m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W pierwszym dniu kierowałem się w stronę tych dziwnych postaci.Obok tych postaci były stoiska z pamiątkami a wiadomo że jak są bazarki to musi być coś ciekawego w pobliżu.Czy to ten kościół luterański ?,nie, to wizytówka Siguldy. Żeby dojść do tego miejsca trzeba minąć taką właśnie bramę,jaki to rok ?bo ja ślepy. Widać muzeum,chyba muzeum.Nie przyglądałem się temu zbyt dokładnie bo mój wzrok w innym kierunku był skierowany. Tu jeżeli dobrze kojarzę,był pomnik sławnego warchoła i wpływowego szlachcica Stanisława Stadnickiego zwanego diabłem łańcuckim . Ten diabeł otrzymał Siguldę od króla za starostwo.Stał w tym miejscu więc musiał to być on, bo przeważnie pomniki stawia się osobą które mają coś wspólnego z tym miejscem. No niby był jakiś napis na tym pomniku ale czy moja głowa mogła to zapamiętać,przecież jeszcze dobrze po podróży nie wypocząłem.
Tak to już jest z tym diabłem,potrafi namieszać w głowie.Jedno jest pewne,dotarłem do wizytówki miasta,szkoda tylko że była w remoncie. Oto Nowy Zamek postawiony w 1881 r Wybudowany z miejscowej, czerwonej cegły, tworzy całość z drewnianym kościółkiem i przyległymi zabudowaniami gospodarczymi jako część muzeum historyczno-archeologicznego. Tego kościoła drewnianego chyba nie widziałem ale już jestem pewny na zdjęciu nr 3 to muzeum. Jednak moja mózgownica dobrze pracuje.Z lekkim opóznieniem ale pracuje. Cieszy to ,że zaczynają dbać o te perełki.Widać zadbany park,i remont zamku.
A ja lubię ruiny,dlatego ucieszył mnie taki widok.Mały Zamek lub inna nazwa zamku Kawalerów Mieczowych wybudowanego na przełomie XII i XIII wieku. Krzyżacy nazwali go Siegewald czyli Las Zwycięstwa, skąd pochodzi nazwa miasta Sigulda. Dziś to są tylko ruiny ale warto się tu poszwendać.A jak się dobrze poszwenda ,to i Polskie studentki z Rygi się znajdzie. A ja Polaka wyczuje na odległość i zawsze przywitam go z uśmiechem na twarzy. Tu też warto się wspiąć,na Wzgórze Malarzy.Tylko coś tych malarzy nie widać,nikt nie chciał mnie na malować. Ale widok piękny na zatokę ryską, Park Narodowy i dolinę Gauja. W pobliżu znajduje się pieczara, nazwana przez Krzyżaków Petershoehle.
Ten odległy punkt w tle to mój cel w dzisiejszym dniu ,ale o tym opowiem w innej galerii.
Dzisiaj zaprowadzę Was do jaskini ,w pewnym parku którą zwiedzałem w drugim dniu mojego pobytu. Ta jaskinia jest główną atrakcja Siguldy.Spokojnie ,to jeszcze nie ta jaskinia. Zabłądziłem tu w pierwszym dniu,kiedy wybrałem drogę przez las i walczyłem z wrogo nastawionymi komarami.Zaciekawiło mnie to. Dobra,idziemy do jaskini.W pierwszym dniu dążyłem do pewnego miejsca,przez ulicę,przez lasy a wystarczyło pokierować się do całkiem przyjemnego parku.Odkryłem ten park w drugim dniu. Jak człowiek wypocznie to i logicznie myśli i świat jest piękniejszy. I komar nie brzęczy ale niestety turysta już tak.
A więc wykorzystując każdą chwilę gdy nie ma inwazji,zrobiłem kilka fotek tej oto jaskini. Trafiłem na początek na Małą jaskinię A to jest ta jaskinia.Jaskinia Gutmana jest największą naturalną grotą w krajach nadbałtyckich. Jaskinia ma około 20 metrów długości, 12 metrów szerokości i 10 metrów wysokości. Plemię Liwów, składało w jaskini ofiary pogańskim bogom. Z jaskinią związana jest historia opowiadająca o młodej dziewczynie zwanej Maija i stacjonującym w Turaidzie polskim oficerze Adamie Jakubowskim. O względy urodziwej Maii rywalizowało wielu adoratorów z Jakubowskim na czele. Dziewczyna zakochała się jednak w ogrodniku z Siguldy, Wiktorze Heilu, z którym potajemnie spotykała się właśnie w owej grocie. Odtrącony oficer postanowił zastawić wraz ze swoim kompanem Skudritisem pułapkę na dziewczynę i podstępem zwabił ją do groty gdzie chciał użyć wobec niej przemocy. Gdy dziewczyna zorientowała się, że wpadła w pułapkę, postanowiła także użyć podstępu i podarowała Jakubowskiemu magiczną chustę, mającą rzekomo chronić żołnierza przed ranami. Niewierny oficer postanowił przetestować od razu podarunek i przepasaną chustą Maiję pchnął mieczem. Nie uchroniła ona jednak dziewczyny i ta bez ducha padła na ziemię a jej krew rozlała się po jaskini. Zszokowany Jakubowski uciekł do lasu gdzie powiesił sie na drzewie.
 Historię Maii, zwanej od tamtej pory Różą lub Dziewicą Turaidy, kultywuje odbywający się każdego roku w pobliskim Zamku w Turiadzie Festiwal Róży. Nieopodal drogi wiodącej do zamku znajduje się grób dziewczyny. Dlatego też można tu zobaczyć wyryte inicjały ,niektóre pochodzą nawet z XVII wieku. Na początku nie znałem dobrze historii tej jaskini,domyślałem się tylko że może to mieć coś wspólnego z miłością. No i się nie myliłem.
Jaskinia nie jest wielką jaskinią ale trzeba do niej za widać.A znajduje się ona ok 2 km za Siguldą. Gdy już się na patrzyłem,nachodziłem po parku,napiłem kawki,ruszyłem w dalszą drogę. Do pałacu i zamku (zamku hi hi ) w Krimulda (czy Krimuldas)
Ale nim tam dojdę przechodzę drogę wzdłuż kanionu na którym też widać wyryte inicjały. Droga do Krimulda jest prosta ale przygotowana również i dla rowerzystów. Na początku trafiam na coś takiego.Co to ?,a to miejsce gdzie można kolejką dojechać. Podziwiając piękną okolicę.Cena 3 euro. Ja idę dalej,miejscowość leniwa nawet pies totalnie mnie olał.Ani szczekał ani gryzł,nawet oka nie otworzył gdy jakiś turysta tam się szwendał. Domy bardzo stare ale zamieszkałe.
Stałem pod drzewem bo lało a ja po pół god zorientowałem się że mam parasol w torbie. Gdy upatrzyłem napis 1863,zorientowałem się.Znajduję się na terenie muzeum,dlatego domy są takie stare. Ale zainteresowały mnie i z chęcią się im przyglądałem. Każdy domy zamieszkały,taki zakątek na końcu świata.Można tu dojść do ciekawych miejsc. Takich jak ten Zamek z roku ok 1884. W 19 i 20 wieku. był przebudowany i uległ dewastacji w pierwszej wojnie światowej, a budynek przekształcono w sanatorium .Dziś leczy tu się dzieci po wypadkach. Można w nim przenocować.Dookoła parku otoczone były, ponumerowane jakieś pomieszczenia.Nie jestem pewny ,ale może to tu można przenocować.Chyba.
Wracając szukałem innego zamku,zainteresował mnie ten budynek. A po chwili byłem już w zamku,ha ha.

To tyle na dziś,starałem się Wam pokazać to co zobaczyłem i to co udało mi się zapamiętać.Ale najlepsze będzie przed nami.Zainteresowałem ?,to zapraszam do kolejnych moich galerii.Według mnie będą ciekawsze.

najbliższe galerie:

 
Markopolo koleją jedzie, do Siguldy. Co warto zobaczyć.Cz II
1pix użytkownik markopol odległość 2 km 1pix
Markopolo koleją jedzie, do Siguldy
1pix użytkownik markopol odległość 2 km 1pix
Sigulda- 2 zamki i 1 kolejka górska!
1pix użytkownik imod odległość 3 km 1pix
Markopol jedzie koleją, napić się ...mleka :)
1pix użytkownik markopol odległość 31 km 1pix
Cesis- perełka wśród PN rzeki Gauja
1pix użytkownik imod odległość 31 km 1pix
Muzeum Wsi Łotewskiej
1pix użytkownik imod odległość 39 km 1pix

komentarze do galerii (27):

 
markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 10.06.2013 23:44

Nola76-już szykowałem następną ale Twoja Boliwia mnie zatrzymał :),zaczekam jeszcze kilka dni.Ja wędrowałem też po nieznanych mi terenach,nigdy nawet nie myślałem o Łotwie.Można tu coś ciekawego zobaczyć ale masz całkowicie rację,im mniej osób tym więcej się zobaczy.Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6667) dodano 10.06.2013 23:38

Fajny spacerek po nieznanych mi rejonach:) Fajnie się czyta te Twoje opowieści:)
pozdrawiam:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 10.06.2013 23:32

Magdar-jaskinia mnie nie zachwyciła ale zainteresowała mnie je legenda i te inicjały wyryte w skale.Dziękuję za wizytę i pozdrawiam

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 10.06.2013 20:57

Ciekawe jaskinie .Pozdrawiam :)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 09.06.2013 17:50

Grace-staram się dojść do średniego poziomu (jeżeli chodzi o fotki ) na więcej brak talentu.Jestem raczej bez talentów :).Cieszę się,że lubisz moje towarzystwo.Pozdrawiam

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 09.06.2013 07:54

Markopol, widze, ze oswajasz sie z nowym aparatem calkiem dobrze:)
I z Raw sie udalo :)
Bardzo lubie podrozowac w Twoim towarzystwie , czy to na rowerze, czy pociagiem - to zawsze sama radosc:)
Pozdrawiam:)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 07.06.2013 22:49

Rozmusiaki-wiem,że wielu tak ma w dzisiejszym świecie .Ale ważne jest to, by nie dawać się i próbować robić wszystko by spełniać swoje marzenia.Taką chorobą to ja chętnie się zarażam i nie biorę leków,bo mam alergię :):):) .Jeszcze raz ,pozdrawiam.

Magdalena-staram się jak mogę i potrafię :),i bardzo mnie cieszy jak czymkolwiek Ciebie zainteresuje.Ja nigdy nie myślałem o Łotwie a jest tu wiele ciekawych miejsc które warto odkryć.Ciepło Cię pozdrawiam.

Anek11-człowiek się uczy całe życie,tylko po co jak i tak głupi umiera.Ale jednak warto się uczyć.Po kilku latach wpadłem na pomysł podróżowania pociągiem a w moim przypadku to prawie za darmo, bo czy bilet z Polski do Estonii ważny 3 miesiące za O zł jest drogi ?A takie bilety co roku mogę mieć.Pewnie gdyby nie moja skomplikowana sytuacja,jeszcze długo bym nie wpadł na pomysł podróży koleją.Teraz co raz bardziej sobie to cenię a minusy się nie liczą bo są wpisane w los podróżnika.Ciąg dalszy nie długo będzie,pozdrawiam i dziękuję za miły dialog.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2732) dodano 07.06.2013 14:18

Markopol bo ruskij jazyk oczeń popularny tam i sporo ich mieszka ciągle,zdaje się że Łotysze nie stanowią nawet trzydziestu procent ludności. Nie tylko Ty podróżujesz tanim kosztem, my wyruszamy zazwyczaj kombinacją kolejowo-autobusową, wzbogaconą o łapanie okazji. Taki sposób podróżowania ma pewnie sporo minusów, ale też mnóstwo plusów, poznaje się ludzi i miejsce w którym się przebywa a nie jakieś enklawy dla turystów które z tego co słyszę na całym świecie są podobne, z jednakową michą, wystrojem itd czekam na ciąg dalszy Łotewskiej opowieści

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3646) dodano 07.06.2013 12:47

Odkrywam Łotwę razem z Tobą:-) Podobają mi się Twoje przygody i komentarze.
Pozdrawiam:-)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4448) dodano 07.06.2013 12:13

Markopol,dla pocieszenia powiem,że z tą dziurą budżetową nie jesteś sam,więc możemy sobie ręce podać,a i z podróżowaniem mamy podobnie,bo ja też tego potrzebuję jak tlenu.No nie mogę usiedzieć na miejscu,to już jest jakaś choroba chyba.
Pozdrawiam :)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 07.06.2013 10:55

Rozmusiaki-jak się ma dziurę budżetową zbyt dużą,to trzeba kombinować żeby gdzieś pojechać.Ja nie chcę,ja muszę podróżować,jest to mi potrzebne jak butla tlenowa pod wodą. A podróż koleją to fajna frajda.Pozdrawiam

Anek11-dziekuję za wyjaśnienie,jednak spacerując wieczorem po mieście słyszałem tylko język rosyjski.Przynajmniej tak mi się wydawało.Pozdrawiam.

Mocar -Ciebie też pozdrawiam ale wolałbym komentarz niż ocenę.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2732) dodano 07.06.2013 10:23

Markopol, ta to prawda, większość to Rosjanie a w zasadzie ludność rosyjskojęczyna, ale teraz już łotewski króluje, nawet dla osób piastujących jakiekolwiek stanowisko kierownicze był egzamin z tego języka, (znam to z relacji rodzinki) zresztą w 2012 w wyniku referendum uznano że rosyjski już nie będzie drugim oficjalnym językiem.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4448) dodano 07.06.2013 08:14

Z wielką przyjemnością obejrzałem markopologaleryję :)
Pozdrawiam podróżnika kolejarza :)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 06.06.2013 22:26

Surykatka-najpierw to ,co najbardziej mi się podobało.Myślę,że i Wam się spodoba.Potem zastanowię się,może zrobię jedną galerię o Parku Narodowym Gauja ale nie obiecuję.Jaskinia nie była duża ale jej historia jest ciekawa i ma trochę Polskości,a ruiny zamków ....Więcej nie piszę,będzie ciekawiej:).Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7085) dodano 06.06.2013 22:04

Jaskinie i ruiny zamków to coś dla mnie, no a poza tym takie ścieżki wśród zieleni... super sprawa. Będzie coś więcej o tym parku narodowym?> Pozdrówki :-)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 06.06.2013 21:51

Mieczysaw-w następnych galeriach będzie coś i dla Ciebie,pamiętam co kiedyś mi pisałeś.Tylko za jedno Cię muszę przeprosić,nie będzie tego zbyt dużo bo nie lubię i nie potrafię zrobić dobrych fotek w takich miejscach.Jeżeli chodzi o moją formę podróży,to sprawia mi ona co raz większą frajdę i gdyby nie to,to nie dał bym radę podróżować.A ja muszę,siostra mi ostatnio tak powiedziała "ty musisz podróżować bo wracasz z każdej podróży tak radosny i widać to w moich oczach".Coś w tym jest.Pozdrawiam

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 06.06.2013 21:44

Mgfoto-jeżeli będziesz cierpliwa to myślę,że Ci się to będzie opłacało.Powinno być ciekawiej,przynajmniej dla mnie tak było.Pozdrawiam

Batsheba-cieszy mnie,że moja galeria tak podziałała na Ciebie.Pozdrawiam

mieczysaw użytkownik mieczysaw(wpisów:2098) dodano 06.06.2013 20:37

Z przyjemnością oglądam Twoją drugą część.Fajną architekturę wypatrzyłeś. W pierwszej części początek galerii mnie bardzo zainteresował. Fajną wyprawę sobie wymyśliłeś.Pozdrawiam

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 06.06.2013 17:54

Galeria bardzo pozytywnie nastraja.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6123) dodano 05.06.2013 23:15

Sporo ciekawych miejsc pokazałeś. Ja też jestem zadowolona z wycieczki i czekam na dalszy ciąg :) Pozdrawiam

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 05.06.2013 22:50

Anek11-Czy to prawda,że miasto Daugavpils zamieszkałem jest prawie w całości przez Rosjan ? Daugavpils nie będzie ,było trochę w pierwszej galerii.Byłem tam o 22 do 6.14,kilka fotek wykonałem a od 23.40-5.00 byłem zamknięty w holu dworca kolejowego :):):).Będzie coś ciekawsze i myślę,że i Ciebie to zainteresuje.Pozdrawiam

Pablo87-starałem się jak mogłem i cieszy mnie,że Ci się podobało.Pozdrawiam

Marcin1980-najlepsze dopiero będzie,przynajmniej tak mi się wydaje.Pozdrawiam i miło mi że wpadłeś.

Halszka-jedno jest pewne,na Łotwie nie tylko Ryga jest ciekawa,są inne perełki.Pozdrawiam i zapraszam do kolejnych galerii.
halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 05.06.2013 22:15

Zainteresowałeś Łotwą,ciekawe miejsca pokazałeś.Ruiny zamku malownicze:) Czekam na kolejne albumy:) Pozdrawiam.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2732) dodano 05.06.2013 22:10

Zainteresowało i to bardzo, czekam na kolejne rozdziały. Może będzie coś o mieście Daugavpils (Dźwińsk) to miasto szczególnie mnie interesuje, chociaż jak pamietam nie ma tam nic szczególnego, ale byłam tam jako gówniara odwiedzić miasto rodzinne babci. pozdrawiam

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1899) dodano 05.06.2013 19:33

świetna wyprawa, z miłą chęcią obejrzałem. Pokazujesz bardzo ciekawe miejsca.

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 05.06.2013 19:29

bardzo fajna galeria, ciekawie snujesz opowieść. pozdrawiam

markopol użytkownik markopol(wpisów:1491) dodano 05.06.2013 17:40

Paweller75-to jeszcze nic ale wtedy była burza a durny turysta stał pod drzewem :):):),ale podobno głupiego piorun nie tyka.Kolejne galerie powinny być ciekawsze,nie wiem jak Wam się spodobają.Ja uważam że będą ciekawsze.Pozdrawiam i dzięki że wpadłeś

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7214) dodano 05.06.2013 15:15

Markopol - tekst pod fotką 43 jest the best i za to Cię lubię. Czekam z niecierpliwością na kolejne Twoje relacje, tym bardziej, że jak zapewniasz, będą ciekawsze:)
Pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!