale, w tym portal do zakrystii, pełniącej też funkcję skarbca. Na jedną z wież można częściowo wyjść by oglądać panoramę wsi. W XVI wieku większość mieszkańców wsi przeszła na protestantyzm, wtedy kościół oddano duchownym protestanckim. Jedną z baszt założenia obronnego zachowano jednak dla tych mieszkańców, którzy pozostali przy katolicyzmie - znajdują się w niej gotyckie freski z pierwszej połowy XV wieku porzucona tarcza zegara malownicza prezentuje się w jednym z zakamarków obiektu.
Dla nas ten krótki spacer już musiał wystarczyć, z powrotem schodami w dół... Jeszcze tylko spacer miedzy fortyfikacjami z takimi swojskimi widokami na poboczne gospodarstwa:) I ostatni rzut oka z zewnątrz- są tam aż trzy pierścienie fortyfikacji (największe tego typu w całym Siedmiogrodzie) - m in dzięki nim twierdza nie została nigdy zdobyta. Jeszcze ostatni rzut oka na uliczki przy Rynku na piękne pastelowe kamienice, mieniące się kolorami w mocnym południowym już słońcu.. i ruszamy w dalszą drogą pozostawiając za sobą niecodzienne spotkanie z przeszłością i wciąż żywą historią ...

najbliższe galerie:

 
ZWIEDZAMY RUMUNIĘ - Biertan
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Biertan i jego warowny kościół
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 0 km 1pix
Transylwania 2016 - Biertan
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Wioski i kościoły warowne Siedmiogrodu –  cz1
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 3 km 1pix
Krótka  zimowa wizyta w Transylwanii cz 1
1pix użytkownik taddd odległość 12 km 1pix
Transylwania 2016 - Mediaș
1pix użytkownik achernar-51 odległość 14 km 1pix

komentarze do galerii (39):

 
marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 24.01.2014 22:14

Magdar, Gimper, Watcher- dziękuję, dawno mnie tu nie było więc nie odpowiadałam.
Watcher ja tez bym tam mieszkać nie chciała, ale do zdjęć i zwiedzania malownicze są bardzo i tworzą fajny klimat miejsc:)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 09.01.2014 17:17

28 pamietam doskonale, 45 to taki typowo Twoj kadr :)
Wiekszosc ruminskich domkow wyglada bardzo malowniczo i nieco egzotycznie osobiscie nie chcialbym chyby w ktorymkolwiek zamieszkac.

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 25.08.2013 21:51

nie było mi dane tam zawitać bardzo się podobało

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 10.06.2013 20:54

Przepiękne miejsca .Pozdrawiam :)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 09.06.2013 12:42

Grace, cieszy mnie to, dziękuje:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 09.06.2013 12:41

Margo dziękuje, ciekawe ujęcia wytypowalas:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 09.06.2013 12:39

Rozmusiak dziękuje, może ładnie, bo uważam ze to miejsce nie jest ani trochę brzydkie, dla mnie ma dużo piękna:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 09.06.2013 08:00

Pieknie uchwycony charakter tej wioski.
Bardzo lubie Twoje kadry:)
Pozdrawiam serdecznie:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 07.06.2013 20:38

11 i 45 zdj. to moje ulubione. Kościół na 16 też bardzo okazale się prezentuje.
Generalnie jest pięknie. Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 07.06.2013 08:58

Bardzo ładnie ujęłaś "brzydotę " tego miejsca czyli bardzo podobająca się galeria.
Pozdrawiam serdecznie :)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 06.06.2013 23:16

Zibid, pensjonat nie potrzebuje żadnego namiaru, jest tylko jeden we wsi (ma dwa budynki co prawda), ale jego szef jest jednocześnie szefem restauracji przy Warowni i do niego trzeba się udać aby wynająć pokój, bo w samym pensjonacie nie ma żadnej portierni czy obsługi, bo nie ma tam ruchu, odprowadziła nas potem do niego kelnerka, więc trafić było prosto i zostawiła klucz i od pokoju i od drzwi głównych :) przy okazji, ale za późno już dowiedziałam się od niej, że obok we wsi jest camping, więc być może opcja lepsza, bo bardziej ekonomiczna, za ten nocleg zapłaciliśmy 40euro za dwie osoby, a miał standard hotelowy, co aż nam takiego luksusu nie trzeba było, ale nie było tam nic innego, a wieczór już był i zmęczenie, wiec wzięliśmy co było.
co do PS musisz mi jaśniej określić co masz na myśli? co znaczy "ostrożniej"?? poprawiam w PS zły balans bieli, który w moim słabym aparacie przekłamuje rzeczywistość i często robi co innego niż jest w realu i choć próbowałam na różnych ustawieniach dojść do realu nie potrafię (choć na przykład na 1 ładnie przekłamał w fiolet, podkreślając wieczorny nastrój i to zostawiłam). W PS rozjaśniam też ciemne zdjęcia, co akurat serdecznie polecam Tobie, bo dałeś ostatnią galerię z Holandii stanowczo za ciemną- a może to kwestia nie skalibrowanego monitora? Każdy ma swój kanon estetyki, ja uważam, że moje zdjęcia są dobrze obrobione, bo są poprawione tylko na tyle, aby pokazać to co istnieje w naturze i żeby wszystko było widoczne, a nie ginęło w cienmniościach, a robię to profesjonalnie bo zawodowo przygotowuje zdjęcia do druku, więc nie robię żadnych sztuczności (typu sztucznych hdr-ów i kolorów z kapelusza) tylko poprawki w kierunku rzeczywistości i poprawiam błędy aparatu, więc ciekawa jestem co Twoim zdaniem jest u mnie nie "ostrożne"?

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 06.06.2013 22:48

Mgfoto dziękuję, pozdrawiam:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 06.06.2013 22:47

Markopol dziękuję, ta wioska niezmieniona od stuleci i to właśnie urok, że w tych czasach są jeszcze miejsca, gdzie cywilizacja nie dociera, pozdrawiam :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 06.06.2013 20:40

Ostrożniej z PS
Extra 45 i 21 - nieostrość podkreśla kadry
Ciekawe spojrzenie i niezła miejscówka
Podaj namiar na ten pensjonat.

Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 05.06.2013 23:27

Pięknie pokazałaś niesamowity klimat tego miejsca. Kolorowe domki wyglądają bajecznie. Pozdrawiam :)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 05.06.2013 23:10

Ależ fajne miejsce,takie jakie lubię.Mógłbym spacerować tu godzinami bo trochę przypominają mi wakacje z dzieciństwa.Często bywałem w takiej podobnej chatce i czułem się w niej bardzo dobrze.Dziś ta wioska to już prawie miasto a moja chatka już się prawie rozsypała.Dlatego z przyjemnością popatrzyłem na Twoją galerię,tym bardziej że taki interesująco ją opisałaś.Fajne teren,pozdrawiam.

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 05.06.2013 22:50

Walizka dziękuję, wioskę pokazałam przede wszystkim;) tak sądzę, bo właśnie ona była dla mnie meritum i jej kontekst z warownią:) pozdrawiam:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 05.06.2013 22:49

Satan, ja tez chciałam tam strzelić pewien kadr, którego jednak nie zrobiłam, a po powrocie doszłam w końcu do tego z którego miejsca należało go zrobić- wychodzi na to, ze tez miałabym po co wrócić;)) i ze względu na atmosferę miejsca nie tylko po kadr, bo choć byliśmy tam cały wieczór (ale już o zmierzchu) i pół dnia rano, to mam niedosyt, miasteczko zasługiwało na cały spokojny dzień na jego terenie, bez pośpiechu, wtedy może i mieszkańców udałoby mi się poznać:)
Co do 16 nie jest moim faworytyem, bo nei widac na neij kontekstu ze wsią, a to mnei tam najbardziej zafascynwoało:)

A noclegi były naprawdę wypasione, nie żartowałam, pensjonat i restauracja, sadzę z dofinansowania Unii powstało, albo jakiś bogatszy niemiecki inwestor się trafił, bo standard absolutnie wysoki był:) mogłabym dodać ze dwie klatki z nim, ale nie chcę rozwalić sobie teraz już galerii, a poza tym myślę, ze to tylko dodatek, podróżujemy bardziej po to by zwiedzać miejsca nie pensjonaty;)

Pierwsza wioska przy zjeździe tez była bardzo malownicza, kościół wdzieliśmy, ale nie zwiedzaliśmy go już, ale kilka kadrów tam tez zrobiłam:) może dodam coś w II części reportażu podsumowującego cały wypad:)
dziękuję za "tematyczny" komentarz:) pozdrawiam

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 05.06.2013 22:39

Romana, Marcin, Pablo dziękuję:)

walizka użytkownik walizka(wpisów:612) dodano 05.06.2013 21:48

Cieszę się, że pokazałaś także wioskę, dopiero razem widać proporcje. Podobają mi się Twoje kadry.

satan użytkownik satan(wpisów:3162) dodano 05.06.2013 21:19

Ja niestety na Biertan poświęciłem za mało czasu :-( Też bylem pod ogromnym wrażeniem tego miejsca, musze tam wrócić, choćby po to aby "strzelić" kościół, tak jak Ty na 16. ;-)

Z tym wypasem w pensjonacie, to jaja sobie robiłaś, czy rzeczywiście..?


PS - w pierwszej wiosce po zjeźzie z głównej szosu w kierunku Biertanu, też jest fajny kośćioł warowny.

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 05.06.2013 19:42

podobało się pozdrawiam

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 05.06.2013 19:20

ciekawe miejsce. przyjemnie się oglądało.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 05.06.2013 15:35

Bardzo malownicze miejsce.
Pozdrawiam :)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 05.06.2013 15:25

Olazim, tak u nas coraz mniej takich miejsc, tam mnóstwo- więc polecam miłośnikom wiejskich pejzaży, do których i siebie zlaiczam:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 05.06.2013 15:24

Kojotener- dziękuję:) cieszy mnie, ze się podoba- bo miejsce wg mnie duży potencjał maiło, anestetysty trochę mało czasu mogliśmy przeznaczyć na jego bliższe poznanie:)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2269) dodano 05.06.2013 15:10

Wiocha ale jaka piękna,właśnie Rumunia pokazuje jeszcze to czego u Nas zaczyna brakować-pozdrawiam.

kojotener użytkownik kojotener(wpisów:256) dodano 05.06.2013 13:52

Świetna galeria. Blisko zwyczajnych ludzi i codziennego życia. Rzadkość na OS.

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 05.06.2013 12:10

obłędne miejsce Pawle;) dziękuję:)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3644) dodano 05.06.2013 11:52

Obłędna galeria. Uwielbiam takie miejsca.

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 05.06.2013 11:12

Ula, bardzo mi miło to czytać:) Bardzo spodobała mi się ta wioska, wiec jeśli jakoś oddałam to, cieszę się:) Pozdrawiam:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 05.06.2013 11:10

Paweller, 26- faktycznie, ktoś nieco zamożniejszy, nowym bądź odremontowanym domkiem, zepsuł klimatyczny wizerunek biedniejszej części wsi:) Dziękuję, pozdrawiam:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 05.06.2013 11:08

Izka Lubię takie swojskie klimaty, więc ciesze się, ze podoba się ich moje ujęcie:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 05.06.2013 11:08

Whisky dziękuję:)

Gabi dziękuję i polecam:)

izka użytkownik izka(wpisów:964) dodano 05.06.2013 10:14

sielsko...lubię takie "wiochy", mają świetny klimat i spokój w sobie...A Tobie udaje się to złapać na fotografiach. Pozdrawiam!

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6073) dodano 05.06.2013 08:57

Marianno , ty wiesz jak lubie Twoje postrzeganie swiata:))
Z wielka pasją i z zachwytem sfotografowałaś to piekne miejsce.
Dzieki Ci wielkie, pozdrawiam Urszula:))

gabi użytkownik gabi(wpisów:2670) dodano 05.06.2013 07:21

Bardzo ładna galeria. Potwierdza, ze Rumunia jest krajem do którego warto w przyszłosci pojechać.
pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 05.06.2013 07:03

Fotka 26 rewelka, ale jeden dach coś mi tam nie pasuje, moim zdaniem przekombinowali, a mogło być tak pięknie:) Za to 48 idealne, 21 też fajne:) Twoje spojrzenie na Rumunię bardzo mi się podoba:)
Pozdrawiam.

whisky1979 użytkownik whisky1979(wpisów:124) dodano 05.06.2013 01:48

Prawdziwie reporterskie ujęcia. Podoba się. Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!