m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Los Hervideros to fragment bardzo stromego, urwistego wybrzeża pomiędzy Salinas de Janubio a El Golfo na zachodzie wyspy.Stygnąca i krystalizująca lawa utworzyła tu podziemne tunele, głębokie skalne szczeliny, szyby i galerie. Stale tworzone na powierzchni morza fale wpływają do tych ukrytych przed ludzkim okiem zakątków i wytryskują nagle z wielką siłą i potężnym hukiem na powierzchnię tworząc przy tym ogromne kłębowiska białej piany. Lago de los Clicos (El Golfo) to jezioro usytuowane w zachodniej części Lanzarote, u stóp wulkanu El Golfo. Ze względu na swoją nietypową, zieloną barwę nazywane jest często Laguna Verde.
To dziwne jezioro ma ok. 8-10 metrów głębokości i wypełnione jest wodą morską. Jego niesamowcie intensywny zielony kolor, będący wynikiem obecności w jego wodach specyficznego fitoplanktonu, doskonale kontrastuje z czarną lawą i czystymi, niebieskimi wodami oceanu Na plaży w okolicy Charco de los Clicos można znaleźć prawdziwe oliwiny - lokalni jubilerzy tworzą z nich przepiękna biżuterię. Lago de los Clicos Lago de los Clicos
Lago de los Clicos - widok na wulkan. Plaże Papagayo - znajdujaca sie w poludniowo - zachodniej czesci wyspy uwazana za najladniejsza na Lanzarote. Plaże Papagayo Dwugodzinny szlak na jeden z wulkanow - Caldera Blanca. Wygasły wulkan , który posiada kolistą kalderę o szerokości 1.5 km i stromych ścianach. Najwyższy punkt kaldery znajduje się na południowym zachodzie, najniższy na północnym wschodzie.
Sąsiednie, nieco niższe wulkany La Caldereta (324 m) i Risco Quebrado (312 m) formują wraz z Caldera Blanca tzw. Islote, wyspę pośród morza lawy (mar de lava) j.w Widok ze szczytu na Park Narodowy Timanfaya. Park Narodowy Timanfaya (Parque Nacional de Timanfaya) usytuowany jest w południowo-zachodniej części Lanzarote, pomiędzy Yaiza i Tinajo. Został utworzony w 1974 r. i obejmuje obszar, w którym w latach 1730-36 miały miejsce jedne z ważniejszych i największych w historii wulkanologii erupcje wulkaniczne. W środkowej części tego zajmującego 51 km2 powierzchni Parku znajdują się Montañas del Fuego (Góry Ognia) - rozległe pasmo kraterów będących świadectwem tej niezwykle silnej aktywności sejsmicznej. Pomimo tego, że od ostatnich erupcji, które miały miejsce w 1824 roku, upłynęło już wiele lat, na terenie Parku nadal istnieją miejsca, gdzie wciąż rejestrowana jest podwyższona aktywność geotermiczna. Naukowcy nazywają to anomalią. Jednym z takich obszarów jest Islote de Hilario, gdzie temperatura tuż pod powierzchnią ziemi (10 cm) wynosi ok. 140oC, zaś na głębokości 6 m. osiąga aż 400oC. Przybywający tu turyści mają możliwość przekonania się o tym na własne oczy podczas geotermicznych prezentacji. Od bijącego z wnętrza ziemi ciepła umieszczona w niewielkim zagłębieniu wiązka słomy zapala się dosłownie w kilkanaście sekund, zaś wlana w utworzone dla celów pokazowych gejzery woda natychmiast, z ogłuszającym hukiem wytryskuje wysoko w górę. Jedna z glownych atrakcji parku...
... przejazdzka na wielbladach. Najwazniejsza atrakcja parku - 40 min. przejazdzka autobusem droga Ruta de los Volcanes Ksiezycowe widoki zza szyby autokaru.
Park Narodowy Timanfaya o zachodzie slonca. 

Poza granicami parku lezy La Geria-jeden z najbardziej niezwykłych krajobrazów na Lanzarote .
 Erupcja wulkanu Timanfaya w XVIII wieku dosięgnęła większości urodzajnych terenów na wyspie pokrywając je lawą i pyłem. Wydawało się to być totalną katastrofą, jednak mieszkańcy pomysłowo wykorzystali lawę jako surowca i użyli jej przy uprawie. Drzewa figowe, winorośle i inne drzewa owocowe posadzili w zagłębieniach pozostawionych przez płynącą lawę lub w głębokich na kilka metrów dołach wykopanych w wulkanicznym pyle, dając w ten sposób roślinom dostęp do leżącej pod nim ziemi. Dla ochrony roślin przed wiatrem użyli niskich, półokrągłych murków zwanych zocos. Kiedy okazało się, że metoda ta jest skuteczna i daje dobre rezultaty zaczęto pokrywać pozostałe, urodzajne pola warstwą wulkanicznego pyłu lub częściami wulkanicznych skał. Nocą warstwa ta dostarczała glebie wilgoci, zaś w ciągu dnia zapobiegała jej szybkiemu wyparowywaniu. Dzięki tej technice melony, arbuzy, ziemniaki, pomidory, cebula, czosnek i kukurydza mogły rosnąć bez potrzeby dodatkowego ich nawadniania.

Jednak to co przyciąga największą uwagę w tym obszarze to rozległe uprawy winorośli, z których powstaje m.in. legendarne wino Malvasia. Każdy z winnych krzewów uprawiany jest w osobnym zagłebieniu i chroniony od wiatru osobnym, półokrągłym murkiem, a ich zielone liście przepięknie kontrastują z dominującym w krajobrazie czarnym pyłem. Droga przez dolinę La Geria prowadzi przez licznie rozmieszczone bodegi, jak przykładowo El Grifo, gdzie można zakupić wyrabiane tu wina. Nie dziwne więc, że trasa ta stała się jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów. W jednej z bodeg znajduje się również Muzeum Wina (Museo del Vino). Można zapoznać się w nim z procesem wytwarzania wina oraz spróbować jednego z trunków. Polgodzinny spacer na wulkan la Corona(600 m n.p.m)
Widok na czerwony krater. Mirador del Río( punkt widokowy) położony jest w najbardziej wysuniętej na północ części Lanzarote, na wysokości 479 m. n.p.m. Z tego miejsca rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na leżące nieopodal wysepki archipelagu Chinijo, z których najbliższa - La Graciosa oddzielona jest od Lanzarote jedynie wąskim przesmykiem morza, znanym jako El Río. Jameos del Agua były pierwszą architektoniczną atrakcją zaprojektowaną przez Césara Manrique w 1968 r. Usytuowane tuż za wejściem kamienne schody prowadzą 10 metrów w dół aż do głównej galerii, z której rozpoczyna się tunel de Atlantida. Kilka metrów dalej w wielkiej wulkanicznej jaskini, poniżej dna morza znajduje się jezioro, w którym żyje bardzo rzadko spotykany gatunek krabów albinosów. Ze względu na swą niezwykłość oraz wielkie zainteresowanie naukowców kraby te stały się symbolem tego miejsca. W kolejnej, otwartej od góry wulkanicznej grocie znajduje się naturalny basen i egzotyczny ogród. Wychodzące stąd kamienne schody prowadzą do umieszczonych powyżej tarasów widokowych, skąd można kontemplować piękno zorganizowanego przez Manrique świata Jardín de Cactus to kolejne dzieło znakomitego artysty Césara Manrique. Ten kaktusowy ogród, będący jednocześnie centrum studiów nad florą charakterystyczną dla tego regionu, usytuowany jest w północno-wschodniej części wyspy, u stóp młyna w Guatiza.
Wnętrze zaprojektowane jest w kształcie okręgu, a wzdłuż kamiennych ścieżek, na pokrytych czarnym popiołem rabatkach rośnie niemal 10 000 roślin reprezentujących ponad 1 400 gatunków. Większość z nich pochodzi z Ameryki i Madagaskaru, jednak znajduje się tam również kilka odmian wywodzących się z Wysp Kanaryjskich. Niektóre z nich mają zaledwie 2-3 cm wielkości, podczas gdy inne osiągają wysokość nawet 25 metrów. Dodatkow każda z odmian charakteryzuje się odmiennym kształtem. Jardín de Cactus Jardín de Cactus
Dziekuje za uwage... ... Pozdrawiam ;)))

najbliższe galerie:

 
Lanzarote
1pix użytkownik wako odległość 2 km 1pix
Lanzarote - wulkaniczne spacerki.
1pix użytkownik ru_da odległość 2 km 1pix
Lanzarote w jeden dzień
1pix użytkownik andred odległość 3 km 1pix
Canary Island-Lanzarote cz-2
1pix użytkownik andy odległość 3 km 1pix
Lanzarote - Jardin de Cactus
1pix użytkownik ru_da odległość 4 km 1pix
Lanzarote- dziecko Cesara Manrique'a cz. 1
1pix użytkownik imod odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (40):

 
pocahontas użytkownik pocahontas(wpisów:11) dodano 18.01.2015 08:38

a pamietasz dokladnie ktora to plaza? lece tam we wtorek i akurat w puerto del carmen mam nocleg, a ta plaza bardzo mi sie podoba :)

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 17.01.2015 12:13

... przedoatatnie zdjecie bylo robione na plazy w Puerto del Carmen...

pocahontas użytkownik pocahontas(wpisów:11) dodano 15.01.2015 22:59

w ktorym dokladnie miejscu bylo robione przedostatnie zdjecie z palmami?:)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3052) dodano 25.02.2014 11:13

super...kolorki niesamowite...

wojzsl użytkownik wojzsl(wpisów:277) dodano 14.12.2013 22:42

Piękne surowe krajobrazy. Człowiek to ciekawa istota, potrafi nawet w tak surowym terenie znaleźć metodę na przetrwanie. W ciekawy sposób przedstawiłeś nam tą odległą wyspę.Pozdrawiam

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 25.11.2013 11:32

super miejsce i fajnie pokazane :) teraz już wiem że tam pojade :) pozdrawiam...

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 10.06.2013 22:30

Coraz ciekawiej fotografujesz.
Wyspa bardzo fotogeniczna.
Dobra robota.
Pozdrawiam:)

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 09.06.2013 07:34

Irolku:):):) Ciesze sie bardzo, ze zamiesciles galerie:)
Cuda jakies pokazujesz:)
Pozdrowienia bardzo gorace:)

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 08.06.2013 16:34

Andred, pisząc ,,właściwie" miałam na myśli szczerze. Mnie np. do danej galerii wiedzie uczucie ciekawości miejsca bądź uczucie sympatii do twórcy danej galerii. A zapoznając się z treścią tematu - coś tam ODCZUWAM , czyli doznaję konkretnych wrażeń. Ja mam odwrotnie, potrafię prawdziwie zdiagnozować swoje odczucia, natomiast co do uczuć, w tej materii często pierwsza reakcja jest pierwotna i tak jest przeważnie u wszystkich, u mężczyzn szczególnie :-))))))). Pozdrawiam Ciebie i Irolka przy okazji.
Zaglądam do wszystkich galerii, ale nie we wszystkich to zaznaczam.
Wszystkim fajnych chwil.

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 08.06.2013 15:27

Batsheba, "właściwą analizą swoich uczuć" ...cokolwiek by to nie znaczyło to muszę to dokładniej przeanalizować, choć od razu wiem że z analizą "uczuć" nie mam problemu ale "odczuć" czasami tak ;-)
Pozdrawiam,
andred

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 08.06.2013 14:57

Bardzo wszystkim dziekuje za mile komentarze i wysokie oceny.
POZDRAWIAM

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 08.06.2013 13:56

Anusia_osia, nie wiem czy jesteś w TWA ale jeżeli jesteś to ja też się zapisuję :-))

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 08.06.2013 13:38

Andred nie ma potrzeby tłumaczyć się, każdy chyba wie z jakich powodów do galerii zagląda lub nie. No chyba, że ma problem z właściwą analizą swoich uczuć.

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 08.06.2013 12:58

A ja Irolka galerie bardzo lubię, wyspa przypadła mi do gustu. Czy jestem w TWA?

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 08.06.2013 12:01

Pipol, jeżeli mam być szczery to widziałem dużo lepsze galerie Irolka (ta też jest dobra ale inne są lepsze) a ci co nazywaja do lizo..coś tam to sie martwią, że nie są w TWA. Ja też mam problem, bo nie wiem czy jestem w TWA a chciałbym być ;-) ...choć lizo..coś tam nie lubię.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9078) dodano 08.06.2013 09:23

Andred, no bo w tym wypadku absolutnie nie można tego nazwać "lizodupstwem" :DDDD

pipol użytkownik pipol(wpisów:9078) dodano 08.06.2013 09:21

Baracuda77, a robi Ci to jakąś różnicę ?
Irolek i tak nie ogląda tych ocen bo on tylko wpadł i .....sp... uciekł ;)))))))

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 08.06.2013 08:47

Baracuda77, niektórzy to nazywają TWA ;-)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 07.06.2013 21:30

Nola76, to "dalekowzroczność" związana z wiekiem ;-)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 07.06.2013 21:25

Jestem ciekawa skad tyle glosow-czy z uwielbienia do autora czy tez do tej wyspy? :P

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 07.06.2013 21:21

Widoki cudne, roślinki waleczne. A Ciebie Irolku miło gościć na OS, proszę wpadaj częściej z galeryjkami. Pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6796) dodano 07.06.2013 21:02

Ale Ty masz Andred wzrok sokoli:) pewnie nie można się w nim kąpąć;)
pozdrawiam:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 07.06.2013 20:45

Widzę, że to zielone jeziorko jest odgrodzone jakimś sznurkiem. Czy to znaczy, że nie można do niego podejść, nie wspomnę już o kąpaniu się?? A w tym niebieskim na fot 41 też nie można? Nikt tam nie pływa.
Nie zmienia to faktu, że powulkaniczne tereny są bardzo ciekawe.
Pozdrawiam,
andred

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 07.06.2013 20:25

Bajeczna kolorystyka, bajeczne krajobrazy. Pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 07.06.2013 20:08

Iście kosmiczny krajobraz. Podobało się bardzo.

migot użytkownik migot(wpisów:305) dodano 07.06.2013 20:07

Oj uwielbiam tę wyspę, na te krajobrazy mogę patrzeć godzinami... Jeszcze trafiła Ci się ładniejsza pogoda niż mnie, wtedy kolory są jeszcze piękniejsze! Tam kiedyś wrócę na 100%... To jest niesamowite, że niektórym Wyspy Kanaryjskie kojarzą się tylko z hotelami i wypoczynkiem rodem z żałosnych produkcji typu "Pamiętniki z wakacji", kiedy tam są takie perełki jak Lanzartote...

foto-jaro użytkownik foto-jaro(wpisów:186) dodano 07.06.2013 16:33

49 i kaktusowy ogród - to dla mnie najpiękniejsze...
Reszta robi wrażenie ale ten brak zieleni...
Galeria świetna.
Pozdrawiam.

nutka użytkownik nutka(wpisów:21) dodano 07.06.2013 10:50

nabrałam ochotę na tą wyspę :) cudne widoki :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 07.06.2013 08:52

Myślałam, że tylko babki robią fochy. Miejsce dobrze pokazane :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 07.06.2013 08:24

Świetne kadry. Coolka bardzo zachęciła do odwiedzenia Lanzarote, a Ty potwierdzasz, że warto tam jechać.
Nie podoba mi się to "i już mnie nie ma". Jesteś, więc się nie drocz;-)
Pozdrawiam:-)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4841) dodano 07.06.2013 08:05

Wspomnienia powróciły,
przepiekne kadry !
Pozdrawiam :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 07.06.2013 01:31

fantastico Irolku, jesteś BACK!!!???

30-stka zniewalająca!

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 06.06.2013 23:35

(z błędami był komentarz, więc raz jeszcze):
Ta wyspa mnie pociąga od jakiegoś czasu, ale niestety jak na to, że nie jest daleko, ma drogie loty... więc musi poczekać w moich planach... fajna egzotyka, Laguna Verde fotogeniczna, wymarły powulkaniczny krajobraz też w moim guście i te grupy wielbłądów świetne:) basen Manrique bardzo pociągający i piękne palmy na ostatnim :)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 06.06.2013 23:33

Ta wyspa mnie pociąga od jakiegoś czasu, ale niestety jak na to, ze nie jest daleko, ma drogie loty... więc musi poczekać w moich planach... fajna egzotyka, Laguna Verde fotogeniczna, wymarły powulkaniczny krajobraz tez w moim guście i te grupy wielbłądów świetne:) basen Manrique bardzo pociągający i piękne palny na ostatnim :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6796) dodano 06.06.2013 22:40

Piękna wyspa, krajobrazy księżycowe cudowne:)
Wpadnij jeszcze kiedyś z jakąś galeryjką:)
pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 06.06.2013 22:39

Uwielbiam wyspy i krajobrazy wulkaniczne:))
Kolory i krajobrazy przednie:)))

pablo87 użytkownik pablo87(wpisów:561) dodano 06.06.2013 21:08

podobało się to mało powiedziane. Pozdrawiam

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 06.06.2013 21:08

Widoczki super:-)))

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 06.06.2013 21:08

Wpadnij jeszcze... jak uskładasz kolejne pięćdziesiąt ;) Fajne fotki, kolorki powalające! Pozdrawiam :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9078) dodano 06.06.2013 20:57

hahahahaaaaa, nie wytrzymał :)))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!