m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pałac w Pillnitz to letnia rezydencja królów saskich. 
Barokową przebudowę pałacu rozpoczyna hrabina Cosel /wieloletnia faworyta Augusta II Mocnego/, później rozbudowę przejmuje znany architekt saski M.D. Poppelmann. 
Pierwszy z pałaców to Pałac Wodny, drugi to Pałac Górny, w XIX w. dobudowano Pałac Nowy, który obecnie stanowi Muzeum Sztuki Galerii Drezdeńskiej. Obok pałaców znajduje się przepiękny park, z uroczymi alejami i zakątkami / angielski pawilon nad stawem/.
Pozostając na północ od Łaby, zatrzymujemy się na krótką chwilę w Loschwitz by wjechać najstarszą na świecie, podwieszaną koleją na punkt widokowy Luisenhof. W pogodny dzień widać stąd drezdeńskie kopuły i wieże. Prawobrzeżna część Drezna wita nas remontami. korkami i szarością nieba, dlatego zaczynamy od małej dawki koloru na Kunsthofpassage /kolorowe podwórka, dziedziniec metamorfozy/ o tym miejscu dowiedziałam się dzięki Wam , jak również o pewnym niepowtarzalnym nabiałowym sklepiku przy Bautznerstrasse 79, mogę tylko potwierdzić, że warto tam zawitać, jeśli nie dla serowych wyrobów, to dla oryginalnego wystroju wnętrza /obowiązuje zakaz fotografowania/.
I jeszcze jedno, jeśli gustujecie w tureckich kebabach, to naprawdę niezłe są na Rothenburgerstrasse, niedaleko kolorowych dziedzińców. Dzień rozpoczęliśmy jeszcze w Koenigstein więc pora odnaleźć miejsce postoju. Znajduje się ono nieopodal Yenidze / na lewym brzegu Łaby/. Budynek, stylizowany na muzułmański meczet, dawna fabryka tytoniu, dziś biurowce i restauracja, ma on swoją ciekawą historię. Jeszcze wieczorem wybieramy się na krótki spacer po ścisłym centrum Drezna. Przyznam szczerze, wszystko szaro-bure, nawet obmyślam plan B na następny dzień ale nadchodzi noc i miasto w iluminacji świetlnej po prostu pięknieje /warto to zobaczyć/, daję sobie i temu miastu szansę. Z nowym dniem, z mostu Marienbruecke, podążamy w stronę wiosennego Ogrodu Japońskiego , to był dobry pomysł, widać stąd wszystkie ważniejsze zabytki miasta,
a spacer ukwieconymi alejkami ogrodu bardzo przyjemny, jeszcze widok z mostu Karola na Operę Sempera, i Hofkirche i podążamy w kierunku centrum. W sercu miasta, Nowy Rynek a na nim Frauenkirche, luterański kościół, zniszczony podczas II wojny św., jego odbudowa zakończona w 2005 r.,
dookoła odnowione kamienice, wewnątrz kościoła naszą uwagę zwróciły organy , znajdujące się nad ołtarzem głównym, twórcą oryginalnych organów był Silbermann a grał na nich J.S. Bach, niestety zniszczone wraz z całym kościołem, z kopuły Frauenkirche rozciąga się ładna panorama miasta: od lewej mosty: Marii, Augusta, Karola, Alberta,też od lewej wieża Hofkirche i Resinenzschloss, Staendehaus-kiedyś budynek parlamentu saksońskiego, obecnie sąd apelacyjny, Akademia Sztuk Pięknych, Albertinum-dawna zbrojownia, a od strony południowej / od lewej/ wieża ratusza i ewangelickiego kościoła św. Krzyża wzdłuż ulicy Augusta ciągnie się Orszak Książąt /Fuerstenzug/, jest to mozaika zdobiąca zewnętrzny mur przyzamkowego dziedzińca, miśnieńskie, porcelanowe kafelki,ręcznie wykonane, ukazują saskich władców
a za orszakową ścianą wspomniany dziedziniec zwany Stallhof, to były plac turniejowy i dziedziniec stajni, obecnie odnowiony jest miejscem wielu imprez m. in. grudniowego jarmarku to miasto zdecydowanie wymaga kolorowego tła, jeśli brak błękitu nieba, to muszą wystarczyć bratki i tulipany, po lewej Hofkirche, /Kościół Dworski/, katolicka świątynia wzniesiona na zlecenie Augusta III Sasa a obok rezydencja Wettynów - Residenzschloss. A to już barokowe pałace Zwingera, ich twórcą jest wspomniany wcześniej Poppelmann, pawilony otaczają dość duży plac na którym niegdyś odbywały się parady i fety Augusta II, dziś można tu zwiedzić Zbrojownię, Galerię Malarstwa Mistrzów Dawnych lub Muzeum Porcelany, my odwiedziliśmy to ostatnie. Wystawa liczy wiele eksponatów nie tylko z Miśni ale również z Chin i Japonii. Na koniec krótki odpoczynek w Grosser Garter, to obecnie największy park w mieście z barokowym pałacem, po parku kursuje wąskotorowa kolejka a na jego obrzeżach znajduje się drezdeńskie zoo.
Saksonia to jeden z najmniejszych regionów winiarskich w Europie, winorośl uprawiana jest tutaj już ponad 800 lat. Saksoński Szlak Wina rozciąga się od Pirny do Miśni i obejmuje trasę rowerową oraz szlak pieszy. Zatrzymujemy się w Radebeul, niewielkim ale bardzo urokliwym miasteczku położonym 10 km od Drezna, leżącym na wspomnianym szlaku. Udaliśmy się do winnicy Hoflossnitz, to kompleks kilku zabytkowych odnowionych budynków a dalej do wieży zabytkowego obserwatorium astronomicznego. Miśnia, pierwsza stolica Niemiec, znana przede wszystkim z produkowanej tu ponad 300 lat porcelany, na wzgórzu położony jest zamek Albrechtsburg oraz piękna gotycka katedra z XIII w. Katedra Świętych Jana i Donata założona w 968r. przez Ottona I, w XIII wieku przebudowana w stylu gotyckim, wnętrze robi duże wrażenie, dodam jeszcze , że w godz. 12.00-12.30, każdego dnia z wyjątkiem niedzieli odbywają się tu koncerty organowe, polecam! na dziedzińcu katedralnym kilka ładnie odrestaurowanych kamieniczek,
ze wzgórza widoki na prawobrzeżną część miasta i czerwone dachy zabudowań Starego Miasta, Bramą Zamkową opuszczamy wzgórze i zagłębiamy się w wąskie uliczki uroku dodają kolorowe okiennice
sklepiki idąc Burgstrasse dochodzimy do rynku ale jeszcze raz spoglądamy na wieże katedry, na rynku kościół NMP, po lewej ratusz,
za kościołem budynek starego browaru, ciekawy zegar na ratuszowej fasadzie i jeden z licznych szyldów Miśnię żegnamy spojrzeniem na wzgórze z zamkiem i katedrą z mostu Altstadtbruecke.
Wrócę tutaj bo ta mieścina ma swój niepowtarzalny klimat, bo chcę zobaczyć manufakturę porcelany i przyjrzeć się bliżej zamkowi. Krótkie poznawanie Saksonii kończymy odpoczynkiem w Moritzburgu a konkretnie w otoczeniu barokowego pałacu na wodzie, pierwotnie pałac myśliwski jednego z książąt wettyńskich, w XVIII w. dobrze już nam znany August II Mocny przebudował go tak, by pełnił funkcję wypoczynkową a projekt wspomagał nie kto inny jak jeden z jego ulubionych architektów- Poppelmann.
Nasze poznawanie Saksonii zaczęliśmy w Pirnie /http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=22550 /a zakończyliśmy w Moritzburgu, to były 4 dobrze wykorzystane dni. To co zobaczyliśmy utwierdza w przekonaniu, że ten niemiecki land oferuje dużą różnorodność, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Osobiście cieszę się, że przygotowując te 2 galerie do edycji, zagłębiłam się w życiorysy osób powszechnie znanych, doczytałam historyczne fakty, jednym słowem uzupełniłam nieco swoją wiedzę. Dziękując za uwagę, polecam odkrywanie uroków Saksonii.

najbliższe galerie:

 
Niemcy-Pillnitz
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
aus DRESDEN - PRAKTICA. I kilka zagadek...;)
1pix użytkownik przemyslaw odległość 4 km 1pix
Pirna
1pix użytkownik maryush odległość 6 km 1pix
aus DRESDEN: EXAKTA - Die Königin
1pix użytkownik przemyslaw odległość 6 km 1pix
aus DRESDEN - PRAKTICA. I rozwiązania zagadek. . . ; )
1pix użytkownik przemyslaw odległość 6 km 1pix
Niemcy-Pirna
1pix użytkownik tereza odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (28):

 
bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 11.05.2014 20:32

Ak, koniecznie zrób to, nie pożałujesz, zachęcam i pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6325) dodano 11.05.2014 19:53

rok w rok jestem w okolicach Drezna... kiedyś zmuszę się na zjazd z autostrady... :) pięknie tu

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 23.03.2014 23:20

Elise, cieszę się, że spodobała się Tobie ta galeria, pozdrawiam :)))

elise użytkownik elise(wpisów:974) dodano 23.03.2014 20:25

Piękna ta galeria. Uroku dodaje wiosenna przyroda. Serdecznie pozdrawiam.

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 10.06.2013 22:16

Zibid, wiem, że bardzo dobrze znasz te strony, przed swoim wyjazdem oglądałam Twoje galerie a one pomogły mi w ustaleniu planu wycieczki ale jak widzisz jeszcze mi trochę miejsc zostało do zwiedzenia, a pogoda ... no cóż nie wiem gdzie zamówić taką idealną, dzięki i pozdrawiam :)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 10.06.2013 22:10

Magdar, mnie też!, dzięki i pozdrawiam:)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 10.06.2013 22:07

Satan, dzięki za tak miły komentarz, pozdrawiam :)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 10.06.2013 22:06

Marcinie, bardzo się cieszę,że podobało się, pozdrawiam :)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 10.06.2013 22:02

Margo, ta szarość najbardziej przeszkadzała w Dreźnie, cieszę się, że zajrzałaś, pozdrawiam :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 10.06.2013 21:43

Pogoda Ci nie poskąpiła
Skąd ja to znam - znajoma trasa.

Pozdrawiam

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 10.06.2013 21:25

Najbardziej podobała mi się Miśnia .Pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3225) dodano 10.06.2013 21:06

Bardzo, bardzo fajnie to wszystko przedstawiłaś. Wyjątkowej urody galeria ;-)

Pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 10.06.2013 20:21

bardzo interesująca galeria, ciekawy przekrój. bardzo miło się oglądało.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 10.06.2013 19:51

Nawet ponura aura nie jest w stanie odebrać uroku Saksonii. Bardzo ładnie ją pokazałaś. Pozdrawiam.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 10.06.2013 11:40

Bartak, ja zawsze zaglądam na galerie związane z Niemcami. A powodów jest tak wiele, ze nawet ich nie wymienię. To piękny kraj, gdzie prawie każde miasto i miasteczko jest perłą.
pozdr.

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 10.06.2013 11:24

Pipol, Eljot :)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 10.06.2013 11:23

Paweł, sporo jeszcze pięknych miejsc w tym landzie do których muszę zajrzeć, pozdrawiam :)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 10.06.2013 11:21

Gabi , pogoda faktycznie kapryśna, Saksonia ma wiele uroku, też zazdroszczę tych licznych ścieżek rowerowych, miło, że zajrzałaś, pozdrawiam :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 10.06.2013 10:35

Popek, sorry, jestem tutaj nowa i opatrznie zrozumialam ten komentarz, myslalam ze bartak to mężczyzna i piszesz do mnie, ale moj wpis aktualny tak czy inaczej:)
pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 10.06.2013 10:32

Popek, nie wszystkie niestety widziałam, ale wszystko jeszcze przede mną, bo Saksonia jest niedaleko Wrocławia, w kazdej chwili mozna pojechac, urozmaicając sobie zwiedzanie jazdą na rowerze jak sie lubi, Niemcy maja super trasy.
pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 10.06.2013 10:04

Super wycieczka. Zaliczyłaś piękne miejsca.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 10.06.2013 08:32

Piękne zdjęcia z Saksonii, która w struuugach deszczu zwiedzaliśmy podczas tego weekendu.
pozdr.
Gabi

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 10.06.2013 00:47

I pięknie pokazałaś to miasto, Poznańskie Legendy, Łazarz, Fara...masz swoje spojrzenie na to co nas otacza :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 10.06.2013 00:18

Mój awatar to wspomnienie po spotkaniu Obieżyświatów, które miało miejsce prawie dwa lata temu. Poznań jest piękny i próbowałam to pokazać w kilku galeriach ale większy sentyment mam do stolicy bo to jest moje miasto :)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 10.06.2013 00:10

Mgfoto, cieszy mnie wspólne z Tobą wirtualne podróżowanie / zwróciłam uwagę na Twój avatar- chyba jesteśmy sąsiadkami/, tych górnych widoków było troszkę ale ilość zdjęć ogranicza, pozdrawiam :)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 09.06.2013 23:56

Pawle, masz dogodny dojazd, nie zastanawiaj się długo, jest tam jeszcze wiele miejsc do odkrycia, kiedyś wuj Kohl teraz to UE łoży duże środki na odbudowę tej części Niemiec, to widać na każdym kroku, nie wiem na ile ostatni podwyższony stan wód zagroził tym miejscom, które odwiedzałam, wiem, że panoramy tak samo lubimy, choć tu nie znalazłam stosownego okienka, pozdrawiam :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 09.06.2013 23:42

Bardzo mi się podoba ta wycieczka. Miejsca bardzo ciekawe i fajnie pokazane. Fotki z górnej półki też robią wrażenie. Miałam napisać, że Pawłowi się spodobają ale widzę, że już sam to potwierdził ;) Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 09.06.2013 23:34

Piękna jest Saksonia, cały czas myślę właśnie o tych miejscach, które tu zapodałaś, trzeba będzie kiedyś się tam wybrać. W Dreźnie byłem, ale to było w czasach, kiedy Onkel Kohl dawał Marki na odbudowę wschodniej części Niemiec, także miasto było wówczas jedną wielką budową:) Widoczki z góry bardzo fajne:)
Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!